meditasyon yürüyüşü faydaları

Meditasyon Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?

Meditasyon yürüyüşü nedir? Meditasyon yürüyüşü ne işe yarar? Meditasyon yürüyüşü nasıl yapılır?

Farkındalığı arttırmanın birçok yöntemi vardır; meditasyon yürüyüşü yöntemi ise bunlardan sadece bir tanesi. Budizm inancına dayanan yürüme meditasyonu, farkındalık uygulamasının bir parçası olarak kullanılmaktadır. Meditasyon yürüyüşlerinin, bütünsel sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Vücudunuzu daha sağlam, daha dengeli ve dingin hissetmenizde sizlere yardımcı olmaktadır. Ayrıca meditasyon yürüyüşleri, çevrenize, bedeninize ve hatta düşüncelerinize dair farkındalığınızı geliştirmenizde yardımcı olur. Meditasyon yürüyüşlerinin bu denli rövanşta olmasının sebebi, herkesin kolaylıkla ve keyifle uygulayabileceği basit bir teknik olmasından geçer.

Yürüme Meditasyonu Uygulaması Nedir?

Tipik bir meditasyon yürüyüşü sırasında kişi, daire şeklinde, düz bir çizgide ya da labirent gibi yön değiştirebilecek bir rotada ileri geri yürür. Daha uzun bir mesafe isterseniz de açık havada yürümeniz de meditasyon yürüyüşü olarak sayılacaktır. Meditasyon yürüyüşü felsefesinde, gözlerin ve zihnin açık olması, doğayla iç içe olup tüm duygularını kullanarak farkındalıkla yürümek yatar. Yürüyüşünüzde toprakla bütünleşmek ve enerjiyi atmak için çıplak ayak tavsiye edilse de rahat bir spor ayakkabı seçiminiz de yürüyüşünüz için uygun olacaktır.

Meditasyon yürüyüşü sırasında, normale göre yürüme hızı yavaştır ve belirli tekniğe bağlı olarak değişebilir. Yürüyüş için adımlarınızı farkındalıklı atmanız gerekmektedir, her adımınızı anlamlandırmalısınız. Örneğin, ‘ayağı kaldırma, ayağı öne doğru uzatma ve ayağı yavaşça geri indirme’ gibi adımlarınızı bölerek oldukça yavaş şekilde hareket ettirmemiz gerekir. Bunun sebebi, çok yavaş hareket etmek, her saniye yapılan hareketin bilincini arttırır ve daha iyi odaklanmayı sağlar. Bu uygulamaya başlarken, başlarda denge kurma konusunda zorlanabilirsiniz hatta yanlış yaptığınızın hissine de kapılabilirsiniz. Fakat, hemen pes etmeyin, birkaç denemenin sonunda emin adımlarla yürümeye başladığınızı fark edeceksiniz ve ilerleyen sürelerdeki vücudunuzdaki değişimlere tanık olacaksınız.

Meditasyon Yürüyüşünün Vücuda Olası Faydaları Nelerdir?

Kan akış hızının artmasında aktif rol oynar

Yürüme meditasyonu genellikle uzun süre oturan kişiler tarafından kullanılır. Yürüme uygulaması kanın özellikle bacaklara akmasına yardımcı olur. Halsizlik veya durgunluk duygularını hafifletmeye yardımcı olur. Dikkatli yürüyüş aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırmanın ve uzun süre oturarak iş yapan kişilerin enerji seviyelerini yükseltmenin güzel bir yoludur.

Sindirimin iyileşmesinde etkilidir

Yemek yedikten sonra yürümek sindirimi artırmanın harika bir yoludur, özellikle de vücudunuzu olduğundan ağır ya da kendinizi iyice şiş hissediyorsanız. Hareket, yiyeceğin sindirim sisteminizde hareket etmesine yardımcı olur ve aynı zamanda kabızlığı da önleyebileceği söylenmektedir.

Kaygıyı azaltır

Stres seviyenizi düşürmek istiyorsanız, antrenmandan önce ya da sonra oturarak meditasyon yapmayı faydalı bulabilirsiniz. Genç bireyler üzerinde yapılan araştırmalarda, yürüyüşün meditasyonla birleştirildiğinde kaygı belirtilerini azaltma konusunda daha etkili olduğu öne sürüldü.

Kan şekeri seviyelerini ve dolaşımını iyileştirilmesi

Küçük çaplı bir araştırmada, meditasyon yürüyüşü, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyeleri ve dolaşım üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varmıştır. Gündelik egzersizi arttırmada etkili olan meditasyon yürüyüşü, kan şekeri seviyelerini ve dolaşımını iyileştirmede etkilidir.

Depresyonu hafifletme konusunda etkili

Özellikle yaşlandıkça fiziksel aktivitenin azalmasıyla, gündelik hayatta fiziksel olarak aktif kalmak önemlidir. Düzenli egzersiz, kondisyon seviyelerini artırmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca düzenli olarak meditasyon yürüyüşü yapan kişilerde, yürüyüş yoluyla elde edilebilecek kan basıncını ve fonksiyonel kondisyon seviyelerinde artış gözlemlenmiştir.

Refahı iyileştirir

Mümkün olduğunda, park, bahçe ya da ağaçlı bir yer gibi doğa yürüyüşüne çıkmak, genel refah duygularınızı artırabilir ve daha dengeli hissetmenize yardımcı olabilir. Rahatlama ve gelişmiş beyin aktivitesi gibi artıları nedeniyle düzenli olarak meditasyon yürüyüşü yapan insanların ruh hallerinde, kaygı düzeylerinde ve kan basınçlarında iyileşme görüldü.

Uyku kalitesini artırır

Egzersizin faydalarından yararlanmak için yoğun bir egzersiz yapmanıza gerek yoktur. Yapılan araştırmalar sonucu, düzenli olarak orta düzeyde egzersizin de uyku kalitesi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösterdi. Yürümek esnekliği artırmaya ve kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olacağından, fiziksel olarak daha iyi hissedersiniz ve uyku kalitenizde artma meydana gelir. Böylece, gece derin bir uykuya dalmaya hazır olursunuz. 

Egzersizi keyifli hale getirir

Fitness rutininize farkındalık yönünü dahil etmek, egzersizi daha keyifli hale getirebilir. Anket sonuçlarına göre, koşu bandında 10 dakikalık yürüyüş yapan insanların farkındalıkla ilgili podcast tarzı içerik dinleyen kişilerin aktiviteyi daha keyifli bulduğunu gözlemlenmiştir. Bu, farkındalığın egzersize farklı bir şekilde bağlanmaya ilham verebileceği ihtimaline işaret ediyor.

Yaratıcılığa ilham verir

Meditasyon yürüyüşlerini farkındalık uygulamak size daha fazla netlik kazandırabilir ve düşünce kalıplarınıza odaklanmanızı sağlayabilir, bu da yaratıcılığı teşvik edebilir. Bu sayede, bir farkındalık uygulamasının problem çözme becerilerinizi ya da yeni fikirlerinizin geliştirilmesini de geliştirebilmektedir.

Vücut dengesini geliştirir

Yürüme meditasyonunun daha iyi dengeyi, ayak bileği farkındalığını ve koordinasyonu teşvik edebileceğini öne sürüyor. Uygulama, yavaş yürürken bacak ve ayak bileği hareketlerinin farkındalığını içerir ve koordinasyonu iyileştirir.


Şimdiki anın farkında olabilmek ve fiziksel aktifliğinizi arttırırken zihninizi dinlendirmek için meditasyon yürüyüşlerinizi gününüzün bir parçası haline getirmenizde fayda vardır.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!