Maden suyu seçimi nasıl olmalıdır?

Maden Suyu Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Maden suyunun faydaları nelerdir? Maden suyu seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Sıcak yaz günlerinde terle birlikte kaybolan elektrolitleri dengelemek için akla ilk gelen seçenek tabii ki maden suyudur. Gün içinde çok terlediğinizde ya da çok su kaybettiğinizde vücudunuzdaki değişimleri fark etmişsinizdir. Bunun nedeni, çok fazla elektrolit kaybetmek olabilir ve bu da vücutta çeşitli olumsuz sonuçlar yaratır. Örneğin, sodyum-potasyum dengesinin bozulması sonucunda tansiyon düşmesi, yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı ortaya çıkabilir. Kronik bir rahatsızlığınız yoksa yeterli ve doğru sıvı alımı bu sorunlarınıza çözüm olabilir. Maden suyu, yeterli ve doğru sıvı için çok güzel bir örnektir, fakat vücudun eksikliklerine uygun şekilde seçilmesi gerekir. Çünkü maden suları, markadan markaya göre çeşitlilik gösterir. Bunun sebebi, elde edildikleri bölgenin jeolojik yapısından kaynaklanır. Elde edilen bölgenin aldığı yağış oranı, toprak yapısı ve elde edilme şekli maden suyunun içeriğini oldukça değiştirir. İçeriği değişse de maden suyu, ortak faydalarıyla vazgeçilmez bir içecektir.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden suyunun vücuda birçok faydası bulunur. Olası faydaları aşağıda listelenmiştir:

  1. Vücudun elektrolit dengesini korumada yardımcı olur.
  2. İçerisindeki kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir.
  3. Magnezyum varlığıyla, kalp ve damar sağlığı açısından önem taşır.
  4. Barındırdığı bikarbonat sayesinde mide ve sindirim sistemini destekler.
  5. Florür içeriği sayesinde diş sağlığını destekler ve dişleri kuvvetlendirir.
  6. Cilde olumlu katkılar sağlar ve cilt bakımında kullanılabilir.
  7. Vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olur.
  8. Hidrasyon için önem taşır.
  9. Kabızlık sorununu çözmeye yardımcı olur.

Maden Suyu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her maden suyunun aynı olmadığı ve maden suyu seçerken dikkat etmemiz gereken faktörler olduğunu unutmamalıyız. 

Aromalı Maden Suları ve Alternatifler

Maden suyu, birçok kişi için favori içeceklerden biridir ancak bazı insanların damak zevkine hitap etmeyebilir. Bu durumda akla gelen ilk çözüm, aromalı maden sularıdır. Fakat aromalı maden suyu tüketimi, düşünüldüğü kadar masum olmayabilir. Maden suyu seçerken doğal ve sade olmasına dikkat etmek önemlidir. Aromalı maden suları, sade olanlara göre ekstra aroma maddeleri, çeşitli bileşenler, şeker ve katkı maddeleri içerir. Hatta meyveli sanılan maden sularının içerisinde bazen gerçek meyve bile bulunmaz, bunun yerine meyve tadı ve kokusunu veren kimyasal maddeler içerir. Eğer sade maden suyu damak zevkinize hitap etmiyorsa, içerisine kendiniz limon sıkabilir, çilek koyabilir ya da canınız hangi aromayı istiyorsa doğal yollardan kendiniz ekleyebilirsiniz. Böylece meyveli maden sularına göre daha sağlıklı bir seçenek elde edebilirsiniz.

Doğal Maden Suyu Seçimi 

Maden suyu seçiminizde doğal, işlem görmemiş maden sularını tercih etmek sağlığınız için daha iyidir. Kaynaktan el değmemiş bir şekilde üretilen maden suları, yapısı bozulmadan ve herhangi bir fiziksel işlem görmeden ambalajlanır. Öte yandan, maden suyu ambalajlarında ‘ozonla zenginleştirilmiştir’ ya da ‘mineralce zenginleştirilmiştir’ gibi ifadeler, fiziksel bir ön işlemden geçirildiğinin kanıtıdır. Direkt kaynağından işlem görmeden şişelenen maden sularını tercih etmek sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır.

Maden Suyu Tüketiminde Soğukluk Faktörü

Maden suyunun soğuk tüketilmesi, içeriğinin temiz olması kadar önemlidir. Maden suyu dahil tüm gazlı içeceklerin soğuk olarak içilmesi önerilir, çünkü içeriğinde çözünmüş olan karbondioksit soğukta daha iyi korunur. Yani, soğuk maden sularında karbondioksit oranı, sıcak olanlara oranla daha fazladır. Ayrıca, yüksek karbondioksit oranı içimi açısından sizlere daha güzel bir tat sunacaktır.

Maden Suyu ve Soda Arasındaki Farklar Nelerdir?

Maden suyu ve soda birbirinden farklı iki içecektir. Soda, maden suyunun besleyici öğelerinden hiçbirini barındırmaz ve doğal yollarla elde edilmez. Sodanın içerisinde sonradan eklenmiş karbondioksit ve bikarbonat bulunur, bu da sodayı yapay bir içecek statüsüne sokar. Soda, bikarbonat barındırdığı için mide asidini nötralize eder ve sindirim sistemi sorunlarını geçici olarak azaltır. Fakat bu etki geçici olup, bütünsel vücut sağlığı düşünüldüğünde sanıldığı kadar faydalı değildir. Soda yerine maden suyu tercih etmek, sağlık açısından sizlere daha fazla yarar sağlayacaktır.

Sodyum Miktarı ve Maden Suyu Seçimi

Sodyum, yeterli ve dengeli alındığı sürece vücut için yararlıdır. Ancak fazlası, vücutta pek çok soruna yol açabilir. Bu nedenle, bazı maden sularının içerdiği sodyum miktarı önem taşır ve maden suyu seçiminde önemli bir etken haline gelir. Özellikle düşük sodyum diyeti uygulayan kişiler, tansiyon ve böbrek hastalığı olanlar için yüksek sodyum oranı tehlikeli olabilir. Maden sularındaki sodyum oranları, eğer 20 mg/lt altındaysa düşük sodyum; 200 mg/lt üzerindeyse yüksek sodyum oranı olarak kabul edilir. Bu bağlamda, maden suyu seçiminizde düşük sodyum içeriğini tercih ederseniz, sağlık açısından daha yararlı olacaktır. Yüksek oranda sodyum içeren maden suları, idrarda kalsiyum atılımı, hipertansiyon, fazla ödem oluşumu ve kemik erimesi gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Maden Suyu Tüketimi ve Sağlık Durumları

Hassas bağırsak sendromu, böbrek ve tansiyon rahatsızlıkları olan kişiler, maden suyu tüketimine dikkat etmelidir ve maden suyu tüketmeden önce uzman hekimlerine veya diyetisyenlerine danışmalıdır. Ayrıca, unutulmamalıdır ki maden suyu içmek, içme suyunun alternatifi değildir. Maden suyu içilen günlerde de su tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekir.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.