Kolajen için En İyi Takviyeler Nasıl Seçilir?

Kolajen için En İyi Takviyeler Nasıl Seçilir?

Doğru kolajen nasıl seçilir? Cilt için en etkili kolajen hangisidir?

Deri, kemik, tendon, ligamentler başta olmak üzere pek çok organda bulunan kolajen, yapısal proteinlerden biridir. İnsan vücudunda yer alan proteinler arasında en fazla bulunanı kolajendir; ancak yaş ilerledikçe vücutta kolajen yapımı azalır. Bununla birlikte bazı faktörlere bağlı olarak da vücuttaki kolajen miktarı azalabilir. Bu tip durumlarda kolajen takviyeleri ile vücut sağlığı korunmalıdır. 

Amaca Göre Kolajen Seçilmeli

Farklı kolajen tipleri, farklı dokularda, farklı yoğunlukta yer alabilir. Örneğin cildinizin yüzde 70’ini tip 1 kolajen ve tip 3 kolajen oluşturur. Bundan dolayı kolajen takviyesi seçerken hangi tip kolajen eksikliği yaşandığı ve hangi dokuda yoğun olarak yaşandığı konusu es geçilmemelidir.  Derinizin ihtiyacı olduğu gibi saç ve tırnaklarınız da kolajene ihtiyaç duyar. Bu tip destekler için tip1 ve tip 3 kolajen karıştırılarak kullanılabilir. Ek olarak eklem kıkırdakları da kolajen yardım ile oluşmaktadır. 

Cilt için Balık Kaynaklı Kolajen Tercih Edilmeli

Yapılan çalışmalar, balık kaynaklı kolajenlerin cilt için en etkili kolajen kaynaklarından biri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Balıktan alınan kolajen, diğer besinlerdeki kolajenlere göre 1.5 kat daha fazla biyoyararlanım sağlamaktadır. Balık kolajeni, sığır ve tavuk kolajenine oranla daha küçük peptit moleküllerinden oluşmaktadır. 

Balık kolajeni aynı zamanda marine kolajen olarak da bilinmektedir. Balık kolajeni takviyeleri; tablet, toz, şase, sıvı ve kapsül formları ile piyasada yer alır. Aromalı ve aromasız tatları ile keyifli biri içim imkânı sunan bu takviyeler, morina gibi çeşitli balıkların pullarından veya derisinden üretilir.  

Kolajen Takviyesine Başlamadan Önce Doktora Danışılmalı

Kolajen takviyeleri farklı tiplerde olup farklı amaçlara hizmet ettiklerinden dolayı mutlaka doktor tavsiyesine göre kullanılmalıdır. Hamileler, emziren anneler, tavuk-sığır etine alerjisi olanlar, deniz ürünlerine alerjisi olanlar ve diyabet hastaları, kolajen takviyelerinin içerdiklerinden dolayı istenmeyen etkilerle karşılaşabilir; bundan dolayı bu sınıfa giren insanlar özellikle dikkatli olmalıdır. 

Kolajen Takviyesi için Barbaris Ürünü En İyisi midir?

Genellikle şase ve likit formundaki kolajen takviyeleri üreten Barbaris markası, içeriğindeki hidrolize edilmiş balık elastin peptidi, levrek balığı peptidi, kamu kamu ektresi, maitake, hyarulonik asit, prinç ektresi ile en kaliteli kolajen takviyesi markalarından biridir. Üretim aşamasında kullanılan ileri teknoloji teknikleri sayesinde bu takviyenin emilimi bir hayli kolaylaşır. Kullanılan üst düzey tekniklerden biri de Lipozomal ürün üretim teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde hücre yapısına benzer yağ küreleri içerisine etken madde hapsedilir. Lipozomal teknoloji ile üretilmiş ürünlerin yüksek biyoyararlanıma sahip oluşunun nedeni, daha yüksek emilime ulaşabilmeleridir. 

Elastin palamut balığının aort ampülünden oluşan elastin sayesinde kolajen vücutta 6-8 ay daha fazla kalabilir. Barbaris markasının ürettiği serumlar cilt için kullanıma uygundur. Serumun içindeki bileşenler bileşen cildinizin nem dengesini sağlar ve ödem oluşturmadan suyun cilt altından tutunmasına destek olabilir. Böylece daha sağlıklı ve genç bir cilde kavuşmanıza yardım eder. 

Barbaris Kolajen Takviyelerinin Faydaları Nelerdir?

Barbaris kolajen takviyesinin pek çok faydası bulunmaktadır. İçeriğinde balık kolajeni cildinizi ağ gibi sarmalar ve ona nemle birlikte parlaklık verir. Böylece cildinizin yaşlanmasını önlemenize yardımcı olur. Vücudunuzda bulunan kolajenin kendini korumasına yardımcı olarak cildi dış etkilere karşı korur. İçeriğindeki C vitamini sayesinde kolajen sentezini teşvik eder. Güçlü bir antioksidan olduğu için ideal kilonuza ulaşmanıza yardımcı olur. 

Kolajen Takviyesinin Etkili Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kolajen takviyesinin işe yarayıp yaramadığını öğrenmenin tek yolu vücuttaki kolajen eksikliğinin giderilip giderilmediğini anlamaktan geçer. Kolajen eksikliği yaşayan birey buna bağlı oluşan bazı semptomlar gösterebilir. Yeteri kadar kolajen takviyesi yapıldığında bu semptomların ortadan kalkması gerekir.  Böylece takviyenin etkili olup olmadığı anlaşılabilir. Yeteri kadar takviye alınması durumunda bu sorunlar devam ediyorsa, tekrardan doktorunuza başvurmanız gerekir. 

Barbaris Kolajen Takviyeleri Pahalı mıdır?

Barbaris kolajen takviyeleri kendi içerisinde farklı fiyatlara sahip olabilir. Bunun başlıca nedeni ürün paketinde bulunan adet sayısıdır. Örneğin üçlü paketler tekli paketlere göre daha farklı bir fiyat kategorisinde değerlendirilir. Barbaris, kaliteli bir takviye markası olduğu için fiyatları da buna göre değişkenlik gösterebilir. İçeriğindeki bileşenlerden dolayı diğer takviyelerle kıyaslandığında maliyet oranı daha fazla olan bu ürün, bu maliyetin fiyata yansıması ile ücretlendirilir. 

Barbaris Kolajen Takviyeleri Kaç Kaloridir?

Brbaris kolajen takviyesi şeker içermemektedir. İçime hazır olan sıvı formunun bir porsiyonunda 187 kj bulunmaktadır. Bu kalori yalnızca proteinden gelmektedir. 187 kj kalori ince bir dilim ekmeğin yarısı kadardır. Bir yetişkinin günlük tüketmesi gereken kalori miktarının çok daha fazla olduğu düşünüldüğünde, Barbaris kolajen takviyesinin günlük ihtiyacın çok küçük bir bölümüne denk geldiği anlaşılabilir.  

 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.