1200 Kalori Diyeti

Günde 1200 Kalori Diyet: Faydaları, Gıdalar ve Kurallar

Günde 1200 kcal diyeti ile kaç kilo verebilirsiniz? Bu diyet kimler için uygulanabilirdir? Hangi besinler yenebilir?

1200 kalorili diyet, fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin sıkça denediği programlardan biridir. Uzman eşliğinde uygulanarak sağlıklı bir vücuda ulaşmak hedeflenir. 1200 kalorilik diyet gibi düşük kalorili diyetlerin temel amacı kilo kaybını hızlı bir şekilde sağlamaktır. Kişinin bazal metabolizma hızına ve fiziksel aktivite seviyesine bağlı kalarak diyet tercih edilmelidir. Sporcular gibi fiziksel aktivitesi yüksek olan kişilerin alması gereken enerji oldukça yüksektir. Bu nedenle belirli grupların uygulaması önerilmemektedir. Diyette belirli kurallar bulunur. 1200 kalorili diyetin kuralları aşağıda sıralanmıştır. 

 1. İdeal kiloya ulaşana kadar aç kalınmamalıdır. 
 2. Gün içerisinde az az sık sık yeme düzeni takip edilmelidir. 
 3. Kalori dağılımı yaparken ana öğünlerin kalorisi ara öğünlere oranla daha fazla tutulmalıdır. 
 4. Kahvaltı günün erken saatinde yapılmalı ve programda en az 3 ana öğün yer almalıdır. 
 5. Doymuş yağlar yerine hindistan cevizi yağı, fındık yağı ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar tercih edilmelidir. 
 6. Katkı maddesi yer alan besinler tüketilmemelidir. 

Günde 1200 Kalori Nedir?

Kilo kaybını sağlamak için kalori açığı yaratmak gerekir. Bunu sağlamak için 1200 kalori gibi düşük kalorili diyetler oluşturulmuştur. 1200 kalorilik diyet yapan kişilerin gün içerisinde alınan kaloriden daha fazla yaktıkları görülür. Bu sayede ideal kiloya daha hızlı yaklaşmak hedeflenir. 

1200 kalorili diyeti uygularken kişilerin kas kütle kayıplarını engellemeleri için spor yapmaları ve proteini yeterli miktarda tüketmeleri tavsiye edilir. Diyet boyunca yüksek kalorili besinlerin tüketimi kısıtlanmalıdır. Bunun yerine kalorisi az ve uzun süre tok tutan besinler tercih edilmelidir.  Aynı zamanda güne erken başlamak, kahvaltıyı erken saatte yapmak ve güne 3 ana öğün paylaştırmak hedeflenmektedir. 

Günde 1200 Kalori Nasıl Çalışır?

1200 kalorili diyeti uygulama aşamasında kalori saymak alışkanlık haline gelmelidir. Özellikle düşük kalorili besinler tüketilmeli ve porsiyon kontrolü ile beslenmek gerekir. 

Diyet, kısa vadede hızlı kilo kaybını hedefler. Ancak metabolik adaptasyonlar nedeniyle uzun vadede 1.200 kaloride kilo korumak oldukça zordur. Bunun yanı sıra yetişkinler için 1200 kalori çok düşüktür, sağlıklı beslenmede alınması gereken kalorinin çok altındadır.  

1.200 kalori gibi düşük kalorili diyetler popüler olsa da vücudun sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını sürdürmesi için güvenilir değildir. Uzman eşliğinde yapılmadığı takdirde besin yetersizliklerinin oluşması ihtimaller arasındadır. 

Kalorilerinizi Yemeklere Nasıl Dağıtmalısınız?

1.200 kalorilik diyeti uygularken enerjiyi tüm makro besin öğelerine dengeli dağıtmanız gerekir. Sağlıklı beslenmede önerilen; alınan kalorinin %45- 55’ ini karbonhidrat, %15- 20’ ini protein, %30 -35’ ini yağ grubunun oluşturmasıdır. 

Dolayısıyla, dengeli planlanan 1.200 kalorilik diyetin 135 ila 195 gramını karbonhidrat, 30 ila 105 gramını protein, 27 ila 47 gramını ise yağlar oluşturmalıdır. 

Diyette yer alan besinlerin dağılımının yanı sıra gıda kalitesi de önemlidir. Diyet süresince ilave şeker, işlenmiş besin ve rafine tahıl tüketimi tamamen engellenmeli ve programın kurallarına sadık kalınmalıdır. 

Günde 1200 Kalorinin Sağlık Yararları Nelerdir?

1.200 kalorilik diyetin sağlığa olan yararları genel olarak enerji kısıtlamasına dayalı tüm beslenme programlarında geçerlidir. Faydaları 1.200 kalorilik diyete özgü değildir. Diyetin sağlığa olan faydaları aşağıda listelenmiştir. 

 • Doğru kalori miktarı ile beslenmek vücut sağlığının korunması için önemlidir. 
 • Bazı çalışmalara göre diyetteki kaloriyi azaltmak; kilo kaybını sağlar, LDL yani kötü kolesterolün azalmasını sağlar, kalp damar hastalık riskini azaltır, kan şeker düzeyini dengeler ve iltihabın azalmasını sağlar. 
 • İdeal kiloya ulaşmak,  kan şeker ve lipid seviyelerinin iyileşmesini sağlar. 

Günde 1200 Kalorinin Sağlık Riskleri Nelerdir?

1.200 kalorilik diyetin sağlık riskleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kalori ihtiyacı bireyseldir ve yaş, fiziksel aktivite, boy, kilo, cinsiyet gibi etkenlere bağlı olarak değişir. 1.200 kalori çoğu yetişkin için oldukça azdır.
 • Düşük kalorili diyetler baş dönmesi, açlık, mide bulantısı, halsizlik, yorgunluk, mikro besin öğe eksiklikleri ve safra taşı gibi yan etkilere neden olabilmektedir. 
 • Kısa vadede olumlu etkisi görünmesine rağmen sürdürülebilir ve güvenilir değildir. 
 • Yeme bozukluğu bulunan kişilerin düşük kalorili diyetleri uygulaması atakların tetiklenmesine neden olabilir. 
 • Olması gerekenden daha fazla kalori kısıtlamak, vücut metabolizmasının bozulmasına neden olur. Metabolizma hızı düşer, uzun vadede kilo kaybı yavaşlar ya da kısır döngü olarak verilen tüm kilonun yeniden alınmasına neden olabilir. 

Günde 1200 Kalori Nasıl Yapılır?

Fiziksel aktivitesi düşük olan kişilerin günlük alması gereken enerji miktarı 1.600 ila 1.800 kalori arasıdır. Fiziksel aktivitesi yüksek olan bireylerin aktivite derecesine bağlı olarak 2.000 ila 2.400 arası değişkenlik göstermektedir. 1.200 kalori gibi düşük kalorili diyetleri uygulamak kalori açığı yarattığı için kilo kaybını sağlar. Ancak besin öğe yetersizliklerine neden olması muhtemeldir. Bu nedenle uzman rehberliğinde uygulamak ve dengeli beslenme programı oluşturmak gerekir.

1.200 kalorilik diyette günlük 3 porsiyon meyve ve 4 porsiyon sebze tüketimi önerilmektedir. Bununla beraber gün boyunca bol bol su içmek tavsiye edilir. 1.200 kaloride kalmak hedeflendiği için porsiyon kontrolü mutlaka yapılmalı, kaloriyi aşmamak için örnek diyet programları takip edilmelidir. 

Günde 1200 Kaloride Hangi Yiyecekler Yenebilir?

Günde 1200 kalorilik diyet yaparken tüketilmesi serbest olan besinler aşağıda verilmiştir.

 • Tam buğday makarna, tam buğday ekmek, yulaf, arpa, buğday
 • Salatalık, domates, kabak ve lahana gibi sebzeler
 • Elma, yaban mersini ve çilek gibi meyveler
 • Tavuk yumurtası, bıldırcın yumurtası
 • Az yağlı balık çeşitleri, karides, midye ve kalamar gibi deniz mahsülleri
 • Süzme peynir, az yağlı yoğurt ve kefir, az yağlı sert peynir gibi fermente süt ve süt ürünleri 
 • Tavuk eti, hindi eti, tavuk ciğeri ve hindi karaciğeri gibi et çeşitleri 

Günde 1200 Kaloride Hangi Yiyecekler Yenilemez?

Günde 1200 kalorilik diyet yaparken tüketilmemesi gereken besinler aşağıda listelenmiştir.

 • Şeker, şekerli besinler, tatlı, çikolata, gazlı içecekler, dondurma
 • Kek, hamur işi, turta, pasta, börek, çörek
 • Alkollü içecekler ve şekerli içecekler
 • Ketçap, mayonez ve yüksek kalorili soslar
 • Turşu, sosis ve füme et 
 • Kızarmış yemekler, baharatlı yemekler, ekşi meyveler 
 • Kalorisi yüksek olan besinler
çikolatalı kek

Günde 1200 Kalori İçin En İyi Tarifler Nelerdir?

Günde 1200 kalori diyetine yeni başlayanlar için örnek yemek tarifleri aşağıda listelenmiştir.

 • Avokadolu Yumurtalı Tost

Avokadolu yumurtalı tost için gereken malzemeler sırasıyla çeyrek avokado, 1 çay kaşığı biber, ⅛ çay kaşığı sarımsak tozu, 1 dilim kızarmış kepekli ekmek, 1 kızarmış yumurta ve 1 yemek kaşığı dilimlenmiş taze soğandır. 

Avokadolu yumurtalı tost için öncelikle avokado, sarımsak tozu ve biberi kasede karıştırın. Kepekli ekmeğin üzerine yumurtayı ardından karışımı dökün ve yeşil soğanla servis yapın.

Avokadolu yumurtanın 1 porsiyonu 271 kaloridir. 1 porsiyonu 18.1 gram karbonhidrat, 11.5 gram protein, 5.4 gram lif içermektedir.

 • Vegan Hindistan Cevizli Körili Nohut

Vegan hindistan cevizli körili nohut için gereken malzemeler sırasıyla 2 çay kaşığı avokado yağı, 1 orta boy doğranmış soğan, kabak, 1 adet dolmalık biber, nohut, ½ su bardağı sebze suyu, 4 su bardağı ıspanak, 2 bardak kahverengi pirinç ve 3/2 su bardağı hindistan cevizli körili sostur. 

Vegan hindistan cevizli körili nohut hazırlamak için öncelikle orta ateşteki tavada yağı ısıtın. Soğan, kabak ve biberi ekleyerek kavurun. Sebzeler kahverengiye dönene kadar 5 - 6 dakika kavurmaya devam edin. Ardından nohut ve sebze suyunu ilave edin. Sebzeler yumuşadıktan sonra ıspanağı ekleyin ve pirinçle ve körili sosla servis yapın. 

Vegan hindistan cevizli körili nohutun 1 porsiyonu 471 kaloridir. 1 porsiyonu 65.8 gram karbonhidrat, 10.9 gram protein, 18 gram yağ, 10.7 gram lif içermektedir. 

 • Tavuklu Kabak Erişte

Tavuklu kabak erişte için gereken malzemeler sırasıyla 4 orta boy kabak, ¾ çay kaşığı tuz, 2 su bardağı taze fesleğen, ¼ su bardağı rendelenmiş parmesan peynir, ½ su bardağı sızma zeytinyağı, ¼ su bardağı kavrulmuş çam fıstığı, 2 yemek kaşığı limon suyu, ½ çay kaşığı öğütülmüş biber ve kemiksiz derisiz tavuk göğsüdür. 

Tavuklu kabak erişte hazırlamak için öncelikle kabakları ince şeritler halinde dilimleyin. Fesleğen, parmesan peyniri, ½ su bardağı yağ, biber, sarımsak, limon suyu ve çam fıstığını pürüzsüz olana kadar mutfak robotu yardımıyla karıştırın. Orta ateşteki tavada 1 yemek kaşığı yağı alın. Tavaya tavuğu alın ve üzerine tuz serpin. Piştikten sonra pesto sos ile karıştırın. Kalan yağı ve kabak erişteleri tavaya ekleyin. Süzerek tabağa alın ve pesto sos ile servis yapın.

Tavuklu kabak eriştenin 1 porsiyonu 430 kaloridir. 1 porsiyonu 9.4 gram karbonhidrat, 28.6 gram protein, 31.6 gram yağ, 2.5 gram lif içermektedir. 

 • Sebze Çorbası

Sebze çorbası için gereken malzemeler sırasıyla 1 orta boy doğranmış soğan, 2 orta boy doğranmış havuç, 2 kereviz, taze yeşil  fasulye, 4 su bardağı kıyılmış lahana, 2 orta boy kabak, 4 adet doğranmış domates, 2 diş ince kıyılmış sarımsak, beyaz fasulye, 4 su bardağı sebze suyu, 2 çay kaşığı tuz, 2 çay kaşığı kırmızı şarap sirkesi, 8 çay kaşığı pesto ve ½ çay kaşığı öğütülmüş biberdir. 

Sebze çorbasını hazırlamak için 6 litre suda soğan, havuç, yeşil fasulye, beyaz fasulye, sarımsak, kereviz, lahana, domates, sebze suyu, tuz ve karabiberi birleştirin. Üstünü kapatın ve düşük ısıda birkaç saat pişirin. Piştikten sonra sirke ve pesto ilave ederek servis edin.

Sebze çorbasının 1 porsiyonu 174 kaloridir. 1 porsiyonu 26.4 gram karbonhidrat, 10.3 gram protein, 4.2 gram yağ, 7.6 gram lif içermektedir.  

Günde 1200 Kalori İçin Örnek Menü Nedir?

Günde 1200 kalorilik diyete yeni başlayanlar için 7 günlük örnek beslenme programı aşağıda verilmiştir.

 • Pazartesi

Kahvaltı: Şekersiz çay, 30 gram az yağlı beyaz peynir, 1 ince dilim tam buğday ekmek, salatalık ve domates

Ara Öğün: 4 adet galeta

Öğle Yemeği: 100 gram haşlanmış kırmızı et, 200 gram kaymaksız yoğurt, 1 ince dilim tam buğday ekmek

Ara Öğün: 1 porsiyon meyve

Akşam Yemeği: 7- 8 yemek kaşığı sebze yemeği, 3 yemek kaşığı pilav, 4 yemek kaşığı kaymaksız yoğurt, sossuz salata

Ara Öğün: 2 porsiyon meyve

 • Salı

Kahvaltı: Şekersiz çay, 30 gram az yağlı beyaz peynir, salatalık peynir, 1 ince dilim tam buğday ekmek

Ara Öğün: 2 adet kepekli galeta

Öğle Yemeği: 100 gram ızgara tavuk, 200 gram ayran ya da yoğurt, sossuz salata, 1 ince dilim tam buğday ekmek

Ara Öğün: 4 yemek kaşığı yoğurt ve 1 porsiyon meyve

Akşam Yemeği: 7-8 yemek kaşığı sebze yemeği, 3- 4 yemek kaşığı kepekli makarna, 2 yemek kaşığı kaymaksız yoğurt, sossuz salata

Ara Öğün: 2 porsiyon meyve

 • Çarşamba

Kahvaltı: Şekersiz çay, 30 gram az yağlı peynir, 5 - 6 adet zeytin, salatalık, domates ve 1 dilim esmer ekmek

Ara Öğün: 4 adet kepekli galeta ve 1 porsiyon meyve

Öğle Yemeği: 100 gram ızgara kırmızı et, 4 yemek kaşığı yoğurt, sossuz salata, 1 ince dilim esmer ekmek

Ara Öğün: 2 porsiyon meyve

Akşam Yemeği: 1 kase çorba, 7- 8 yemek kaşığı sebze yemeği, 4 yemek kaşığı yoğurt, sossuz salata ve 1 ince dilim esmer ekmek

 • Perşembe

Kahvaltı: Şekersiz çay, 50 gram lor peynir, 1 ince dilim tam buğday ekmek, 200 ml süt

Ara Öğün: 1 porsiyon meyve

Öğle Yemeği: 100 gram haşlanmış tavuk, 4 yemek kaşığı bulgur pilavı, 200 ml ayran, sossuz salata, 1 ince dilim kepekli ekmek

Ara Öğün: 1 porsiyon meyve

Akşam Yemeği: 7- 8 yemek kaşığı sebze yemeği, 2 yemek kaşığı yoğurt, sossuz salata, 1 orta boy haşlanmış patates

 • Cuma

Kahvaltı: Şekersiz çay, 1 haşlanmış yumurta, 30 gram beyaz peynir, salatalık domates ve 1 ince dilim esmer ekmek

Ara Öğün: 200 ml kefir ve 1 porsiyon meyve

Öğle Yemeği: 100 gram ızgara hindi, sossuz salata, 1 ince dilim tam buğday ekmek

Akşam Yemeği: 1 kase çorba, 8 yemek kaşığı sebze yemeği, 4 yemek kaşığı yoğurt, 1 ince dilim esmer ekmek

 • Cumartesi

Kahvaltı: Şekersiz çay, 15 gram kaşar peyniri, 1 haşlanmış yumurta, salatalık domates, 1 ince dilim esmer ekmek

Öğle Yemeği: 8 yemek kaşığı sebze yemeği, 4 yemek kaşığı yoğurt, 1 ince dilim esmer ekmek

Akşam Yemeği: 100 gram ızgara balık, sossuz salata, 2 ince dilim esmer ekmek

Ara Öğün: 2 grissini ve 1 porsiyon meyve

 • Pazar

Kahvaltı: Şekersiz çay, 1 haşlanmış yumurta, 30 gram beyaz peynir, salatalık domates ve 1 ince dilim esmer ekmek

Öğle Yemeği: 100 gram ton balığından bol yeşillikli salata, 2 ince dilim esmer ekmek

Ara Öğün: 2 adet kepekli galeta ve 1 porsiyon meyve

Akşam Yemeği: 8 yemek kaşığı sebze yemeği, 4 yemek kaşığı yoğurt, 1 ince dilim esmer ekmek

Ara Öğün: 1 porsiyon meyve

Günde 1200 Kalori İçin Örnek Bir Alışveriş Listesi Nedir?

Günde 1200 kaloriye başlamadan önce yemek listesi çıkarın ve önceden planlama yapın. Alışveriş listenizde yer almayan besinlerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin, çıkardığınız alışveriş listesi ile haftalık öğünleri planlayın. Örnek bir alışveriş listesi aşağıda verilmiştir. 

 • Mevsimlik yeşillikler, taze meyveler, taze sebzeler
 • Mantar, soğan, karnabahar gibi farklı yemeklerde kullanılan sebzeler
 • Yulaf ezmesi, kinoa, chia tohumu, kepekli makarna, esmer pirinç 
 • Mercimek, barbunya gibi baklagiller
 • Tuzsuz kavrulmamış yağlı tohumlar
 • Tavuk eti, yağsız sığır eti, balık ve diğer kabuklu deniz mahsülleri
 • Soya çeşitleri, tofu, tohumlar
 • Soya sütü, badem sütü, az yağlı ve yağsız süt, az yağlı peynir
 • Limon, limon suyu, sirke, zeytinyağı
 • Ot ve baharatlar
badem sütü

Günlük 1200 Kalorili Diyetin Maliyeti Nedir?

1200 kalorili diyet gıda kalitesine ve çeşitliliğine önem verildiği için maliyeti yüksek olarak kabul edilebilir. Aynı zamanda yüksek kalitedeki organik besinler ve diğer sağlıklı gıdaların tüketimi vurgulandığı için maliyet yükselebilir. Bütçenin doğru ayarlanması ve maliyetin desteklenmesi için haftalık planın daha önceden yapılması ve toplu alışveriş yapılması önerilmektedir. Alışveriş listesini planlayarak ve haftalık beslenme planını oluşturarak maliyeti düşük hale getirebilirsiniz.

Günde 1200 Kalori Hakkında Gerçekler Nelerdir?

1200 kalorili diyet kişiye özel planlandığı sürece etkili bir yöntemdir. Doğru beslenme programı sayesinde kişinin ihtiyacı olan makro ve mikro besin öğeleri yeterli ölçüde verilir. Özellikle uzun süre tok tutan besinlerin diyete eklenmesi, kişinin aç kalmadan sağlıklı kilo vermesini sağlar. Dikkatli ve bilinçli bir şekilde uygulandığında hızlı kilo kaybına yardımcı olur. Bunun için bazı yönergeler bulunur. Örneğin; diyete sadık kalınması, diyet süresince aç kalmadan beslenmeyen özen gösterilmesi, işlenmiş besinler yerine taze gıdaların tercih edilmesi, tokluk ve açlığın hissedilmesi, kızartma gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama tercih edilmesi diyetin püf noktaları arasında sayılmaktadır. 

Kilo Kaybı İçin Günde 1200 Kalori Ne Kadar Etkilidir?

Kilo kaybı için bilinen en etkili yöntem kalori açığı oluşturmaktır. Beslenme uzmanları, günlük 500 kalori azaltmanın kısa vadede kilo kaybı sağladığını söyler. 

Yapılan birçok çalışma, 1200 kalori gibi düşük kalorili diyetlerin kilo kaybında etkili olduğunu göstermektedir. 

2093 obez bireyle yapılan bir araştırmada, kişilerin 1200 kalorili diyet takip etmesi sağlanmıştır. 12 ay sonra çalışmanın sonucunda %4.7 yağ kaybı sağladıkları görülmüştür. 

Yetişkin bireylerin 1.200 kalorilik diyet takip ettiği başka bir çalışmada ise 1 yılda 6.8 kilo kaybettikleri saptanmıştır.

Ancak başka bir çalışmada, 1.200 kalorilik diyet sonrası katılımcıların %50’ sinin kaybettikleri kiloyu geri aldığı bulunmuştur. Bunun sebebi, çok düşük kalorili diyetlerin yağsız vücut kütlesindeki kayıp, yakılan kalorinin azalması ve iştah artışı gibi nedenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. 

1200 Kalori Diyeti Kolay Yapılabilen Bir Diyet mi?

1200 kalori gibi düşük kalorili diyetler normal insanların günlük aldıkları enerjinin çok altındadır. Bu nedenle uygulaması zor olabilir. Özellikle bu düzene alışkın olmayan kişiler için sürdürülebilir değildir. 

1200 kalori veya diğer düşük kalorili diyetlere kolay bir şekilde başlamak için kademeli azaltma yöntemi uygulanabilir. Vücudun aniden düşük kaloriye alışması zaman alırken zamanla aşamalı olarak 1.200 kaloriye inmek daha uzun vadeli olacaktır.

Ayrıca diyet belirli yasaklara dayalı olduğu için ve önerilenin üstüne çıkmamak için sürekli porsiyon takibi gerektiğinden kolay uygulanmaz.

Günde 1200 Kalori Diyetini Yapmak için En İyi Uygulamalar Nelerdir?

Günde 1200 kalorilik diyeti takip etmek için en iyi uygulamalar aşağıda listelenmiştir.

Diyetkolik app ve web olarak erişebilirlik sayesinde günlük tüketilen besinlerin kalori takibini yapabilirsiniz. Aynı zamanda birçok besinin kaç kalori olduğunu öğrenebilir, fiziksel aktiviteye uygun enerji düzeyini belirleyerek haftalık beslenme programını çıkarabilirsiniz. Günlük su ihtiyacını girebilir, ara öğünlere birden fazla besin eklemesi yapabilirsiniz. Hedeflenen kiloyu uygulamada belirleyerek kendi hedefleriniz doğrultusunda 1.200 kalorilik beslenme programı uygulayabilirsiniz.

 • 1200 Calories Diet

1200 calories diyet uygulaması üzerinden kilo kaybı yolculuğunuza birçok diyet menü ekleyebilirsiniz. 7 gün süresince vegan seçenekli menüler ekleyebilir, kolay yemek tariflerine erişebilirsiniz. Uygulama üzerinden kendi alışveriş listenizi planlayabilirsiniz. Takibi kolaydır ve esnek bir diyet planı sunar. Programda 3 ana öğün ve 2 ara öğün ekleme yapılabilir. Motivasyonunuzu korumaya yardımcı olur ve sonuçlara hızlı erişim imkanı sağlar. 

Günde 1200 Kalori Diyetini Kimler Yapabilir?

Kilo kaybetmek isteyen kişiler ve metabolizma hızı düşük seyreden kişiler günde 1.200 kalorilik diyeti deneyebilir. Aynı zamanda fiziksel aktivitesi oldukça az olan ve hareketsiz yaşam süren kişilere düşük kalorili diyetler önerilmektedir. Günlük yaşamda hareketli olan kişilerin düşük kalorili diyet uygulaması önerilmez.

Bununla beraber gebelerin, emziklilerin, kronik hastalığı olanların, diyabet hastalarının ve hastalıkları sebebiyle takip etmesi gereken beslenme programı bulunan kişilerin 1.200 kalorili gibi düşük kalorili diyetleri yapması sakıncalıdır. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!