makyaj temizleme suyu ne işe yarar

Makyaj Temizleme Suyu Ne İşe Yarar?

Makyaj temizleme suyunun içeriği nedir? Makyaj temizleme suyunun etkileri nelerdir?
Yer Elması Nedir? Okunuyor Makyaj Temizleme Suyu Ne İşe Yarar? 5 dakika İlerle Hayıt Otu Nedir?

Misel suyu olarak da bilinen makyaj temizleme suyu, ciltteki makyaj kalıntılarını etkili bir şekilde temizlemeye yardımcı olan kozmetik ürünlerinden biridir. Makyaj kalıntıları ciltten doğru bir şekilde temizlenemezse zamanla lekelerin ve çöküntülerin oluşmasına neden olabilir. Makyaj temizleme suyu ciltteki makyaj kalıntılarını temizlerken aynı zamanda cildi nemlendirir. Böylece makyaj temizleme suyundan sonra ekstra olarak nemlendirici kullanmanıza gerek kalmaz. Misel suyunu kullanmak için illa makyajlı olmanıza gerek yoktur. Sabah kalktığınızda cildinizi arındırmak için de bu suyu kullanabilirsiniz. Özellikle yağlı ciltlere sahip olanlar ciltlerini bu yağdan arındırmak için misel suyunu kullanabilirler. 

İçeriğindeki gliserinden dolayı özellikle tahriş olmuş olan ciltlerin kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olur. İçerisindeki bileşenlerin birçoğu cilt geçirgenliğini artırarak daha derin bir temizliğe yardımcı olur. Cilt iltihaplanmasını ve tahrişini azaltmaya yardımcı olabileceğinden, özellikle hassas cilde sahip olanlar için etkili bir kozmetik ürünüdür. Cildi temiz tutmak için tıkanmış gözenekleri ve sivilceleri önlemeye yardımcı olabilecek kir ve yağı temizlemeye yardımcı olur. Makyaj temizleme suyu, cilt bakım rutininizdeki diğer birçok ürünün yerini alabilir ve kullanımı diğer kozmetik ürünlerine göre çok daha pratiktir. Taşınması oldukça kolay olduğu için istediğiniz her yere götürebilirsiniz.

Makyaj Temizleme Suyunun Faydaları Nelerdir?

Makyaj temizleme suyu her kadının en önemli cilt ürünlerinden biridir. Makyaj temizleme suyunun faydaları şunlardır:

  • Makyaj temizleme suyu cildinin parlamasını sağlar
  • Düzenli makyaj temizleyici su kullanmak cildini besler
  • Cildi derinlemesine temizler
  • En inatçı makyajı çıkarır
  • Gözenekleri sıkılaştırır

Makyaj temizleme suyu cildinin parlamasını sağlar

Makyaj temizleme suyu, makyajınızı temizledikten sonra ortaya çıkan mat görüntünün kaybolmasını sağlayarak cildinizin daha parlak görünmesini sağlar. Gözeneklerde biriken makyaj kalıntılarının derinlemesine temizlenmesini sağlayarak cildin parlamasına yardımcı olur. 

Düzenli makyaj temizleyici su kullanmak cildini besler

Makyaj yapmasanız bile cildinizi makyaj temizleme suyu ile temizlemenin faydalarından biri de cildinizi besleyen bileşenleri içerisinde barındırmasıdır. Farklı markalara göre farklı bitkisel formüller barındıran makyaj temizleme suları, cildinizin ihtiyaç duyduğu nem oranını sağlayarak cildin beslenmesini sağlar. Örneğin içeriğinde arginine bulunan bir makyaj temizleme suyu kirpiklerinizi güçlendirir ve makyajınızı temizlerken dökülmesine engel olur. 

Cildi derinlemesine temizler

Makyaj temizleme sularında iki farklı molekül yer alır. Bu moleküller; suyu dışarı doğru çeken hidrofilik faz ve lipofilik fazdır. Bu moleküller ciltte kalan makyaj kalıntılarını çıkarmak için yap moleküllerini kullanırlar. Daha sonra devreye giren hidrofilik baz ise cildi derinlemesine temizler. Makyaj artıklarının en dip noktaya kadar temizlenmesi, cildinizin yıpranmasının önüne geçer. 

En inatçı makyajı çıkarır 

Özellikle düğün gibi bazı özel günlerde kadınların daha ağır makyaj yapması gerekebilir. Bu makyajı çıkartmak için sadece makyaj temizleme suyunun yeterli olmadığı düşünülse de aslında etkili bir temizleme suyu en kalın fondöteni bile rahatlıkla ciltten temizler. 

Gözenekleri sıkılaştırır

Yağ dengeleyici ve arındırıcı özelliklere sahip olan makyaj temizleme suyu, gözenekleri derinlemesine temizledikten sonra sıkılaşmasına da yardımcı olur. 

Makyaj Temizleme Suyu Nasıl Kullanılmalıdır?

Makyaj temizleme suyu doğru bir şekilde kullanılırsa, yukarıda bahsi geçen faydalar, cildinizde kendini belli edebilir. 

İşleme başlamak için öncelikle temiz bir pamuk almanız gerekir. Makyaj temizleme suyu ile hafifçe nemlendireceğiniz pamuğu makyajı, kiri, kiri veya teri çıkarmak için cildinize uygulayın. Ovalama işlemini oldukça nazik hareketlerle yapmanız gerekir. Göz makyajınızı ve su geçirmez maskarayı çıkarmak için pamuğu hafifçe göz kapaklarınıza bastırın. Makyaj temizleme işlemini dilerseniz yine misel suyu ile tamamlayabilir ya da temiz bir havlu ile yüzünüzü kurulayabilirsiniz.  

Makyaj Temizleme Suyu Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Makyaj temizleme suyu genellikle makyajı temizlemek istediğiniz zamanlarda kullanılan kozmetik ürünlerinden biri olarak bilinir; ancak tek kullanım zamanı bu değildir. Cildi besleyici, nemlendirici ve arındırıcı özelliği nedeniyle makyaj yapmış olmasanız bile gün boyu kirlenmiş olan yüzünüzü bu su ile temizleyebilirsiniz. Özel olarak bir saati olmasa da akşam yatmadan önce yapmak, gün boyu yıpranan cildinizin temizlenmesini sağlar. 

Makyaj Temizleme Suyunun Zararları Nelerdir?

Doğru seçilmiş kaliteli bir makyaj temizleme suyunun kullanılmasının herhangi bir zararı yoktur; ancak yanlış kullanım sonucunda oluşabilecek zararlı durumlar şunlardır:

  • Göz içine kaçması durumunda yanmaya sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda göz, temiz bir su ile yavaşça temizlenmelidir. 
  • Yutulması durumunda mide bulantısı ve kusmaya sebebiyet verebilir. 
  • Cilt tipine göre doğru seçilmemiş bir misel suyu günden birkaç kezden fazla kullanılırsa ciltte kuruluk ya da tahrişe neden olabilir. 

Makyaj Temizleme Suyu Evde Nasıl Yapılır?

Makyaj temizleme suları genellikle alkol, koruyucular ve farklı koku verici kimyasallar içeren ürünlerdir. Bu kimyasallar doğru oranda kullanıldığında herhangi bir zarar yoktur ancak bazı kullanıcılar %100 doğal malzemelerden yapılmış misel suyu kullanmayı tercih edebilirler. Bunun için de en doğru yol, evinizde kendi imkânlarınızla misel suyu yapmaktır. Farklı malzemelerle misel suyu yapmak mümkün olsa bile en çok kullanılan tarif şudur:

Öncelikle kullanacağınız malzemeler olan 1 adet rendelenmiş yeşil elma, 1 yemek kaşığı badem yağı ve 500 ml yağsız sütü hazır hâle getirin. Tüm malzemeleri bir şişe içinde karıştırın. Bir müddet çalkaladıktan sonra bir süzgeç yardımı ile farklı bir kaba aktarın. Elde ettiğiniz bu karışı cam bir şişeye dökerek saklayabilirsiniz. Yeşil elma cildinizi yağdan arındırırken, badem yağı nem, süt ise parlaklık kazanmasına yardımcı olur. 

Daha kuru ciltlere sahip olanlar ise şu tarifi kullanabilirler:

Öncelikle kullanacağınız malzemeler olan yarım çay bardağı gül suyu ve yarım çay bardağı zeytinyağını hazır edin. Gül suyunu zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışım sayesinde cildinizdeki nem dengesini korumuş olursunuz. Kullanmadan evvel şişeyi çalkalamanız gerekmektedir. 

Makyaj Temizleme Suyu Fondötenin Çıkarılmasında Etkili midir?

Makyaj temizleme suyu fondöten de dâhil olmak üzere tüm makyaj malzemelerini kolaylıkla çıkarabilecek güçte bir kozmetik ürünüdür.  Bu yüzden cilt makyajı da makyaj temizleme suyu ile temizlenebilir.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!