Güneş Ürünü Nedir?

Güneş Ürünü Nedir?

Güneş ürünleri kullanımı neden önemlidir? Hangi mevsimde güneş ürünü kullanılmalıdır? Cilt tipine göre hangi ürünler seçilmelidir?
Bebek Şampuanı Nedir? Okunuyor Güneş Ürünü Nedir? 10 dakika İlerle Sindirim Sistemi Nedir?

Önemli bir enerji kaynağı olan Güneş, yaşayan bütün canlıların biyolojik yaşamının devam etmesi için düzenleyici bir rol üstlenmektedir. Güneşin bu rolü, dışarıya salınım yaptığı farklı dalga boylarındaki ışınlar yolu ile olmaktadır. Bu ışınlar içinde en önemli olanlardan biri de Ultraviyole (UV) ışınlarıdır. Bu ışınlardan korunmak üzere hem sağlık hem de kozmetik sektörü çeşitli içeriklere sahip olan ve birçok çeşidi bulunan güneş koruyucu ürünlerini piyasaya sürmektedirler. Cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan cilt bakımı ürünlerine güneş koruyucu denmektedir. Güneş koruyucuları sprey, güneş kremi ve güneş koruyucu losyon gibi değişik formlara sahiptirler. Güneş Ürünleri cildi nemlendirirken aynı zamanda zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı cildi koruyan ürünlerdir. Gözle görülmeyen zararlı ışınlar olar UV (ultraviyole) ışınları, dalga boylarına göre ultraviyole A ve ultraviyole B olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu zararlı güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmak cilt hücrelerinin normal aktivitelerini bozarak çeşitli cilt problemlerine neden olmaktadır. Güneş ürünleri kullanımı ile bu problemlerin önüne geçilebilir var olan problemler giderilmektedir.

Güneş Kremi Nedir?

Güneşin ultraviyole ışınlarının bir kısmını emen veya yansıtan böylece güneş yanığı, zararlı ışınlardan ötürü ciltte oluşacak deformasyonlar, cilt kanserini önlemeye yardımcı cilt bakım ürünüdür. 

Güneş kaynaklı ciltte oluşacak deformasyonları engeller, cilt kanseri riskini azaltır. Bu sebeple güneş kremi seçilirken cilt tipine uygunluk, SPF aralığı, suya dayanıklılığı ve içeriği gibi konulara dikkat edilmelidir.

SPF yani, ‘’sun protection factor ‘’ ün Türkçe karşılığı güneş koruma faktörüdür. Doğru bir güneş kremi seçiminin SPF’ sinin 15-30 aralığında olması önerilir. SPF 15 UVB ışınlarının yüzde doksan üçüne engel olur, SPF 30 ; yüzde doksan beşine engel olurken SPF 50; UVB’ yi yüzde doksan sekiz oranında engeller.

Cildimizi güneşten korumaya çalışırken cilt tipimize uygun olarak seçmediğimiz güneş kremi kullanımı başka zararlara sebep olabilir. Bu sebeple cilt tipine uygun güneş kremi seçilmelidir.

Güneş koruyucuların içeriği incelenip, mineral içerikli doğal ürünler tercih edilmelidir.

Yaz aylarında denize girerken oldukça ihtiyaç duyduğumuz güneş kremlerinin yüzme esnasında güneşe maruz kaldığımız için suya dayanıklılığı da önemlidir.

Güneş Kremi Ne İşe Yarar?

Güneş kremleri UVA ve UVB gibi zararlı güneş ışınlarının sebep olduğu radyasyonu soğuran ya da yansıtan ürünlerdir. Cildin esnek ve pürüzsüz olmasını sağlayan yapısını bozarak yaşlanma etkilerine sebep olan UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlar. Bu sayede yaşlanma belirtilerinin oluşmasını engeller. Cilt kanseri oluşumu riskini en aza indirir. Güneş yanıklarını ve güneş sebepli oluşabilecek lekeleri önler. Sağlıklı bir vücut için güneş kremi kullanılması zorunludur.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneşten etkili bir koruma için doğru miktarda, doğru zamanda ve doğru aralıklarla kullanılmalıdır. Güneş kremi güneşe çıkmadan 20 dakika önce zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak amacıyla güneşe maruz kalabilecek yerlere sürülmelidir. Güneşe çıkmadan önce sürülmesi önemlidir çünkü kremin aktif hale gelebilmesi için zamana ihtiyacı vardır.

Güneş kremi uygulamasında doğru miktar çok önemlidir. Eğer güneş kremi sprey formda ise kullanılmadan önce iyice çalkalanmalıdır. Tüm vücudu kaplamak için yetişkin bir bireyin avuç içi kadar güneş kremine ihtiyacı vardır. Yaklaşık olarak iki yemek kaşığı büyüklüğüne denktir. Güneşe çıkmadan önce yüz ve boyun bölgesine uygulanmalı ardından güneşe maruz kalacak tüm bölgelere uygulanmalıdır. Dudaklar da güneşten etkilenmektedirler. Bu sebeple güneşe çıkmadan SPF etkili dudak balmı kullanmaya özen gösterilmelidir. Güneşte uzun süre vakit geçirilecek ise iki saatte bir, yüzdükten, terledikten sonra da tekrar güneş kremi kullanılmalıdır.

Güneş Kremi Neden Kullanılmalı?

Güneş ışınlarının sağlığımıza birçok faydasının yanında zararlı etkileri de vardır. Korumasız bir cildin güneş ışınlarına maruz kalması birçok olumsuz durumu beraberinde getirir.

Cildin yaşlanma etkisini hızlandırması, kırışıklık oluşumu, leke ve renk eşitsizliğine sebep olması, nem dengesini bozması, cilt kanserine yol açması bu olumsuz durumlardandır.

UV ışınları cilt kanserine neden olan en büyük risk faktörüdür. UV ışınlarından korunmak bu riski en aza indirmek sağlığımız açısından oldukça önemlidir. 

Cildin nem dengesini bozan, kuruluğa sebep olan güneş ışınları aynı zamanda yaşlanma belirtilerinin erken oluşmasında da etkili rol oynar. Ayrıca ciltte bulunan melanin üretimindeki dengesizlikler cilt lekelerine ve renk eşitsizliklerine neden olmaktadır. Güneş kremi kullanımı tüm bunlarla birlikte güneş yanması kızarıklığı da önler. 

Güneş kremi kullanmak cildin iyi görünmesinin yanı sıra sağlığımız için de oldukça gerekli ve önemlidir.

Güneş Kreminin Avantajları Nelerdir?

Güneş kremi ;

 • Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildimizi korur.
 • Cilt kanseri riskini azaltır
 • İnce çizgi ve kırışıklık oluşumunu önler.
 • Ciltte güneş kaynaklı oluşabilecek leke ve renk eşitsizliklerini engeller.
 • Güneş yanıkları oluşumunu engeller.
 • Cilde elastikiyet kazandırır.
 • Güneş ışınlarından korurken aynı zamanda hava kirliliğinden de koruma sağlar.

Güneş kremi kullanımı ile güneş kaynaklı zararlı ışınlardan cildimizi korumamızı sağlar.

Güneşin zararlı ışınlarına (UVA-UVB) maruz kalan ciltlerin yapısı bozulur. DNA’da mutasyona sebep olur ve bu da cilt kanserine sebep olmaktadır. Güneş kremi kullanımı kanser riskini azaltmaktadır.

Güneş cildin dengesini bozar bu sebeple korumasız güneşe maruz kalmak cildin kurumasıyla kırışıklık ve ince çizgilere neden olmaktadır.

Güneş ışınları ile ciltte bulunan melanin seviyesi artmaktadır. Güneş kremi kullanımı melanin seviyesinin dengelenmesini sağlarken leke ve renk eşitsizliği oluşumunu önlemektedir.

Güneşe direk maruz kalmak özellikle yaz aylarında güneş yanıklarına, soyulmalar ve şişmelere neden olur. Güneş kremi kullanımı ile güneş yanıklarının önüne geçilebilir.

Kolajen, keratin ve elastin gibi cilt elastikiyetini sağlayan temel cilt proteinleri güneş kremi sayesinde zararlı güneş ışınlarından korunarak güçlenir.

Güneşin kremi, güneşin zararlı ışınlarından cildimizi korurken içerisinde barındırdığı bileşenler ve yapısı sayesinde hava kirliliğinden minimum etkilenmemizi sağlar.

Cilt Tipinine Göre Güneş Kremi Tercihi Nasıl Olmalı?

Güneş kremi tercih edilirken bakılması gereken en önemli özelliklerden bir tanesi cilt tipine uygunluktur.

Güneş kremleri;

 • Kuru Ciltler için güneş kremleri,
 • Yağlı ciltler için güneş kremleri,
 • Hassas ciltler için güneş kremleri,
 • Karma ciltler için güneş kremleri,
 • Olgun ciltler için güneş kremleri,
 • Lekeli ciltler için güneş kremleri,

olarak gruplandırılmaktadır.

1. Kuru Ciltler için Güneş Kremi

Kuru ciltler için güneş kremi kullanımı çok önemlidir çünkü güneş ışınları cildi kurutmaktadır. Kuru ciltlerdeki en temel sorun nemi tutma kapasitesinin düşük olmasıdır. Bu sebeple erken yaşlanma , kırışıklık, ine çizgi oluşumları meydana gelmektedir. Bu sebeple su bazlı, uzun süre nemlendirme sağlayan, içeriğinde su tutma kapasitesi yüksek bileşen bulunduran güneş kremleri tercih etmelidirler.

2. Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi

Yağlı ciltler güneşin zararlı ışınlarına karşı ne kadar güçlü olsalar da uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalma cilde zarar vermektedir. Bu sebeple yağlı cilt tipine özel olarak üretilmiş, komedojenik olmayan su bazlı güneş kremleri yağlı cilt tipine sahip kişiler için uygun güneş kremleridir.

2. Hassas Ciltler İçin Güneş Kremi

Hassas ciltler kendi kendini koruma kapasitesi düşük olan ciltlerdir. Bu sebeple çevresel faktörlerden kolaylıkla etkilenmektedirler. Bundan dolayı güneş kremi seçerken hipoalerjenik olmasına, dermatolojik olarak test edilmiş ve eczane ürünü olmasına parfüm içermemesine ve yüksek koruma özelliğine sahip olmasına dikkat etmelidirler.

3. Karma Ciltler İçin Güneş Kremi

Karma cilt tipine sahip kişiler için güneş kremi tercihi zordur. Fakat seçim yaparken komedojenik olmayan, gözenek tıkamayan, yüksek kaliteli dermatolojik güneş kremleri tercih edebilirler.

4. Olgun Ciltler İçin Güneş Kremi

Yaş ilerledikçe güneş ışınlarının ciltteki etkisi daha fazla hasara neden olmaktadır. Bu sebeple yaşlanma karşıtı, omega, çinko ve kolajen içeren güneş kremi tercih edilmelidir.

5. Lekeli Ciltler İçin Güneş Kremi

Lekeli cilt tipine sahip insanlar güneş kremi kullanması gerekliliğinin farkındadırlar. Çünkü güneş sebepli lekelenmeye maruz kalmışlardır. Yüksek korumalı güneş kremi kullanmalıdırlar. İçeriğinde çinko, omega ve E vitamini içeren leke oluşumunu engelleyen doğal bileşenlere sahip güneş kremi tercih etmelidirler.

Güneş Ürünleri Nelerdir?

Güneş koruyucu sprey, güneş kremi güneş koruyucu losyon güneş ürünleri çeşitleridir.

Aşağıda zararlı güneş ışınlarından koruyan güneş ürünleri verilmiştir.

12 ay kullanıma uygun nemlendirici özelliği olan güçlü bir UVA-UVB SPF 50 koruyucusudur.  

Geniş spektrumlu kimyasal ve fiziksel filtreler içerir. Su bazlı mineral filtresi sayesinde ciltte beyaz kalıntı ve yağlı bir his bırakmaz. Gözenekleri kapatmaz, ciltte yağlandırma ve sivilcelenme yapmaz. Ürün hızla emilir, hafif ve transparan yapısıyla cildinize ipeksi bir his verir. Suya dayanıklıdır. Ayrıca kimyasal peeling, lazer sonrası güneş koruyucu ve nemlendirici olarak kullanıma uygundur. Tüm cilt tiplerine uygun olarak formüle edilmiştir. Şeffaf görüntüsü ve su bazlı filtrelerin çoğunlukta olması nedeniyle yağlı ve sivilceli ciltlerin kullanımına uygundur.

Dermoskin Aile Boyu Güneş Koruyucu Sprey + After Sun, çocukların hassas ve korumasız cilt yapısına uygun formüle edilerek hazırlanmıştır. Dermoskin Sun Protection Spray For Family çok yüksek koruma sağlayan UVA ve UVB filtreleriyle çocuğunuzun cildini güneşin zararlı etkilerinden güvenli bir şekilde korur. En iyi güneş ürünleri arasında yer alan Aile Boyu Güneş Koruyucu kremin içeriğinde ürünün UVA ve UVB açısından güçlendirilmesinde Avobenzone dışında, BEMT ve MBBT gibi güçlü yeni jenerasyon filtreler kullanılmıştır. Suya dayanıklı, hızlı emilen, ipeksi yapısıyla kuma ve tere karşı dayanıklıdır. Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Extract ile nem kaybını önlemeye ve cildin canlanmasına yardımcı olur. Yoğun nem vererek hassasiyeti azaltır.Suya dayanıklı hızlı emilen ipeksi yapısıyla kuma ve tere karşı dayanıklıdır.

Dermoskin Ultra Face Protection Sun Screen SPF 97 Jel Krem tüm cilt tiplerine uygundur. Cildin hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı korunmasına, içeriğindeki Linoleic Acid – Linolenic Acid(Vitamin F), Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Panthenol (Vitamin B5 ) ve Allantoin sayesinde cildin bariyer tabakasını güçlendirerek güneşin verdiği zararlara karşı korunmasına ve bakım yapmaya yardımcı olur. Cok hassas ya da dönemsel olarak güneşe özel koruma gereken ciltler için uygundur.

50 faktörlü güneşten koruma sağlayan ve hassas ciltlere özel olarak geliştirilmiş bir formüle sahiptir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yaz-kış fark etmeksizin bütün sene kullanılması gerekmektedir.

50 faktörlü güneşten koruma sağlarken aynı zamanda yapısında yaşlanma karşıtı içerikler de barındırır. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yaz-kış fark etmeksizin bütün sene kullanılması gerekmektedir.

50 faktörlü güneşten koruma sağlayan hem vücut hem yüz bölgesine uygulanabilen bir güneş korumasıdır, sprey formdadır. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yaz-kış fark etmeksizin bütün sene kullanılması gerekmektedir.

Her Mevsim Güneş Kremi Kullanılmalı mı?

Güneş kremi her mevsim kullanılmalıdır. Çünkü gün geçtikçe güneş ışınları her yıl daha güçlü bir şekilde ulaşmaktadır. Kış mevsiminde de hava her ne kadar kapalı olsa da yaz aylarına göre güneşin zararının yüzde 20 ile 30 arasında  azaldığı bilinmektedir. Bu sebeple cildin her mevsim güneşin zararlı ışınlarından korunması için güneş kremi kullanılmalıdır.

Güneş Kremi Zararları Var mı?

Her ne kadar fazla güneş kremi kullanmanın cilde zarar verdiği söylense de bu klinik olarak kanıtlanmış bir durum değildir. Sadece güneş kremi kullanımı ile güneş ışınlarından korunurken vücutta güneş yolu ile sentezlenen D vitamininin azalmasına neden olduğu bilinmektedir. Ancak güneş ışınlarının en yoğun olduğu vakitler yani 10- 16 saatleri dışında 30 dakika  güneşte bulunmak yeterli miktarda D vitamini sentezlenmesini sağlamaktadır. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.