Meyve Suyu Diyeti

Kilo Kaybı İçin Meyve Suyu Diyeti

Meyve suyu içerek kilo vermek mümkün müdür? Meyve suyu diyeti nedir? Meyve suyu diyete nasıl dahil edilir?
Kapsamlı Glutensiz Diyet Gıda Listesi Okunuyor Kilo Kaybı İçin Meyve Suyu Diyeti 11 dakika İlerle Arabinoz Nedir?

Meyve suyu diyeti ya da diğer bir adıyla meyve suyu temizliği, genellikle kısa süreli uygulanan detoks programıdır. Genellikle 3 gün uygulanırken diyet süresince yalnızca meyve ve sebze tüketimine izin verilmektedir. Meyve suyu diyetinin savunucuları bu diyetin vücudu iyileştirdiğine ve vücudun toksik maddelerden arındığına inanmaktadır.

Diyette şeker, rafine gıda ve diğer enerji içeriği yüksek olan besinlerin tüketimi yasaklanır. Bu sayede doğal detoks sürecinin desteklendiği düşünülmektedir. Meyve suyu diyeti ile ilgili yeterli kanıt bulunmamakla beraber daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Diyette çiğ sebze ve meyvelerin tüketimi yasaklanmıştır. Bunun sebebi ise vücuttan atıkların uzaklaşmasını geciktirdiğinin düşünülmesidir.

Meyve suyu diyeti esnasında kaybedilen kilonun, normal beslenme düzenine devam edildiğinde yeniden kazanılması da olasıdır.

Meyve Suyu Diyetini Kimler Denemeli?

Su diyetini herhangi bir hastalık risk taşımayan kişiler, ilaç kullanmayan ve kronik hastalığı nedeniyle takip etmesi gerekmeyen kişiler deneyebilir. Ancak diyetin riskleri her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. 

Meyve Suyu Diyetinden Kimler Kaçınmalı?

Gebeler, emzikliler, büyüme gelişme çağındaki çocuklar, ameliyattan çıkmış olanlar, böbrek ve karaciğer hastaları, epilepsi hastaları, anemisi olan kişiler,  insülin direnci olanlar, kronik hastalığa bağlı belirli bir beslenme programını takip etmesi gerekenler, gut hastaları, yüksek tansiyonu olanlar, polikistik over sendromuna sahip olanlar, yeme bozukluğu olanlar ve diyabet gibi kronik hastalığı bulunan kişilerin meyve suyu temizliği gibi detoks diyetlerinden uzak durması önerilmektedir.

Meyve Suyu Diyeti Nasıl Çalışır?

Diyetin savunucuları, gıdaların antioksidan ve fitokimyasal etkilerinden faydalanarak vücudun toksinlerden arındığını düşünmektedir. Buna karşın çiğ meyve sularının biyoyararlanımına karşın çelişkili araştırmalar bulunmaktadır.

Meyve suyu diyeti süresince emilimi artırmak amacıyla suyun yavaş içilmesi önerilir. Meyve suyu genelde birkaç saat aralıklarla tüketilmeli ve yatmadan en az üç saat önce günün son içeceği tüketilmiş olması gerekir. 

Meyve suyu temizliği sırasında yapılması önerenler aşağıdaki gibidir.

 • Gün içerisinde hafif fiziksel aktivite tercih edilmelidir.
 • Beslenmenin parçası olarak masaj yaptırılmalıdır.
 • Zihin sağlığı için meditasyon yapılmalıdır.

Meyve Suyu Diyetine Nasıl Başlanır?

Meyve suyu temizliği genellikle 1 ila 3 gün uygulanırken diyet süresince yalnızca meyve ve sebze tüketimine izin verilmektedir. Meyve suyu diyetinde tüm katı besinlerin tüketimi kısıtlanır. Hazırlanan smoothie’ leri yalnızca sebze, meyve ve bitkisel sütler oluşturmalıdır. 

Meyve suyu diyetinde et, yumurta, deniz mahsülleri ve kümes hayvanları gibi hayvansal gıdalar, kafein, şeker, şeker içeren besinler, tatlı çeşitleri, kızarmış yiyecekler, alkol çeşitleri ve kalori içeriği yüksek olan besleyiciliği düşük besinlerin tüketimi yasaktır. 

Diyet süresince kereviz, havuç, lahana, kara lahana, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, biber ve pancar, meyve çeşitleri, badem sütü, kaju sütü ve hindistan cevizi sütü gibi besinlerden smoothieler hazırlanmalıdır.

meyve suyu içen adam

Meyve Suyu Diyetindeyken Yiyebileceğiniz Yiyecekler Nelerdir?

Meyve suyu temizliğinde organik sebze ve meyve tüketimine özen gösterilmelidir. Diyette tüketilen besinler ve su oda sıcaklığında olmalıdır. Kalori ihtiyacı fazla olan kişiler smoothie’ lere sağlıklı besinleri ekleyebilir. Meyve suyu temizliğinde tüketilmesi serbest olan besinler aşağıda sıralanmıştır.

 • Kereviz, havuç, lahana, kara lahana, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, biber ve pancar gibi sebzeler
 • Elma gibi meyve çeşitleri
 • Badem sütü, kaju sütü ve hindistan cevizi sütü gibi süt ürünleri
 • Glutensiz tam tahıllar
 • Tofu gibi soya çeşitleri

Meyve Suyu Diyeti Yaparken Kaçınmanız Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Meyve suyu diyetinde tüm katı besinlerin tüketimi kısıtlanır. Hazırlanan smoothie’ leri yalnızca sebze, meyve ve bitkisel sütler oluşturmalıdır. 

Meyve suyu diyetinde kaçınmanız gereken besinler aşağıda sıralanmıştır.

Et, yumurta, deniz mahsülleri ve kümes hayvanları gibi hayvansal gıdalar

Kafein, şeker, şeker içeren besinler, tatlı çeşitleri, kızarmış yiyecekler, alkol çeşitleri ve kalori içeriği yüksek olan besleyiciliği düşük besinler

Meyve Suyu Diyeti İle İlgili Gerçekler Nelerdir?

Detoks diyetlerinin birbirinden farklı alternatifleri bulunur. Meyve suyu temizliği de bunlardan biridir. Meyve suyu temizliği denemeye karar verildiğinde yenmesi gereken besin ve yasakların listesi hazırlanmalıdır. Bazı meyve suyu diyetleri yalnızca sebze ve meyveden oluşurken bazıları bitkisel sütleri içermektedir. Tercih edilen meyve suyu diyetine göre alışveriş listesi hazırlanmalı ve diyete uygun hareket edilmelidir.

Detoks diyetini uygulayan bazı kişiler düşük kalorili beslenme sonucunda baş ağrısı, sersemlik, bulantı, halsizlik ve kas ağrısı yaşadığını söyler. Ancak katkı maddesi içermeyen besinlerin tüketilmemesi sağlıklı olarak düşünülmelidir.

Meyve suyu diyetinde ciddi kısıtlamalar bulunur. Sürekli aynı besinleri tüketmeyi sevmeyenler mutlaka sebze ve meyve çeşitliliğini artırmalıdır.

Meyve Suyu Diyeti Sağlıklı Bir Diyet Olarak Kabul Edilir mi?

Taze sebze ve meyve tüketmek sağlıklı bir diyetin parçası olarak görülebilir. Ancak meyve suyu yeterli lif içermez. Bu nedenle diğer gıdaların yerini almamalıdır. Meyve suyu temizliği gibi detoks diyetlerini yapmak kilo kaybı için iyi bir strateji değildir ve bilimsel kanıtlara dayanmaz. 

Kilo kaybı hedefleniyorsa birçok sağlıklı beslenme alternatifi vardır. Diyetin yanı sıra uyku ve egzersiz gibi birçok yaşam tarzı değişikliğine gidilmelidir. 

Sağlıklı bir diyet için her zaman yaşam tarzına uygun ve dengeli bir plan yapılmalıdır. 

Meyve Suyu Diyeti Denemeye Değer mi?

Her gün tüketilen besinlerden ve diğer çevresel etmenlerden vücut etkilenebilir. Bunun sonucunda ise vücuttaki toksin maddelerin sayısı artar ve oksidatif stresin gelişmesine neden olur. Bu nedenle kısa süreli detoks programlarını denemek faydalı olarak görülebilir.

Aynı zamanda obezite, halsizlik, cildin bozulması, sindirim sistemi problemleri, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve uyku problemi gibi birçok soruna neden olabilir. Bilinçli bir şekilde kısa süreli uygulanan meyve suyu gibi detoks diyeti programları tüm bu etkenlerden vücudun arınmasına yardımcı olduğu için denemeye değerdir. 

Meyve Suyu Diyeti Pahalı mı?

Meyve suyu diyeti; israfı önlemeye teşvik ettiği ve az beslenmeyi önerdiği için maliyeti düşük olan beslenme programlarından biridir. Ancak diyet süresince organik meyve ve sebze tüketimi vurgulandığı için maliyet artabilir. Detoks için gereken meyve suyu çeşitleri evde hazırlanabildiği gibi dışarıdan da temin edilebilir. Kişinin damak zevkine göre tercih edilen detoks içecekleri ve yiyeceklerinin evde hazırlanması maliyetin düşmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda detoks diyetine başlamadan önce alışveriş listesinin hazırlanması ve planlanması mutfak masrafının düşmesini destekler.

Yeni Başlayanlar İçin Meyve Suyu Diyeti Dostu Tarifler Nelerdir?

Meyve suyu diyetine yeni başlayanlar için örnek meyve suyu tarifleri aşağıda listelenmiştir.

 • Havuç ve Portakal Suyu

Havuç ve portakal suyu için gereken malzemeler 2 adet temizlenmiş doğranmış havuç ve 8 adet soyulmuş portakaldır.

Havuç ve portakal suyunu hazırlamak için tüm malzemeleri iyice yıkayın. Meyve sıkacağı yardımıyla meyveleri sıkın ve bardağa aktarın.

 • Zencefil Suyu

Zencefil suyu için gereken malzemeler sırasıyla 2 adet doğranmış havuç, 2 adet dilimlenmiş elma, 2 adet doğranmış pancar ve limondur.

Zencefil suyunu hazırlamak için limon, elma, pancar ve elmayı meyve sıkacağı yardımıyla sıkın ve bardağa aktarın.

 • Ananas Suyu

Ananas suyu için gereken malzemeler sırasıyla 1 adet misket limon, 2 adet havuç, 2 adet ananas parçaları ve buzdur.

Ananas suyunu hazırlamak için misket limon, ananas ve havucu meyve sıkacağında sıkın ve bardağa aktarın. Ardından bardağa buzları ekleyin.

 • Havuç ve Elma Suyu

Havuç ve elma suyu için gereken malzemeler sırasıyla 4 adet doğranmış havuç, 2 adet dilimlenmiş elma, 2 sap kereviz ve parça zencefildir.

Havuç ve elma suyunu hazırlamak için havuç, elma ve kerevizi meyve sıkacağında sıkın ve zencefili ekleyin. 

Meyve Suyu Diyeti Yaparken Kaç Kalori Tüketebilirsiniz?

Meyve suyu temizliğinde günlük alınması gereken kalori miktarı değişkenlik gösterir. Kişinin yaşı, metabolizma hızı, boyu, kilosu, cinsiyeti ve fiziksel aktivitesine göre günlük alması gereken kalori miktarı belirlenmelidir.

meyve suları

Vücudun Meyve Suyu Diyetine İlk Tepkisi Nedir?

1 ila 3 gün arası uygulanan meyve suyu diyeti, vücudun toksin maddelerden arınmasını sağlar. Şişkinlik azaltıcı ve ödem atıcı etkisi kısa zamanda görülür. 

Ancak detoks diyetini uygulayan bazı kişiler düşük kalorili beslenme sonucunda baş ağrısı, sersemlik, bulantı, halsizlik ve kas ağrısı yaşadığını söyler. 

Meyve Suyu Diyeti İçin Önerilen Zaman Çerçevesi Nedir?

Meyve ve sebze içeren meyve suyu temizliğinin 1 ila 3 gün arası yapılması önerilir. Daha uzun süre yapmak isteyenler ara verip başlamalıdır. Besinsel değeri düşük hayvansal besin içermeyen detoks diyetleri yeterli miktarda demir, kalsiyum, B12 vitamini, kalsiyum ve diğer besin öğelerini içermez. 

Hayvansal gıdaları içeren meyve suyu temizliği gibi detoks diyetleri ise uzman eşliğinde 7 güne kadar yapılabilir. 

Meyve Suyu Diyetinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hazırlanan meyve suları organik olduğu sürece sağlıklı olarak düşünülebilir. Ancak içerdiği vitamin, mineral ve antioksidan değerleri mutlaka incelenmelidir. Örneğin, yaban mersini meyve suyu temizliğinde sıkça tercih edilen meyvelerden biridir. Yaban mersini suyu; vitamin ve mineral içeriğinden zengindir.

Meyve suyu temizliğinin bilinen faydaları aşağıda sıralanmıştır.

 • Vücudun ağır metal ve diğer toksin maddelerden arınmasına yardımcı olur.
 • Sağlıklı olan vücut ağırlığına ulaşmaya yardımcı olur. Hafif hissetmeyi sağlar.
 • İşlenmiş ve katkı maddesi içeren besinlerden kaçınmaya teşvik ettiği için sağlıklı beslenmeye yönlendirir.
 • Smoothie’lerde yer alan sebze ve meyvelerin sağlıklı olan etkilerinden faydanılmasını sağlar.
 • Anti inflamatuar etkisi bulunur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Kilo kaybı motivasyonun yükselmesini sağlar.
 • Dehidrasyonun azalmasını sağlar.
 • Tüketilen meyve ve sebze çeşitliliğini artırır.
 • Vücudun toksik maddelerden arınmasını destekler.
 • Gün içerisindeki besin tüketimini azaltır.
 • Bağırsak mikrobiyotasının güçlenmesini sağlar.
 • Takip etmesi kolay bir diyet programıdır.

Meyve Suyu Diyetinin Sağlık Riskleri Nelerdir?

Meyve suyu diyetinin sağlık riskleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Takibi kolay olmasına rağmen yemek yeme zevkini kısıtlar.
 • Sürdürülebilir bir program değildir.
 • Yemek yemeyi kısıtlamak stres seviyesinin artmasına neden olabilir.
 • Meyve suyunun içeriğinde çok fazla şeker bulunabilir ve yüksek kalori içerebilir.
 • Yeme bozukluğu olanlarda atakların tetiklenmesine neden olabilir.

Meyve Suyu Diyeti Kanıtlara Dayanıyor mu?

Meyve suyu diyetinin herhangi bir bilimsel kanıtı yoktur. 

Meyvelerin doğrudan tüketimi lif yararlanmasının artmasını sağlar. Bu nedenle meyve suyunun aksine meyvenin posalı tüketimi uzmanlar tarafından önerilir.

Yumuşak tüketim için smoothie halinde püreli bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

Meyve Suyu Diyeti Güvenli ve Sürdürülebilir mi?

Meyve suyu diyetini takip etmeye başlamadan önce potansiyel yan etkilerini bilmek ve vücudun tepkilerini düzenli bir şekilde takip etmek gerekir. 

Meyve suyu diyetinde yer alan meyvelerdeki şeker miktarı diyabet hastaları ve insülin direnci olanlar için tehlikeli olabilir. 

Diyeti önerilen zamandan uzun süre uygulamak sağlık için risk faktörü olabilir. Ancak önerilen zaman çerçevesinde uygulamak hem güvenliği hem de sürdürülebilirliği artırır.

Bununla beraber yeme bozukluğu yaşayan kişiler için sürdürülebilir bir beslenme programı olarak kabul edilmez. 

Meyve Suyu Diyetinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hazırlanan meyve suları organik olduğu sürece sağlıklı olarak düşünülebilir. Ancak içerdiği vitamin, mineral ve antioksidan değerleri mutlaka incelenmelidir. Örneğin, yaban mersini meyve suyu temizliğinde sıkça tercih edilen meyvelerden biridir. Yaban mersini suyu; vitamin ve mineral içeriğinden zengindir.

Meyve suyu temizliğinin bilinen faydaları aşağıda sıralanmıştır.

 • Vücudun ağır metal ve diğer toksin maddelerden arınmasına yardımcı olur.
 • Sağlıklı olan vücut ağırlığına ulaşmaya yardımcı olur. Hafif hissetmeyi sağlar.
 • İşlenmiş ve katkı maddesi içeren besinlerden kaçınmaya teşvik ettiği için sağlıklı beslenmeye yönlendirir.
 • Smoothie’lerde yer alan sebze ve meyvelerin sağlıklı olan etkilerinden faydanılmasını sağlar.
 • Anti inflamatuar etkisi bulunur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Kilo kaybı motivasyonun yükselmesini sağlar.
 • Dehidrasyonun azalmasını sağlar.
 • Tüketilen meyve ve sebze çeşitliliğini artırır.
 • Vücudun toksik maddelerden arınmasını destekler.
 • Gün içerisindeki besin tüketimini azaltır.
 • Bağırsak mikrobiyotasının güçlenmesini sağlar.

Meyve Suyu Diyetinin Sağlık Riskleri Nelerdir?

Meyve suyu diyetinin sağlık riskleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Takibi kolay olmasına rağmen yemek yeme zevkini kısıtlar.
 • Sürdürülebilir bir program değildir.
 • Yemek yemeyi kısıtlamak stres seviyesinin artmasına neden olabilir.
 • Meyve suyunun içeriğinde çok fazla şeker bulunabilir ve yüksek kalori içerebilir.
 • Yeme bozukluğu olanlarda atakların tetiklenmesine neden olabilir.

Meyve Suyu Diyetinin Sağlıklı Alternatifleri Nelerdir?

Meyve suyu diyeti, meyve ve sebzelerden gelecek olan karbonhidrat ihtiyacını karşılarken lif ihtiyacının karşılanmasında yeterli değildir. Aynı zamanda dışarıdan temin edilecek olan meyve sularının maliyeti oldukça yüksektir. Yurtdışında yapılan bir araştırmada 3 günlük meyve suyu temizliğinin 100 ila 200 dolara denk geldiği bulunmuştur. 

Meyve suyu diyetinin sağlıklı alternatifleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Meyve suyu yerine meyve ve sebze tüketimini artırın. Meyve ve sebzelerin yeterli miktarda tüketimi, meyve suyunun içermediği lif porsiyonlarını sağlamaktadır. 
 • Yağlı besin ve kafein tüketimini kısıtlayın. Kafeinsiz ve şekersiz içecekleri tercih edin. Bu sayede yüksek şeker içeren içeceklerden uzaklaşmış olursunuz.
 • Meyve ve sebzelerin kabukları liften zengindir. Pürüzsüz meyve suları yerine smoothieleri tercih edin.
 • Düzenli egzersiz yapın. Günlük 30 dakika orta tempolu egzersiz yapmak, enerjinin yükselmesini sağlar ve meyve suyu temizliği hissini yaratır.
 • Meyve suyu temizliğini tercih edecekseniz sağlıklı atıştırmalık ve yemekleri beslenme programınıza ekleyin.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!