Nitrik oksit nedir?

Nitrik Oksit Nedir?

Nitrik oksit takviyesi alınabilir mi? Nitrik oksitin işlevi nedir?
Prostat Nedir? Okunuyor Nitrik Oksit Nedir? 7 dakika İlerle Koenzim Q 10 Nedir?

Formülü NO olan nitrik oksit, bir nitrojen ve bir oksijen molekülünden oluşmaktadır. İnsan vücudunun neredeyse bütün hücreleri tarafından doğal olarak üretilmektedir. Bazı durumlarda nitrik oksit miktarını artırmak fayda sağlayabilir. Örneğin kalp rahatsızlıklarında, damar problemlerinde, spor yapan kişiler için egzersiz çalışmalarında performans artırıcı görevi vardır. Bunun için nitrik oksit takviyeleri almak hızlı bir çözüm yoludur. Ancak bu takviyeleri almadan önce mutlaka doktora görünmek ve nitrik oksit faydalarının neler olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Nitrik Oksit Ne İşe Yarar?

Nitrik oksit, vücudunuz tarafından doğal olarak üretilen bir moleküldür. İnsan vücudundaki hemen hemen her hücre türü tarafından üretilir ve kan dolaşımı için en önemli moleküllerden biridir. Kan damarlarının iç kaslarını gevşeterek damarların genişlemesine, dolaşımın rahatlamasına ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Kan basıncı rahatladığında besinler ve oksijen vücudun her yerine etkili ve verimli bir şekilde ulaşabilir. Nitrik oksit ayrıca insülin ve büyüme hormonu gibi belirli hormonların salınmasını da yardımcı olur.

Nitrik Oksit Nasıl Çalışır?

Nitrik oksit kardiyovasküler, nörolojik, immunolojik ve diğer pek çok sistemde farklı rolleri olan biyolojik bir düzenleyicidir. Damar düz kası üzerinde gevşetici etkisi yanında endotel ve sinir hücrelerinde haberci bir molekül, aktiflenmiş immün hücrelerde ise öldürücü bir molekül olarak görev yapmaktadır.

Nitrik Oksit Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Kullanım Alanları:

 • Gübre üretiminde kullanılır
 • Metal sanayisinde metallerin saflaştırılmasında kullanılır
 • PH indirgenmesi gereken su arıtması gibi yerlerde kullanılır
 • Metallerin dağlanması işlemi sırasında kullanılır
 • Patlayıcı maddelerin üretiminde kullanılır
 • Boya kimyasalları sektöründe kullanılır

Nitrik Oksit Nasıl Kullanılır?

Elbette ki, besin takviyeleri endüstrisi nitratları ve amino asitleri birleştiren antrenman öncesi ürün (pre-workout) formülasyonları fikri oldukça önemlidir. Nitrik oksit artırıcılarını, amino asitlere ya da ‘beta alanin’e ekleyerek elde edilen ürünlerin, hem vücuttaki amino asit dengesini düzenleyici hem de bağırsakta emilimini artırıcı faydası olduğu, bunlara ek olarak da vücuttaki kan akışını ve kasları güçlendirdiği yönündeki araştırma verileri bu takviyeleri alma hususunda dikkatleri toplamış bulunmaktadır. Tüm bu faydalar, “amino asit-nitrat takviyelerinin” antrenman öncesi alınması gereken takviyelere eklenmeye değer olduğunu gösteriyor. 

Nitrik Oksit Nasıl Tüketilir?

Doğal yoldan besinlerle nitrik oksit miktarını hızlı şekilde artırmak kolay değildir. Bunun için nitrik oksit takviyeleri genellikle atletik performansını artırmak isteyen sporcular tarafından tercih edilir.

L-sitrülin Takviyesi: Egzersiz performansın artması için kullanılabilecek bir diğer takviye de L-sitrülindir. Performansı artırmasının yanı sıra kas ağrılarına iyi gelmektedir. Nitrik oksit miktarını artırması durumunda kas ağrılarını hafifletmeye ve kas yorgunluğu gibi şikayetlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Hap veya toz şeklinde bulunmaktadır. Spor ile ilgilenen kişiler için epey tercih edilen bir takviyedir.

Pancar Takviyesi: Birçok formda vücuda alınabilen pancarlar oldukça faydalı bir nitrik oksit artırıcı olarak karşımıza çıkar. Toz, kapsül ya da meyve suyu formlarının yanı sıra pancar yediğimiz zaman da nitrik oksit seviyesi doğal bir şekilde artışa geçmektedir. Bu da takviye almanın en kolay ve doğal yollarından biridir

L-arginin Takviyesi: Bu takviye kapsül şeklinde bulunmaktadır. Özellikle sporcuların kullandığı L-arginin atletik performansı geliştirmektedir. Bunun dışında birçok sağlık problemi yaşayan kişiler da ilaçlar haricinde takviye amaçlı kullanmaktadır. Özellikle kalp ile ilgili problemler yaşayan kişiler tercih etmektedir. Çünkü kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı ile mücadele etmede yardımcıdır. Bunlar dışında; kan damarlarını onarır, kan basıncını düşürür ve iltihaplarla da mücadele etmektedir.

Nitrik Oksit Günlük Tüketim Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Nitrit Oksit günlük tüketim önerileri mevcut olsa da kişinin durumuna, sağlığına ve kullandığı ilaçlara göre değişkenlik göstereceğinden mutlaka bir doktor tavsiyesi eşliğinde bu miktarın belirlenmesinde fayda vardır. 

Nitrik Oksit Hangi Gıdalarda Vardır?

 • Kakaoda bulunan flavanoller, vücuttaki nitrik oksit seviyesini arttırarak kalp sağlığını korumaya ve hücrelerin oksidatif hasara karşı korunmasına yardımcı olur
 • Ispanak, roka, marul, tere, maydanoz, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, vücudunuzda nitrik okside dönüştürülen nitratlarla doludur
 • Portakal, limon, misket limonu ve greyfurt gibi turunçgillerin tümü, sağlıkta merkezi bir rol oynayan C vitamini kaynaklarıdır. C vitamini, biyoyararlanımını ve vücuttaki emilimini en üst düzeye çıkararak nitrik oksiti artırabilir. Nar: Nar, hücrelerinizi hasara karşı koruyabilen ve nitrik oksidi koruyabilen güçlü antioksidanlarla yüklüdür
 • Bu besinler nitrik oksitin üretiminde rol oynayan bir amino asit türü olan arginin bakımından zengindir
 • Karpuz da arginin ve nitrik okside dönüşen bir amino asit olan sitrülinin en iyi kaynaklarından biridir
 • Kırmızı şarap, birçok güçlü antioksidan içerir ve bazı araştırmalar nitrik oksiti artırabildiğini göstermektedir
 • Pancar, vücudunuzun nitrik okside dönüştürebileceği diyet nitratları bakımından zengindir
 • Sarımsak, nitrik oksidin biyoyararlanımını artırabilir ve L-arginin’i nitrik okside dönüştüren enzimin seviyesini artırabilir
 • Et, kümes hayvanları ve deniz ürünlerinin tümü, vücuttaki nitrik oksidi korumaya yardımcı olduğuna inanılan önemli bir bileşik olan koenzim Q10 kaynaklarıdır

Nitrik Oksit Özellikleri Nelerdir?

NO merkezi sinir sisteminde, hafızanın şekillenmesini de içeren çeşitli fonksiyonları bir nörotransmitter olarak destekler; Periferde ise gastrointestinal, solunum ve genitoüriner sistemle ilgili çeşitli fonksiyonları düzenler. İlave olarak NO’nun, konak savunması ve immunolojik reaksiyonlarda da fonksiyonu vardır.

Nitrik Oksit Faydaları Nelerdir?

Kan pıhtısının sonuçları çok ciddi olabilmektedir. Pıhtılaşmanın sonucu olarak hastalarda kalp krizi ve felç gözlemlenmiştir. Bu nedenle nitrik oksit önem arz etmektedir. Çünkü nitrik oksit sayesinde kan trombositleri daha az yapışkan hale gelmektedir. Bu da demek oluyor ki daha az yapışkan olan kan trombositlerinin bir araya gelerek kan pıhtısı oluşturma olasılığı azalmaktadır. Yüksek tansiyon günümüzde çoğu kişinin ortak problemi haline gelmiştir. Kanın atardamarların duvarlarını sürekli yüksek bir kuvvetle itmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Araştırmalar sonucu nitrik oksidin kan damarlarını genişlettiği gözlemlenmiştir. Bu da kan akışını rahatlatmakta ve bu sayede tansiyonu düşürmektedir. Spor yapan kişiler performansın en yüksek seviyeye ulaşması için takviyeler kullanmaktadır. Nitrik oksit artırmaya yardımcı takviyeler de bu noktada epey bilinir hale gelmiştir. Çünkü içeriği sayesinde kaslara besin ve oksijen aktarımı hızlanmaktadır. Bu da performansın artmasını sağlamaktadır. Nitrik oksit sayesinde kan akışı hızlanmaktadır. Aktif kaslarda meydana gelen hızlı kan akışı da kas ağrılarının büyük bölümünü hafifletir. Bu anlamda kas ağrılarına ve kas yorgunluklarına dolaylı yoldan iyi gelmektedir.

 • Uyku uyanıklık döngüsünü kontrol etmek
 • Hormon salınımını düzenlemek
 • Sinirleri korumak
 • Mide ve bağırsak sistemin astarındaki kasları rahatlatır.
 • İdrar ve üreme yollarının iç kısmındaki kasları rahatlatır.
 • Öğrenme ve hafıza
 • Vücut ısısını kontrol etmek
 • Gıda alımını düzenlemek

Nitrik oksit, aynı zamanda bağışıklık sisteminde bir tür beyaz kan hücresi olan makrofajlar tarafından yapılır. Nitrik oksit, bakterileri öldürür ve virüslerin çoğalmasını önler.

Nitrik oksit etkisi, doğuştan gelen bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır.

Nitrik Oksit Kullanmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Nitrik oksit takviyeleri, uygun miktarlarda alındığında genellikle güvenlidir. Yüksek dozlarda alındığında ise görülen hafif yan etkiler şöyledir:

 • İshal
 • Mide ağrısı, şişkinlik veya mide ekşimesi
 • Baş ağrısı
 • Kalp çarpıntısı
 • Mide bulantısı

Aşağıda bahsi geçen durumlarda dikkatli olun:

 • Nitrik oksit takviyeleri bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza veya diyetisyeninize danışın.
 • Siroz, düşük tansiyon, böbrek hastalığı gibi sorunları olanların nitrik oksit takviyesi kullanmaları, durumlarının daha da kötüleşmesine neden olabilir.
 • Kalp krizi sonrası alınan L-arginin hastada ölüm riskini arttırmaktadır

Nitrik Oksit Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yetersiz nitrik oksit üretimi, endotel disfonksiyonuna neden olarak ateroskleroz, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı risklerinde artış yaratabilir. Yüksek dozlarda alındığında ise bazı yan etkiler görülür. Bunlar; ishal, mide ağrısı, şişkinlik veya mide ekşimesi, baş ağrısı gibi yan etkilerdir.

Kimler Nitrik Oksit Kullanabilir?

Damar düz kası üzerinde gevşetici etkisi yanında endotel ve sinir hücrelerinde haberci bir molekül, aktiflenmiş immün hücrelerde ise öldürücü bir molekül olarak görev yapar. Nitrik oksit agonist ve antagonistlerinin impotans, septik şok, idrar inkontinansı, tip 1 diyabet gibi hastalıklarda kullanımı söz konusudur. Aktif sporcular takviye olarak kullanabilir. Belli bazı kas ve uyku rahatsızlıkları olan kişiler doktor tavsiyesi ile kullanabilir.

Nitrik Oksit Kaç Kalori?

Nitrik Oksit bilindiği kadarıyla kilo aldırıp kilo verdirmez. Yalnız kas gelişimi için sporculara önemli katkılar sunduğu bilinmektedir.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!