niacinamid nedir

Niacinamid Nedir?

Niacinamid nasıl kullanılır? Niacinamid kapsül ne işe yarar? Niacinamidin faydaları nedir?

Nikotinamid olarak da bilinen niacinamid, bir tür B-3 vitaminidir. B3 eksikliği, cilt, böbrek ve beyin bozukluklarına yol açabildiği için niacinamid alımı, önemli bir yer tutar. Her ne kadar isim olarak benzeşseler de niacinamid, niasin ile aynı şey değildir. Bunlar iki farklı B-3 vitamini türüdür.

Niacinamid Faydaları Nelerdir?

Niasinamid, vücuttaki yağların ve şekerlerin işlevi ve sağlıklı hücrelerin korunması için gerekli olan vitaminlerden biridir. Genel olarak cilde faydaları ile bilinen niacinamid’in öne çıkan etkileri şunlardır:

  • Ciltte oluşan lekeleri gidererek cilt tonunun eşitlenmesini sağlar. 
  • Cilt dokusunu oluşturan hücrelerin yapısının zamanla bozulması ile ortaya çıkan yaşlanma belirtilerini, cilt hücrelerindeki kolajen seviyesini artırarak yavaşlatır. 
  • Düzenli olarak kullanımda sivilceye neden olan enfeksiyonu yok ederek iyileştirici bir etki yaratır. 
  • Serbest radikallerin meydana getirdiği oksidatif stresi önleyerek vücudun genel sağlığının iyileşmesine yardımcı olur. 
  • Cilt bariyerini güçlendirerek cildin güneş ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olur. 

Niacinamid Nasıl Kullanılır?

Günümüzde kozmetik ürünlerin birçoğunda niacinamid bulunur. Serumlarda, toniklerde ve maskelerde yer alan niacinamid, en çok cilt temizleme ürünlerinde kullanılmaktadır. Bunların dışında saf formülü ile de kullanılabilir. Cilt asidi olarak kullanılan saf niacinamid, temiz bir pamukla cilde uygulanabilir. 

Saf niacinamid kullanmak isteyenler, öncelikle cildinde kalan makyaj kalıntılarını temizlemelidir. Sonrasında bir pamuk yardımı ile saf niacinamid cilde uygulanabilir. Bu aşamada dairesel hareketler uygulanmalı ve göz çevresine uygulanmaktan kaçınılmalıdır. Niacinamide moleküllerinin cilde tam olarak tutunabilmesi için bir müddet beklenilmesi gerekir. Eğer gündüz saatlerinde bu uygulamayı yapıyorsanız, mutlaka güneş kremi de uygulamanız gerekir. 

Niacinamid Kapsül Cildi Yeniler mi?

Niacinamid kapsülleri genellikle serumlar veya yağlar şeklinde olabilir ve niacinamid'in cilde faydalarını sağlamak üzere formüle edilmiştir; ancak bu kapsülleri doğrudan cilde uygulamak pek önerilmez çünkü bu şekilde kullanıldığında cilde zarar verebilir ve etkili bir sonuç sağlamaz.

Niacinamid kapsüllerinin cildi yenileyip yenilemediği konusu, düzenli ve doğru kullanımla ilgilidir. Düzenli olarak niacinamid içeren ürünleri kullanarak, cilt bariyerini güçlendirmeye, nemlendirmeye ve genel olarak cildin daha sağlıklı ve genç görünmesini desteklemeye yardımcı olabilirsiniz. Ancak, niacinamid kapsüllerini cildinizin toleransına göre kullanmanız önemlidir. Eğer cildinizde herhangi bir tahriş veya reaksiyon olursa, kullanımı durdurmalı ve bir dermatoloğa danışmalısınız.

Sorvagen markasının çıkardığı niacinamide kolajen ürünü, zengin içeriği ile cildi yenileme konusunda etkili olan ürünlerin başında gelir. 11 yaşından büyük her yetişkinin kullanabileceği bu ürün, düzenli kullanıldığında cildin daha canlı, sağlıklı ve genç görünmesine katkı sağlar. Ciltteki yenilenme sürecini hızlandırarak cildin daha sıkı, parlak ve daha genç bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilir. Özellikle yaşlanma belirtileriyle mücadele etmek ve cildin genel sağlığını desteklemek isteyenler için ideal bir cilt bakım ürünüdür.

Niacinamidin Saç ve Tırnak Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Niacinamid yalnızca cilt değil, saç ve tırnak sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Saç üzerindeki olumlu etkileri, saç tellerinin güçlenmesi ve dayanıklılığının artırılması ile ilişkilidir. Böylece saç kırılmasını ve dökülmesini azaltabilir. Aynı zamanda saç foliküllerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir ve bu da saç büyümesini teşvik edebilir.

Tırnak üzerinde de bir dizi olumlu etkisi vardır. Bunların başında tırnakları güçlendirerek daha sağlam olmalarına yardımcı olması gelir. Aynı zamanda tırnakların doğal parlaklığını artırabilir ve sağlıklı bir görünüm kazanmalarına yardımcı olur. 

Niacinamid Serum Ne İşe Yarar?

Niacinamid serum, cilt bakımında oldukça popüler olan ve geniş bir yelpazede faydaları olan bir üründür. Serum formunda kullanıldığında cildin genel sağlığını ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. 

Niacinamid serum, cilt bariyerini güçlendirerek dış etkenlere karşı koruma sağlar. Bu, cildin su kaybını azaltır, nemin ciltte kalmasını sağlar ve cildin daha nemli, yumuşak ve esnek olmasını sağlar. Düzenli kullanımda akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının tedavisinde etkili olabilir. Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde cildi sakinleştirir, kızarıklığı azaltır ve akne oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. 

Cilt tonu eşit olmayan insanlardaki pigmentasyon sorunlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Lekelerin ve koyu alanların görünümünü azaltarak cildin daha homojen bir görünüme sahip olmasını sağlar. Ciltteki kolajen üretimini artırarak kırışıklıkların ve ince çizgilerin azalmasına yardımcı olabilir. Bu da cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Niacinamid Collagen Desteğiyle Kullanılırsa Etkisi Artar mı?

Niacinamid serumları ile birlikte kolajen desteği sağlayan ürünlerin bir arada kullanılması cildin gençleşmesine ve elastikiyetinin artmasına da katkı sağlayabilir. Kolajen, cildin temel yapı taşlarından biri olup, cildin sıkılığını ve esnekliğini korumaya yardımcı olur. Dolayısıyla, niacinamid serumu ile kolajen desteği sağlayan ürünlerin birlikte kullanılması, cildin gençlik ve canlılık kazanmasına, kırışıklıkların azalmasına ve cildin daha sıkı bir görünüm kazanmasına katkı sağlayabilir.Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.