Optavia Diyet: Optavia Diyetine Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Optavia Diyet: Optavia Diyetine Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Optavia diyeti nasıl uygulanır? Optavia diyeti ve atkins diyeti arasındaki farklar nelerdir?
Deadlift: Varyasyonlar, Teknikler, Halter Ekipmanları Okunuyor Optavia Diyet: Optavia Diyetine Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey 17 dakika İlerle Endomorph Diyeti: Bilmeniz Gereken Her Şey

Optavia diyeti, karbonhidrattan fakir besin gruplarını içeren beslenme modelidir. Yemek pişirmeye zamanı olmayan ya da yemek pişirmekten hoşlanmayan kişiler için ideal bir diyettir. Optavia diyetinin temel prensibi kolay pişirilen ve kolay elde edilen düşük glikozlu besinlerin metabolizmada kullanılmasıdır. Bu diyet dünya genelinde ünlenmiş Medifast’a aittir. Bu sebeple Medifast diyeti ya da Optavia diyeti olarak sıkça anılmaktadır. Diyetin içeriğinde 3 program bulunur. Bunlardan 2’si kilo verme programı iken 1’ i ise kilo alma programıdır. Özel araştırmalarla düzenlenmiş bu diyet için yemek hatırlatıcıları, yemek alarmları ve tartılma hatırlatıcıları kurulmalıdır. Aynı zamanda belirli kurallarla ilerlemesine özen gösterilmelidir. Optavia diyetinin kilo alma ve kilo verme adına ‘5 - 1 ’ adı verilen planı bulunmaktadır. Bununla birlikte yemek yeme düzenine ve hedeflenen kiloya göre farklı plan alternatifleri diyette yer almaktadır. 

Optavia Diyet Nasıl Çalışır?

Optavia diyetinde kilo kaybı ve kilo alımına bağlı farklı plan seçenekleri bulunur. Diğer diyet prensiplerinde olduğu gibi Optavia diyeti de sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve kilo kaybını sağlamak üzerine kurulmuştur. Ancak diğer diyetlerden bazı ayırıcı özellikleri bulunur. Belli bir düzeni ve belirli prensipleri bulunmasına karşın yeme metotları farklılık gösterir. Yeme saatleri kesin çizgilerle belirlenmiştir bu sebeple alarmlar ve hatırlatıcılar kurulur. Alarm ve hatırlatıcılar sayesinde yeme bozuklukları gibi hastalıkların ortadan kalkmasını desteklemektedir. Besin öğe gereksinimlerinin karşılanmasını, uzun süre tokluk sağlanmasını ve dengeli kilo kaybını amaçlar. Kilo alımı programında ise vücudun belirli bölgesine değil genel bir kilo alımını sağlamaktadır. Diyete devam edebilmek ve sürdürebilmek için koç desteği gerekebilir bu sayede istikrarlı bir ilerleme kaydedilir. Optavia diyeti, 12 haftada 6 kg kilo kaybını hedeflemektedir. 

Optavia Diyetinin Sağlık Yararları Nelerdir?

Optavia diyetinin takibi kolay olduğu için bazı insanlara çekici gelir. Kan basıncını iyileştirmesi ve destek sunulmasıyla kişilerin ilgisini çekmektedir. Bununla beraber Optavia diyetinin sağlığa olan yararları aşağıda listelenmiştir. 

 • Diyetteki besinler önceden paketlenmiş halde bulunduğu için takibi diğer diyetlere oranla daha kolaydır. Yalnızca ‘ 5&1’ planında günlük bir öğünün pişirilmesi gerekir. Her öğün takibinin kolay olması için yemek planları ve günlükleri elinize ulaşır. Plana bağlı olacak şekilde günlük 1 - 3 yalın ve yeşil tüketimine teşvik edilir. Yapılması kolaydır fakat yapmak istemeyen kişilerin tercih etmesi için ‘Flavors of Home’ paketleri bulunur.
 • Kan basıncının iyileşmesine yardımcıdır. Optavia diyeti, sodyum alımını kısıtladığı için kan basıncının iyileşmesine yardımcı olur. Optavia diyetinde yer alan tüm planlar 2.300 mg’ dan daha az sodyum içermektedir. Yalın ve yeşil besinler için ise sodyum seçenekleri ise kişinin tercihine bırakılmıştır. Amerikan Kalp Derneği ve Tıp Enstitüsü gibi sağlık kuruluşları günlük 2.300 mg’ dan daha az sodyum tüketimini önerir. Bununla beraber Optavia diyeti 5&1 planının, kan basıncını iyileştirdiğini gösteren herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. 
 • Optavia diyetini yaparken koçlar sürekli destek sunar. Koçluk seansları sayesinde kilo kaybı süreci desteklenir. Yapılan araştırmalar, danışman eşliğinde yapılan diyet programlarının daha uzun süreli kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Fakat koçların; beslenme uzmanı olmadıkları, diyetisyen gibi yetkilerinin olmadığı ve diyetisyenin yerini almasının mümkün olmadığı unutulmamalıdır. 

Optavia Diyetinin Sağlık Riskleri Nelerdir?

Optavia diyeti herkeste aynı etkiye neden olmaz. Bazıları için etkili bir kilo yöntemi olsa da bazı riskleri mevcuttur. Optavia diyetinin sağlık için riskleri aşağıda listelenmiştir. 

 • Optavia diyeti oldukça düşük kalorili bir diyettir. 5&1 programında günlük 800 ila 1200 kalori alınır. Günlük 2000 kalori almaya alışmış kişiler için bu değer çok düşüktür.
 • Kalori azlığına bağlı genel kilo kaybı görülürken diğer yandan kas kaybında önemli kayıplara neden olur.
 • Düşük kalorili diyetler vücudun bazal metabolizmasının azalmasına neden olabilir. Bununla beraber kalori kısıtlaması sonucunda besin öğe yetersizlikleri görülme ihtimali artar.
 • 5&1 planı, günlük 5 adet önceden paketli fueling ve 1 adet düşük karbonhidratlı besin içerir. Yemek seçenekleri oldukça kısıtlıdır. 
 • Diyetteki yemeklerin çoğu paketlenmiş besinlerden oluştuğu için güven kaybı görülür.
 • Optavia diyeti bütçe dostu bir diyet değildir. 
 • Vejetaryen, diyabet ve emzikliler için seçenekleri bulunurken vegan, süt alerjisi olan bireyler için Optavia diyeti uygun değildir. 
 • Yemeklerinin içeriğinde çok sayıda bileşen bulunur. Gıda alerjisi olanların etiketi dikkatli okuması gerekir. 
 • Program bırakıldıktan sonra kilo alımına neden olabilir. 
 • Önceden paketlenmiş gıdalardan oluştuğu için besinlerinin çoğu yüksek oranda işlenmiştir. İçeriklerinde gıda katkı maddesi, şeker ve işlenmiş yağlar bulunur. 
 • Optavia diyetinin koçları beslenme ve diyetetik uzmanı değildir. Beslenme ve diyetetik uzmanı olmayan kişilerin diyet ve tıbbi tavsiyeleri vasıfsızdır. 

Optavia'da Ne Sıklıkla Yemek Yenir?

Optavia diyetinde 2 kilo verme, 1 kilo alma programı bulunur. 5&1 planı en popüler olan modelidir. Bu planda her gün 5 adet önceden paketli fueling ve 1 adet düşük karbonhidratlı yeşil ve yalın besin bulunur. 4&2&1 planı; yiyecek seçimi, esneklik ve kaloriye dayanır. Bu planda her gün 4 optavia fueling, 2 adet yalın ve yeşil besin, 1 adet atıştırmalık bulunur. 3&3 planı bakım için tasarlanmıştır. Planda 3 optavia fueling ve 3 adet yalın ve yeşil besin bulunur. Program kişiye ipuçları verir ve ilham olması için ek araçlar sunar. Özellikle sms, haftalık destek aramaları, yemek hatırlatıcıları, koç hizmeti ve besin alımını takip eden uygulama hizmetleri içerisindedir. 

1. 5 & 1 Planı

Optavia 5&1 planı, günde 6 küçük öğün ve 1 sağlıklı atıştırmalıktan oluşur. Vücudun yağsız kas kütlesini korumak ve vücudu etkili yağ yakma sürecine sokmak ilk hedefidir. 60’ tan fazla besleyici alternatifi bulunur. Her gün 5 yakıtın yanında 1 sağlıklı atıştırmalık tüketilmesi önerilir Bu atıştırmalık, yalın ve yeşil besin adını alır. Optavia 5&1 planı, vücudun enerjiye sahip olması için zengin besinlerden oluşmaktadır. Aynı zamanda kalori açığı yaratarak hızlı ve sağlıklı kilo kaybını sağlar. Bu plandayken 2 - 3 saat aralıklarla beslenme planı yapılır. Gün içerisindeki yemeklerin 5’ ini optavia gıdaları, 1’ ini ise yağsız ve yeşil besin oluşturur. İlk siparişte bu planla başlanır ve tüm ayın geçirilmesi için toplamda 22 kutu gönderilir. Optavia gıdalarının her biri 11 gram protein, 14 gram karbonhidrat, 6 gram şeker, 3 gram yağ, 24 farklı vitamin ve mineral içerir. 5 optavia gıdanın her biri 100 ile 110 kalori arasındadır. İçeriklerinde tatlandırıcı ve GDO bulunmaz.  1 yağsız ve yeşil yemek ise evde hazırlanan yemektir. Bu yemek ızgara veya fırınlanan yağsız deri eti, nişastalı olmayan sebzelerden olabilir.

2. 4&2&1 Planı

Tüm besin gruplarından yemeye devam etmek aynı zamanda sağlıklı kilo alımı hedefleniyorsa 4&2&1 planı tercih edilmelidir. Bu plan diğerlerine oranla daha esnektir. Gün içerisindeki öğünlerin dördünü optavia gıdaları oluşturur. Seçenekler 60’ tan fazladır, kendi aralarında bilimsel olarak tasarlanmış besleyici gıdalardır. Bununla beraber her gün tüketilmesi gereken 2 yağsız ve yeşil öğün bulunur. Diğer planlarda olduğu gibi yağsız ve yeşil öğünleri sağlıklı atıştırmalık seçenekleri oluşturmaktadır. Optavia 4&2&1 planı, birçok bireyin ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.

Tüm besin gruplarını beslenme programına dahil etmek, tip 1 diyabetli hastalarda yakın takip programı oluşturmak ve tip 2 diyabetli hastalarda beslenme programını oluşturmak amacıyla tercih edilen bir plandır. Aynı zamanda fiziksel aktivitesi az olan 65 yaş üstü kişilerin tercih etmesi önerilen programdır. 

3. 3&3 Planı

Sağlıklı ve ideal kilo aralığının korunması için 3&3 planı geliştirilmiştir. 3&3 planında porsiyon kontrolü sağlanarak daha fazla besin günlük listeye dahil edilir. 2 ila 3 saat aralıklarla beslenme programı oluşturulurken gün içerisinde küçük ara öğünlere yer verilir. 3&3 planı, günlük 3 dengeli öğün ve 3 optimal yakıttan oluşur. Sık beslenerek kişinin aç kalmaması hedeflenir. Sağlıklı yaşam tarzını benimseyen kişilere optavia 3&3 planı önerilir. 

Optavia Diyete Nasıl Başlayabilirsiniz?

Optavia diyetine başlarken hangi planı seçtiğinizden bağımsız, kilo verme hedeflerini öğrenmek ve programa uyum sağlamak için koçla telefon görüşmesi yapılır. İlk olarak, diyete 12 hafta devam edildiğinde 5.4 kg kaybı hedefleyen 800 ila 1000 kalorilik 5&1 planı uygulanır. Bu plana göre 5 optimal sağlık yakıtının yanında 1 yalın ve yeşil besin tüketilir. Gün içerisinde 2 - 3 saatte bir yemek yenir ve haftanın çoğu günü 30 dakikalık orta tempo egzersiz yapılması gerekir. Yakıt ve yemekle günlük alınan karbonhidrat miktarı 100 gramı aşmaz. Optavia diyet koçları, komisyonla ödeme aldığı için yemekler koçun kişisel sitesinden sipariş edilir. Yalın ve yeşil besinler, proteinden zengin ve karbonhidrattan fakir kaynaklar olmalıdır. Gün içerisindeki bir öğünde 145 ila 200 gram arası protein, 3 porsiyon nişastasız sebze ve 2 porsiyon kadar sağlıklı yağ bulunmaktadır. Bu plana göre koç tarafından onaylanan günlük 1 atıştırmalık tüketilmektedir. 3 adet kereviz çubuğu, 60 gram şeker içermeyen jelatin ve 14 gram fındık onaylanmış atıştırmalıklar arasındadır. 

 Geçiş aşaması adı verilen 6 haftalık bu dönemde tam tahıllar, meyve, az yağlı süt ve çeşitli besinler tüketilir. 6 hafta sonra ise 3 &3 planına geçilir. Bu planda 3 yalın ve yeşil besinin yanında 3 akaryakıt bulunur. 

Optavia Diyetinde Yiyebileceğiniz Yiyecekler Nelerdir?

Optavia 5&1 diyet planında izin verilen besin optimal sağlık kaynağı ve günlük 1 yalın, yeşil besindir. Bu besinler genellikle yağ içermeyen protein, sağlıklı yağ, balık ve düşük karbonhidratlı sebzelerdir. 5&1 planına göre yalın ve yeşil öğünde tüketilmesi serbest olan besinler aşağıdaki gibidir. 

 • %85 yağsız olacak şekilde tavuk, balık, yağsız sığır eti, hindi, pirzola, bonfile, kıyma, kuzu eti.
 • Pisi balığı, ton balığı, ıstakoz, alabalık, yengeç, karides ve tarak gibi deniz ürünleri. 
 • Yumurta
 • Soya ürünlerinden yalnızca tofu.
 • Keten tohumu, kanola, zeytinyağı ve ceviz gibi bitkisel yağlar. 
 • Düşük karbonhidrat içeren salata sosu, zeytin, badem, ceviz, avokado, antep fıstığı ve az yağlı margarin.
 • Ispanak, kereviz, salatalık, mantar, karnabahar, lahana, kabak, brokoli, patlıcan ve biber gibi düşük karbonhidratlı sebzeler.
 • Nane şekeri ve sakız gibi şekersiz atıştırmalıklar.
 • Su, çay, kahve ve şekersiz badem sütü gibi şekersiz içecekler. 
 • Kurutulmuş ot, tuz, limon suyu, baharat, sarı hardal, şekersiz şurup, ½ çay kaşığı ketçap, kalorisiz tatlandırıcılar, barbekü sosu ve kokteyl sosu gibi çeşniler.

Optavia Diyetinde Durmanız Gereken Yiyecekler Nelerdir?

5&1 planında önceden paketlenmiş optimal sağlık besinleri dışındaki karbonhidrat içeren yiyecekler yasaklanmıştır. 5&1 planına göre kaçınılması gereken besinler aşağıda listelenmiştir. 

 • Et, balık, kabuklu deniz ürünleri, sebze, hamur işleri gibi kızartılmış besinler.
 • Makarna, beyaz ekmek, bisküvi, krep, kurabiye, kek ve beyaz pirinç gibi karbonhidrattan zengin besinler.
 • Tereyağı ve hindistan cevizi gibi yağlar.
 • Süt, peynir ve yoğurdun tam yağlı modelleri.
 • Tüm çeşit alkoller.
 • Soda, meyve suyu, enerji içecekleri ve sporcu içecekleri gibi şekerli veya tatlandırıcılı içecekler. 

5&1 planında sınırlandırılırken 6 haftalık geçişte izin verilen besinler aşağıdaki gibidir. 

 • Taze meyveler.
 • Süt, yoğurt ve peynirin az yağlı veya yağsız modelleri.
 • Tam tahıllı ekmek, yüksek lif içeren kahvaltılık gevrek, esmer pirinç ve kepekli makarna.
 • Soya fasulyesi, mercimek, fasulye ve bezelye.
 • Patates ve bezelye gibi nişastalı sebzeler.  

Optavia Diyet Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

Uzmanların görüşleri doğrultusunda optavia diyetine dair gerçekler aşağıda sıralanmıştır. 

 • 5&1 planında günlük alınması gereken total kalori 800 ila 1000 arasındadır. Bu miktar oldukça kısıtlayıcı olarak görülür. Özellikle genç yaştaki insanların günlük alması gereken enerji ihtiyacı daha fazladır. 
 • Optavia diyetinin temelini yüksek oranda işlenmiş besinler oluşturur. Optimal sağlık için uzmanlar tarafından önerilen bu değildir. Bu sebeple doğal besinlerin lezzet ve aromaları her zaman geri planda kalır. 
 • Hazır yemekler doğrultusunda ilerlemek kalıcı alışkanlıkların oluşmasına engel olur. Kalıcı ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak için yaşam tarzı değişikliğine gidilmesi gerekir.
 • Optavia diyetinin maliyeti oldukça yüksektir. Aylık maliyeti yaklaşık olarak 400 ila 500 dolar arasındadır. 
 • Programı takip etmek kilo kaybıyla sonuçlansa dahi program bittikten hemen sonra kaybedilen kiloların tekrardan alınmasına neden olur.

Optavia Diyeti Sağlıklı Bir Diyet Olarak Kabul Edilir mi?

Optavia diyeti 5&1 planında günlük alınması gereken total enerji 800 ila 1.200 kalori olarak belirlenmiştir. Bu değerler oldukça kısıtlayıcıdır ve 2.000 kalori üstü almaya alışmış kişiler için zorlayıcıdır. Alınması gereken kalori miktarının yüksek oranda kısıtlanması kilo kaybını sağlar fakat önemli kas kayıplarını beraberinde getirir. Aynı zamanda besinlerden yeterli miktarda faydalanılmadığı için vitamin ve mineral gibi besin öğe yetersizliklerine neden olur. 

Optavia diyeti benzeri düşük kalorili diyetler vücudun yaktığı kalori oranını düşürür ve belli bir süre sonra metabolizma hızını yavaşlatır. Bu durum kilo vermeyi daha zor hale getirir. Optavia diyet sonrası tekrardan normal düzene dönüldüğünde yavaş metabolizma devam eder ve kilo kaybı sürecini duraklatır. Kısıtlayıcı diyetler, açlık durumunun artmasını ve aşermeyi tetiklerken yeme bozukluğu gibi sonuçların doğmasına neden olabilir. 

Ek olarak; gebeler, sporcular ve fiziksel aktivitesi yüksek olan kişilerde kalori ihtiyacı artacağı için kişilerin düşük kalorili diyetlere karşı son derece dikkatli olmaları önerilir. 

Optavia Diyeti Denemeye Değer mi?

Optavia diyeti düşük kalorili olan hazır besin ve ev yemeklerinden oluşur. Diyet kişisel koçlarla desteklenir ve motivasyon durumunun artması hedeflenir. 

Uzun vadede kilo kaybını hızlandırır ve uyum sürecinin kolaylaşmasını sağlar. Optavia diyetinin maliyeti yüksektir ve diyetle alınması gereken besin öğelerinin yeterli miktarda karşılanamamasına neden olur. Kalori kısıtlaması ciddi boyutta olduğundan potansiyel sağlık sorunlarına yol gösterebilir. 

Kısa sürede kilo kaybı hedeflenir fakat uzun vadede başarı elde etmesi ve yaşam tarzı değişikliklerine teşvik etmesi konusunda daha fazla bilimsel kanıta ihtiyaç duyulmaktadır. 

Optavia Diyet Pahalı mı?

Optavia diyetinin maliyeti diğer beslenme programlarına göre daha yüksektir. 5&1 planının total maliyeti yaklaşık olarak 400 ila 500 dolar arasındayken 3&1 planının ise 300 dolar civarındadır. Bir aylık gönderilen Optavia yakıtları çeşitli atıştırmalık, çorba ve diğer besinlerden oluşur. Seçilen plan doğrultusunda günlük 3 ila 5 öğünü optavia yakıtları oluşturur. Total olarak ayda 350 ila 450 dolar arasında değişen optavia diyetinde günlük 1 sağlıklı öğünü katılımcının kendisinin pişirmesi beklenir. Evde hazırlanan öğün de eklendiğinde maliyet daha fazla yükselir. 

Optavia Diyeti Kimler Yapmalı?

Optavia diyeti gibi birçok diyet, kişinin  fizyolojik özelliklerini karşılayan beslenme planlarından oluşmalıdır. Bu sebeple herkesin uygulamasına uygun olmayabilir. Özellikle hamile olanların, büyüme ve gelişme çağındaki çocukların, tansiyon hastalarının, diyabet hastalarının, kalp damar hastalığı olanların Optavia diyetini uygulaması kesinlikle önerilmez. Optavia diyeti yapması sorun olmayan kişi ve gruplar aşağıda sıralanmıştır.

 • İdeal kilosunu korumak isteyen kişiler
 • İdeal kilosunun üzerinde olan kişiler 
 • İdeal kilosunun altında olan kişiler
 • Gece yeme sorunu gibi yeme bozukluğu yaşayan kişiler
 • Disiplinli beslenme düzeni oluşturmak isteyen kişiler
 • Yeme saatinde sorun yaşayanlar ve öğün kaymasını sıkça yaşayan kişiler

Yeni Başlayanlar İçin Optavia Dostu Tarifler Nelerdir?

Optavia diyetine yeni başlayanlar için yasaklar doğrultusunda hazırlanmış yemek önerileri aşağıda verilmiştir. 

 • Tavuk, hindi, yağsız olmak şartıyla sığır eti, kuzu, bonfile, kıyma, domuz pirzola tüketilebilir. Fakat et çeşitleri %85 oranında yağsız olmalıdır. 
 • Alabalık, ton balığı, yengeç, tarak, ıstakoz ve yengeç gibi balık ve kabuklu deniz mahsülleri.
 • Yumurta akı.
 • Soya ürünlerinden yalnızca tofu.
 • Keten tohumu, kanola yağı, zeytinyağı ve ceviz gibi bitkisel yağ türleri. Yağı azaltılmış margarin, düşük karbonhidrat içeren salata sosu, badem, antep fıstığı ve avokado gibi yağ türleri alternatif seçeneklerdir. 
 • Kara lahana, kereviz, ıspanak, mantar, karnabahar, patlıcan, kabak, biber, brokoli, kabak ve salatalık gibi karbonhidrat içeriği düşük olan sebzeler.
 • Badem sütü, su, çay ve kahve.
 • Dondurma, sakız ve nane gibi şekersiz atıştırmalıklar.
 • Baharat, limon suyu, tuz, soya sosu, kuru ot çeşitleri, sarı hardal ve barbekü sosu tercih edilebilir. 

Optavia Diyet Yaparken Kaç Kalori Tüketebilirsin?

Optavia diyet oldukça kısıtlayıcı bir diyettir. Optavia 5&1 planı oldukça düşük kalorili ve kısıtlayıcı bir plandır. 5&1 planında günlük 800 ila 1.000 kalori alımı hedeflenirken 3&3 adı verilen bakım aşaması ise daha fazla atıştırmalık tüketme şansı sunar. İstenilen ağırlığa ulaştıktan sonra günlük alınan kalori 1550’ e kadar artırılır.

Vücudun Optavia Diyetine İlk Tepkisi Nelerdir?

Optavia diyeti düşük kalorili ve karbonhidrattan bir beslenme programıdır. Vücut yeni sürece uyum sağlamak ve düşük kalorili olan diyete alışabilmek için belirli tepkilerle kendini gösterir. Özellikle yorgunluk ve sinirlilik düşük kalorili diyetlerin neden olduğu belirtilerdir. Bu belirtiler geçicidir ve vücut yeni düzene alıştığında kısa sürede kaybolur. Optavia diyetinde ilk birkaç gün yorgunluk hissi aşır hissediliyorsa fazla yakıt veya yağsız protein kaynağı tüketimi önerilir. Bu gibi durumlarda programdan çıkmak yerine fazladan bir yakıt tüketimi önerilmektedir. Birkaç gün içerisinde belirtiler ortadan kaybolur ve uyum hızlanır. 

Optavia Diyeti İçin Önerilen Zaman Çerçevesi Nedir?

Optavia diyet süreci, optavia’ ya kaydolarak ve optavia koçu ile iletişim kurularak başlar. Telefon görüşmesinde diyet planı seçilir ve hedefler belirlenir. Kilo kaybı için planlanan optavia diyetinde genellikle 5&1 planı tercih edilir. 5&1 planı,  günlük 800 ila 1.000 kalori tüketilen 12 haftalık programdan oluşur. 5&1 planının sonunda istenilen kiloya ulaşıldığında 6 haftalık bir diğer aşamaya geçilir. Bu aşamada alınan kaloriler yavaş bir şekilde artırılarak 1.550 kaloriye kadar çıkarılır. 6 hafta sonunda ise 3 yeşil öğün ve 3 yakıttan oluşan 3&3 planına geçiş yapılması önerilmektedir. 

Optavia diyetinde hedeflenen vücut ağırlığına ulaşıldığında daha az kısıtlayıcı olan bakım planına geçilmektedir.

Optavia Diyetinin İlk Haftasında Ne Olur?

Optavia diyetinin ilk birkaç günü oluşan aşırı açlık, yorgunluk ve halsizlik hali diyetin ilk haftasından sonra ortadan kaybolmaya başlar ve vücut diyete uyum yeteneği geliştirir. Bu süreçte optavia diyetine olan uyum sürecinin kolaylaşması için önerilenler aşağıda sıralanmıştır.

 1. Bol bol su tüketin.
 2. Günlük yaşam aktivitelerine bir yenisini ekleyin. Sosyal etkinliklere katılın ve meşgul kalarak açlığa odaklanmamaya çalışın.
 3. Sağlıklı beslenmek ve optimal sağlığı korumak için bu yolculukta olduğunu kendinize daima hatırlatın.
 4. Optavia diyetinde önerilmeyen besinleri evde bulundurmayın ve hedeften sapmaya izin vermeyin, hedefe odaklanın.

Optavia Diyetinin Maliyeti Aylık Ne Kadardır ?

Optavia diyetinin birbirinden farklı planları bulunmaktadır. Optavia diyetinin maliyeti diğer beslenme programlarına göre daha pahalıdır. 5&1 planının total maliyeti yaklaşık olarak 400 ila 500 dolarken 3&1 planının 300 dolar civarındadır. Bir aylık gönderilen Optavia yakıtları çeşitli atıştırmalık, çorba ve diğer besinlerden oluşur. Seçilen plan doğrultusunda günlük 3 ila 5 öğünü optavia yakıtları oluşturur. Total olarak ayda 350 ila 450 dolar arasında değişen optavia diyetinde günlük 1 sağlıklı öğünü katılımcının kendisinin pişirmesi beklenir. Evde hazırlanan öğünle beraber maliyette daha fazla artış görülür.

Optavia Diyeti Atkins Diyetiyle Nasıl Karşılaştırılır?

Atkins diyeti, optavia diyetine benzer şekilde karbonhidratın kısıtlandığı bir beslenme programıdır. Optavia diyetinden farklı olarak kalori hesabı yapılmaz ve porsiyon kontrolüne ihtiyaç duyulmaz. Fakat diyette düzenli olarak karbonhidrat hesabının yapılması önerilmektedir. Atkins diyetinde besinlerin net karbonhidrat miktarı kullanılır. Besindeki net karbonhidrat miktarını hesaplamak için total karbonhidrattan lif içeriği çıkarılmalıdır. Örnek olarak yarım bardak brokolide toplam karbonhidrat 2.3 gram, lif ise 1.3 gramdır. O halde yarım bardaki brokolideki net karbonhidrat miktarı (2.3 - 1.3) 1 gramdır.

Atkins diyetini savunanlar, kilo kaybı için egzersizin hayati olmadığını fakat kilo kaybı sürecini desteklemesi için egzersiz yapılabileceğini düşünmektedir. Diyet toplamda 4 aşamadan oluşur. Hedef doğrultusunda ilk 3 aşamadan uygun olan tercih edilir. 

Optavia Kilo Kaybı Diyetleri İçin En İyisi midir?

Optavia diyetinde besinler kontrollü olarak tüketilir ve devamlı porsiyon takibi yapılır. Aynı zamanda diyette alınması gereken enerji miktarı oldukça kısıtlıdır ve karbonhidrat tüketimini oldukça sınırlıdır. Alınan kalori miktarının ciddi oranda kısıtlanması diyetin takibini zorlaştırır ve sürdürülebilirliğini minimuma indirir.

Optavia diyeti hakkında yapılmış bazı çalışmalardan alınan sonuçlar aşağıda listelenmiştir. 

 • Yapılan çalışmalar, optavia diyeti gibi düşük kalorili diyetlerin kısa vadede kilo kaybında etkili olduğunu fakat uzun vadede güvenilir olmadığını göstermektedir. 
 • 198 kişiyle 16 hafta süresince yapılmış bir çalışmada,  optavia 5&1 planı kişilere uygulanmıştır. Uygulayanlardaki bel çevresinde yağ miktarında azalma görülmüş ve kişilerin daha düşük vücut ağırlıklarına ulaştığı görülmüştür.
 • Optavia diyetindeki koçluk yardımından faydalananların faydalanmayanlara oranla 2 kat daha hızlı kilo verdikleri çalışmalarda görülmüştür. 
 • Yapılan çalışmalardan olumlu sonuç alınsa dahi optavia diyeti hakkında uzun vadeli yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca, çalışmaların büyük çoğunluğunun Medifast tarafından yönetildiği unutulmamalıdır.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!