Kış Aylarında Alınması Gereken Vitaminler Nelerdir?

Kış Aylarında Alınması Gereken Vitaminler Nelerdir?

Multivitamin Nedir? Okunuyor Kış Aylarında Alınması Gereken Vitaminler Nelerdir? 12 dakika İlerle Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Kış aylarının gelmesiyle birlikte sıcaklık düşerken, bağışıklık sisteminiz olması gerekenden daha kötü çalışır. Birçok insan kışın, yorgunluk ve hafif depresyon gibi semptomlarla mücadele eder. Bu semptomların nedeni vitamin eksikliğidir.

Yediğiniz yiyecekler ve normal olarak düşündüğünüz yaşam tarzı, sizi sağlıklı ve enerjik tutmak için her zaman yeterli değildir. Özellikle kış aylarında, sınırlı güneş ışığı alan bir yerde yaşıyorsanız veya çeşitli sağlık sorunlarınız varsa bağışıklık sisteminiz olması gereken gibi iyi çalışmadığı için birçok yeni hastalığa yakalanabilirsiniz. 

Soğuk havanın, vücudunuz üzerinde çeşitli etkileri olabileceğini ve ek zorluklar yaratabileceğini anlamak önemlidir. Bununla birlikte, sağlıklı beslenme ile vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri yeterince almak önem kazanmaktadır.Peki, kış aylarında alınması gereken vitaminler nelerdir?

Aşağıda kış aylarında alınması gereken vitaminler listelenmiştir.

 • C Vitamini
 • D Vitamini
 • E Vitamini
 • Folik Asit
 • Omega-3
 • A Vitamini
 • Çinko
 • B Vitamini

Saydığımız vitaminler ile daha sağlıklı bir bağışıklık sistemi kazanacağınız kesindir. Bu vitaminler doğadan direkt alınabildiği gibi takviye edici gıdalar ile birlikte de alınabilir.

1. C Vitamini

C vitamini ayrıca L-askorbik asit, askorbik asit ve L-askorbat isimleriyle bilinir. C vitamini, bağışıklık sistemi yetersizliklerine, kardiyovasküler hastalıklara, doğum öncesi sağlık sorunlarına, göz hastalıklarına ve hatta cilt yaşlanmasına karşı koruma sağlamaktadır. C vitamini, sağlığın gerekli bir bileşenidir. Kemiklerin, cildin ve kan damarlarının oluşumuna ve bakımına yardımcı olur. Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Ancak C vitamini, soğuk algınlığı için bir tedavi değildir.

C vitamini, vücutta depolanmayan ve üretilmeyen, suda çözünen bir vitamindir. İnsanlar, optimal C vitamini seviyelerini korumak için günlük olarak C vitamini açısından zengin gıdalar almalıdır.

C vitamini, başta meyve ve sebzeler olmak üzere çeşitli gıdalarda bulunur. C vitamini içeren takviyeler de mevcuttur. Portakal, mandalina, limon, çilek, kivi, dolmalık biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi çeşitli meyve ve sebzelerde oldukça çok bulunur.

C vitamini tüketiminin önerilen miktarı, kadınlar için günlük 75 mg ve erkekler için 90 mg’dır.

2. D Vitamini

somon balığı

D vitamini (kalsiferol), birkaç gıdada doğal olarak bulunabilen veya besin takviyesi olarak satın alınabilen bir vitamindir. D vitamini, yağda çözünebilen bir vitamindir. Güneş ışığından gelen ultraviyole (UV) ışınları cilde çarptığında D vitamini vücutta üretilir ve endojen olarak adlandırılır. D vitamini, ismine rağmen bir vitaminden ziyade bir prohormon veya hormon öncüsüdür. Vitaminler, vücudun üretemediği besinlerdir. Ancak vücut, D vitaminini üretebilir.

D vitamininin, güçlü kemikleri ve dişleri destekleyerek immünolojik, bilişsel ve nörolojik sistem sağlığını desteklemek, insülin seviyelerini kontrol etmek ve diyabet yönetimine yardımcı olmak, akciğer fonksiyonunu ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek için kanser gelişiminde rol oynayan genlerin ekspresyonunu modüle etmek gibi çeşitli yararları vardır.

Vücudun yeterli D vitamini üretmesine yardımcı olacak en iyi strateji, vücudu yeterince güneş ışığına maruz bırakmaktır. D vitamini, çeşitli gıdalarda bulunur. Somon, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıklar, yumurta sarısı, peynir, sığır karaciğeri, mantarlar, tahıllar ve meyve suları D vitamini içeriği yönünden zengin gıdalardır. Ayrıca takviye edici gıdalarda da D vitamini bulunur.

3. E Vitamini

E vitamini, vücudun birçok organının normal çalışması için gerekli bir besindir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Gıdalarda doğal olarak bulunan E vitamini (RRR-alfa-tokoferol), takviyelerde bulunan E vitamini (all-rac-alfa-tokoferol) ile aynı değildir. E vitamini yağda çözünen bir vitamindir.

E vitamini, vücutta üretilmediği için çeşitli gıdalardan alınması gereken bir vitamindir. Bitkisel yağlar, kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta ve meyvelerde oldukça fazla bulunur.

E vitamini, nadir görülen ancak belirli kalıtsal anormallikleri olan hastalarda ve çok düşük kilolu erken doğmuş bebeklerde ortaya çıkabilen E vitamini eksikliğini tedavi etmek için kullanılır. E vitamini, çeşitli rahatsızlıklar için sıklıkla kullanılır, ancak bu iddiaların çoğunu destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur. E vitamini haplarının kullanımı Alzheimer hastalığını engellemiyor gibi görünüyor ancak, anti-Alzheimer ilaçları ile birlikte kullanıldığında, Alzheimer hastalığı olan kişilerin hafıza kaybının yavaşlamasına yardımcı olur. Ayrıca, kadınların yaşadığı adet sırasında krampların (dismenore) ağrısının azaltımı ve kan kaybının en aza indirdiği bilinmektedir. 

4. Folik Asit

Folik asit, doğal olarak oluşan bir B vitamini olan folatın sentetik bir versiyonudur. Folat, DNA ve diğer genetik materyalin oluşumuna yardımcı olur. Özellikle hamilelik döneminde kadın sağlığı için çok önemlidir. B-9 vitamini olarak da bilinen folat, çeşitli gıdalarda bulunan bir B vitaminidir. Folik asit, üreticiler tarafından vitamin takviyelerine ve güçlendirilmiş gıdalara eklenen folat türüdür.

Folik asit, vücutta sağlıklı yeni kırmızı kan hücrelerinin üretiminde yardımcı olur. Oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri, oksijeni vücudun her yerine taşır. Vücut bunlardan yeterince üretmez ise, yorgunluk, halsizlik ve soluk bir ten ile sonuçlanan anemi gelişebilir. Ayrıca folat, hücre bölünmesi için gereklidir ve DNA ve diğer genetik materyalin üretimi ve onarımı için gereklidir. Yeterli folat almak özellikle hamilelik sırasında çok önemlidir. Spina bifida ve anensefali gibi nöral tüp anormallikleri, hamilelik sırasında folat eksikliğinden kaynaklanabilir.

Takviyelerden ve güçlendirilmiş gıdalardan alınan folik asit , doğal olarak oluşan gıdalardan alınan folattan daha iyi emilir. Birçok gıda doğal olarak folat içeriği yönünden zengindir. Sığır karaciğeri, ıspanak, börülce, kuşkonmaz, lahana, marul, avokado, brokoli ve yeşil bezelye folat içeriği bakımından zengin gıdalardır.

5. Omega-3

Omega-3 yağ asitleri, sağlıklı bir vücudun gelişmesine ve korunmasına yardımcı olan gıdalardan (veya takviyelerden) elde edilen besinlerdir. Hücre duvarının yapısı için gereklidirler. Ayrıca enerji sağlarlar ve kalbinizin, akciğerlerinizin, kan damarlarınızın ve bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olurlar.

Omega-3 çeşitlerinden en önemli ikisi olan EPA ve DHA, ağırlıklı olarak balıklarda bulunur. Bitkilerde bulunan bir diğer Omega-3 yağ asidi, fındık ve tohumlarda bulunabilen ALA (alfa-linolenik asit) isimli bir Omega-3 çeşididir. 

Bu yağ asitleri sadece vücudunuzun çalışması için gerekli değildir, aynı zamanda önemli sağlık avantajlarına da sahiptir. Kan yağının aşırı seviyelerine sahipseniz, kalp hastalığı ve felç riski altında olabilirsiniz.Omega-3 kullanılarak kan yağı (trigliserid) seviyeleri düşürülebilir. Ayrıca, Çeşitli araştırmalara göre, omega-3 yağ asitleri açısından zengin öğünler tüketen toplumlarda depresyon oranları daha düşüktür. Yani, Omega-3 ‘ün kesin olmasada depresyona iyi geldiği bilinmektedir.

6. A Vitamini

omlet

Retinol olarak bilinen A vitamini vücudumuz için gerekli olan bir vitamin türüdür. A vitamini, vücudunuzun bağışıklık sisteminin doğru çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, loş ışıkta iyi görmeye yarar ve vücudun bazı bölümlerinin derisini sağlıklı tutar.

A vitaminin gıdalarda bulunan iki adet formu vardır. Bunlar, beta karoten ve retinol olarak bilinir. Retinol, hayvansal gıdalarda oldukça fazla bulunurken, beta karoten daha çok bitkilerde bulunur. Vücutta çeşitli fonksiyonların yerine getirilmesi, cilt sağlığının korunması ve daha sağlıklı görmek için A vitamini çok önemlidir. 

Peynir, yumurta, süt, yoğurt, karaciğer retinol bakımından zengin gıdalardır. Ispanak, havuç, tatlı patates, kırmızı biber, mango, papaya gibi diğer gıdalar ise beta karoten bakımından zengin gıdalardır. Multivitamin gibi takviye edici gıdalar, A vitamini içerirler.

7. Çinko

Çinko, vücudunuzda çeşitli işlevlere hizmet eden bir mineraldir. Vücutta doğal olarak üretilmez. Bunun için, çinko mineralini yiyeceklerden veya takviyelerden almanız gerekir. Çinko, enzimatik reaksiyonlar, bağışıklık fonksiyonu, protein sentezi, DNA sentezi, açık yaranın iyileşmesi ve büyüme ve gelişmede önemli rol oynar.

Çinko, hayvansal ve bitkisel gıdalarda doğal olarak bulunur. Ancak, kahvaltılık gevrekler, snack barlar ve un, doğal olarak içermedikleri için sıklıkla sentetik çinko formları ile takviye edilir. Bununla birlikte, çinko takviyeleri sağlayan birçok multivitamin kapsül bulunmaktadır.

Metabolizma, sindirim, sinir fonksiyonu ve çeşitli diğer işlemlerde yer alan 300'den fazla enzimin çalışması için çinko gereklidir. Bağışıklık sistemi hücrelerinin gelişimi için kritik öneme sahiptir. Ayrıca, cilt sağlığı, DNA sentezi ve protein üretimi için oldukça yararlıdır. Bunlar, çinko mineralinin en çok bilinen yararlarıdır. Bununla birlikte, yaşa bağlı bazı hastalıkların riskini azaltabilir, akne tedavisine yardımcı olabilir ve enflamasyonu azaltır.

8. B Vitamini

B vitamini, 8 adet vitamin kompleksinin genel adıdır. Bu 8 adet vitamin:

 • B-1 (tiamin)
 • B-2 (riboflavin)
 • B-3 (niasin)
 • B-5 (pantotenik asit)
 • B-6 (piridoksin)
 • B-7 (biotin)
 • B-9 (folik asit)
 • B-12 (kobalamin)

şeklinde adlandırılırlar. Bu vitaminlerin her biri vücudunuzun düzgün çalışmasına yardımcı olur.

B vitaminleri genel sağlık ve mutluluk için gereklidir. B vitaminleri, sağlıklı bir vücudun yapı taşları oldukları için enerji seviyenizi, beyin fonksiyonunuzu ve hücre metabolizmanızı etkilerler. B vitamini kompleksi, enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, hücre sağlığı, kırmızı kan hücrelerinin gelişmesi, enerji seviyesinin düzenlenmesi, iyi sindirim, uygun sinir sistemi fonksiyonu gibi işlemlerde oldukça etkilidir.

Birçok gıda B vitamini içerir. Bu da, vücudunuza yeterince B vitamini girmesini kolaylaştırır. Çok çeşitli gıda kaynaklarından B vitamini almak en iyisidir. Süt, peynir, yumurta, karaciğer, kırmızı et, kümes hayvanlarının eti, balık, koyu yeşil sebzeler, avokado, patates ve fasulye B vitamini açısından zengin gıdalardır.

Kış Aylarında Nasıl Beslenilmelidir?

Kış mevsiminde, enerji maliyetlerinizde ve kış aylarında giyim tarzınızda gördüğünüz önemli değişikliklerin yanı sıra vücudunuzda etkilenir. Kış aylarında yeme tercihleriniz, metabolizmanız ve hatta enerji seviyeleriniz çarpıcı biçimde dalgalanır. Spor salonunu terk etme ve sıcak bir şeyler yiyip içme arzusu ortaya çıkar. Bu mevsimde beslenme çok önemlidir. Kış aylarında sağlıklı kalmanın sırrı, beslenmenizi kışa hazırlamaktır. 

Bu mevsimde, vitamin yönünden zengin gıdalar tüketmek sizi daha sağlıklı ve dinç tutacaktır. Soğuk havanın gelmesiyle birlikte bağışıklık sisteminizin daha az iyi çalışması, sizi çeşitli hastalıklara karşı daha savunmasız kılar. Bol vitaminli ve mineralli beslenme vücut fonksiyonlarınızı düzenleyerek sizi kış mevsimine karşı hazır tutacaktır. Peki kış aylarında hangi tür gıdalar tüketilmelidir?

çorba tadan kadın
 • Çorba: Kış aylarını rahat geçirmenize yarayacak şüphesiz en iyi besinlerden biri çorbadır. Baz olarak bol sulu ve bol sebzeli çorbalar tüketmek vücudunuza çok iyi gelecektir. Çorbanızı tam tahıllı krakerlerle kombinlemek, sağlık açısından çok daha yararlı olacaktır.
 • Sıcak Süt: Süt ve türevlerini tüketmek, kış ayları için harika bir seçenektir. Bunun nedeni sütün, bireyin sağlığının korunmasında yardımcı olan çok fazla vitamin ve mineral içeriyor olmasıdır. Kış aylarında insanların çoğu soğuk algınlığına yakalanır. Hasta olmamak için düzenli olarak sıcak süt tüketilmelidir. Sıcak sütünüzü biraz bal ile daha da fazla tatlandırabilir ve içeriğini daha fazla zenginleştirebilirsiniz.
 • Karnabahar ve Brokoli: Bu sebzeler kış hastalıklarına karşı savunmaya katkıda bulunur. Hem karnabahar hem de brokoli bağışıklık sistemini güçlendiren çok sayıda vitamin içerir. 
 • Patates ve Havuç: Kış aylarında taze sebze bulmak zordur. Ancak patates ve havuç gibi sebzeler kolayca bulunur. Bunun nedeni bu sebzelerin soğuk havaya dayanıklı olmasıdır. Bu sebzeleri haşlanmış, çiğ ya da kavrulmuş olarak tüketmek, içerdikleri vitaminler sayesinde vücut sağlığınıza katkıda bulunacaktır.
 • Balık: Balık, kış aylarının vazgeçilmez gıdalarından biridir. İçerdiği Omega-3 gibi besinler vücut sağlığı için çok önemlidir. Balık, bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur ve daha iyi çalışmasını sağlar.

Kış Aylarında Sağlıklı Beslenmenin Önemi Nedir?

Kış aylarında sağlıklı beslenmek, bağışıklık sisteminizin normalden daha az iyi çalıştığı dönemde vücut sağlığınızın korunmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendiren çeşitli gıdalar tüketmek, soğuk havanın da etkisiyle düşen vücut savunmanızı en iyi hale getirecektir. Bunun yanında, sinir sistemi, sindirim sistemi, boşaltım sistemi ve diğer vücut fonksiyonlarını en iyi hale getirmek bu aylarda kritik öneme sahiptir.

Soğuk havanın gelmesiyle taze meyve ve sebze bulmak zordur. Bunun kötü yanı, vücudumuz ihtiyacı olan çeşitli vitamin ve mineralden mahrum kalır. Bunu en aza indirmek için sağlıklı beslenmeli ve çeşitli egzersizler uygulamalısınız. Hasta olmamak için sıcak çaylar tüketmeli, ve çok çeşitli beslenmelisiniz. Bunun getirdiği faydalar, normal olarak gördüğünüz hayatı etkileyecek ve kendinizi daha dinç, sağlıklı, enerjik ve mutlu hissedeceksiniz.

Kış Aylarında Hastalıktan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kış aylarında giydiğimiz kıyafetlerden, tükettiğimiz besinlere kadar daha dikkatli olmamız gerekiyor. Kış aylarında sağlığımızı korumak için almamız gereken önlemler aşağıda listelenmiştir.

 • Uyku düzenini korumak.
 • Elleri sık sık yıkamak.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek.
 • Vitamin takviyesi kullanmak.
 • Sıvı gıdaların tüketimini arttırmak.
 • Stresten kaçınmak.

Kış Aylarında Neden Bağışıklık Düşer?

Soğuk havanın gelmesiyle çeşitli meyve ve sebzelerden mahrum kalınır ve bu bağışıklık sistemini kötü etkiler. Nedeni, sebze ve meyvelerde bulunan çeşitli vitamin ve minerallerin vücudumuza yeteri kadar giriş yapamamasıdır. Bağışıklık sisteminizin doğru ve etkili çalışması için bu vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Kötü etkilenen bağışıklık sistemi bakteri ve virüslere karşı, vücudunuzu iyi savunamaz ve vücudunuza giren virüs ve bakteriler etkilerini daha kolay gösterir.

Soğuk hava genellikle soğuk algınlığı ile ilişkilidir. Hava durumu kişilerin hastalanmasına doğrudan neden olmazken, soğuk havalarda soğuk algınlığına neden olan virüsler daha kolay yayılabilir, soğuk ve kuru havaya maruz kalmak bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir.

Soğuk algınlığına çeşitli virüsler neden olabilir. Rinovirüsler, tüm vakaların yarısından fazlasını oluşturan soğuk algınlığı ve soğuk algınlığı benzeri hastalıkların en yaygın nedenidir. Ve bu virüsler soğuk havaya karşı dayanıklı olduğu için kışın daha etkilidirler.

Kış Aylarında Hangi Bitki Çayları İçilmelidir?

bitki çayı tutan kadın

Kış aylarında içilebilecek en iyi bitki çayları aşağıda listelenmiştir.

 • Elma ve tarçınlı bitkisel çay

Elma ve tarçınlı çay, içerdiği bol vitamin ve mineral ile vücut fonksiyonlarını en iyi hale getirmeye yardımcı olacaktır.

 • Melisa çayı

Kış aylarının getirdiği depresif etkilere en iyi yardımcı etkenlerden biri melisa çayıdır. Kendinizi daha az halsiz ve daha mutlu hissetmek istiyorsanız melisa çayı tüketmelisiniz.

 • Kuşburnu

Tüketildiğinde, içerdiği vitaminler sayesinde cildiniz daha sağlıklı ve daha dinç gözükecektir. C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca, soğuk algınlığı hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

 • Zencefil çayı

Sindirim sistemini büyük ölçüde iyi yönde etkilediği bilinen zencefil çayı, kış aylarının vazgeçilmezidir.

 • Papatya çayı

Papatya çayının, boğaz ağrılarına ve strese iyi geldiği bilinmektedir. Bu özellikleri onun, kış aylarında içilmesi gereken bitki çayları arasına girmeyi sağlamıştır.

 • Nane Limon

Nane limon çayı, mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca, soğuk algınlığına da iyi geldiği bilinmektedir.Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!