Göz Bakımı Nasıl Yapılır

Göz Bakımı Nedir?

Göz bakımı nedir? Göz çevresi bakımı nasıl yapılır? Göz çevresi bakımında nasıl ürünler tercih edilmelidir?
Saç Kremi Nedir? Okunuyor Göz Bakımı Nedir? 3 dakika İlerle Yüz Bakımı Nedir?

Göz çevresi derisi yüzün diğer bölgelerinden daha farklı bir yapıya sahiptir. Göz çevresi derisi yüz derisinde göre ⅓ daha incedir. Ayrıca göz çevresinde yüze göre daha az yağ ve ter bezi bulunmaktadır. Bu sebeple kurumaya elverişlidir ve yüz bakımından ayrı bir bakıma ihtiyaç duyar. Göz çevresindeki dokuda görülen morlukların, kırışıklıkların ve ince çizgilerin ortadan kaldırılması ve korunması için düzenli olarak sıralı yapılan işleme göz bakımı denir. Göz çevresi kasları yüzün diğer bölgelerine göre daha fazla hareket eder. Zayıflamış kas dokuları kırışıklık ve sarkmaya neden olur. Göz çevresi zamanla kurumaya ve kırışmaya çok elverişlidir. Göz çevresi bakımında sağlıklı beslenme, bol su tüketimi, düzenli uyku, alkol ve sigaradan uzak durmak çok önemlidir. Bunlara ek olarak dijital ürünlerin çok kullanılması gözü yorar ve kuruluğa da neden olur. Göz makyajı yapılırken cilde uygun ürünlerin kullanılması, göz makyajı temizliğinin aksatılmaması ve tahriş edilmeden yapılması göz bakımında önemlidir. Göz çevresi sık sık ovalanmamalı veya sertçe kaşınmamalıdır. Ayrıca güneş ışınlarından yaz kış korunmalıdır.

Göz Çevresi Bakımı Neden Önemlidir?

Göz çevresi bakımı yüzün diğer bölgelerine göre daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu sebeple daha kolay hasar görebilir, daha kolay yıpranır. Mimiklerinin en yoğun yapıldığı bölge göz çevresidir. Bu yüzden bu en çok bu bölgede kırışmalar meydana gelmektedir. Yani yaşlanma riski en yüksek olan bölgedir.  Göz çevresinde kaz ayağı denilen ince çizgiler ve kırışıklık oluşumunun dışında göz altı morlukları ve şişlikler gibi istenmeyen oluşumların önlenmesi  ve var olanların görünümünün azalması için göz çevresi bakımı önemlidir.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Olmalı?

Göz çevresi bakımı göz çevresi temizliği ile başlar. Cilt tipine uygun ürünler ile göz çevresi temizliği yapıldıktan sonra nemlendirme işlemine geçilmelidir. Göz çevresi yapısı gereği kurumaya çok yatkındır bu sebeple temizleme aşamasında göz çevresini kurutmayan ürünler tercih edilmeli nemlendirme aşamasında özen gösterilmelidir. 

Göz çevresi de güneşten etkilenmektedir. Güneşe çıkmadan mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır. Hassas göz çevresine uygun ürün kullanımı kırışıklıkların oluşumunu engellemektedir. Ayrıca göz çevresi bakımı için günde en az 8 bardak su tüketilmeli, dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Bir günde 7-8 saat uyku göz çevresinde oluşabilecek uykusuzluk ve yorgunluk kaynaklı mor halkaların ve şişmelerin oluşumunu engeller.

1. Göz Çevresi Temizliği

Sağlıklı bir göz çevresi için ilk aşama göz çevresi temizliğidir. Göz çevresi için uygun temizleme ürünü seçildikten sonra nazik bir şekilde içten dışa doğru ılık su ile temizleme yapılmalıdır. Göz makyajının temizlenmesine özen gösterilmeli, makyaj çıkarmak için göz çevresi tahriş edilmemelidir.

2. Göz Çevresi Nemlendirme

Göz çevresi yapısı bakımından kurumaya çok elverişlidir. Bu sebeple nem dengesini sağlayabilmek için nemlendirme göz çevresi bakımında çok önemli bir yere sahiptir. Cilt tipine uygun ürünlerle nemlendirme işlemi uygulanmalı ve düzenli olarak yapılmaya özen gösterilmelidir.

3. Göz Çevresi Bakımı için Sağlıklı Beslenmek

Göz çevresinin sağlıklı olabilmesi için düzenli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Alkol ve sigara tüketimi tüm vücut için olduğu gibi hassas olan göz çevresi için de sağlıksızdır ve deformasyonlara sebep olur. Sağlıklı göz çevresi için yeterli miktarda meyve ve sebze tüketimi önemlidir.

4. Sağlıklı Göz Çevresi için Uyku Düzeni

Düzenli uyku göz çevresi sağlığı açısından oldukça önemlidir. Düzensiz uyku, yorgunluk göz çevresinde morluklar şeklinde kendini belli etmektedir. Bu yüzden düzenli uyku ile cildimizin canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olmalıyız.Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!