Hibiscus Nedir?

Hibiscus Nedir?

Hibiscus nasıl tüketilir? Hibiscusun yararları nelerdir? Kimler hibiscus tüketmemelidir?
Çörek Otu Nedir? Okunuyor Hibiscus Nedir? 4 dakika İlerle Antioksidan Nedir?

Hatmi çiçeği, amber çiçeği veya gülhatmi olarak da bilinen hibiscus, sağlıklı bir yaşam sürmeniz için yardımcı olabilecek çiçeklerden biridir. Canlı kırmızı bir renge sahip olan hibiscus, özellikle kış aylarında çayı yapılarak tüketilebilir. Latince Hibiscus sabdariffa ismiyle bilinir. 

Hibiscus Ne İşe Yarar?

Hibiskus güzel görünümlü bir bitki olduğu gibi farklı işlevlere sahip özellikleri ile insan sağlığına da oldukça faydalıdır. Büyüyüp açan hibiscuslar toplanıp kurutulur ve isteğe bağlı sürelerde demlenerek tüketilebilir. Bu bitki üzerinde yapılan araştırmalar günümüzde halen devam etse de, hem zihinsel hem de fiziksel olarak birçok yararlı etkiye sahip olduğu bilinir. 

Hibiscus Faydaları Nelerdir?

Hibiscusun faydaları şunlardır:

 • Yapılan bazı araştırmalar hibiscus çayı tüketmenin yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskini azalttığını ortaya koymuştur. 
 • Hibiscusun özü karaciğer yetmezliğine neden olabilecek karaciğer yağlanmasının önüne geçmektedir. 
 • Kan şekerini dengeleyerek özellikle diyabet hastalığına karşı etkin bir koruma sağlar. 
 • Açlık krizlerinizi bastırır ve kilo vermenize yardımcı olur. 
 • C vitamini açısından oldukça zengindir bir bitkidir. Kış aylarında vücudu ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek grip ve nezle gibi hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. 
 • Sindirim sistemini rahatlatarak bağırsak sorunları ve hazımsızlığı giderir. 
 • Zihni kuvvetlendirerek depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sorunları engellemeye yardımcı olur. 

Hibiscus Çayı Nasıl Demlenir?

Hibiscu çayı demlemek için öncelikle kurutulmuş hibiscus yapraklarına sahip olmanız gerekir. Daha sonra kaynattığınız suyun içerisine her bir su bardağı için bir tatlı kaşığı olmak üzere kurutulmuş hibiscus koyun. Ağzınızı kapattığınız demlikte yaklaşık 10 dakika kadar demlemeniz yeterli olacaktır. 10 dakika sonrasında süzerek tüketebilirsiniz. İsteğe göre tarçın, zencefil, adaçayı gibi farklı bitki çayları ile de karıştırabilirsiniz. Hibiscus çayı sıcak tüketilebildiği gibi isteğe göre soğuk da tüketilebilir. Limonata, şerbet ve soda gibi içeceklere renk vermesi için hibiscus çayı ekleyebilirsiniz. 

Hibiscusun Yan Etkileri Nedir?

Hibiscusun olası yan etkileri şunlardır:

 • Hibiscus bitkisine alerjisi olanlar bu bitkiyi tüketmekten kaçınmalıdır. 
 • Hibiscus, kan şekeri üzerinde yoğun bir etkiye sahip olabileceğinden diyabet tedavisi görenlerin doktorlarına danışarak tüketmeleri önerilir. 
 • Hibiskus çayındaki fitoöstrojenler hamilelik sırasında erken doğum gibi komplikasyonlara neden olabilir. Bundan dolayı hamile kadınların bu çayı tüketmeleri önerilmez. 
 • Emzirme döneminde ne gibi etkilere neden olabileceği bilinmediğinden emziren kadınların da hibiscus tüketmesi önerilmez. 
 • Tansiyon ilacı kullananlar da, kan basıncında önemli değişimler yapabileceğinden ötürü hibiscus çayı tüketmemelidir.

Hibiscus Nasıl Kullanılır?

Hibiscusu hem içecekleriniz de hem de yemek tariflerinizde kullanabilirsiniz. Bu bitkinin en yaygın kullanımı çayının yapılıp içilmesidir. Özellikle son yıllarda sağlıklı beslenme programlarına yönelik ilginin artması, yararlı bir bitki olan hibiscusun da farklı yemek ve içecek tariflerinin içine girmesini sağlamıştır. Şeker, bal, hurma, meyve ve daha fazlasıyla tatlandırarak kullanabileceğiniz hibiscus, tatlılarda da süsleme amacıyla kullanılabilir. 

Hibiscus Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Hibiscus tüketmeniz sağlığınız açısından sorun teşkil etmese bile sınırlı dozda tüketmeniz önerilir. Konu hakkında detaylı bir çalışma olmamasına rağmen günde 2 fincanı aşmayacak şekilde tüketmeniz önerilir. 

Kimler Hibiscus Kullanmamalıdır?

Tansiyon, şeker ve astım ilacı kullananlar, hamile ve emziren kadınlar, asetaminofen kullanan kişilerin olası komplikasyonlara karşı hibiscus tüketmemeleri gerekmektedir. 

Hibiscus Nerede Yetişir?

Hibiscus sıcağı seven bir bitkidir. Yaz aylarının uzun ve sıcak geçtiği yerlerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Kış aylarında ise sıcaklığın 10-12 santigrat derece arasında değiştiği yerlerde yetiştirilebilir. Tropikal hibiscus, nemli fakat iyi drene edilmiş verimli toprağa ihtiyaç duyar. Ülkemizde de yaygın olarak yetişen hibiscus, Afrika ve Asya kıtasında, özellikle Çin ve Tayland’da yoğun olarak yetiştirilerek dünya piyasasına sunulur. 

Hibiscus Nasıl Saklanır?

Kurutulmuş olarak alınan hibiscus, nem ve rutubetten uzak tutulmalıdır. Bunun için hava almayan kapaklı cam kavanozlarda saklamanız önerilir. Demlenmiş olan hibiskus çayı ise buzdolabında 4 güne kadar tutulabilir. 4 günü aşmış çayların tüketilmemesi önerilir. 

Hibiscus Kaç Kaloridir?

Kurutulmuş bir hibiskus bitkisinin 100 gramında 37 kalori bulunur. Çayın içerisine eklenen bal, şeker ve zencefil gibi tatlar ise ekstra kalori olarak çaya yansır. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!