pana ginseng (kore ginsengi) nedir

Panax Ginseng (Kore Ginsengi) Nedir?

Panax Ginseng nasıl kullanılır? Panax Ginseng ne işe yarar? Panax Ginseng kimler için uygundur?

Ginseng, faydaları binlerce yıldır Asya kültürü tarafından bilinen ve kullanılan şifalı bir bitkidir. Bu bitki insan şekline benzetilmesi nedeniyle Çince’de “insan bitkisi” yani “ginseng” olarak adlandırılmaktadır. Ginseng’in iki çeşidi olduğu bilinmektedir. Bunlardan biri Asya ginsengi; diğer adıyla Kore ginsengi ve bir diğeri ise Amerikan ginsengidir.

Binlerce yıldır tedavi amaçlı kullanılan ginsengin kökü, altı yıllık bir yetiştirme süresinden sonra hasat edilmektedir. Günümüzde bu şifalı bitkinin faydalarını anlatan birçok bilimsel araştırma mevcuttur. Kore ginsenginin içeriğinde çok çeşit faydalı madde bulunduğu bilinir. Ayrıca yaşlanmayı geciktirici antioksidan maddeler ve insülin benzeri maddeler içermektedir.

Panax Ginseng Faydaları Nelerdir?

Kore ginsenginin tüm şifalı bitkiler içerisinde, strese karşı direnci artırmada en etkili bitki olduğu düşünülmektedir. Ayrıca fiziksel ve zihinsel dayanıklılığı arttırmaktadır. Kore ginsenginin diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kore ginsengi, tüm vücut sistemlerinin dengelenmesine yardımcı olur. Etki alanı böylesine geniş olduğu için tüm vücudu kuvvetlendirdiği söylenebilir.
 • Kore ginsengi, zihinsel ve fiziksel stres ile bağlantılı hastalıkların etkilerini azaltmada oldukça etkilidir. Kronik anksiyete, yorgunluk gibi problemler; stresli koşullara fazla maruz kalmak gibi durumlarda zihinsel dayanıklılığı arttırabilir.
 • Konsantrasyon eksikliğini gidermede de etkili olduğu bilinmektedir. Zihinsel performansı arttırarak bu gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Kore ginsengi antioksidandır. Bu sayede vücuttaki bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısını arttırarak bağışıklık sistemi sağlığını destekleyebilir.
 • Kötü kolesterolü azaltıcı etkiye sahip olduğu bilinir. Karaciğeri toksinlerden temizleme özellikleri mevcuttur.
 • Kandaki kortizol hormonu düzeylerini düşürebildiği bilinmektedir. Bu etkisi ile diyabet hastaları için son derece faydalı olabilir.
 • Kore ginsengi üzerine yapılan çeşitli araştırmalar, bu bitkinin sperm artışına faydalı olarak erkeklerde cinsel performansı arttırıcı bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.
 • Vücut direncini ve dayanıklılığı arttırır, enerji düzeylerini yükseltir, atletik performansı geliştirir.
 • Bazı araştırmalar, Kore ginsenginin tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlatabileceğini, hatta durdurabileceğini öne sürmektedir.
 • Kore ginsenginin kadınlarda hafıza merkezini uyarıcı bir etkisi olabileceği de düşünülmektedir.
 • Eski Çin kaynakları, bu şifalı bitkinin kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, karaciğer ve böbrekler üzerinde tonik etkisine sahip olduğunu söylemektedir. Kore ginsengi ayrıca ruhsal düzeni sağlayıcı, zihin açıcı, vücut enerjisini arttırıcı bir şifalı bitki olarak anlatılmaktadır.

Panax Ginseng Yan Etkileri Nelerdir?

Panax Ginseng'in yan etkileri kişiden kişiye değişkenlik gösterir ve genellikle dozaj, kullanım süresi ve bireysel sağlık durumuyla ilişkilidir. Ancak, bazı yaygın yan etkiler aşağıdaki gibidir:

 • Panax Ginseng uyarıcı bir etkiye sahip olabilir, bu nedenle bazı insanlarda uykusuzluğa neden olabilir.
 • Ginseng, kan basıncını artırabilen uyarıcı özelliklere sahip olabilir, bu nedenle yüksek tansiyonu olan kişilerin dikkatli olmaları oldukça önemlidir.
 • Bazı kişilerde Panax Ginseng kullanımı mide rahatsızlığına, bulantıya veya ishale neden olabilir.
 • Bazı kullanıcılarda baş ağrısı, sinirlilik veya huzursuzluk gibi nörolojik semptomlar görülebilir.
 • Panax Ginseng'in hormonal etkileri vardır ve bu da bazı insanlarda hormonal dengesizliklere neden olabilir. Özellikle kadınlarda menstrüel döngüyü etkileyebilir.
 • Nadir durumlarda, Panax Ginseng'e karşı alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu reaksiyonlar kaşıntı, kurdeşen, solunum zorluğu veya şişme gibi semptomları içerebilir.
 • Panax Ginseng, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve ilaçların etkinliğini veya yan etkilerini artırabilir veya azaltabilir.
 • Panax Ginseng'in yan etkilerini deneyimliyorsanız veya herhangi bir sağlık durumunuz varsa, bir sağlık uzmanına danışmanız oldukça önemlidir.

Panax Ginseng Kimler İçin Uygundur?

Panax Ginseng, uygun kullanıldığında çeşitli sağlık yararları sağlayabilir. Ancak, kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir, çünkü herkes için uygun olmayabilir. Panax Ginseng kimler için uygun olduğu aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Panax Ginseng, zihinsel performansı artırıcı özelliklere sahiptir ve dikkat, odaklanma ve bilişsel işlevler üzerinde olumlu etkileri mevcuttur. Bu anlamda zihin performansını arttırmak isteyenler için uygundur.
 • Bazı araştırmalar, Panax Ginseng'in egzersiz performansını artırabileceğini ve yorgunluğu azaltabileceğini öne sürmektedir. Egzersiz performansını arttırmak isteyenler için doğru kullanıldığında fayda sağlar.
 • Panax Ginseng, bağışıklık sistemini güçlendirebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, vücut direncini artırmak isteyenler için faydalı olabilir.
 • Panax Ginseng, stresle başa çıkmaya yardımcı olabilecek özelliklere sahip olabilir. Stresi azaltmak ve genel ruh halini iyileştirmek için kullanılabilir.
 • Panax Ginseng, erkeklerde ereksiyon sorunlarını ve kadınlarda cinsel isteksizliği hafifletebileceği düşünülen etkilere sahiptir.
 • Ancak, hamileler, emziren anneler, yüksek tansiyonu olanlar, kan pıhtılaşma bozukluğu olanlar, diyabet hastaları ve bazı kronik sağlık sorunları olanlar gibi belirli gruplar için Panax Ginseng uygun olmayabilir veya dikkatli kullanılmalıdır. Bu nedenle, herhangi bir takviye veya bitkisel ilaç kullanmadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

Panax Ginseng Enerji Verir mi?

Özellikle Asya ginsenginin, içeriğinde yer alan maddeler sayesinde, vücuttaki hücrelerin metabolizmasını hızlandırarak zindelik ve enerji hissi sağladığı gözlemlenmiştir. Bu yönüyle ginseng, çoğu sağlık probleminin seyrinde izlenen halsizlik ve bitkinlik gibi semptomların hafifletilmesinde yardımcı olur.

Panax Ginseng Nasıl Kullanılır?

Ginseng kökü birçok şekilde tüketilebilmektedir. Çiğ olarak da tüketilen ginseng, buharda hafif pişirilerek de yenebilir. Ginseng tüketilme şekilleri aşağıda verildiği gibi sıralanabilir:

 • Ginseng, suda haşlanarak çay olarak da tüketilebilir. Bunun için ginsengi dilimleyerek sıcak su ekleyerek birkaç dakika demlenmesini bekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Toz, tablet, kapsül ve yağ formlarında bulunabilen ginseng özü çorbalar gibi çeşitli tariflere de eklenebilir.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.