Mide Ağrısı Nedir?

Mide Ağrısı Nedir?

Mide ağrısının sebepleri nelerdir? Mide ağrısı nasıl geçirilir? Hangi besinler mide ağrısına iyi gelir?

Çeşitli sebeplerden dolayı karnın üst kısmında oluşan ağrılara mide ağrısı denmektedir. Midenin tamamı ya da bir kısmında görülen bu ağrılar farklı sorunların da habercisi olabilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen bu ağrı çeşidi, her bireyin hayatı boyunca en az bir kere yaşadığı sorunlardan biridir. Genellikle ciddi sorunlara yol açmasa bile geçmeyen ağrılar sonucunda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. 

Mide ağrısı, kaburgaların hemen altında hissedilmektedir. Kramp, bulantı, hazımsızlık gibi çeşitli sorunlar mide ağrısına eşlik edebilir. Bazı durumlarda aç karna görülebilirken bazen yemeğin neden olduğu tokluk hissi ağrıya neden olabilir. Ağrı süresi, şiddeti, özellikleri ağrı çeşidine göre çeşitlilik gösterebilir.

Midenin yer aldığı karnın üst kısmında safra kesesi, pankreas, üst bağırsak ve karaciğer bulunur. Bu noktalarda yaşanan bir ağrı midede hissedilebilir. Farklı sebepleri olan ağrının gaz sancısı, viral enfeksiyon gibi bilindik türleri de mevcuttur. 

Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Mide ağrısının nedenlerinin arkasında pek çok sebep yatabilir. Basit bir hazımsızlık ya da ciddi bir pankreas sorunu midenizde ağrı oluşumuna neden olabilir. Mide ağrısına neden olabilecek şeyler genellikle kişinin beslenme programı ve genel sağlık sorunları ile alakalıdır. Ciddi ve sürekli olan nedenlerin başında ülser, gastrit, gastroözofageal reflü gibi mide sorunları gelmektedir. Bu tip sorunlar yenilen yemeklerle zirve yapabilir. Halk arasında mide yanması olarak bilinen bu süreç çeşitli ilaçlar ve doğru beslenme ile kontrol altına alınabilir.      

Mide ağrısının nedenlerinin başında düzensiz beslenme ve obezite gelmektedir. Mide, taşıyabileceği yükten fazlasını kaldıramayan bir organdır. Yemeği fazla kaçırmanız durumunda hazımsızlık sorunlarınız yüzünden mide ağrısı şikayeti yaşayabilirsiniz. Aşırı yemek kadar düzensiz beslenmek de mide ağrısına neden olabilir. Bazı gıdalar bilinmeden bozuk olarak tüketildiği için gıda zehirlenmesi yaşanabilir. Bu tip durumlarda şiddetli mide ağrısı ciddi belirtilerden biridir. 

Mide ağrısının, mide kanseri ve mide tümörü gibi ciddi nedenleri de olabilir. Özellikle şiddetli ağrısı geçmeyen bir hasta mutlaka detaylı bir muayeneden geçirilmelidir. Bazı vakalarda pankreas kanseri de ağrının şiddetlenmesi sonucu midede hissedilebilir. 

Mide Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Mide ağrısının belirtileri şunlardır:

  • Mide bulantısı ve kusma
  • Şişkinlik
  • Kabızlık
  • Geğirme
  • Kan kusma
  • Ateş
  • Gaz sancıları
  • Boğazda asit hissi 

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısını geçirmek için doğal yollara başvurulabilir. Midede herhangi bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda tüketilmesi gereken bu doğal besinler, tüm mide sorunlarını toptan yok edecek diye bir kural olmasa bile oldukça etkili olacaktır. 

Mide ağrısı olan birinin yapması gereken bazı şeyler vardır.  Şişkinlik sonucu mide ağrısı yaşayan biri lif bakımından zengin olan yeşillikleri tüketmelidir. Gaz üreten baharatlı ve kızartılmış yiyecekleri yemek ağrınızı daha şiddetli bir hale getirebilir. 

Porsiyonlarınızı azaltmanız gerekmektedir. Gaz sancısına sebep vermeyecek besinler için de aynısı geçerlidir. Az öğünlerle sık tüketim yapılması mide ağrısı şikayetini en aza indirir. Çok soğuk ve sıcak yiyecekleri tüketmekten kaçının. Suyu olabildiğince yudum yudum ve oturarak içilmesi önerilmektedir. Dikkat edilmesi gereken noktaların başında ise alkol ve sigara tüketimi gelmektedir. Hem alkol hem de sigara, tıpkı diğer organlara olduğu gibi mideye de ciddi zararlar vermektedirler. Özellikle mide ülseri problemi yaşayan birinin bu tip zararlı alışkanlıklardan uzak durması gerekmektedir. 

Mide ağrısına iyi gelen besinler şunlardır:

1. Keten Tohumu

Keten tohumu, lif ve omega-3 zengini olan bir besindir. Keten bitkisinden elde edilen bu tohumun anavatanı mısırdır. Keten tohumunun mideye çok faydası vardır. Yoğun orandaki lif içeriği sayesinde kabızlık gibi sorunların giderilmesine yol açarak sindirimi daha düzenli bir hale getirir. Keten tohumunun kendisi olduğu gibi yağı da mideye oldukça etkilidir. Bağırsak işleyişini düzene sokarak mideyi rahatlatır. 

2. Zencefil

Zencefil, zencefilgiller familyasına ait olan ince uzun yapraklı bir Asya bitkisidir. Zencefil üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar, mide sorunlarını azalttığı yönünde sonuçlar ortaya koymuştur. Zencefil suyun içerisinde kaynatılarak çay haline getirilebilir. Zencefil çayı, mide şişkinliği ve hazımsızlığı gidermeye yardımcı olur. Mide ağrısı ve mide bulantısına karşı oldukça etkilidir. Bağırsaklardaki gazı söktürerek rahatlamaya yardımcı olur. Hareket nedeni (deniz ve araba tutması) ve hamileliğin neden olduğu bulantıları gidermeye iyi gelmektedir. Ülser ve reflüyü azaltıcı bir etkisi vardır.      

3. Çiğ Patates Suyu

Çiğ patatesin %80’i sudan oluşmaktadır. Patatesin suyu çıkarıldığında özellikle mide sorunlarına karşı etkin bir şekilde kullanılabilir. Güçlü antienflamatuarlara sahip olmasından dolayı sadece mide ağrısı değil daha birçok ağrıyı hızlı bir şekilde sonlandırmaktadır. Patates suyu sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Asitli yemeklerin yol açtığı reflüyü azaltmada bir hayli etkilidir. Gastrit, mide ülseri gibi sorunlar için doğal ilaçlardan biri patates suyudur. 

4. Nane

Nane, ferahlatıcı aroması ile birçok sağlık sorununa iyi gelen doğal besinlerden biridir. Nane, yağı, çiğ nane, kuru nane gibi birçok farklı çeşidi insan vücudu üzerinde değerlendirilebilir. Nanenin her türlüsü kabızlık ve hazımsızlığa iyi gelir. Özellikle yemeklerden sonra bir fincan nane çayı tüketerek şişkinliğinizi giderebilir, midenizi rahatlatabilirsiniz. 

5. Yoğurt

Besin değeri oldukça yüksek olan yoğurt, fermente bir süt ürünüdür. Yoğurt, sindirimi kolaylaştırdığı için mide ağrısına oldukça iyi gelmektedir. Hazımsızlığın ortaya çıkardığı mide ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Yoğurt tüketmeniz için illa midenizin ağrımasına gerek yoktur. Mide ağrınızın olmadığı zamanlarda ara öğün olarak yoğurt tüketebilirsiniz. 

yoğurt

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?  

Şiddetli mide ağrılarını gidermenin en makul yolu klinik tedaviden geçmektedir. Yukarıda belirtilen mide ağrıları nedenlerinde görülen sorunlardan olan mide kanseri ve mide tümörü gibi ciddi sorunların neden olduğu şiddetli ağrıların bir an önce nedeni saptanarak tedaviye geçilmelidir. Bunun dışındaki mide ağrılarını gidermenin en etkin yolu ise yukarıda bilgileri verilen doğal besinleri tüketmektir. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!