Likit Amino Asitler ve Özellikleri, Sıvı Amino Asit Nedir?

Likit Amino Asitler ve Özellikleri, Sıvı Amino Asit Nedir?

 Likit Amino Asit Nedir?

Vücudun en sağlıklı biçimde hayatsal fonksiyonları sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin sağlanması gerekir. Bu besin öğelerinin başında amino asitler gelmektedir. Amino asitlerin bazılarını vücudumuz üretebilirken, ‘esansiyel amino asit’ olarak adlandırılan türlerini dışarıdan almamız zorunludur. Protein içeren besinler yoluyla alabildiğimiz esansiyel amino asitlerin; yoğun egzersiz, vegan veya vejetaryen beslenme alışkanlıkları gibi durumlarda diyetle alımı yetersiz kalabilir. Bu yüzden çeşitli amino asit takviyeleri geliştirilmiştir. Likit amino asit sıvı halde bulunan amino asit takviyesidir ve en çok tercih edilen amino asit takviyelerinin başında gelir. İlk tarifi doğal sağlık yazarı Paul Bragg tarafından soya fasulyesinden elde edilmiş ve 1912 yılında kurulan Bragg Live Foods şirketi bünyesi altında satışa sunulmuştur.

Sıvı Amino Asit Farkı Nedir?

Sıvı amino asit en çok tercih edilen amino asit takviyelerinden biridir. Sıvı amino asitlerin bir diğer adlandırılması likit amino asitlerdir. Likit amino asitler tablet veya kapsül hale getirilmediği için ekstra katkı maddesi içermez.

Kapsül veya tablet formdaki amino asitler sindirilebilmek için önce parçalanmaya ihtiyaç duyar ve ardından emilim fazına geçer. Ancak likit amino asitlerin içeriği serbest amino asitlerden oluşur. Serbest amino asitler (saf amino asitler) sindirime uğramadan hızlı bir şekilde emilerek kas ve dokular tarafından kullanılabilir. Bu yüzden sıvı amino asitlerin kas onarım hızı diğer amino asit takviyelerinden yüksektir. Hazırlanma prosedürü bulunmadığı için kullanımı da oldukça pratiktir ve direkt olarak tüketilebilir.

Sıvı Amino Asitler Ketojenik Diyeti Bozar mı?

Ketojenik diyet karbonhidrattan oldukça kısıtlı, enerjinin büyük bir bölümünün sağlıklı yağlardan karşılandığı ve yeterli miktarda protein içeren diyettir. Karbonhidrat kısıtlamasına bağlı olarak gelişen glikoz yokluğunda beyin, ihtiyaç duyduğu enerjiyi keton cisimleri üreterek karşılar. Ketojenik diyette günlük 20-50 gr aralığında karbonhidrat alımının gerçekleşir. Neredeyse her besinde çok az miktarlarda da olsa karbonhidrat bulunduğu düşünüldüğünde 20-50 gr aralığı, temel karbonhidrat kaynaklarının tamamen diyetten çıkarılması ve protein kaynakları, sebze grubu gibi besinlerin içerdiği karbonhidratın kullanılması anlamına gelir. Bu yüzden likit amino asitler ketojenik diyet konusunda bir risk faktörüdür. Soya bazlı likit amino asitler direkt olarak ketojenik diyeti bozarken hindistan cevizi aminosu kullanılabilir. Aynı zamanda sporcular için geliştirilmiş diğer sıvı amino asitlerin içeriğindeki karbonhidrat miktarı göz önüne alınarak ketojenik diyetteki gram ayarlaması yapılabilir.

Sıvı Amino Asit MSG’ye Sahip midir?

Monosodyum glutamat, yiyeceklerin lezzetini artırmak için kullanılan bir bileşiktir ve birçok paketlenmiş/işlenmiş gıdada bulunur. MSG, fermantasyon yoluyla yapılan bir glutamik asit türevidir. Gıdalarda doğal olarak meydana gelebilir veya doğal olmayan bir şekilde dışarıdan eklenebilir. Eklenti MSG içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Bununla birlikte her hidrolize protein MSG içerir, çünkü MSG hidrolizasyon işleminin bir yan ürünüdür. Soyadan üretilen sıvı amino asitlere dışarıdan MSG eklenmiyor olsa da üretim aşamasında doğal olarak meydana geldiği ve çok az miktarlarda doğal oluşmuş MSG içerdiği belirtilir. Ek olarak dışarıdan katkı maddesi olarak bileşime katılmadığı ve çok düşük miktarlarda bulunduğu için sıvı amino asitler MSG-free olarak nitelendirilir.

Sıvı Amino Asitlerin Son Kullanma Tarihi Var mıdır?

Her ürünün olduğu gibi sıvı amino asitlerinde son kullanma tarihi vardır. Ancak oldukça uzun sürelidir. Her sıvı amino asidin üzerinde son kullanım tarihleri belirtilir. Sıvı amino asitler genellikle kapağı açılmadığı takdirde 3 yıla kadar dayanabilirken, kapak açıldıktan sonrası için 4-6 ayda tüketimleri önerilir. Benzer şekilde hindistan cevizi sıvı amino asitleri kapalı halde 12 aya kadar dayanabilirken açıldıktan sonra 6 ayda tüketilmelidir. Son kullanım tarihleri amino asitlerin içeriklerine göre değişmektedir ve ambalajları üzerinden kontrol edilir.

Likit Amino Asit Nasıl Kullanılır?

Likit amino asitlerin kullanımı içeriğine göre çeşitlilik göstermektedir. Daha çok protein kaynakları bakımından yetersiz beslenen vegan ve vejetaryen bireyler tarafından kullanılan sıvı amino asitler, aynı şekilde kas kaybının korunması ve kas gelişiminin artması için sporcular tarafından yaygın olarak kullanılır.

Soya sosuna alternatif olarak geliştirilen soya bazlı ve hindistan cevizi bazlı formları yiyeceklere eklenerek diyetinizde yerini alabilir.

  • Salatalara eklenebilir.
  • Sotelere eklenebilir.
  • Çiğ sebzelere tat verebilir.
  • Çorbalara ve güveçlere karıştırılabilir.
  • Pirinç ve fasulyelere katılabilir.
  • İçeceklere eklenebilir.
  • Sek içilebilir.

Direkt olarak sporculara yönelik geliştirilen ve likit amino asit formunda sunulan diğer amino asit takviyelerinin kullanım talimatları üzerinde belirtilir. Genellikle antrenmandan 30 dakika önce ve antrenmandan 30 dakika sonra kullanılır ibarelerinin yanında, markaya ve ürüne göre antrenman sırasında ya da uyumadan önce tüketim önerisinde bulunulan çeşitleri de bulunur.