karahindiba nedir

Karahindiba Nedir?

Karahindiba tüketilir mi? Karahindibanın etkileri nelerdir?

Karahindiba sarı çiçekli bir bitkidir. Latince adı Taraksakum officinale olan çiçek bu bitkinin en yaygın çeşididir ve dünyanın birçok yerinde yetişir.

Botanikçiler karahindibaları ot olarak sınıflandırırlar. İnsanlar karahindiba yapraklarını, gövdesini, çiçeğini ve bitkinin kökünü tıbbi amaçlar için kullanırlar.

Karahindiba Avrupa'ya özgü bir bitkidir ancak Kuzey Yarımküre’ deki ılıman bölgelerde de bulunur. Bitkinin yaprakları, çiçekleri ve kökü geleneksel olarak Meksika ve diğer Kuzey Amerika tıbbında kullanılmıştır.

Günümüzde karahindibanın bir çeşit tonik olarak enfeksiyonlar ve çeşitli sindirim sistemi semptomları da dahil olmak üzere birçok durumda kullanımı teşvik edilir.

Gıda olarak, karahindiba yeşil salata olarak ve çorbalarda, şaraplarda ve çaylarda kullanılır. Kavrulmuş kök kahve yerine de kullanılır.

Karahindibanın sağlık üzerindeki etkileri hakkında çok az şey biliniyor. Bu bitki hakkında çok az bilimsel kanıt vardır.    

Karahindibanın Besin Değerleri Nedir?

1 Porsiyon (Orta) Karahindiba 23,00 kaloridir. Karahindiba içeriğinde 4,70 Karbonhidrat(g), 1,70(g) Protein, 0,30(g) yağ, 0,70(g) lif, 45,00(mg) Sodyum, 420,00(mg) potasyum, 100,00(mg) Kalsiyum, 5717,00(ui), A Vitamini, 24,00(mg) C Vitamini(mg) barındırır.

Karahindiba Ne İşe Yarar?

Karahindiba Otu hakkında en çok merak edilen konuların başında, bitkinin ne işe yaradığı ile ilgilidir. Pek çok kişi Karahindiba Otunun ne amaçlarla kullanılabileceğini bilmek ister.

Karahindiba Otunun en önemli faydalarından birisi, kan akışını sağlıklı şekilde hızlandırma etkisinin olmasıdır. Kanın damarlarda daha kolay bir şekilde dolaşımına katkı sağlar. Dolaşım problemlerinin önüne geçici etkisi bulunur.

Kilo alma nedenlerinden birisi de vücutta su tutulmasının artmasıdır. Karahindiba Otu vücutta su tutulmasının önüne geçerek, zayıflamaya yardımcı oluyor.

Karahindiba Otu vücut üzerinde genel ağrı kesici etkiye sahiptir. Ağrıların azalmasına yardımcı olarak, ağrı kaynaklı stres ve yorgunluğun önüne geçiyor. Halsizlik yaşanmasını engelliyor.

Alternatif tıpta geçmişten bugüne Karahindiba Otu psikolojik rahatsızlıklar için kullanılmıştır. Bu amaçla halen kullanılmaya devam edilen Karahindiba Otu ile ilgili bilimsel çalışmaların yapıldığını söylemek gerekiyor.

Karahindibanın Faydaları Nedir?

Karahindiba, hücreleri hasardan korumaya yardımcı olan bir antioksidan olan beta-karoten içerir. Araştırmalar, beta-karoten gibi karotenoidlerin hücre hasarını azaltmada hayati bir rol oynadığını göstermektedir. 

Karahindiba çiçeği de başka bir antioksidan türü olan polifenollerle doludur.

Karahindiba, bir kişinin kolesterolünü düşürmeye yardımcı olabilecek biyoaktif bileşikler içerir.

2010 yılında yapılan bir çalışmada, tavşanlarda karahindiba tüketiminin etkileri incelendi. Çalışmanın sonuçlarına göre karahindiba kökü ve yaprağının yüksek kolesterol diyetinde hayvanlarda kolesterolün düşmesine yardımcı olabileceği bulundu.

Karahindibaların kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilecek bileşikler içerdiğini gösteren bazı çalışmalar vardır.

Bununla birlikte, karahindiba iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyumun kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteren klinik kanıtlar vardır.

Örneğin, araştırmalar, potasyum takviyesi alan kişilerin, özellikle yüksek tansiyonları varsa, kan basıncında bir düşüş gördüklerini bulmuştur.

Bazı araştırmacılar karahindibanın kilo vermede etkili olabildiğini söylüyor. Bu faydası bitkinin karbonhidrat metabolizmasını geliştirme ve yağ emilimini azaltma özellikliklerine dayanıyor.

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, karahindibada bulunan kimyasal olan klorojenik asidin kilo alımını ve lipit tutulmasını azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Ancak, henüz bu iddiayı destekleyecek yeterli kanıtlar bulunmamaktadır.

Bazı sınırlı ancak olumlu araştırmalar, karahindibanın belirli kanser türlerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar karahindibanın test tüplerinde kanserin büyümesi üzerindeki etkisini inceledi. Bu çalışmalar, kolon kanseri, pankreas kanseri ve karaciğer kanseri büyümesinin yavaşlamasına yardımcı olabileceğini gösterdi. Bir test tüpündeki kanser büyümesini inceleyen bir çalışma, karahindiba ekstraktının karaciğer kanseri büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini belirledi.

Bununla birlikte, diğer potansiyel faydalarda olduğu gibi, karahindibaların kanser tedavisinin bir parçası olarak ne kadar etkili olabileceğini göstermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Araştırmacılar, karahindibaların hem antiviral hem de antibakteriyel özellikler gösterdiğini bulmuşlardır. Örneğin, 2014 yılında yapılan bir çalışma, karahindibaların test tüplerinde hem insan hem de hayvan hücrelerinde hepatit B büyümesini sınırlandırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, karahindibaların bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bazı insanlar karahindibayı kabızlık ve diğer sindirim sorunları için geleneksel bir ilaç olarak kullanır.

Hayvan sindirimine yönelik bir araştırma, karahindibada bulunan bazı kimyasalların sindirim sistemini geliştirmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Karahindibanın faydaları aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Kabızlık problemini önler.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Kuvvetli bir antioksidandır.
 • Sindirim sistemini düzenler, iştah açar.
 • Yatıştırıcı özelliği mevcuttur. Bu sayede stres, depresyon, yorgunluk gibi sorunlara karşı etkilidir.
 • Boşaltım sistemine olumlu etkileri vardır.
 • Güçlü bir idrar söktürücüdür. Müshil etkisi yaratabilir.
 • Sedef, egzama ve sivilce gibi cilt problemlerine iyi gelir.
 • Kalp kaslarının güçlenmesine destek olur.
 • Kan şekerini dengeler. 
 • Kolesterolü dengede tutar.
 • Antioksidan özelliği ile kanser gibi ciddi hastalıklarda da kullanılabilir.
 • Gut ve sarılık hastalıklarına da olumlu etkileri vardır.
 • Kan dolaşımını hızlandırır. Vücuda enerji verir.
 • Vücutta su tutulmasını azaltır. Zayıflamaya yardımcı olur.
 • A, C vitamini, kalsiyum ve diğer mineralleri içerisinde barındırır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Karahindiba çayı, vücuda zindelik verir, yorgunlukla başa çıkmanızı kolaylaştırır.

En iyi doğal potasyum kaynaklarından biridir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Böbrek ve safra taşlarını düşürmeye yardımcıdır.

Bazı araştırmalar, karahindibanın vücudumuzun enfeksiyonla savaşma yeteneğini destekleyebilecek antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Birkaç test tüpü çalışması, karahindiba özünün virüslerin çoğalma yeteneğini önemli ölçüde azalttığını bulmuştur. Araştırmalar ayrıca karahindibadaki bazı aktif bileşiklerin çeşitli zararlı bakterilere karşı koruma sağladığını gösteriyor

Sindirim sistemini düzenler

Karahindiba bitkisi sindirim sistemini düzenlemede oldukça etkilidir. Antioksidan içermesi sebebiyle sağlıklı ve düzenli bir sindirim sistemine sahip olmada katkıda bulunur. Kan şekerini dengeleme özelliği bulunur. Karahindiba bitkisi insülin üretimini dengede tutar fakat şeker hastaları karahindiba bitkisini kullanmak istedikleri zaman doktorlarının denetiminde kullanmaları önerilir.

Kabızlık problemini önler

Özellikle yatmadan önce içilen karahindiba çayı iştahı düzenler ve aşırı yeme isteğini bastırır. Aynı zamanda kan şekerine ve insüline iyi gelir. Böylece ani, sık acıkma ve aşırı yeme isteği gibi sorunları ortadan kaldırır. Tüm bu güzelliklerinin yanı sıra gün içinde içildiğinde kabızlık sorunlarını da engeller

Kolesterolü dengeler

Kan şekerini düşüren kolesterolü dengeleyen karahindiba otu doğal bir ilaç gibi işlev görür.

Kuvvetli bir antioksidandır

Metabolizmamızın bir ürünü olan serbest radikallerin vücudumuzdaki seviyeleri yükselirse kronik hastalık riski artar. Antioksidanlar serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan bileşiklerdir. Bu nedenle sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Karahindiba, hücre hasarına ve oksidatif strese karşı koruma sağlayabilen yüksek seviyelerde beta karoten içerir. Ayrıca, çoğunlukla çiçeğinde bulunan ancak kök, yaprak ve gövdesinde de bulunan polifenol adlı başka bir antioksidan türü açısından da zengindir.

Karahindibanın Yan Etkileri Nedir?

Karahindibanın aşırı şekilde tüketilmesi bazı zararlara yol açabilir. Özellikle kanarya otu, papatya, sarı papatya, kadife çiçeği gibi bitkilere alerjisi olan kişilerin karahindibayı tüketmemesi önerilir. Karahindiba bitkisinin aşırı tüketilmesi ciddi sarılık sorunları getirir. Safra kesesi iltihaplanmış olan kişilerin karahindiba tüketmesi önerilmez. Bazı kişilerde karahindiba bitkisi mide ekşimesi ve ishal gibi sorunlara yol açabilir.

Karahindiba Nasıl Kullanılır?

Pek çok rahatsızlığa iyi gelen karahindiba bitkisi farklı şekillerde tüketilebilir. Anti-kanser özelliklere sahip olan karahindiba bitkisi ile ilgili laboratuvar çalışmaları yapılıyor. Bu bitkinin kanser hastalığına iyi gelip gelmediği ile ilgili klinik çalışmaları da sürüyor. Gündelik yaşamda karahindiba bitkisi çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Günümüzde özellikle salatalarda karahindiba bitkisi kullanılıyor. Aynı zamanda yemeklerde ve mezelerde de çeşitli şekillerde karahindiba bitkisi çok rahat bir şekilde kullanılabiliyor.

Her sağlıklı bitki gibi karahindibanın nasıl tüketildiği bilinmesi gereken bir husustur. Karahindiba değişik şekillerde tüketilebilmektedir. Salatalar ve farklı yeşillikleri tatlandırmak için özellikle tercih edilir. Bitki çayı olarak da tüketimi mümkündür. Aynı zamanda bazı bölgelerde acı kahve olarak da tüketilmektedir.

Karahindiba çayının tüketimi de sağlık bakımından oldukça önemlidir. Çayın antioksidan özelliği bulunması, mineral ve vitamin açısından zengin olması tüketenlere zindelik hissi vermektedir. Ayrıca karahindiba çayı zengin bir demir deposu olarak görülmektedir.

Karahindiba otu tümüyle kök, yaprak ve çiçekleri farklı şekillerde yemeklerde kullanılabilmektedir. Yaprakları, kökleri salatalarda kullanılabilmektedir. Çiçekleri ilkbahar ayında toplanarak pekmez yapılan karahindiba otunun sonbaharda da kökleri toplanır. Toplanan karahindiba kökleri kurutulduktan sonra acı hindiba kahvesi olarak tüketilebilmektedir.

Karahindiba Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Karahindiba çayının etkisini en iyi şekilde görebilmek için her defasında taze demlemek önemlidir. Çayın kahvaltılardan yarım saat önce aç karnına tüketilmesi önerilmektedir. Karahindiba çayını günde 2-3 kez tüketebilmek mümkündür.

Kimler Karahindiba Kullanmamalıdır?

Karahindiba, oldukça yararlı bir bitki olsa da kanarya otu, krizantem, kadife çiçeği, papatya, sarı papatya gibi bitkilere alerjisi olanlar tarafından kullanılmamalıdır. İlaç kullananların ve hamilelerin de kullanmadan önce doktora danışmalarında yarar vardır. Safra kesesi iltihaplı ya da enfekte olmuş olan hastaların da bu bitkiden uzak durmaları önerilir. Bazı kullanımlarda midede ekşime ve ishal gibi sorunlar ortaya çıkardığı da görülmüştür.

Karahindiba Nerede Yetişir?

Latince adı ‘Taraxacum officinale’ olan Karahindiba papatyagiller familyasındandır. Tüm Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya olmak üzere dünyanın hemen her yerinde yetişir. Ülkemizde en çok Ege ve Marmara bölgesinde yetişmesine rağmen Anadolu’da da sık sık rastlamak mümkün.

Karahindiba Nasıl Saklanır?

Nisan ve mayıs aylarında çiçek açan Karahindiba kasım ayına kadar bulunabilmektedir. Yaz aylarında çiçekleri toplanan karahindiba otunun kökleri de son baharda sökülür. Toplanan Karahindiba otunun kökleri önce temizlenir daha sonra da uzun kökler küçültülerek gölgelik bir alanda kurumaya bırakılır. Kuruyan karahindiba otu toz halinde veya bütün olarak poşetlenerek ışık görmeyen kuru bir ortamda saklanır.

Karahindiba Kaç Kaloridir?

1 Porsiyon (Orta) Karahindiba 23,00 kaloridir.

Karahindiba Yağ Yakan Besinler Arasında Geçer mi?

Çoğumuz, karahindibayı yabani otlardan biri olarak düşünürüz. Ancak, aslında bin yıldan daha uzun bir süredir şifalı bir doğal reçete olarak kullanılmaktadır. Bitkinin kökünden hazırlanan çay, özellikle vücut şişkinliğini azaltma yeteneği ile bilinmektedir. Yağ yakan besinler arasında olan karahindiba diyet yapanlar için listelerde olması gereken bir besin kaynağıdır.

Şişkinlik, sık sık tüketme eğiliminde olunan ekstra şeker, un ve tuz nedeniyle daha da kötüleşen oldukça yaygın bir sorundur. Karahindiba çayı, sadece su kaybetmeyi sağlamaz. Araştırmalar; karahindibanın karaciğerde saatlerce yağ yakmaya yardımcı olan enzimlerin üretimini uyardığını ortaya koymaktadır. Yani, içilen her fincanda metabolizma hızlanmaktadır.

Karahindiba karaciğer dostu bileşiklerle doludur. Karaciğer, vücudun filtresidir. Bu işlevlerin başında da hemen hemen tüm hormonların seviyelerini düzenlemek gelmektedir. 

Karahindiba çayı aynı zamanda, sindirimi iyileştirerek yağ emilimini azaltır. Pankreasta, yağ sindirimi sırasında salınan enzimi engeller. Bu enzimi engellemek, yağ emilimini azaltarak kilo kaybını arttırır.

Karaciğer sağlığı; açlık hormonu, tiroit hormonu, stres hormonu ve uyku hormonlarının hepsini etkiler. En önemlisi; karaciğeriniz halsiz olduğunda insülin seviyelerini arttırır. Bu da göbek yağlanmasını daha kolay hale getirir.

Diğer bitki çaylarının çoğu gibi, karahindiba çayı da neredeyse yok denecek kadar düşük kalorilidir. Ancak, besin maddeleri ile doludur. Bu da onu diyet yapanlar için harika bir içeceğe dönüştürmektedir. Süt ya da kola gibi diğer kalori ve şeker yüklü içecekler için ideal bir alternatif olarak karşımıza çıkar. Bu özelliği tok durmayı sağlayacağından diyet için oldukça verimlidir.Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!