Karbonhidrat tozu faydaları nelerdir?

Karbonhidrat Tozu ve Faydası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bebeklerin Bağışıklık Sistemi İçin Faydalı Mineral ve Vitaminler Nelerdir? Okunuyor Karbonhidrat Tozu ve Faydası Nedir? Nasıl Kullanılır? 8 dakika İlerle Riboz Nedir?

İçeriğinde glikoz, protein, belirli vitaminler amino asitler, mineraller bulunan karbonhidrat tozu, egzersiz sırasında enerji vermeye yarayan yüksek kalorili bir tozdur. Vücudunuz enerji ihtiyacı için kalori yakmadan enerji sarf edebilir. Bu da kas kütlenizi korumanıza yardımcı olur. Karbonhidrat tozu içerdiği bileşenler ve iştah açıcı olması nedeni ile kilo almayı kolaylaştırır; ancak karbonhidrat tozu amacı salt kilo almak isteyenlerin kullanabileceği bir toz değildir. En az 1 saatlik spor programı uygulayacak olan sporcular için uygun bir tozdur. 

Karbonhidrat Tozu Nedir?

Karbonhidrat tozu kavramı, tozun içerdiği bileşenlerle de alakalı olarak şekillenir. Karbonhidrat içeriğine ek olarak protein ve yağ da vücut için oldukça önemlidir. Tozun içerisinde bulunan lifler sindirimi düzenlerken şişkinliği de önler. 

Karbonhidrat Tozu Faydası Nedir?

Karbonhidrat tozunu kullanmanın pek çok faydası vardır. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Karbonhidrat, içerdiği enerji miktarı nedeni ile vücuda enerji vermek için kullanılabilir. Özellikle antrenman ya da egzersiz yaparken vücudumuz ekstra bir enerjiye ihtiyaç duyar. Takviye olarak alınan karbonhidratın bir kısmı enerji olarak kullanılırken, bir kısmı da hacim olarak vücuda katılır.
 • Karbonhidrat tozu alımı düzenli spor ile desteklenirse kas kütlesinin gelişmesine yardımcı olur. Yağlanmadan sağlıklı bir şekilde kas gelişimi için karbonhidrat önemli bir destekleyicidir. 
 • Karbonhidrat, protein ve amino asitleri kaslara daha hızlı taşır. Böylece kas yığılmasının önüne geçilmiş olur. 
 • Karbonhidrat tozu, günlük alınması gereken miktar aşılmadıktan sonra sağlıklı bir şekilde kilo almaya yardımcı olur. Kilo almakta zorlanan, yemek yeme alışkanlığı kazanmayan kişiler karbonhidrat tozu ile kilo almalarını kolaylaştırabilirler. Ancak yağ oranını dengelemek için mutlaka sporla takviye etmeniz gerekmektedir. 
 • İçerisinde karbonhidrat dışında farklı bileşenler de bulunduran karbonhidrat tozu, besin takviyesi olarak faydalı bileşenlere sahiptir. 
 • Karbonhidrat tozu antrenman performansının artmasına yardımcı olur. Antrenmanlardan sonra kas dokularınız zedelendiği için onarılması için bazı besinlere ihtiyaç duyabilir. Karbonhidrat tozları bu noktada devreye girer. 
Glutamine Karpuz

BigJoy Sports BIGMASSGO GH FACTORS Mix 50 Servis

Ürünü İncele

Karbonhidrat Tozu Nasıl Kullanılır?

Karbonhidrat tozunu antrenmanlardan önce ya da sonra kullanabilirsiniz. Bu toz başlı başına bir gıda görevi görmez. Bundan dolayı karbonhidrat tozu alınmadan önce ya da sonra fark etmeksizin beslenme programı rutinine göre uygulanmalıdır. 

Karbonhidrat tozlarının bir porsiyonu 350 kaloriden 1500 kaloriye kadar uzanabilir. Protein miktarı ise 15 ila 65 gram arasında değişkenlik gösterebilir. Karbonhidrat tozu mutlaka bir doktor ya da beslenme uzmanı eşliğinde alınmalıdır. Süt ve su ile karıştırılarak içilebilir ancak süt ile karıştırılırsa emilimi daha yavaş hale gelebilir. 

80 kg’dan az olan kişiler spor yapacakları zaman 3 kaşık karbonhidrat tozu tüketebilirler. 80-100 kg arasındaki kişiler hem spor öncesinde hem de spor sonrasında 3 kaşık kullanmalılardır. Kilosu 100 kg üzerinde olanlar ise 6 kaşık spor öncesi, 6 kaşık da spor sonrası kullanmalılardır. 

Karbonhidrat Tozu Zararları Nedir?

Karbonhidrat tozu gerekli ölçülerde kullanılmazsa zararlı yan etkileri görülebilecek bir karışımdır. Bilinçsiz karbonhidrat tozu kullanımında şu zararlı etkiler görülür:

 • Uygunsuz karbonhidrat tozu kullanımı böbrekler ve karaciğere ciddi zararlar verebilir. 
 • Bazı tür karbonhidrat tozları yoğun şeker içerdiğinden kan şekerinin aniden yükselip düşmesine neden olur. Bu da insülin direncinin oluşmasına yol açar.
 • Düzensiz kullanımda kilo almaya yardımcı olur.
 • Karbonhidrat tozları içerisinde pek çok vitamin ve mineral barındırır. Fazla alınması durumunda bu vitaminlerin doz aşımı sonucu oluşan yan etkileri görülebilir. 
 • Su ile yeteri derece karıştırılmaması kreatin kramplarının oluşmasına neden olur. 
 • Sindirim sorunu yaşandığında kusma ya da mide bulantıları görülebilir. 

Karbonhidrat Tozu Eczanelerde Satılır mı?

Çeşitli eczanelerde gıda ve vitamin takviyesi adı altında karbonhidrat tozu satışı yapılmaktadır. Reçetesiz olarak alınabilen karbonhidrat tozunu sigorta karşılamaz. Tozu almak isteyen kişi marka araştırmasından sonra hangi ürünü alacağını tercih eder. 

Karbonhidrat Tozu Kas Kütlesini Arttır mı?

Karbonhidrat tozları peynir altı proteinlerini barındırdıklarından kas kazanımına yardımcı olurlar. Ancak bu salt karbonhidrat tozu kullanımında kas yapılabileceği anlamına gelmez. Kas kütlesinin yağ oranı bu aşamada oldukça önemlidir. Egzersiz ile beraber alınan protein tozu kas kütlesinin artmasına yardımcı olur. 

Karbonhidrat tozunun kas kütlesine yaptığı bir diğer fayda ise kasların gelişmesi kadar iyileşmesinde de yardımcı olmasıdır. Egzersiz sırasında hasar gören kasların iyileşme sürecini hızlandıran karbonhidrat tozları bu açıdan kas kütlesinin kendini korumasına yardımcı olur. 

Karbonhidrat tozu

Whey Karbonhidrat Tozu Nedir?

Whey proteini sütten üretilen bir proteindir. Sütten üretilen diğer proteinlere oranla çok daha hızlı sindirilir. Peynir altı suyu olarak da bilinen suyun toz hale getirilmesi ile oluşturulur. Yiyeceklerin protein oranını bir hayli arttırır. 

Whey, yağsız kas kütlesini muhafaza etmek için oldukça önemlidir. Kesilmiş sütün üzerinde topaklanan kısım peyniri kefir vb. ürünlerin hammaddesi olurken, alt kısımda kalan su ise whey proteinini içeren kısımdır. Whey aynı zamanda çok etkili bir amino asit kaynağıdır. 

Whey kullanımı da tıpkı karbonhidrat tozu gibi dikkatli yapılması gereken bir iştir. Bazı kişiler whey içeriğine alerjik reaksiyon gösterebilirler. Karbonhidrat veya protein tozları whey içerebilirler. Bunlar dışında tereyağı, süt, yoğurt gibi hayvansal gıdalardan da doğal olarak whey proteini alınabilir. 

Karbonhidrat Tozunda Protein ve Amino Asit Ne Kadar Bulunur?

Karbonhidrat tozları içeriğinde protein ve amino asit miktarları değişiklik gösterebilir. Örneğin 100 gramlık bir karbonhidrat tozunda 20 gram civarı protein eklemesi bulunur. Amino asitler ise bir protein molekülünün alt birimi olduklarından, proteinler ile ayrılmaz bir bütünü temsil ederler. Kişi, protein aldığında aslında ister istemez amino asit de almış olur. Amino asit çeşitleri için makalemize göz atmayı unutmayın.

Karbonhidratın En İyi Formu Nedir?

Karbonhidratın formları glukoz, fruktoz, galaktoz ve mannoz'dur. Glukoz basit bir şekerdir ve yaşamımızın devamı için oldukça gereklidir. Hücrelerimiz glukozu bir nevi enerji olarak da kullanır. Hücresel solunumun ilk adımı glukoz ile atılır. 

Fruktoz oldukça kolay çözünen bir karbonhidrat formudur. Doğal şekerler arasında en tatlı olan şekerdir. Genellikle meyve şekeri olarak bilinir ve doğal olması nedeni ile zararsızdır. Ancak endüstriyel olarak kullanıldığında fazla alımlarda toksik özellik gösterebilir. 

Galaktoz ise glukoza oranla daha hafif şekere sahiptir. Suda çözünürlüğü yoktur. Genelde sütlü mamullerde bulunur. Mannoz ise belirli proteinlerin  glikosilasyonunda önemli bir işlev görür. 

Karbonhidrat Tozu Vücuda Enerji Sağlar mı?

Vücuda enerji sağlamak için kalori yakmak gereklidir. Yaktığınız kalori kendini ne kadar muhafaza ederse enerjiniz de o kadar yüksek kalmış olur. Karbonhidrat tozları vücuttaki kalori yıkımının önüne geçerek enerjinin yüksek seviyelerde kalmasına yardımcı olur. 

Karbonhidrat tozlarının bir porsiyonunda 350 ila 1200 kalori enerji bulunur. Bu enerji miktarını yapacağınız sporun ağırlığına göre belirlemeniz gerekmektedir. 

Karbonhidrat Tozu Kullanılırken Antrenman Biçimi Nasıl Olmalıdır?

Sporcuların vazgeçilmez takviyelerinden olan karbonhidrat tozu, antrenman programlarınıza göre hangi miktarda almanız gerektiğini ayarlamanız gereken bir takviyedir. Eğer spor yapmadan karbonhidrat tozu kullanırsanız salt kilo almış olursunuz. Vücuda alınan kalori yakılmazsa size kilo alarak geri döner. 

Öncelikle karbonhidrat tozunu dilerseniz spordan önce, dilerseniz de spordan sonra kullanabilirsiniz. Bunun avantajlı ya da dezavantajlı bir fark sağlayıcılığı yoktur. Günlük ya da haftalık periyotlarla belirlediğiniz antrenman takvimini uygularken spor yaparken de karbonhidrat tozunu kullanabilirsiniz. Yüksek ölçülerde karbonhidrat tozu kullanan bireyler buna uygun şekilde daha ağır bir antrenman takvimi uygulayabilir. 

Karbonhidrat Tozu Antrenman Performansını Ne Kadar Arttırır?

Karbonhidrat tozunun enerji verici yapısı antrenman performansınızı arttırmanıza yardımcı olur. Performans düzeyini arttırıcı etkisi ile uzun süren antrenman saatleri daha kolay bir hale gelebilir. 

Karbonhidrat tozu kullanmayan kişilerin spor saatleri, tozu kullanan kişilere oranla çok daha düşüktür. Sadece süre olarak değil bunu yapılan sporun ağırlığına göre de belirleyebilirsiniz. Ağırlık sporu ile ilgilenen kişiler için yeterli doz karbonhidrat tozu kullanmak kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur. 

Karbonhidrat tozu faydaları nelerdir

Karbonhidrat Tozu Kilo Alımı İçin Doğru Seçim midir?

Karbonhidrat tozu kilo almak için kullanılabilecek takviyelerden biridir; ancak unutulmaması gereken şey doğal besinlerle de karbonhidrat takviyesi alınabileceğidir. Kilo almakta zorluk çeken ve iştah kaybı nedeni ile yemek yiyemeyen kişiler için karbonhidrat tozu alınması önerilebilir. Kilo almak için kullanılan karbonhidrat tozu mutlaka uzman bir diyetisyen eşliğinde kullanılmalıdır. Karbonhidrat tozu protein tozuna göre çok daha hızlı bir şekilde kilo alır. 

Karbonhidrat Tozu Yağsız Kas Kütlesi İnşa Etmek İçin Kullanılabilir mi? 

Sadece karbonhidrat tozu kullanmak yağsız bir kas kütlesinin oluşmasına neden olmaz. Aksine spor yapmadan alınan karbonhidratlar kasların daha yağlı oluşmasına sebebiyet verir. Özellikle göbek ve bel simidi çevresinde ciddi yağlanmalar oluşabilir.

Karbonhidrat tozu spor yapıldığı takdirde yağsız kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olur. Tozu kullanan kişiler bu noktada oldukça dikkatli olmalıdır. 

Karbonhidrat Tozu ile İhtiyaç Duyulan Vitamin ve Mineraller Karşılanır mı?

Karbonhidrat tozu, içeriğinde protein, amino asit, çeşitli mineraller ve vitaminler gibi yararlı bileşenleri barındırır. Karbonhidrat tozu kullanımı bu vitamin ve minerallerin vücuda alınmasına yardımcı olur. 

Ancak ihtiyaç duyulan mineral ve vitaminler için en tavsiye edilen yol doğal bir şekilde alınması gerekliliğidir. Sadece karbonhidrat tozu kullanmak yeterli vitamin takviyesinin karşılamak için yeterli olmaz. 

Glutamine Karpuz

BigJoy Sports BIGMASSGO GH FACTORS Mix 50 Servis

Ürünü İncele

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!