Riboz Nedir?

Riboz Nedir?

Doğada yoğun olarak bulunan bir monosakkarit olan riboz, beş karbon atomu bulunan pentozlardandır. RNA’nın temelini riboz şekeri oluşturur. Genetik transkripsiyonlarda oldukça önemli bir yere sahiptir. C5H10O5 ribozun kimyasal formülüdür. 

Riboz İçeren Besinler Nelerdir?

Riboz hem bitkisel hem de hayvansal gıdalardan temin edilebilir. Riboz içeren besinler şunlardır:

 • Sığır eti ve kümes hayvanı eti
 • Krem peynir
 • Süt
 • Yumurta
 • Mantar
 • Havyar
 • Hamsi, sardalye ve ringa gibi balık türleri
 • Yoğurt

Ribozun Faydaları Nedir?

Riboz içeren besinleri kullanmanın pek çok faydası vardır. Ribozun faydaları şunlardır:

 • Kas kütlesindeki yoğunluğu azaltır. Böylece kaslar çok daha rahat bir şekilde gelişir.
 • Enerji verir ve yüksek tempolarda dayanıklılığı arttırır. 
 • Antrenman sonrasında vücudun kendini daha hızlı toparlamasına yardımcı olur. 
 • Hücrelerdeki enerji depolarını yeniler.
 • Koroner kalp hastalıklarında kalp fonksiyonunun iyileşmesine yardımcı olur. 

Riboz Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Ribozu ek takviye olarak kullananlar dozajını doğru bir şekilde belirlemelidir. Yapılan klinik çalışmalar günde 5-15 gram arasında riboz kullanımının uygun olduğunu ortaya çıkarmıştır. 5 gramlık üç doz halinde kullanabileceğiniz riboz takviyesini yemeklerden önce ya da sonra kullanabilirsiniz. Hücreye enerji yüklemesi yaptığı düşünüldüğünde egzersiz öncesi ya da sonrası kullanım için de uygundur. 

Riboz İçeren Supplementler Nelerdir?

Ribozun sporcu beslenmesinde önemli bir yer tutması pek çok supplement markasının içeriklerinde riboza yer vermesine neden olmuştur. İçeriğinde riboz olduğu bilinen supplementler şunlardır:

 • Hardline Nutrition
 • Solgar D-Riboz Tozu
 • Vitagen D-Ribose
 • HSN D-Riboz Tozu

Riboz İzomeri Nedir?

Monosakkaritlerde D- ve L- izomerlerin ayrımı yapılırken karbon atomu karbonil grubunun en uzak asimetrik olanını referans alır. Bu referans karbon atomu üzerinde hidroksil grubu yer alır. Bu gruptaki projeksiyon formülü sağda ise D- izomer, solda ise L- izomer olarak geçer. Ribozun formülü sağda yer aldığı için D-riboz olarak izomer değeri alır. 

Riboz Neden Fosforilasyona Uğramalıdır?

Ribozun fosforilasyona uğramasının nedeni hücre içinde kullanılabilmesini sağlamaktır. Ribokinaz enzimi D-riboz molekülünü D-riboz-5-fosfata döndürerek kimyasal yapısını bozmadan değiştirir. Dönüştürme işlemi bittiğinde D-riboz-5-fosfat, histidin, triptofan gibi amino asitlerin dönüşmesine yardımcı olur.   

Riboz İçinde Kaç Karbon Atomu Vardır?

Ribozun molekülü incelendiğinde 5 karbon atomu taşıdığı görülmektedir. 

Riboz ve Riboflavin Aynı Şey Midir?

Riboflavin bir B2 vitaminidir. İçeriğine bakıldığında pentoz şeker olan ribitol ve lumikromdan oluştuğu görülür. Riboflavin hem kimyasal yapısı hem de etkileri bakımından ribozdan farklı görevleri üstlenir. İki kavram arasındaki en büyük benzerlik pentoz olmalarıdır. Bunun dışında riboflavin hayvansal organizmalar tarafından sentezlenemez. Riboz ise bunun aksine hayvansal olabilir. 

Riboz ve riboflavin arasındaki bir diğer benzerlik ise riboflavinin, izoalloksazin riboz şekerine bağlı olmasıdır. Riboz ve riboflavin süt, yumurta, kırmızı et gibi benzer gıdalarda bulunabilirler. 

Riboz Vücutta Ne Yapar?

Ribozun vücudumuzda yaptığı en önemli şeylerden biri enerji üretmesidir. Hücre içine giren riboz, hücre içi yenilenmeye yardımcı olur. Aynı zamanda DNA ve RNA oluşumunda da riboz aktif görevlerden birini üstlenir. 

Riboz, vücut içinde farklı organlara ulaşarak onları koruyucu görev üstlenebilir. Beyne ulaşarak programlı hücre ölümünün oluşmasını engeller. Böbreklerde doku hasarının önüne geçebilir. Tüm bunlar henüz araştırma aşamasında olup klinik deneylerle desteklenmeye devam etmektedir. 

Riboz Bir Ketoz Mudur?

Ketozlar molekül başına bir keton barındıran karbonhidratlardır. Riboz ise kendi molekülünde 5 karbon atomu barındırır. Bundan dolayı riboz ketoz değildir, pentozlardandır. Ketoz ile ilgili detaylı bilgi için Ketoz Nedir? makalemizi okuyabilirsiniz.

Riboz ve Deoxyribose Arasındaki Fark Nedir?

Deoksiriboz tıpkı riboz gibi beş karbon atomu içerir, ancak deoksiriboz aldopentozların grubundandır. Riboz ise beş karbonlu olan bir pentozdur. Deoksiriboz oluşumunda riboz önemli bir rol oynar. 2 pozisyonundaki hidroksil grubunda yer alan riboz şekerinin hidrojen ile yer değiştirmesi sonucunda oluşur. Riboz ise bu halkanın ikinci karbonunda hidroksil grubunda yer alır.   

Deoksiriboz DNA’da bulunan bir şekerken riboz RNA’da bulunur. 

D -Riboz Fibromiyaljiye Nasıl Yardımcı Olur?

Fibromiyalijiye Kronik Yorgunluk Sendromu olarak bilinir. Günümüzde pek çok insan bu sendromdan dolayı günlük hayatında sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunun yaygın olmasının nedenlerinden biri de, teşhis koyma aşamasında fark edilebilmesi ve hasta tarafından açıklanması oldukça güç olması ile kaynaklıdır. 

D-ribozun fibromiyaljide oldukça etkili bir yardımcı olduğu son yıllarda doktorlar tarafından fark edilebilmiştir. Vücudumuz içinde enerji üretebilmek için ATP oldukça önemlidir. Genellikle kendi enerjimizi sağlayacak kadar riboz üretebiliriz, ancak bazı durumlarda kaslar ve kalp vücudumuzu taşıyacak kadar dirayetli olamayabilir. Ek takviye olarak alınan D-riboz supplementleri kronik yorgunluk sendromuna oldukça iyi gelmektedir. Vücut kendi enerjisini üretecek ribozu bu ek takviyeler sonucunda alarak gerekli enerji üretmiş olur. 

Riboz Bir Monomer Midir?

En basit tanımları ile monomerler, daha büyük monomerleri oluşturmak için bir araya gelen küçük moleküller bütünüdür. Monomer grubundaki mini moleküller birleşerek dev molekülleri oluşturur. Bir monomeri anlamak için yapısına bakmak gereklidir. Eğer monomer doğada bulunabiliyorsa doğal monomer, insan eli ile farklı atomlar oluşturularak üretiliyorsa da sentetik monomer olarak bilinir. 

Monomerler arasında amino asitler, yağlar, Nükleotidler ve monosakkaritler vardır. Ribozun da bir monosakkarit olduğu düşünüldüğünde monomer sınıfına girdiğini söylemek mümkündür. 

Riboz Şekeri Nedir?

Riboz şekeri biyopolimer bir yapıya sahiptir. RNA’da bulunan bu şeker vücut için doğal bir enerji kaynağıdır. 

Guanozin Riboz Şekeri İçerir mi?

Guanozin, pürin nükleozid trifosfattır. RNA’yı oluşturan sentezlerden birinin yapı taşıdır. Guanozin içeriğinde bir riboz şekeri, bir guanin bazı ve üç fosfat bulunur. İçeriğinde yer alan guanin bazı da ribozun 1.karbonuna bağlıdır. Yani guanozin, riboz şekeri içermektedir.

D-Riboz Kalp İçin Ne Yapar?

D-ribozun ATP üretimi için gerekli olan bir şeker olması kalp kaslarındaki güçlenmeyi tetiklemesi için oldukça önemlidir. Yapılan bazı çalışmalarda, D-riboz takviyeleri ile beslenen birinin kalp fonksiyonları olumlu bir şekilde ilerlemiştir. 

Özellikle koroner arter rahatsızlığı olan kişilerde egzersiz sonrası kalbe düşük kan pompalama akışını tolere etme eğiliminde olan D-ribozlar, kalp odacıklarının işlevlerinin daha iyi bir şekilde gerçekleşmesine de yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalarda ele alınan genel sonuç; D-ribozun kalp hastalıklarına karşı olumlu etkiler gösterdiği olmuştur. 

D-Riboz Mısırdan Mı Yapılır?

Vücudumuz ihtiyaç duyduğu ribozu üretebilir. Bunun dışında pek çok besinden riboz şekeri ihtiyacını karşılamak da mümkündür. D-riboz tozlarının içeriğine bakıldığında ise mısır kullanıldığı görünmektedir; ancak D-riboz tozlarının tümünün mısırdan elde edildiği görüşü yanlış bir ifade olacaktır. 

Riboz Sporcuların Performansını Arttırır mı?

Ribozun hücre içine girerek yenilenmeye yardımcı olması ve vücudun ihtiyaç duyduğu ATP enerjisini üretmesi spor yapan bireylerin dikkatini çekmiştir. Spor yaparken hücrelerimiz enerji kaybeder ve bu enerjinin hızlı bir şekilde geri kazanılması gerekir. Riboz bu enerji en hızlı sağlayan şekerlerden biridir. 

Riboz takviyesi ile birlikte spor yapıldığında yorulma eşiği çok daha geç aşılır ve yoğun tempolarda daha fazla spor yapılabilir. Bu özelliklere göre riboz, sporcu performansına doğrudan olumlu etki yapıyor çıkarımı sağlanabilir.        

  

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!