kedilere süt ürünleri verilir mi

Kedilere Süt Ürünü Verilir mi?

Kediler süt ürünü tüketmeli midir? Kediler için süt tüketimi zararlı mıdır?

Kedilerin süt içtiği, süt içmeyi sevdiği ve sütün onların için özellikle yavruluk döneminde besleyici olduğu yaygın bir inanış olsa da doğru değildir. İnternette, sosyal medyada, karikatürlerde, mizah dergilerinde süt içen kedilerle karşılaşmak çok olasıdır. Yaratılan algı pek çok insan için kediler süt sever mi? Sorusunun cevabının yanlış olmasına neden olur. Bu sebeple de kedilerin süt içmesi gerektiği inanışının ortaya çıkması çok olası ve normaldir. Ancak kedilerin sağlıklı olması için süte, özellikle de inek sütüne ihtiyaçlarının olmadığını bilmek gerekir.

Kedinize süt verdiğiniz zaman teklifinizi reddetmeyebilir hatta sütü severek tüketebilir. Ancak kediniz her ne kadar süt içmekte keyif alsa da sağlığı için ona süt vermekten kaçınmanız gerekir. Kedilerin süt içmesinin büyüme ve gelişim evreleri de dahil olmak üzere sağlığına herhangi bir faydası yoktur. Yavru kedilerin sadece anne sütü içmeleri, eğer anne sütüne erişimleri yoksa da kediler için formüle edilmiş süt tozları ile beslenmeleri gerekir. Yavruluk döneminin ilk 8 haftası tamamlandıktan sonra da yaş mamalar ile mama geçişi sağlanarak yaşına ve beslenme gereksinimlerine uygun bir kedi maması ile beslenmelerinin devam ettirilmesi gerekir.

Kediler Süt Ürünleri Tüketebilir mi?

Süt, özellikle yavru kedilerde aklımıza ilk gelen besinler arasındadır. Sokakta kimsesiz bir yavru kedi gördüğümüzde hemen bir süt almak ve onu beslemek isteriz. Bunun onun için en doğru ve doyurucu yemek olduğunu düşünürüz. Keyifle içtiğini görmek bizi de mutlu eder. Fakat bunun ona yarar yerine zarar verebileceği ihtimali aklımıza bile gelmez. 

Her hayvanın tükettiği besine göre sindirim sistemimde onu parçalayabilecek enzimler bulunmaktadır. Maalesef süt içerdiği laktoz sebebiyle kedilere zarar vermektedir. Kedilerin sindirim sisteminde, sütte bulunan laktozu parçalayacak kadar enzim yoktur. Kedilere süt verildiğinde, içinde bulunan laktoz kedi vücudunda bulunan diğer mikroorganizmaların hızlıca üremesine ve kedinizin ishal olmasına sebep olur. İshal, dışkı sırasında kedi için faydalı olan diğer besinlerin de vücuttan atılmasına sebep olur. Aynı zamanda su kaybına da neden olur. Bu da onların sağlığını tehlikeye atabilmektedir. Yavru kediler için maalesef çoğu zaman bu ölümle bile sonuçlanabilir. 

Anne sütü ile beslenemeyen kedilerin onlar için özel olarak hazırlanmış süt tozları ile beslenmesi daha uygun olacaktır. İnsanlar için üretilen laktozsuz sütlerde içerdikleri yağ miktarlarının fazla olması sebebiyle kediler için uygun değildir. Aromalı diğer süt çeşitleri de şeker içerikleri nedeniyle kedilerin hem mide hem de göz sağlıkları için oldukça zararlıdır. 

Mutlaka kedilere süt verilecekse de sütün içerisinde bulunan laktoz seviyesini azaltmak için süte yarı yarıya su katılarak verilmesi önerilmektedir. Kedilerimizin sağlıklı bir yaşam sürmeleri için en doğru besin onlar için üretilmiş olan besinlerdir. Kedinin yaşına göre en uygun mamayı seçerek kedilerimize sağlıklı ve güvenli bir yaşam sunmaya bu bilgiler ışığında gayret edelim.

Kediler için özel olarak üretilen süt veya süt tozu ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünlerin içeriğindeki laktoz miktarı ya azaltılmıştır ya da ürünler tamamen laktozsuz olarak sunulmuştur. Bu nedenle kediler için özel formüle edilmiş sütler kullanılabilir.

Kediler Süt İçer mi?

Yetişkin bir kedinin bağırsaklarında sakkaraz ve laktaz enzimlerinin aktivasyonu yavru dönemlerine göre daha az olduğundan süt gibi laktoz içeren gıdalar vermekten kaçınılmalıdır. Aksi halde ishaller baş gösterebilir. Kedilerin karaciğerinde glikokinaz enzimi bulunmaz bu nedenle karbonhidrat düzeyi yüksek gıdaları sindiremediklerinden sevmezler.

Kediler, süt ve süt ürünlerini sindirme konusunda oldukça hassastırlar. Dolayısıyla hiçbir kediye çiğ süt vermek uygun değildir. Hatta kedinize hiç süt vermemeniz daha olumlu olacaktır. Bunun yerine sindirim sistemlerini rahatlatan yoğurtla kedilerin diyetleri takviye edilebilir. Her gün ufak ölçülerle yoğurt vermek kediniz için oldukça yararlıdır ve özellikle kabızlığı önleyicidir. Peynir ise kedilerin çok sevdiği bir gıdadır ancak peynirlerin de yağlı ve tuzlu olmayan çeşitleri kediler için tavsiye edilir. Bunların yerine kediler için özel üretilen sütler veya özel gıdaların tercih edilmesi elbette ki en doğru olan seçenektir

Kediler Süt İçerse Ne Olur?

Kedileri süt vermek onların bağırsak sistemini zorlayacaktır. Kedilerin bağırsaklarında laktozu sindirecek bir enzim bulunmuyor. Sütlerin içerisinde bulunan laktoz, kedilerin bağırsaklarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Özellikle yavru kediler görüldüğünde süt verilme fikri oluşabiliyor. Sağlık açısından bakıldığında kedilere süt verilmemesi gerekiyor. Sütün içerisinde bulunan laktoz, kedilerin bağırsaklarını doğrudan etkileyebiliyor.

Olumsuz durumlar ortaya çıkararak, kedilerin bağırsaklarında sorunlara yol açıyor. Kedilere her zaman mama verilmesi tercih ediliyor. Kedilere özel olarak hazırlanan mamalar tercih edilebilir. Evde veya sokakta olan kedilere süt verilmesi uygun bulunmuyor. Kedilerin aç olduğu düşünülüyorsa, kedilere özel olan kedi mamaları kullanılmalıdır. Kedi mamalarının içerisinde kedilerin beslenmesine yardımcı olacak maddeler bulunuyor. Süt çok zorda kalmadıkça verilmemesi gerekiyor. Çünkü laktoz içeren süt tüketmeleri ise kedilerin ishal olmasına, kusmasına ve mide sorunları yaşamasına neden olur. Bu belirtiler de insanlardaki laktoz intoleransı ile büyük bir benzerlik gösterir.

Kediye Paket Süt Verilir mi?

Süt özellikle de inek sütü kediler için kötüdür. Bu sorunun cevabının kesinlikle hayır olduğunun bilinmesi gerekir. Kedilerin genelinde bağırsaklarında süt şekeri de olarak bilinen laktozu sindirecek enzim olan laktaz yoktur. Bu sebeple sütün paketli ya da sağılıp doğal olup olmaması fark etmiyor. 

Kedilerin bünyesi diğer canlılara göre epey farklılık gösterir. Kediler aç olsa da her besin verilmemelidir. Kedilere uygun besinler tercih edilmediğinde bazı yan etkileri kedileri kötü şekilde etkileyebiliyor.

Kedilerin süt içmesi onların bağırsak sistemini zorlayacak ve aşırı yoracaktır. Kedilerin bağırsaklarında laktozu sindirecek bir enzim bulunmuyor. Sütlerin içerisinde bulunan laktoz, kedilerin bağırsaklarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Özellikle yavru kediler görüldüğünde süt verme fikri her ne kadar aklımıza gelen ilk seçenek olsa da oldukça yanlış bir kanıdır. 

Süt kedi üzerinde olumsuz durumlar ortaya çıkararak, kedilerin bağırsaklarında bazı sorunlara yol açıyor. Kedilere her zaman mama verilmesi tercih edilmelidir. Mama verilemediği zamanlarda ise kediler için hazırlanmış özel sütler veyahut özel kedi ek takviyeleri verilebilir. Anlaşılacağı üzere süt çok zorda kalınmadıkça verilmemelidir.

Kediler Laktozsuz Süt İçebilir mi?

Anne sütü ile beslenemeyen kedilerin onlar için özel olarak hazırlanmış süt tozları ile beslenmesi çok daha doğru olacaktır. İnsanlar için üretilen laktozsuz sütlerde içerdikleri yağ miktarlarının yüksek olması sebebiyle kediler için uygun değildir. Aromalı diğer süt çeşitleri de şeker içerikleri nedeniyle kedilerin hem mide hem de göz sağlıkları için oldukça zararlıdır. 

Süt özellikle de inek sütü kedilerin tüketimi için zararlıdır. Bu nedenle de kedilerin kesinlikle inek sütü içmemesi gerekir. Kedilerin genelinde bağırsaklarında süt şekeri olarak da bilinen laktozu sindirecek bir enzim olarak da bilinen laktaz yoktur. Yani kediler büyük bir bölümü, laktoz intoleransına da sahiptir. Bazı kediler laktozu kolaylıkla sindirebilir. Ama bu bir genelleme olmadığı için kedilere ya süt vermemek daha doğru olur. Çünkü kediler süt tükettikten bir süre sonra sağlıkları için tehlikeli olabilecek bazı belirtiler de gösterebilir.

Laktoz içeren süt ürünleri tüketmeleri ise kedilerin ishal olmasına, kusmasına ve mide sorunları yaşamasına sebebiyet verir. Bu belirtiler de insanlardaki laktoz intoleransı ile büyük bir benzerlik gösterir. Kedilerin süt tüketmesinin en önemli zararlarından birisi de süt içeriğinde bulunan yağ miktarıdır. Bu yağ miktarı da kediler için fazla ağır ve zararlıdır.

Yağ, genellikle kedilerin sütü sevmesinin en büyük nedeni olarak da bilinir. Onlar için lezzet kaynağı yağ olsa da Süt vermek beslenmeler için hiçbir fayda sağlamaz. Aynı zamanda diyetlerini bozmalarına, laktoz intoleransı etkilerinin yanında sağlıksız kilo almalarına da yol açar. Bu nedenle kediler için özel formülize edilmiş süt ve süt ürünlerinin tercih edilmesi gerekir.

Soya ve Badem Sütü Kedilere Zararlı mı?

Yapılan incelemeler sonucunda anlaşıldı ki, soya sütü de kediler için zararlıdır. Çünkü soya sütünün içinde en az laktoz kadar zararlı başka şeker türleri var. Bunları kediler maalesef sindiremiyor. Badem sütünü sulandırarak verseniz bile kediye yararı değil, zararı dokunur. Anlaşılacağı üzere aromalı diğer süt çeşitleri de şeker içerikleri nedeniyle kedilerin hem mide hem de göz sağlıkları için oldukça zararlıdır.

Kediler Çikolatalı Süt İçebilir mi?

Birçok kişi kedilerin şekerli ya da çikolatalı süt içip içemeyeceğini sormaktadır. Şeker, kediler için son derece zararlı bir maddedir. Bu sebeple de hiçbir zaman kakaolu, muzlu, çilekli ya da herhangi bir aromaya sahip sütü kedinize vermemelisiniz.

Yavru Kediler Süt İçer mi?

Doğumu takiben ilk 24-72 saat içerisinde annenin sütü kolostrumdan normal süte dönüşür. Yavrular ilk 3-4 hafta boyunca, günde minimum dört ya da altı kez emzirilmelidir. 4 haftalığa ulaşıncaya kadar anne sütü normal gelişimleri için yeterlidir. Bu sürenin sonunda anne sütü yavrunun artan yüksek miktardaki kalori ihtiyacını tek başına karşılamaya yetmeyebilir. Bu yüzden yavrulara anne sütünün yanı sıra takviye olarak yavrular için hazırlanmış süt tozlarından ve takriben 5 haftalık olduktan sonra yumuşak mamalardan verilebilir.

Ancak doğum sonrası herhangi bir nedenle anne sütü sağlanamıyorsa o zaman beslenme dışardan karşılanmalıdır. Bunun için hemen hemen anne sütüne yakın biyolojik yararlılık sağlayan hazır yavru kedi süt tozları vardır. Bunların kullanılması yavrunun sağlıklı gelişimini sağlayacaktır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken şey anne olmadığı için yavrunun dışkısı, idrarı takip edilmeli ve varsa gazı giderilmelidir.

Birçok yavru kedi en geç 8 haftalıkken sütten kesilirler. Bu döneme gelindiğinde yavrular yavaş yavaş sütten kesilmeli ve mamalara geçiş yapılmalıdır.

Süt Kediler İçin Neden İyi Bir Tercih Değildir?

Kedilere süt verilir mi sorusunun yanı sıra, kedilere laktozsuz süt verilir mi sorusu da gündemdedir. Bir kediye illa süt verilecekse insanlar için üretilmiş laktozsuz sütler verilmemelidir. Bunun nedeni ise sütün içerisindeki yağ düzeyinin kediler için aşırıya kaçmasıdır. O yüzden de tamamen kedilere özel formüle edilmiş bir laktozsuz süt gereklidir. Aksi takdirde normal süt kediler için yarardan çok zarar verebilir.

Kediler İçin Üretilen Sütler Tercih Edilebilir mi?

Kediler için üretilmiş özel sütlerin kedilere verilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Yavru kedilere özel olarak üretilen kedi süt tozları piyasada bulunmaktadır. Anne sütü içerisinde yer alan tüm mineraller ve vitaminler bu tozda yer alır. Tamamen ek gıda görevi görür.

Annesinden herhangi bir nedenden ötürü erken ayrılmak durumunda kalan yavru kedilerin beslenmesinde rol oynayan kedi süt tozu, henüz katı beslenmeye hazır olmayan kediler için hayati derecede önemlidir. Süt tozunun hazırlanma adımları ise markadan markaya değişecektir. Genel olarak 30 ila 36 derece arasında bir sıcaklıkta verilmelidir.

Kedinize o öğünde vereceğiniz kadar süt tozu karışımı hazırlamalısınız çünkü çabuk bozulan bir üründür. Şayet hazırladığınız kısımdan artan olursa buzdolabında muhafaza edebilir, gerektiğinde ılık hale getirip yeniden yavru kedinize verebilirsiniz. Yavru kedilerin bağırsakları ve midesi henüz gelişmediğinden sık ve az düzeyde vermeniz gerektiğini biliniz.

Günde 5-7 öğün kadar verseniz iyi olur. Tuvalete gidebilsin diye de ufak ufak masajlar yapabilirsiniz. Kedi süt tozları genel olarak hasta kedilere, hamile kedilere ve süt veren kedilere önerilir. Ek gıda olarak ise yavru kedilerin beslenmesinde azımsanmayacak ölçüde büyük bir etkiye sahip olmaktadır.

Kediler İçin Üretilen Sütlerin İçerisinde Neler Vardır?

Kediler için özel üretilen sütler, kedilerin rahatsız olmayacağı şekilde üretilirler. Aynı şekilde besin değerleri de sağlıkları için idealdir. Yavru kedilerin anne sütü ihtiyacını karşılamak için hazırlanmış süt tozu ise, vitamin, mineral içeren Taurin ile zenginleştirilmiş tamamlayıcı yemdir. 

Süt Kediler İçin Su Alternatifi Olabilir mi?

Su içmek insanlar için olduğu kadar kediler için de hayati derecede önem taşır. Kediniz su içmiyorsa onu sütle beslemeyin. Çünkü bu iki unsurun da birbirinin yerine geçme gibi bir fonksiyonu olamaz. Kedinizin sıvı tüketimini elbette artırın fakat süt vererek sıvı artırımı yanlış olacaktır. Suyun her canlı için farklı hayati anlamları olduğu unutulmamalıdır.

Uzman bir veterinere danışarak kedinizin daha çok su içmesi için çeşitli adımlar atabilirsiniz. Ona egzersiz yaptırabilir, hareket düzeyini artırarak su içmeye gereksinim duymasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle bir anda su tüketimi artmaya başlayacak ve çok daha sağlıklı görünecek demektir.

Yetişkin Kediler Sütü Neden Sever?

Çoğu memeli doğumdan hemen sonra süt içer, bu nedenle süt içmek çoğu için doğaldır. Ama peynir ya da yoğurt yemek öyle değil. Kediler aynı prensiplere sahiptir. Ne yazık ki, kediler laktoza karşı toleranssızdır ve emzirme dönemleri sona erdikten sonra herhangi bir süt ürünü almamalıdır, ancak yine de kediler tüm süt ürünlerini sever ve ilgi duyar. Kediler, süt ürünlerinde hissedebildikleri ve koklayabildikleri yağ ve protein nedeniyle yoğurt ve süte ilgi duyarlar.

Kedilerde süt ürününün bağışıklık sistemine etkileri nelerdir?

Yetişkin bir kedinin günlük enerji gereksinimi yaklaşık olarak 60-80 kcal/kg dir. Kedilerin sindirim sistemleri köpeklere göre bazı fizyolojik farklılıklar gösterir bu nedenle kedi diyetlerine bazı ilaveler yapmak ve gıdasında yeterli düzeylerde bulunmasına dikkat etmek gerekir. Yetişkin bir kedinin bağırsaklarında sakkaraz ve laktaz enzimlerinin aktivasyonu yavru dönemlerine göre daha az olduğundan süt gibi laktoz içeren gıdalar vermekten kaçınılmalıdır. Aksi halde ishaller baş gösterebilir. Kedilerin karaciğerinde glikokinaz enzimi bulunmaz bu nedenle karbonhidrat düzeyi yüksek gıdaları sindiremediklerinden sevmezler.

Kediler, etobur canlılar olduklarından onlar için gereken vitamin ve mineralleri proteinlerden alırlar. Ayrıca kedilerin enerjilerinin çoğunu proteinlerden elde ettikleri bilinmektedir. Fakat proteinler dışında da kedilerin gereksinim duydukları gıdalar bulunmaktadır. Sevimli dostlarımızın sindirim sistemlerini destekleyen ve iç organlarının sağlığını koruyan yiyecekler kuru mamaların dışında takviye edilebilir fakat bu ek gıdaların tuzlu, yağlı ve baharatlı olmamasına özen gösterilmeli ve kedilere verilecek etler asla çiğ olmamalıdır. Süt ve süt ürünleri ise kedilerin sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebileceğinden bu gıdaların ölçüsüne ve miktarına da oldukça dikkat edilmelidir. Ayrıca kediler, insanlar için hazırlanan yemekler ve atıştırmalıklardan uzak tutulmalıdır.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!