Skin cycling nedir

Modern Cilt Bakımının Yükselen Trendi: Skin Cycling Nedir?

Skinc cycling ne işe yarar? Skin cycling nasıl uygulanır? Skin cycling aşamaları nelerdir?
Çocuklarda Bağışıklık Desteği: Fosfotidilkolin ve Fosfotidilserin Nedir? Okunuyor Modern Cilt Bakımının Yükselen Trendi: Skin Cycling Nedir? 5 dakika İlerle Arbutin Serum Nedir?

Skin cycling, yani Türkçedeki karşılığıyla cilt döngüsü, yüz cilt bakımı rutininize döngüsel bir yaklaşım benimsemekle ilgilidir. Belirli ürünlerin farklı günlerde kullanılması cildi yeniler ve cilt kalitesini artırır. Bu dört gecelik döngü, eksfoliyant, retinol bazlı bir ürün ve nemlendirici krem ​​veya konsantreyi dönüşümlü olarak uygular.  

Avrupalı ​​dermatolog Whitney Bowe'un buluşu olan bu konsept, fiziksel antrenman rutinlerine benzer şekilde, alternatif ürünlerin size daha iyi sonuçlar vereceği fikrinden ortaya çıkmıştır. 

Skin Cycling’in 4-Gün Döngüsü Nasıl Uygulanır?

Skin cycling, 4 günlük bir aşamada uygulanır. Gün gün kullanım aşamaları şöyledir:

 • Birinci gün: birinci gün tamamen peeling ile ilgilidir. Cilt tipinize ve cilt durumunuza uygun olan AHA/BHA bazlı kimyasal bir eksfoliant kullanın. Kimyasal eksfolyantlar, kademeli hücre yenilenmesini destekleyen AHA'ları (alfa-hidroksi asitler) veya BHA'ları (beta-hidroksi asitler) içerir. Yani hücre yenilenme sürecini hızlandırırlar. Gece bakımı sonrasında cildinizi korumak için gün içerisinde geniş spektrumlu güneş koruyucu kullanmanızı öneririz.
 • İkinci gün: İkinci gün retinol aşamasıdır. Retinol, yaşlılık lekelerini, kırışıklıkları ve ifade çizgilerini, ayrıca sıkılık ve parlaklık kaybını tedavi eden,  yaşlanma karşıtı etkin maddedir. İkinci gün, makyajınızı çıkardıktan ve temizledikten sonra az miktarda retinol kreminizi cildinize uygulayın ve gece boyunca cildinize etki etmesini bekleyin.  

Cildiniz için doğru retinol seçimi çok önemlidir. Cildinizin yavaş yavaş alışmasına izin vererek daha düşük yüzdede retinol konsantrasyonuyla başlamalısınız. Retinizasyon (cildinizin retinoide uyum sağladığı süre) üç aya kadar sürebilir, bu nedenle başlangıçta biraz hassasiyet hissetmeniz doğal. Süreç devam ederken paniğe kapılmayın. 

 • Üçüncü ve dördüncü gün: Üçüncü ve dördüncü gün, cildi dinlendirme günleridir. İki günlük yoğun yenilemeyle cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Kuru ciltler için yoğun besleyici nemlendirici bir krem kullanılmalıyken, yağlı bir cilde sahip olanlar nemlendirmeyi bir gece ile sınırlamalı, ve konsantre ürünler kullanılmalıdır. Hassas bir cilde sahip olanların sakinleştirici etkili ürünlerin kullanılması tavsiye edilir

Eksfoliyasyon ve Retinoid Geceleri: Skin Cycling’in Etkili İki Adımı

Eksfoliasyon, ölü cilt hücrelerinin ciltten arındırılması işlemidir. Cildinizin ölü hücrelerden arınması, pürüzsüz ve genç görünümlü bir cildi ortaya çıkarır. Eksfoliasyonla birlikte cildinizi doğal görünümüne geri dönmeye başlar. 

AHA'lar (alfa-hidroksi asitler) ve BHA'lar (beta-hidroksi asitler) farklı kimyasal eksfoliantlar içerebilir. Fazla yağ, sebum ve ölü cildi parçalaması için cildinizin üzerine nüfuz eder. PHA'lar (polihidroksi asitler) AHA’lara oranla daha yumuşak bir dökülme oluşturur. Özellikle hassas bir cilde sahip olanlar için PHA'lar daha iyi bir seçenektir. 

Retinoid ise hem içerik hem de türev açısından farklı bir dizi bileşeni içeren ürünlere verilen genel bir kavramdır. Cilt bakımı için önerilen retinoidler arasında; retinol, retinal ve adapalen bulunur. 

Başlangıç için retinol tercih edilmelidir. Cilt hücresi üretimini artıran retinol, tıkanmış gözenekleri açan bir A vitamini türevidir. Retinol, cildinizi pul pul dökerek kolajen üretimini destekler. Böylece ince çizgiler ve kırışık görünümü azalır. Retionidlerin kullanımlarına erken başlayanlar, retinoidi kullanmadan evvel bir kat nemlendirici sürebilirler. Böylece cildin tahriş olması ya da pul pul dökülmesinin önüne geçebilir. 

Skin Cycling ile Cilt Bariyerini Güçlendirir mi?

Cilt bariyeri (epidermis) veya derinin en dış tabakası birçok önemli işlevi yerine getirir. Nemi hapsederek cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur ve cildinizi çevresel tahriş edici maddelerden, ultraviyole ışınlarından ve alerjenlerden korur.

Her gün farklı cilt bakımı rutinlerine uyarak peeling asitleri ve retinoidlerin kullanılması, cilt bariyerinin bozulmasına neden olabilir. Skin Cycling rutini ile cildinizi doğal bir görünüme kavuşabileceği gibi cilde zarar verebilecek kimyasal kullanımlarının sınırlandırılması ile cilt bariyeri de güçlendirilebilir. 

Skin Cycling Faydaları Nelerdir?

Skin cycling rutinin düzenli olarak uygulamak, beraberinde bazı faydaları getirmektedir. Skin cycling faydaları şunlardır:

 • Ciltteki lekeleri yok eder.
 • Zamanla cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Cilt bariyerini güçlendirir. 
 • Cilt bakımı ile ilgili stresi azaltır. 

Skin Cycling Rutini Nasıl Oluşturulur: En İyi Uygulama İpuçları

Klasik bir skin cycling rutini sırası ile şu dört aşamada uygulanmaktadır: Eksfoliasyon Gecesi, Retinoid Gecesi, Toparlanma Gecesi, Toparlanma Gecesi. Doğru bir rutini oluşturmak için bu sıralamaya uymak önemlidir. En temel skin cycling 4 gece sürer. Bu, iki gecelik tedavi ve ardından iki gecelik iyileşme anlamına gelir.

Dikkat etmeniz gereken ipuçlarından biri, peeling ürünlerinizi retinoidinizden önce kullanmanızdır. Böylece cildiniz retinolünüzü daha iyi emebilir. Daha önce hiç retinol veya asit denemediyseniz, kullanacağınız ürünleri mutlaka test edin. 

Skin Cycling ve Hassas Ciltler: Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rosacea veya egzama gibi cilt sorunları olan insanların ciltleri genellikle daha hassas olur. Hassas ciltli insanlar için skin cycling yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Denediğiniz ürüne verdiğiniz reaksiyona dikkat edin. Herhangi bir yanma hissederseniz peeling serumunuzu hemen yıkayın.
 • Cildinizin mikrobiyomunu yeniden dengelemek ve cilt bariyerinizi onarmak için peeling serumunuzun üzerine daima rahatlatıcı, besleyici bir ürün katmayı unutmayın.
 • Reçeteli bir retinoid yerine yumuşak bir OTC retinol veya retinal ile başlayın.
 • Retinoidinizi uygulamadan önce göz çevreniz, gülümseme çizgileriniz, çeneniz veya boynunuz gibi en hassas bölgelerin çevresine nemlendirici sürün.
 • Sentetik kokular hem de esansiyel yağlar da dâhil olmak üzere birçok doğal koku cildinize iyi gelmeyebilir. Hoş kokulu bileşenler, ister doğal ister sentetik olsun, hassas ciltlerde cilt reaksiyonlarının en yaygın nedenlerinden biridir.

Skin Cycling'te Ürün Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Skin cycling’in nasıl yapılacağı, ürün türüne göre değişkenlik gösterebilir. Cilt bakımı rutinlerinizde eksfoliyantları aşırı kullanırsanız kızarıklık, tahriş, sivilce oluşumu, egzama, kuru cilt ve hiperpigmentasyonla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle çoğu cilt tipinde eksfolyantların kullanılması gerekir. 

Retinol, tretinoin, adapalen, tazaroten ve trifaroten gibi retinoidler, cilt bakım rutininizde yan etkilerden kaçınmak için döngüye alınması en önemli ürünlerdir.

Rutininizde olmayan bazı ürünleri de kullanabilirsiniz. Örneğin, C vitamini skin cycling rutininde yer almaz; ancak bir şekilde C vitamini ürünlerini de rutininize ekleyebilirsiniz. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!