Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saç bakımının olmazsa olmazları nelerdir? Saç bakımında nelere dikkat edilmelidir? Saç bakımının en önemli adımları nelerdir?

Saç, doğuştan sahip olduğumuz belirli özelliklere sahiptir. Aynı zamanda saç, kişilerin de boyunu, şeklini ve rengini belirleyebildikleri, bir kişiyi diğerinden ayrı kılan fiziksel özelliklerden biridir. Sağlıklı saçlar için genel kabul gören görüş; saçın canlı, parlak, güçlü, hacimli ve pürüzsüz bir görüntüye sahip olmasıdır. 

Sağlığını yitiren saçlar ya da saçların sağlığının devamını sağlamak için kişiye özel bakım rutinleri vardır. Saç bakımı yaparken, saç ve saç derisinin bulunduğu durum göz önünde tutularak; ihtiyaç duyulan bakım için zararlı kimyasallardan uzak, oldukça doğal içeriklere sahip ürünler kullanılmalıdır.  

Saç Bakımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç bakımı yaparken unutmamak gerekir ki saçlar kökten beslenmektedir. Saçların sağlığı için öncelikle düzenli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Saç bakım ürünleri tamamlayıcı birer bakım ürünleridir. Saç bakımı yaparken kullanılan ürünlerin doğal ve organik içeriklere sahip olmasına çok dikkat etmek gerekmektedir. Saçlar sürekli olarak yıkanmamalıdır, saç yıkarken kullanılacak su ılık olmalıdır. Isı ile yapılan işlemlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Saçların sağlıklı uzaması için ara sıra uçlardaki kırık saçları kesmek gerekmektedir. Saçlar için vitamin kullanımına özen göstermek lazımdır. Saçı mümkün olduğunca doğal kurutmak gerekmektedir.

Saç bakımı için bu ürünleri inceleyebilirsiniz. 

Saçlar Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

Saç yıkıma sıklığında saç tipi, saçın dokusu ve uzunluğu, saç derisinin durumu, yapılan egzersizler, çevresel kirlilik gibi faktörler etkili olmaktadır. Dolayısıyla bu soruya verilecek genel bir cevap bulunmamaktadır. Saçları her gün yıkamak saçlarda kuruluğa ve dolayısıyla kolay kırılmaya yol açabilir. Normal sağlıklı saçlar için 2 günde bir yıkama önerilmektedir. Saçlar kuru veya yağlı bir yapıya sahip değilse 2-3 günde bir yıkanabilir. Kullanılan şampuan tamamen doğal bir içeriğe sahip değilse sık sık saç yıkamak saçın kurumasına sebep olabilir. Yağlı saçlarda ise ya her gün ya da gün aşırı yıkama önerilmektedir. İnce telli saçlar yağlanma eğilimine müsait olduğundan günde bir kere yıkanması tavsiye edilmektedir.

Saç Yıkandıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Duştan sonra uygulanacak saç bakım rutinleri saçları korumak için oldukça önemlidir. Çünkü nemli saçlar yıpranmaya karşı oldukça dayanıksızdır. Duştan sonra saç bakımı için yapılması gerekenleri aşağıdaki maddeler halinde özetlemek mümkün:

  • Saçlar yıkandıktan hemen sonra nemli olduğundan dolayı yıpranmaya karşı daha dayanıksız bir yapıdadır. Saçlardaki fazla nemi almaya çalışırken havlu ile saçları sertçe ovalamamak gerekmektedir. Sert yapılı bir havlu yerine pamuklu ve yumuşak yapılı bir havlu ile nazik bir şekilde saç kurutması yapılmalıdır.
  • Saçlar yıkanırken saçın taranmasını kolaylaştıracak bir ürün kullanılması uygun olacaktır. Saçları tararken kırılmalarını önlemek için nazik bir tarama yapılmalıdır. Bunun için saç tipinize uygun bir tarak seçimi de oldukça önemlidir.
  • Saçlar henüz nemliyken saçı şekillendirmek için kullanılacak yüksek ısılı ürünler saçlara vermektedir. 
  • Saçlar yıkandıktan sonra saç kremi, saç spreyi, besleyici yağlar kullanmak saçta meydana gelecek kırılma ya da yıpranmaya karşı koruyucu bir etki sağlayabilmektedir.

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı saçlar için evde yapılabilecek çeşitli rutinler vardır. Bu rutinler aşağıdaki başlıklar altında toparlanmıştır. 

1. Doğru Şampuanı Edinin

Evde saç bakımı için önemli olan ilk adım saça uygun, doğru bir şampuan seçmektir. Yanlış bir şampuan kullanımı saçlara zarar verebilir. Saçınızın ihtiyacına göre şampuan seçmeniz önemlidir.

Her markanın çeşitli ihtiyaçlarda özelleşmiş şampuanları bulunmaktadır. Örneğin yağlı saçlar için Natur Vital Anti Dandruff Yağlı Saçlar, saç dökülmesi problemi için Natur Vital Hair Loss, hassas saçlar için Natur Vital Sensitive Hair, canlandırma etkisi için Natur Vital Revitalising Ginseng şampuan önerilir.

2. Suyun Sıcaklığını İyi Ayarlayın

Evde saç bakımının ikinci en önemli konusu ise suyun sıcaklığının doğru ayarlanmasıdır. Saçları yıkarken sıcak su kullanmak saç derisinin kurumasına sebep olarak birçok problemi tetikleyebilir. Ilık su kullanmak saçlar için sağlıklıdır. Saçlar ılık suyla yıkandığı zaman saç derisi hassasiyet göstermez, saçlar parlak ve yumuşak bir görüntü elde eder.

3. Bitkisel Yağları Kullanın

Evde saç bakım rutinleri içinde yer alması gereken adımlardan biri de bitkisel yağ kullanımdır. Canlılığını yitirmiş, matlaşmış, kırılmış ve dökülen saçlar için ya da böyle sorunların önüne geçmek için uygun bitkisel yağların kullanımı oldukça etkili olacaktır. Bu anlamda kişinin evde saç tipine uygun doğal bitkisel yağlar kullanması saç bakım rutininin önemli bir parçasıdır.

4. Saçlarınızı Dinlendirin

Çeşitli işlemlerden geçmiş (Boya, kimyasal içerikli bakımlar, saç şekillendiriciler) saçlara bir süre doğal olmayan işlemlerden uzak tutarak saçlar dinlenmeye bırakılmalıdır. 

5. Kuruturken Hassas Davranın

Duştan sonra saçlar oldukça hassas bir yapıda olurlar. Nemli olan saçlar yıpranmaya oldukça müsait bir hal alır. Dolayısıyla saçları kuruturken normal bir havlu yerine mikro fiber bir havlu tercih edilmesi önerilmektedir. Bu özellikteki havluyla saçların nemi nazik bir şekilde alınmalıdır.   

 6. Saç Nemlendirici Kullanın

Saç nemlendirme, saç bakımının neredeyse tüm aşamalarını etkiyecek bir öneme sahiptir. Saç nemlendiricileri saçtaki nem dengesini sağlayarak kuruluğa, mat ve sağlıksız görüntüye engel olmaktadır. Bu nedenle Evde saç bakım rutinine doğal içeriklere sahip saç nemlendiricilerinin eklenmesi oldukça önemlidir.  

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!