köpekler için sağlıklı beslenme nasıl olmalı

Köpekler İçin Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı?

Köpekler nasıl beslenmelidir? Köpekler için besin takviyeleri nelerdir?
Kediler İçin Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı? Okunuyor Köpekler İçin Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı? 23 dakika İlerle Ispanak Nedir?

Köpek beslenmesinde en önemli gıda maddesi içeriği zenginleştirilmiş kaliteli köpek mamalarıdır. İnsanların tükettiği ve köpeklerinde tüketebileceği hiçbir yiyecek asla köpek mamalarının yerini tutamaz. Bundan dolayı köpek sahibi her insan köpeğinin sağlıklı kalabilmesi adına mutlaka köpek maması almalıdır.

İnsanlarda olduğu gibi mama seçimlerinde ilk önceliğimiz köpeğimizin damak zevkidir. Her köpeğin sevdiği ve ihtiyaç duyduğu besinler farklılık gösterir. Köpeklere sevmedikleri bir mamayı zorla yedirmek büyük işkence olacaktır. Bu nedenle köpeğinizin damak zevkine uygun kuru köpek mamaları ya da konserve köpek mamalarını tercih etmeniz gerekmektedir.

Köpeklerin yaşı gereği ihtiyaç duydukları mineraller ve besinler değişeceği için ikinci önceliğimiz köpeğin yaşına uygun köpek mamaları almak olmalıdır.

Yavruyken daha aktif olan köpeklerin diş gelişimleri zayıftır ve buna istinaden daha yumuşak mamaları tüketmelidir. Yetişkinlik çağında daha durgun olan köpekler için diş sağlığını koruyucu kaliteli kuru mamalar tercih edilmelidir. Yaşlılık döneminde köpeklerin dişleri keskinliğini ve direncini kaybeder bu nedenle onlara en uygun mamayı almak gerekir.

Köpeklerin aktivite ve egzersiz düzeyleri de köpeklerinizi beslemedeki üçüncü önceliğimizi oluşturacaktır. Köpeğinizin besine ihtiyaç düzeyi hareketliliğiyle doğru orantılı olarak artacaktır. Ayrıca egzersizlerin sıklığı ve uzunluğuna bağlı olarak da mama miktarları değişiklik göstermektedir.

Köpekler Ne ile Beslenir?

Köpeklerin yiyebileceği sebze ve meyveler

 • Marul
 • Ispanak
 • Havuç
 • Kereviz
 • Salatalık
 • Yaban Mersin’i
 • Balkabağı
 • Muz
 • Elma
 • Ananas
 • Karpuz – kavun
 • Armut
 • Çilek
 • Kuru ve yaş mamalar
 • Pirinç
 • Et

Köpeklerin sindirim sistemleri bizlerinkinden farklıdır. Bu nedenle insanların yiyebildiği her şeyi yiyemezler. Ancak sofralarımızda yer alan pek çok yemeğe onlar da ortak olabilirler. Bizler masamızda yemeklerimizi yer ve içeceklerimizi yudumlarken onlar da mama kaplarından bize eşlik edebilirler. Ölçülü ve dikkat edilerek önlerine konulan ev yemekleri köpek dostlarınızın mutluluklarına mutluluk katacaktır. 

Köpeğinize mama dışında hangi besini verirseniz verin, günlük yediği mama miktarının küçük bir kısmını oluşturmalıdır. Bu miktar uzmanlar tarafından günlük öğünlerinin %10’unu aşmaması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca et ve et ürünlerinin çiğ olarak tüketilmemesi gerekir.

Pişmiş olarak mama kaplarına koyulan sakatatlar köpek dostlarımız için çok faydalıdır. Sakatat yemeğinin kokusunu aldıklarında akşama ziyafet olduğunu anlarlar. Yemek verilirken onların da damak tadı olduğu unutulmamalıdır. Beslenme ve severek yenilen her şey canlıları sadece ayakta tutmaz, mutlu eder ve enerji verir.

Köpekler ne tür sakatat yemekleri yer diyorsanız, hemen açıklayalım. Köpeklerin yiyebilecekleri sakatat yemekleri arasında, dalak, beyin, dil ve karaciğer gibi çeşitler yer almaktadır. Uygun şekilde pişirilmeli ve ölçülü olarak köpeklere verilmelidir. Haşlanmalı, susuz ve baharatsız bir şekilde mama kabına koyulmalıdır.

Et ve et ürünleri köpeklerin sindirim sistemleri ve ihtiyaçlarını karşılamak için en uygun olan besinlerdir. Etobur canlılar olan köppek dostlarımız için uygun şekilde pişirilmiş olan etli yemekler yeterli ölçüde verilmelidir. Ayrıca et yemekleri soğan ve sarımsak gibi köpekler için zararlı olan besinler ile pişirilmemelidir. Pişiriliyorsa, köpekler ile paylaşılmamalıdır. Çiğ et köpekler için zararlıdır. Bu nedenle pişirilmeden verilmesini doğru değildir.

Köpek mamaları içerisinde tavuk yer aldığı için güvenle tavuklu menülerinizden bir pay ayırabileceğinizi belirtmek doğru olacaktır. Oldukça iyi bir protein kaynağı olduğu için bazı zamanlar mama yerine pişmiş tavuk yemesine destek verebilirsiniz. Elbette uygun ölçüde ve şekilde hazırlanmalı ve sunulmalıdır. Üstelik mide sorunu yaşayan köpekler için haşlanmış ve baharatsız bir parça tavuk iyi bir seçenektir.

Özellikle etli ya da tavuklu olarak yapılan bezelye yemekleri pişerken kokmaya başladığında evdeki köpek dostlarınızı da akşam yemeğine davet eder. Baharatsız olarak ve soğansız pişirildiği takdirde köpekler ile paylaşılabilir. Protein ve lif kaynağı olan bezelye ayrıca A, B, C ve K vitaminleri bakımından zengindir.

Köpekler ne sever, diye sorduğumuzda karnabahar cevabı pek de doğru değildir. Ancak onlar için çok faydalı olan bir kış sebzesi olduğu için mamalarının arasına birkaç parça karıştırarak vitamin ve mineral almasını destekleyebiliriz. Türk mutfağı oldukça zengin çeşitliliğe sahiptir. Topraklarımızda yetişen besinler hem faydalı hem de lezzetlidir. Bu nedenle etobur canlılar olan köpekler ne yer ne yemez, diye düşünürken en azından mamalarının içlerine birer parça haşlanmış sebze ekleyebileceğimizi hatırlayabiliriz.

Kabak, içerisinde yer alan lif sayesinde hem ishal hem de kabız sorunu yaşayan köpekler için şifa niteliğindedir. Her iki problemi de aynı sebze ile çözebilmek oldukça güzel bir avantajdır. Potasyum, kalsiyum ve folat kaynağı olan kabak ile yapılacak yemek çeşidi de oldukça fazladır. Bu yüzden köpekler için uygun olan kabak yemeklerine köpek dostlarınızı da davet edebilirsiniz.

Az miktarda ve uygun şekilde hazırlanan pirinç pilavı ya da makarna yemekleri köpeklerin yiyebildiği ev yemekleri arasında yer alır. Dengeli beslenmenin önemli bir parçası olan pirinç pilavı hipertansiyon ve yüksek kan basıncı olan köpekler için tavsiye edilmektedir.

Balık eti en sağlıklı ve hiçbir şekilde genetiği ile oynanmamış olan besindir. Her besin içerisine hormon, ilaçlama ve daha pek çok zararlı katkı girebilmişken balığa kimse dokunamadı. Bu nedenle bizler de yiyebiliriz. Köpek dostlarımız da bol bol balık yiyebilir. Kılçıklarını ayıklayarak üzerine limon sıkmadan özellikle buğulanma şeklinde pişirilen balık yemekleri köpekler için çok faydalıdır. B vitamini deposu ve sindirim sistemine faydalılar.

Köpeklerin yiyebileceği sebze ve meyveler oldukça zengin çeşitliliğe sahiptir. Ancak herkes kendi köpek arkadaşının damak zevki ve ihtiyaçlarına yönelik olarak öğünlerine sebze ya da meyve ekleyebilir. Köpekler etobur canlılar oldukları için hangi meyve ya da sebze verilirse verilsin ilklerde bu durumu tuhaf karşılayabilirler. Meyveler için zorluk yaşanmasa da sebzeleri tüketmek istemeyebilirler. Bu nedenle mamalarına “küçük parçalar” ekleyerek daha kolay yemelerini sağlayabilirsiniz. İlk adımda mamaya karıştırmak ve ardından tek olarak vermek, işinizi kolaylaştıracaktır.

Her meyve ve sebzenin köpeklere verilmeden önce hazırlanma şekli farklı olabilir. Ayrıca hangi miktarda vermeniz gerektiği konusunda bilinçli olmalısınız. Özellikle karpuz gibi şekerli gıdaları ölçülü ve uygun şekilde tüketmeliler.

İçeriğinde %90 oranında su bulunan marul köpeklerin yiyebilecekleri bir sebzedir. Tam besin değeri farklı marul türlerine göre değişir. Mükemmel bir lif kaynağıdır. Yeşilliklerin yaprakları ne kadar koyu renkli olursa besin değerleri bir o kadar yüksektir. Köpeğinizin marula alışabilmesi için bir kaşık olarak yedirmeye başlamanız gerekir. Fazla tüketimi ishale neden olabilmektedir. İshal ya da kusma gibi problemler ortaya çıkmazsa, köpeğinizin mamasına az miktarda karıştırabileceğiniz gibi sadece ya da başka malzemeler ile salata yaparak da verebilirsiniz. Uygun ölçüde olması gerektiğini unutmamalısınız.

Sindirim sistemini uyaran ıspanak, A, B, C ve K vitaminlerini içerir. Demir ve antioksidan bakımından zengindir. Kanser hastalıklarını önlediği için köpekler güvenle ıspanak yiyebilir. Fazla miktarda yememeleri gerekmektedir. Köpekler diyetlerinde sebzelere ihtiyaç duymazlar. Ancak onlar için zararlı olmayanları uygun şekilde yediklerinde büyük kazanımlara sahip olurlar. Bunun yanı sıra sebzeler birçok hastalığa şifa olduğu bilindiği için bolca tüketilirler.

Köpeklerin diyetlerine havuç eklenebilir. Havuç köpekler için güvenli ve sağlıklı bir sebzedir. İlk başlarda az miktarda verilerek başlanmak daha doğru olacaktır. Çok faydalı bir besin olduğu için havuç sevmeyen köpeklerin mamalarına çok az da olsa eklenmesi tavsiye edilir. Havuçların köpeklere olan faydaları arasında diş sağlıklarını olumlu yönde etkilemesi, bol miktarda beta karoten içermesi, düşük kalorili ve az yağlı olması gibi önemli etkileri yer almaktadır. Havuç köpekler için zararlı mı, diye soranlar için oldukça faydalı olduğunu belirtmek isteriz. Bu nedenle köpeklere havuç verilir.  Buharda pişirip ve ezerek en güvenli ve en lezzetli hâliyle köpeklerinize verebilirsiniz

Vitamin, folat ve potasyum bakımından oldukça zengin olan kerevizi köpekler de yiyebilir. Kereviz ile beslenmek istemeyen köpeklerin küçük miktarda haşlanmış olan ve küp küp kesilen kerevizleri, mamalarına ekleyebilirsiniz. Kereviz çiğ olarak da verilebilir. Çıtır olduğu için çiğ hâlleri köpekler tarafından daha çok sevilir. Ancak boğazına kaçma ihtimali nedeni ile haşlamanızı tavsiye ederiz. 

Köpeklere sebze vermek onlar sevmese de önemlidir. Ancak bunu yaparken haşlama gibi pişirme teknikleri kullanabiliriz. Salatalık için pişirme tekniği kullanamayız.  Bu nedenle pek çok köpek sahibi köpekler salatalık yer mi sorusunun yanıtını arar. Bizler için lezzetli bir atıştırmalık olan salatalık köpeklere verilebilir. Üstelik pek çok köpek salatalığı sever. Yaz aylarında çıtır kıvamda sulu salatalık yemek onlar için keyif vericidir. Diğer sebzeler için her zaman bir sınırlama konulmuş olsa da salatalığın miktarı için belirtilmiş herhangi bir uyarı yoktur. Ancak çok fazla miktarda yenmesi durumunda köpeklerde gastrointestinal rahatsızlığına neden olabilir. Kilolu köpekler için diyetlerinde salatalık yemeleri önerilir.

Yaban mersini oldukça lezzetlidir. Minik ve tatlı bir besin olmasının yanı sıra köpeklerin sağlığı için de çok faydalıdır. Ancak ödül atıştırmalığı olarak tüketmeleri gerekir. Bu nedenle çok küçük boyutta olanlardan beş altı adet ve büyük yaban mersinlerinden iki üç adet tüketmeleri onlar için yeterlidir.

Balkabağı A vitamini ve lif açısından oldukça zengin bir besindir. Ancak eklem sorunlarının oluşmaması için köpeklerin az miktarda balkabağı yemesi önerilir. Sindirimi oldukça kolay olan ve su içeriği yüksektir. Bu nedenle ishal sorunu olan köpekler için bağırsak yolunu düzenlemeye yardımcı olur. Köpeklerin cilt ve tüylerine oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek verir.

Muzun insanlar için faydaları saymakla bitmez. Bu faydalar köpekler üzerinde de etkilidir. Çünkü muz potasyum, B6 vitamini, biyotin, bakır ve manganez haricinde lif açısından zengin bir meyvedir. Ancak şekerli bir besin olduğu için köpekler, atıştırmalık olarak muz tüketmelidir. Meyve ya da sebzeler ile doymaları dengeli bir diyete sahip olmuş olmazlar. Hiçbir sebze ya da meyve köpek mamasının yerini dolduramaz. Muz böbrek sağlığı, diş sağlığı ve kan basıncını düzenleme gibi pek çok faydaya sahiptir.

Köpek dostunuza ödül atıştırmalığı vermek istiyorsanız elma gibi hem uygun fiyatlı hem de faydalı olan besinler, köpekler tarafından rahatlıkla yenebilir. Ancak çekirdeksiz ve soyulmuş olarak vermenizi tavsiye ederiz. Elma çekirdeği her canlı için zararlıdır. Bu nedenle köpekler ne çeşit meyve yer ise yesin çekirdeksiz olarak yemelidir.

Ananas, sulu ve lezzetli bir meyvedir. Asitli bir yapıya sahip olduğu ve şeker içerdiği için köpeklerin atıştırmalık olarak ananas yiyebileceği belirtilmektedir. İlk defa ananas verecekseniz, çok küçük bir miktar ile başlamalı ve herhangi bir alerjik reaksiyonun oluşup oluşmadığı gözlemlenmelidir. Sindirim sistemini iyileştiren ananas içerisinde, bakır, folik asit, vitamin, antioksidan, fosfor ve demir bakımından zengin bileşime sahiptir.

Köpekler de insanlar gibi yaz aylarında sıcaktan bunalır. Bu nedenle atıştırmalık olarak bir parça karpuz ya da kavun yemek onları da mutlu edecektir. Büyük kısmı su olan karpuz kalp ve damar sağlığı için çok faydalı bir meyvedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Çekirdeksiz ve kabuksuz olarak karpuz veyahut kavun vermek eğitimleri de daha keyifli bir hâle getirir.

Köpekler, tatlı ve sulu olan armutları yemeyi severler. Ayrıca her canlı için lezzetli bir atıştırmalık olan armut köpekler tarafından da çok sevilir. C, K vitaminleri bakımından oldukça zengin olan armut ayrıca yüksek oranda lif içerir.

Sebze ya da meyveler köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besin miktarının %10’unu geçmemelidir. Ayrıca her biri uygun şekilde hazırlanmalıdır. Sebzeler için önerilen pişirme tekniği haşlamadır. Mamaların içlerinde yer alan besinler, köpeklerin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Bu nedenle ekstra meyve ya da sebze vermenize gerek yok. Ancak çok iyi biliyoruz ki, bizlerin yediği pek çok şey onların ilgisini çekiyor ve bizimle paylaşmak istiyorlar. Bazen de sağlık sorunları nedeni ile köpek sahipleri daha fazla vitamin ya da mineral almalarını isteyebiliyor. Atıştırmalık olarak sağlıklı besinler sunmak, yaşam kalitelerini arttırıyor.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz meyve sebzeler dışında Brüksel lahanası, brokoli, mango, şeftali, böğürtlen, kivi ve kızılcık gibi besinleri de köpeklerin yiyebileceği listesine ekleyebileceğinizi belirtmekte yarar vardır. Köpeğinize ilk defa bir meyve ya da sebze gibi maması dışında bir besin vermeden önce veterinerinize danışmanızı ve hangi miktar ve ne şekilde vermeniz gerektiğini öğrenmenizi tavsiye ederiz. 

Kuru ve Yaş Mamalar

Yaş ve kuru köpek mamalarını ayıran en önemli bileşen su içeriğidir. Kuru mamalarda nem içeriği yaklaşık %8 iken yaş mamalarda bu genellikle %75 civarındadır. Bu, besinlerin içeriğinin ve dolayısıyla metabolik enerjinin kuru mamalarda yaş mamalara kıyasla kesinlikle daha yüksek olduğu anlamına gelir.

100 gram kuru köpek maması yaklaşık 370 kcal içerir. Aynı miktarda yaş mama yalnızca 100 kcal içerir. Dolayısıyla bu farklılıklar oldukça önemlidir. Bu, ayrıca köpeğinizin yediği mama miktarına da katkıda bulunur. Köpeğinizin günlük enerji ihtiyacını kuru mamayla karşılamak için, yalnızca yaş mamayla olan miktarın yaklaşık 3-4 kat daha azını vermeniz gerekir.

Yaş mamaların besin ögesi profili tat ve koku duyusunu daha yüksek oranda tatmin eder. Kuru köpek mamasının çiğnenmesi daha zordur; bu da bazı hayvanlar için bir sorun oluşturabilir. Özellikle seçici olan bazı köpekler vardır, kuru mamayı yemek yerine sadece oynarlar. Bu, sert mama tanelerini çiğneme zorluğundan kaynaklanabilir. Köpek bunlara mama değil, oyuncak gibi davranabilir.

Her iki mama çeşidi de kendi avantaj ve dezavantajlarına sahip olduğundan ikisini birleştirmeyi tercih eden evcil hayvan sahiplerinin oranı giderek artıyor. Bu yöntem birçok avantaj sağlayabilir.

Yaş ve kuru mamaları birleştirmek bir dizi fayda sağlar. Bir evcil hayvanı yaş mamaya geçirmek gerektiğinde, vücut böyle bir değişikliğe hazır olacaktır. Bu değişiklik, verimli, hızlı ve en önemlisi, hoş olmayan hiçbir sonuç olmadan yapılabilir. Köpeğinizi beslerken kuru mamayla yaş mamayı aynı kâsede karıştırmanıza gerek yoktur. Aslında, bu ikisini ona aynı anda vermeniz bile gerekmez. Kuru mamanın avantajlarından biri, kolayca bozulmaması veya ağır bir koku bırakmamasıdır; yani köpeğiniz mamasını hızla yemek yerine atıştırmaktan hoşlanıyorsa gün boyunca bu mamayı dışarda bırakmanızda sakınca yoktur. Yaş mamayı ise akşamları verebilirsiniz.

Pirinç

Kahverengi pirinç, ishal gibi gastrointestinal sorunları olan köpekler için asla tavsiye edilmez. Her zaman beyaz pirinç tavsiye edilir çünkü köpek arkadaşlarımızın nişastaya ihtiyacı vardır. Öte yandan, beyaz pirinç kahverengi pirinçten daha yüksek bir glisemik indekse sahiptir ve kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olabilir. Köpeğiniz şeker hastasıysa, gerekirse ona biraz beyaz pirinç verebilirsiniz ancak ona sürekli olarak verilmesi doğru olmayacaktır.

Kahverengi pirinç işlenemediği için bir köpeğin onu sindirmesi daha zor olabilir. Kahverengi pirincin besin maddelerinin depolandığı bir tohum kabuğu vardır. Beyaz pirinçte ise bu kaplama eksik, bu da daha az besin içeriğine ve sindirim kolaylığına neden olur.

Karbonhidratlar belirli miktarda protein ve yağ ile birlikte bir köpeğin diyetinin önemli bir parçasıdır. Ancak, çok fazla karbonhidrat yemek bir köpekte aşırı kilo alımına neden olabilir. Ticari olarak üretilen köpek mamaları zaten karbonhidrat içeriyor, bu nedenle köpeğinizi pirinç gibi yüksek karbonhidratlı yiyeceklerle aşırı beslememeye dikkat edin. Sağlıklı bir kiloyu koruduğu sürece köpeğinizin yemeklerine biraz pirinç eklemek gayet iyidir.

Köpeğinize pilav hazırlarken herhangi bir baharat eklemeyin. Sade ve basit tutun; farkı zaten bilmeyecek. Ve tıpkı köpeğinizin diyetine eklediğiniz herhangi bir yeni besin takviyesinde önce veterinerinize danışın.

Muz

Potasyum, manganez, B6 vitamini, C vitamin, lif, biyotin ve bakır açısından zengin olan muz düşük sodyum ve kolesterol içeriği ile köpeklerin en sevdiği atıştırmalık arasında yerini almıştır. Fakat içeriğindeki şekerden dolayı kesinlikle köpekler için atıştırmalık olarak verilmelidir. Hiçbir meyve, sebze köpeklerin mamasının yerini tutamaz. 

Evet, muz köpekler için faydalıdır dedik fakat şunu da belirtmek gerekir ki bazı köpeklerin faydalı kategorisinde yer alsa dahi sevmediği ya da alerjisi olduğu besinler olabilir. Bu konuda size yardımcı olacak en doğru kişi veteriner hekiminizdir. Veteriner hekiminiz köpeğinizin muz yemesinde bir sakınca görmediği taktirde, kabuklarını soyarak (kabızlığa ve ciddi sindirim problemlerine neden olabilir) köpeğinizle muzunu paylaşabilirsiniz. Ama muz da fazla tüketilmemesi gereken, tüketildiğinde faydaları zarara dönüşen bir meyvedir.

Fazla miktarda tüketilen muz köpeklerde kabızlığa neden olabilir. İnsan cildi için muz kabuğunun faydası olduğu söylense de köpeklerde böyle bir durum söz konusu değildir. Kabuklu muz tüketildiği zaman köpeklerde kabızlık dışında sindirim güçlüğü de görülebilir. Köpeğinizin beslenmesi herhangi bir değişiklik ya da yeniliğe gidecekseniz öncelikle veteriner hekiminizle konuşmalısınız. Köpeğinizin muza karşı alerjisi olmadığından eminseniz, veteriner hekiminiz de onay veriyorsa köpeğiniz muz yedikten sonra mide-bağırsak sistemindeki değişiklikleri gözlemleyin. Köpeğinizin alerjisi olmayabilir fakat muz onu rahatsız edebilir ve dokunabilir. Siz ne olursa olsun faydalı atıştırmalıklar olarak önerdiğimiz besinleri, veteriner hekiminiz onay verse dahi, olmasından çok daha fazla miktarlarda vermemeye dikkat edin.

Et

Köpekler evcil hayvan oldukları zamandan bu yana bağışıklık sistemleri de aynı ölçüde evrilmiştir ve köpeklerin çiğ et yediği vahşi doğa koşullarında artık yaşamıyoruz. Köpekler artık insanların hayatlarında yer alan aile fertlerinden biridir. Geçmişten günümüze onların doğaları da değişmiştir. Bu nedenle köpeklerin doğasında var diyerek köpeklere çiğ et vermek çok yanlış bir davranıştır.

Çiğ etin köpekler için zararları çok fazladır. Köpeklere çiğ et vermek demek mide ve bağırsaklarına birçok parazitin yerleşeceği anlamına gelir. Yalnızca çiğ et değil işlenmiş birçok et köpeklerde parazit oluşumuna neden olur. Salam, sosis gibi işlenmiş etleri de köpeklerinizin öğünlerine hiçbir şekilde katmamalısınız.

"Köpeklere Yemek Nasıl Verilmelidir?"

Köpeklerin diyetleri boyutuna, kilosuna ve fiziksel özelliklerine göre doğru seçilmiş kaliteli bir mamadan oluşmalıdır. Bunun haricindeki her türlü ek besin köpekler için hem uzun hem de kısa vadede zararlıdır. Köpeklerin beslenmelerinde ek besin olarak yalnızca ödül mamaları ve sağlıklı atıştırmalıklar yer almalıdır. Tabi bunların miktarlarının ayarlanması da çok önemlidir. Bir köpeğin diyetinde atıştırmalıklar önemli bir yere sahipse öğün miktarını da ona düzenlemek gerekir.

Köpeklerin beslenme konusunda onların doğalarını yanlış anlayan insanlar bazı beslenme yanlışlıklarına yönelebilirler. Bilgi eksikliğinden kaynaklanan bu durumlar sonucunda köpekler hastalanabilmekte ve çok erken yaşlarda ölebilmektedir.

Köpeklerin beslenmesinde yaygın olarak yapılan yanlışlıklardan birisi köpeklere çiğ et vermektir. Bunun zararları çok büyük olabilmektedir. Bir diğer yapılan yanlışlık ise köpeklere tavuk kemiği gibi hayvan kemikleri vermektir. Özellikle çiğ etin içinde bulunan kemikler köpeklerin güçlü çeneleri ile ağızda kırıldıklarında ucu sivri keskin bir maddeye dönüşür. Bu kemik köpek tarafından yutulduğunda iç organları hasar görebilir ve hatta ölümler gerçekleşebilir.

İnsan yemekleri köpekler için zararlıdır ve çoğu yüksek kalorili yiyecekler köpeklerin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Köpekler evcil hayvan oldukları zamandan bu yana bağışıklık sistemleri de aynı ölçüde evirilmiştir ve köpeklerin çiğ et yediği vahşi doğa koşulları geride kaldı. Çiğ etin köpekler için zararlıdır. Köpeklere çiğ et vermek demek mide ve bağırsaklarına birçok parazitin yerleşeceği anlamına gelebileceğini unutmayın.

Köpeklere hangi yemekler verilir köpek sahiplerinin dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı atıştırmalıkların köpekler için hiçbir zararı olmaz. Ancak ikramların ölçüsünü kaçırmamak gerekir ve köpeklerde davranışların geliştirilmesi için kullanılmalıdır. Köpek sahiplerinin köpekleri için sunabileceği en lezzetli atıştırmalıklar ve faydaları şu şekildedir:

Fıstık ezmesi: Tuzsuz ve şekersiz fıstık ezmesinden bir fincan kadar köpeklere sunmak harika bir ikramdır. Fıstık ezmesini biraz su birkaç parça muz ile sunmak çok daha faydalı olacaktır. Fıstık ezmesi ve muz ile hazırladığınız karışımı bir kalıpta dondurup daha sonra köpeğinize kalıptan çıkarıp sunabilirsiniz.

Elma dilimleri: Elmalar köpekler için C vitamini kaynağıdır ve bol miktarda lif ve kalsiyum sağlar. Köpeğinize elma ikramı sunarken kabuğunu soymalı ve çekirdeklerini çıkarmalısınız. Köpeklere meyve ve sebzelerden oluşan ikramlar daha az kalorili ve daha sağlıklıdır.

Yaban mersini: Yaban mersini meyvesi her türdeki köpek için mükemmel bir ikram olma özelliğine sahiptir. Yaban mersini içerdiği sağlıklı antioksidanlar ve C vitaminleri ile köpekler için sağlıklıdır.

Havuçlar: A vitamini ve yüksek lif içeriği ile havuçlar köpeklere kesilmiş olarak verilmelidir.

Köpeklerin normal öğünlerinin haricinde tüketmesi uygun olan sağlıklı besinler de mevcuttur. Bu besinler köpekler için sağlıklı atıştırmalıklar olarak bilinir. Köpeğinize vermemeniz gereken besinler ve zararlarını her zaman göz önünde bulundurmalı ve sağlıklı atıştırmalıklara yönelmelisiniz.

Köpekler için sağlıklı atıştırmalıklar eğitim esnasında verilebileceği gibi yürüyüşlerde ve günlük hayatta da tüketilebilir. Köpekler atıştırmalıkları çok sever ve sağlıklı besinleri afiyetle yiyecek kadar iştahlılardır. Köpekler için atıştırmalıklar çok yerinde bir dozda olmalıdır. Köpekler için ikramlar köpeklerde herhangi bir davranışı geliştirmek için kullanılabilir. Bu ikramları verirken köpeğinizi çok fazla ödüllendirmekten kaçınmalısınız.

Köpeklere Verilebilecek Ek Takviyeler Nelerdir?

Köpeklere verilebilecek ek takviyeler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. VMP köpek vitamin tableti: Vitamin destekli besin takviyesi olan tabletler kediler için de kullanılabilir. 
 1. Eklem güçlendirici vitamin takviyesi: Eklemler çok önemli. Genç yaşlı demeden kedi ve köpeklerimiz için eklem güçlendirici ürünler kullanmakta büyük fayda var. 
 1. Purina köpek probiyotik: Köpeğiniz ev yemekleri yemekten hoşlanıyorsa ya da kuru mama çizgisinden dışarı taşmıyorsanız, probiyotik kullanmanızı öneriyoruz. Onların sindirim sistemlerini yumuşatırken midelerinde olması gereken bakterilerin dengelenmesini sağlayacaktır.
 1. Organik Norveç somon balığı yağı: İnsana ne kadar faydalıysa onlar için de o kadar faydalı olan Norveç somon balığı yağı özellikle yaşlı köpekler için olmazsa olmazlardan. 
 1. Vitamin ve aminoasit solüsyonu: Vücudun protein değerini arttırmaya yarayan amino asitli vitamin, solüsyon olduğu için köpeğinizin ağzına damlatarak ya da yemeğine karıştırarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 1. Rahat tüketilebilir ve bir eklem destekleyici vitaminli tabletler: Özellikle çok hoplayıp zıplayan dostlarımızın düzenli olarak kullanması gereken eklem destekleyiciler gerçekten yaşlılıkları için çok faydalı. İskelet sistemlerini destekleyerek, köpeğinizin esnekliğine güç katabileceğiniz yüksek etkili eklem destekleyici vitaminlerden verilebilir.
 1. Multivitaminli köpek macunu: Tam bir vitamin deposu olan macun, köpekler bu tarz takviyeleri severek tüketir. Hem yararlı hem de köpeğinizin sevebileceği bir şekilde olduğu için köpeğinİze verirken de zorlanmayacağınız bir takviye çeşididir.
 1. Kalça ve eklem desteği için takviyeler: Köpekler için kalça ve eklem desteğini sağlayan takviyeler mevcuttur. Özellikle yaşlı köpekler için önemli takviyelerdir.
 1. Organik ürünleri tercih edenler için omega 3,6,9'lu köpek vitamini: Organik köpek balık yağı fiziksel güçlenmeleriyle beraber beyin gelişimlerini de pozitif yönde destekleyecek bir takviyedir. 
 1. Köpek deri tüy sağlığını destekleyen takviyeler: Köpeğinizin ırkı ne olsa olsun düzenli tüylerini tarayamıyorsanız sağlıklı, parlak ve kaliteli gözüken türler için takviye kullanmakta fayda var. Bunun için ayrılmış takviyeleri kullanmak pek çok açıdan köpeğinize avantaj sağlayacaktır.

Yavru Köpeklere Verilebilecek Ek Takviyeler Nelerdir?

Değerli dostlarımız köpeklerin sağlıklı gelişmesi ve zinde gözükmesi için doğru gıdaların ve doğru vitamin takviyesinin verilmesi gerekmektedir. Aşağıda bu vitamin takviyeleri listelenmiş ve açıklamaları yapılmıştır:

 • Beaphar tahılsız omega 3&6 somonlu köpek pastası
 • Beaphar tavuklu köpek multi vitamini
 • Beaphar 7 farklı b-vitamini içeren besin takviyesi
 • GimDog beauty paste köpek macunu
 • Gimdog vitality paste köpek macunu
 • Gimdog paste multivitamin köpek macunu
 • Beaphar duo active köpek multi vitamin macunu
 • Beaphar top 10 dog multi vitamin tablet
 • Beaphar brewers yeast sarımsaklı bira mayası tabletleri
 • Beaphar tauruin biotine ciğer köpek ödül
 1. Beaphar Tahılsız Omega 3&6 Somonlu Köpek Pastası

Tüylü dostlarımız için sağlıklı bir ek gıda takviyesidir. Beaphar somon oil paste; kıymetli besin değeri ile köpeğinizin günlük olarak tüketebileceği ek besindir. Ana bileşeni somondur. Köpekler için oldukça lezzetli ve çekici bir besindir. Ek olarak hindi, tavuk ve ördek lezzetlerini de barındırır. Bu takviye, hücre oluşumuna ve korunmasına fayda sağlar. Kalp ve beyin sağlığı için önemli bir besindir. Ayrıca içeriğinde bulunan kalsiyum ile can dostunuzun kemiklerinin de güçlü kalmasını sağlar. Köpeğiniz için bu takviyeyi kullanmaya başladıktan bir süre sonra sevimli dostunuzun tüy ve cilt sağlığındaki güzelleşmeyi de fark edeceksiniz. Köpek macunu kullanım miktarı; her 5 kg ağırlık için yaklaşık 3 cm olarak verilmelidir. 

 1. Beaphar Tavuklu Köpek Multi Vitamini

Köpek dostunuz gelişim aşamasında ise, tercih edebileceğiniz multi vitaminli bir macundur. Yavru köpeğiniz için önemli bir ek besin kaynağıdır. Sağlıklı gelişimi için gerekli olan tüm takviyeleri barındırır. Kemik, diş ve kas yapısının güçlü bir şekilde oluşmasını sağlar. Formülünde bulunan L-carnitin aşırı kilo alımını önler. Macun olması iki tip tüketimi kolaylaştırıyor. İster direkt tüpten 2-3 cm olarak verin, isterseniz yemeğine karıştırın iki türlü de verilmesi kolay ve etkilidir. 

 1. Beaphar 7 Farklı B-Vitamini İçeren Besin Takviyesi

İçeriğinde ki 7 farklı B vitamini ile köpeğinizin tüy ve deri yapısının sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Köpek vitaminleri içinde B vitaminin bol olduğu takviyelerden biridir. Onun metabolizmasına ihtiyacı olan enerjiyi verir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

 1. GimDog Beauty Paste Köpek Macunu

Köpeklerimizin güzel gözükmeleri tüylerinin ve derilerinin ne kadar sağlıklı olduğu ile ilgilidir. Gimdog Beauty Paste köpek macunu deri ve tüy sağlığı için en önemli besin takviyelerini içerir. Tüy dökülmelerinde ve tırnak kırılmalarında azalma sağlar. Köpek pastası kullanım miktarını sevimli dostunuzun 1 kg ağırlığına karşılık 1 cm (yaklaşık 0,5 gr.) olarak ayarlayabilirsiniz.

 1. Gimdog Vitality Paste Köpek Macunu

İçeriğinde bulunan aktif L-karnitin ile köpeğinizin kalp bakımını destekler. Egzersiz ile desteklenmiş bir diyet ile kullanılırsa köpeğinizin kas gelişimine gözle görülür bir katkı sağlar. Birçok macunun kullanımında olduğu gibi bu ürünü de köpeğinizin her 1 kg ağırlığına karşılık 1 cm olarak verebilirsiniz.

 1. Gimdog Paste Multivitamin Köpek Macunu

Multivitamin içinde bulunan yüksek vitamin ile vitamin eksikliklerini önler ve köpeğinizin performansı üzerinde olumlu etkiler yapar. İçeriğindeki E vitamini hücreleri korur ve vücudun savunmasını arttırır. Kullanımı 1kg köpek vücut ağırlığına karşılık 1 cm şeklindedir. Direkt olarak tüpten ya da mamasına katarak da verebilirsiniz.

 1. Beaphar Duo Active Köpek Multi Vitamin Macunu

İçeriğinde bulunan doğal bio-mos ile dostunuzun beden sağlığı ve formu için gerekli günlük takviyeyi içeren lezzetli bir multivitamindir. Bileşenlerine eklenen carnitin ile dostunuzun kas yapısı sağlamlaşır. Sağlıklı ve göz alıcı tüylere sahip olması içinde B vitamini eklenmiştir. Diğer macun tavsiyelerimiz de olduğu gibi bu macun içinde kullanım şekli her 1 kg ağırlığa 1 cm olarak verilmesidir. Direk ağıza sıkılarak ya da mamasına katarak verebilirsiniz. 

 1. Beaphar Top 10 Dog Multi Vitamin Tablet

Tam 10 adet esansiyel vitamini ihtiva eder. 5kg ağırlığa karşılık 1 adet olarak verebilirsiniz. Kutu içinde tam 180 adet bulunuyor. Köpek vitamin tableti, 30 kg ağırlığında ki bir köpek için günlük 6 adet olarak verilecektir.

Tüylü arkadaşınızın metabolizma ve bağışık gücünü arttırırken, vitamin, mineral ve elementler ile çok sağlıklı görünmesini sağlar.

 1. Beaphar Brewers Yeast Sarımsaklı Bira Mayası Tabletleri

Köpekler için, özel olarak hazırlanmış formülü ile deri ve tüy sağlığının korunmasını ve iyileşmesini sağlayan, sarımsak ve maya içeren tablettir.

Düzenli kullanıldığında sağlıklı deri oluşumuna katkı sağlar, tüylerinin güçlenmesini sağlayarak tüy dökme problemlerinde azalma sağlar. Tüylerin daha parlak bir görünüme kavuşur. Yeni çıkan tüyler daha güçlü ve sağlıklı uzar. Sarımsağın toksin uzaklaştırıcı etkisi ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Formülünde bulunan maya ile sindirim sistemine olumlu etki yapar.

Kullanım şekli; her 5 kg ağırlık için 1 adet. 60 kg ve üzeri köpekler için günde 12 tablet kullanılması tavsiye edilir. Direk olarak verilebileceği gibi, köpeğinizin almaması durumunda mamasına da katılabilir.

 1. Beaphar Tauruin Biotine Ciğer Köpek Ödülü

Köpeklerin eğitim sürecinde kullanılabilecek bu vitaminli ödül önemli bir besin desteğidir. Biotin ve taurin içeren, yuvarlak ve kalp şeklinde, vitaminli ödül tabletine köpeğiniz asla hayır diyemez. Kalp şeklindeki ödüller deri ve tüy sağlığının korunmasına yardımcı olan biotin içermektedir.Yuvarlak ödüller jambon ve ciğer aromalıdır. İçeriğinde bulunan taurin, kalp ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Köpeğinizin boyutuna göre gün içinde maksimum 4 adet köpek ödülü tableti kullanılması tavsiye edilir.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!