Göbek Eritme Diyeti ve Göbek Eritme Yolları

Göbek Eritme Diyeti ve Göbek Eritme Yolları

Göbek eritmenin yolları nelerdir? Göbek çevresi yağlarından hangi tariflerle kurtulmak mümkün?

Yağ oranı yüksek besinlerin fazla miktarda tüketimi göbek çevresinde yağlanmayı artırır. Özellikle doymuş yağlar, göbek çevresinde oldukça etkili olan gruptur. Bununla beraber fast food ürünleri de obeziteyi tetikler ve göbek yağlanmasını artırır. Göbek çevresinde oluşan yağlanmaların sonucu olarak birçok risk faktörü oluşmaktadır. Kalp damar hastalıkları, tip 2 diyabet, hipertansiyon ve felç göbek çevresi yağlanmasının sadece birkaç sonucudur.  Göbek eritmek için günlük beslenme listelerine sebze ve meyve gibi lif içeriği yüksek besinler eklenmelidir. Yüksek yağ içeren besinlerin tüketimi kısıtlanmalıdır. Paketli gıdalar, şekerlemeler, kek, kurabiye, donmuş gıdalar, kızartma ve hamur türevleri de kısıtlanarak sağlıklı yaşam oluşturulmalıdır. Göbek çevresi yağlanmasının temel sebeplerinden biri de alkol tüketimidir. Alkol içeriğinde yüksek kalori bulundurur. Bu sebeple yağlanmayı artırır. 

Göbek Çevresindeki Yağlanma Nedir?

Göbek çevresindeki yağlanma, yüksek kalori alımına bağlı olarak gelişir. Bununla beraber trans yağ tüketimi göbek çevresi yağlanması için önemli bir etkendir. Trans yağlar denilen donmuş gıdalar, kek, kurabiye, bisküvi, çikolata, paketli gıdalar, fast food ürünleri, patates kızartması, krema ve margarin gibi besinler göbek yağlanmasının en büyük nedenleridir. Aynı zamanda yüksek miktarda kalori içeriğine sahip olan alkol de göbek yağlanmasının için bir sebeptir. Göbek çevresindeki yağlanma diyabet, yüksek kan basıncına bağlı hipertansiyon, kolesterol, alzheimer, demans, kolon kanseri ve birçok metabolik hastalığa neden olmaktadır. Göbek yağlarından kurtulmak ve göbek yağlarını eritmek için trans yağlardan uzak durulmalıdır. Yüksek oranda yağ içeren besinlerin tüketimi kısıtlanmalıdır. Sağlıksız yağlar yerine zeytinyağı, fındık yağı ve hindistan cevizi yağı tüketilmelidir.

göbekte yağlanma

Alkol Tüketimi Göbek Çevresindeki Yağlanmayı Arttırır mı?

Alkol, yüksek kalori içeriğine sahiptir. Ayrıca doğrudan kana karışarak yağ olarak depo edilir. Bu sebeple göbek çevresindeki yağlanmayı artırır. Göbek yağlarını eritmek için alkol tüketimini kısıtlamak gerekmektedir. Alkolün 1 gramı 7 kalori değerindedir. Diğer besinlere oranla daha yüksek oranda kalori içerir. Alkol üzerine yapılan çalışmalarda, alkolün hormonların dengesini bozarak açlık hissine neden olduğu kanıtlanmıştır. Bu durum, alkol tüketimi esnasında ve sonrasında alınan kalorinin arttığını gösterir. Prof. Dr. Mustafa Özdoğan’ a göre, alkol tüketiminin fazlası yağ olarak depolanır ve bazı hastalıklara yol açar. Özellikle göbek çevresi yağlanması ve karaciğer yağlanmasına sebebiyet verdiğini de söylemektedir. Prof. Dr. Özdoğan, 1 kadeh kırmızı şarabın yüksek antioksidan içeriğinin yanında yüksek oranda kalori içeriği olduğunu söylemektedir. Antioksidan içeriği yüksek olduğu için tüketilecekse şarap yerine meyve ve sebze tüketiminin daha önemli olduğunu vurgulamaktadır. 

Trans Yağ Asitleri Yağlanmayı Arttırır mı?

Trans yağ asitleri, vücuttaki yağlanmayı artırırken aynı zamanda bel ve karın çevresinin de artışına neden olur. Wake Forest Üniversitesi’nde trans yağlar üzerine yapılan bir çalışmaya göre, hidrojenize yağlardan elde edilen trans yağların karın ve bel çevresindeki artışa neden olduğu ispatlanmıştır. Trans yağlar, vücudun diğer bölgelerine oranla bel ve kalça çevresine daha fazla yağ hücrelerinin depolanmasını sağlamaktadır. Trans yağlar içeren besinler pastane ürünleri, margarin, paketli gıdalar, krema, fast food ürünleri, dondurulmuş gıdalar ve kızartma çeşitlerinden oluşur.

Göbek Çevresindeki Yağlanmanın Hastalıklar Üzerinde Nasıl Etkisi Vardır?

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Obezite Tanı ve Tedavi Klavuzu’ na göre, kişilerdeki bel / kalça oranı hastalıklar için bir tanı kriteridir. Obezite tanısı için yalnızca vücut kütle indeksini hesaplamak doğru değildir. Vücut kütle indeksiyle beraber bazı tanı kriterleri mevcuttur. Bunlardan biri de bel / kalça oranıdır. Antropometrik ölçümler görünmeyen risklerin bir belirleyicisi niteliğindedir. Göbek çevresindeki yağlanma bel / kalça oranının yüksekliğini gösterir. Göbek çevresindeki yağlanmalar bazı hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. Bunlardan en önemlisi ise diyabettir. Diyabet tanısı veya gizli şeker tanısı alanlarda sıklıkla görülen bir durumdur. Bununla beraber osteoporoz, kolon kanseri, yüksek kan basıcına bağlı hipertansiyon, demans ve birçok metabolik hastalıklar baş gösterir.

Göbek Çevresinde Gelişen Yağlardan Kurtulmak için Ne Yapmalıyız?

Göbek çevresindeki aşırı yağlanmadan kurtulmak için yapılması gerekenler en temel şekilde aşağıda listelenmiştir. 

 • Trans yağ tüketimi kesilmelidir. Trans yağ içeren besinler paketli gıdalar, dondurulmuş gıdalar, margarin, fast food ürünleri, kızartmalar, krema ve şekerlemelerdir. 
 • Meyve ve sebze gibi lif içeriği yüksek besinler öğünlere eklenmelidir. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler tercih edilmelidir. 
 • Yeşil çay ve yaban mersini gibi antioksidan içeriği yüksek besinler vücudu toksik maddeler arındırır.
 • Öğünler sık sık ve az az olacak şekilde planlanmalıdır. Bu sayede açlık krizlerinin önüne geçilmiş olunur.
 • Yemekler kızartma şeklinde değil buğulama, haşlama, fırınlama ve ızgara yöntemleri tercih edilmelidir. 
 • Yüksek yağlı besinlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.
 • Zararlı yağlar yerine avokado yağı ve hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağlar tercih edilmelidir.
 • Haftada en az 3 gün olacak şekilde 35 – 45 dakika arası orta tempolu egzersiz yapılmalıdır. 
 • Günlük en az 2 – 2.5 litre su tüketilmelidir.
yaban mersini

Göbek Çevresindeki Yağlanmayı Azaltmak için Yağ Yakıcı Kür Listesi

Yağ yakıcı kürler genellikle hafif akışkan yapıda olan tariflerdir. İçeriğinde metabolizmayı hızlandıracak olan besinler bulunur. Bu besinler özellikle salatalık, kırmızı biber, limon, maden suyu, nane, maydanoz, zencefil, zerdeçal, tarçın ve yoğurttur. Yağlanmanın azalmasını sağlayacak kürler metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakım sürecine yardımcı olur. Doğrudan kilo kaybını sağlamazlar fakat kilo verme sürecini destekler niteliktedir. Vücuttaki ödemin atılmasını sağlarlar ve vücudu toksik maddelerden arındırırlar. Aynı zamanda içeriğindeki vitamin ve mineral sayesinde vücudun gün boyu dinç kalmasını sağlarlar. 

Göbek Çevresindeki Yağları Azaltmak için Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, kahvaltılarda alternatif olabilecek bir besindir. Göbek çevresindeki yağları azaltmayı sağlayacak yulaf ezmesi tarifi 4 ana malzemeden oluşur. Fakat sağlıklı olan malzemelerle tarife eklentiler yapılabilir. Malzemeler sırasıyla 4 yemek kaşığı yulaf ezmesi, ½ kadar olgunlaşmamış muz, 200 ml light süt ve 1 tatlı kaşığı baldır. 4 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve süt karıştırılır. İçerisine yarım muz ve bal eklenir. Kahvaltıda tercih edilen yulaf ezmesi, yüksek lif içeriği sayesinde kilo kaybını destekler. Wake Forest Üniversitesi’ nde yapılan araştırmalar, günlük lif tüketimindeki her 10 gram artışın ileriki 5 yılda bel çevresinde %4 ‘ lük azalma sağladığını söylemektedir. Maksimum fayda sağlamak için 25 ila 30 gram arasında günlük lif tüketimi önerilmektedir. Yulaf ezmesinin farklı alternatiflerini yapmak mümkündür. İsteğe bağlı malzemelerin yerleri sağlıklı olanlarla yer değiştirebilir. 

Göbek Üstündeki Yağları Azaltmak için Yoğurt Kürü

Yoğurt, göbek yağının erimesinde ve mevcut kilonun azalmasında önemli bir besindir. Göbek yağlarını eriten yoğurtlu kür tarifi 4 ana malzemeden oluşur. Malzemeler sırasıyla 1 tam limon, 4 dal maydanoz, 250 gram yoğurt ve 4 dal dereotudur. Deretou ve maydanozlar iyice yıkandıktan sonra ince bir şekilde kıyılır. 1 tam limonun suyu ve 250 gram yoğurt iyice karıştırılır. Tüm malzemeler bir kase içinde birleştirilir ve karışması sağlanır. Göbek erimesinde etkili olan yoğurt kürünün haftada en az 2 kez tüketimi önerilmektedir. Kür, gece uyumadan 2 – 3 saat tüketilmelidir. Yoğurt kürünün içeriğinde bulunan yoğurt, güçlü probiyotik kaynağıdır. Bu sayede sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. Yağ yakımını hızlandırır ve kilo kaybında etkilidir. Tennessee Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırmaya göre, yağsız yoğurt tüketen kişilerin tüketmeyenlere oranla karın yağlarında %81 oranında daha fazla yağ kaybı görülmüştür. 

yoğurt kürü

Göbek Yağlarını Azaltmak için Elma Sirkesi

Elma sirkesi, mide boşalmasının gecikmesini sağlayan asetik asiti içerir. Göbek yağlarını azaltmak için uygulanabilecek elma sirkesi tarifi 7 ana malzemeden oluşur. Malzemeler sırasıyla 1 küçük parça zencefil kökü, 1 küçük parça zencefil parçası, 2 adet ezilmiş karabiber, 2 yemek kaşığı elma sirkesi,  2 yemek kaşığı organik bal, 1 tam limonun suyu ve 3 bardak ılık sudur. Elma sirkesi dahil tüm malzemeler bir kapta karıştırılır. 2 saat boyunca kapağı kapalı şekilde bekletilir. Karışım hazır olduktan sonra haftada 2 – 3 defa aç karna 1 bardak tüketilir. Yapılan çalışmalara göre, 12 hafta süresince elma sirkesi tüketen kişilerde tüketmeyenlere oranla daha fazla yağ kaybı görülmüştür. Özellikle karın çevresindeki yağlanmanın azalmasına yardımcı olur. 

Göbekteki Yağları Azaltmak için Maden Suyu ve Limon Suyu

Maden suyu ve limon suyu, sindirim sistemi üzerinde etkili olduğu kadar göbek yağlarının erimesinde de bir o kadar etkilidir. Maden suyu ve limon suyu ile yapılabilecek göbek yağını azaltan tarif 4 ana malzemeden oluşur. Malzemeler sırasıyla 1 şişe sade maden suyu, 2 yemek kaşığı limon suyu, yarım su bardağı yağsız yoğurt ve yarım çay kaşığı nanedir. İlk olarak yarım su bardağı yağsız yoğurdun üzerine 1 şişe sade maden suyu eklenir. İyice karışması sağlanır. Karışıma 2 yemek kaşığı limon suyu eklenir. Ardından yarım çay kaşığı kadar nane ilave edilir. Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Bu tarifin sabahları kahvaltıdan önce 1 bardak ve gece yatmadan önce 1 bardak olarak tüketimi önerilmektedir. Maden suyu, yüksek mineral içeren bir kaynaktır. Sindirim sistemini rahatlatır ve limon suyuyla metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Göbek Çevresindeki Yağları Azaltmak için Ilık Su

Ilık su içmek boğazı ve mideyi rahatlatır. Metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Sindirim sistemini dengeler. Ilık su içmek vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Kan dolaşımının artmasını sağlayarak sinir sisteminin fonksiyonlarını düzenler. Su içmeyi sevmeyen ve alışkanlık haline getiremeyenler için ılık su içerisine birkaç damla limon damlatılması önerilir. Bu sayede su tatlanır ve içmeye teşvik edilir. Aynı zamanda limonlu ılık su içmenin birçok faydası bulunmaktadır. Tatlı yeme isteğinin önüne geçer ve iştahın kapanmasını sağlar. Gün içerisinde alınan kalori azalır ve kilo kaybı süreci başlar. Limon antioksidan içeriği yüksek bir besindir. Vücudu toksik maddelerden arındırır ve temizler. Vücut ısısını düzenler ve fiziksel performansın artışını sağlar.

su içen kadın

Göbek Eritme Diyet Listesi

Göbek yağlarının erimesi için bazı gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Özellikle paketli gıdalar, margarin, donmuş gıdalar, patates kızartması ve şekerlemeler gibi trans yağların tüketimi kesilmelidir. Kırmızı et, iç yağı, don yağı, kuyruk yağı, sakatat ve derili tavuk gibi yağ içeriği yüksek besinler tüketilmemelidir. Kızartma yerine buğulama, haşlama, fırınlama ve ızgara yöntemleri tercih edilmelidir. Sebze ve meyve gibi lif içeriği yüksek gıdalar tüketilmelidir. Beyaz ekmek yerine besin içeriği zengin tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği ve kepek ekmeği tüketilmelidir. Yeşil çay, yaban mersini, limon ve tarçın gibi besinler günlük beslenmeye eklenmelidir. Uzun süre aç durmak daha fazla yemek yemeye sebebiyet verebilir. Bu nedenle az az ve sık sık olacak şekilde öğünler planlanmalıdır. Göbek eritmek için en etkili diyet yöntemleri ketojenik diyet, paleo diyeti ve atkins diyetidir. 

Göbek Çevresindeki Yağları Azaltmak İçin Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet, yüksek yağ ve düşük karbonhidrat içeren bir diyettir. Karbonhidratların kısıtlanmasıyla vücutta depolanmış yağın erimesi sağlanır. Karbonhidratlar kısıtlandığı için daha az kalori alınmış olur. Bu sayede kilo kaybı sağlanır. Ketojenik diyette protein alımı total enerjinin %25 ‘ ini geçmemelidir. Çünkü fazla miktarda tüketilen proteinler vücutta glikoza dönüşür. Ketojenik diyette bazı besinlerin tüketimi sınırlandırılır. Özellikle paketli gıdalar, dondurma, şekerlemeler, hazır diyet ürünleri, bezelye, havuç, patates, kuru fasulye, kızartmalar, mayonez, çilek türü kırmızı meyve dışı tüm meyveler, süt, alkol ve işlenmiş tüm bitkisel yağlar kısıtlanır. Serbest olan besinler ise sakatat çeşitleri, kırmızı et, organik tavuk, kümes hayvanları, deniz mahsülleri, yumurta, tereyağı, yoğurt badem, kaju, ceviz, chia tohumu, keten tohumu, avokado, yaban mersini, çilek, böğürtlen, roka, maydanoz, karnabahar, brokoli evde yapılmış soslardır.

Göbek Çevresindeki Yağları Azaltmak için Paleo Diyeti

Göbek çevresi yağlarını azaltmak için paleo diyeti etkili bir diyet türüdür. Paleo diyeti, paketli gıdalardan kısıtlayıcı ve doğal besinlerden serbesttir. Tüketilmemesi gereken bazı besinler bulunur. Tuz, un ve şeker tüketimi tamamen kısıtlanır. Bu diyette süt, peynir, kefir, ayran, yoğurt, dondurma, krema gibi süt ürünlerinin tamamı yasaktır. Şeker içeren tüm gıdalar, mısır şurubu, tereyağı, margarin, baklagil çeşitleri, fıstık ezmesi, hamur işleri, paketli gıdalar, makarna, pirinç, bulgur, ekmek ve tahıl ürünlerinin tümü kısıtlanır. Paleo diyetinde tavuk eti, deniz mahsülleri, et çeşitleri, karnabahar, patlıcan, ıspanak, brokoli, maydanoz, pırasa, domates, zeytinyağı, avokado yağı, elma, manga, limon ve muz serbest olan besinlerdendir. Paleo diyetine dair çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Uzun vadede bu diyetin yapılması, süt ve süt ürünlerinin kısıtlanmış olması sebebiyle diş ve kemik hastalıklarına neden olabilmektedir.

Göbek Yağlarını Azaltmak için Atkins Diyeti

Atkins diyeti, proteinden zengin ve karbonhidrattan fakir bir diyettir. Diyette karbonhidrat kaynakları sınırlandırılır. Bu sayede vücut yağ yakım sürecini hızlandırır. Proteinden zengin olması ise uzun süre tokluk sağlar ve iştahı azaltır. Bu sayede daha az az kalori alınır. Atkins diyetinde tüketilmemesi gereken bazı gıdalar vardır. Özellikle meyve suyu ve şekerleme gibi şeker içeren gıdalar, hamurişleri, buğday ve arpa gibi tahıllar, konaola yağı, soya yağı, mısır özü yağı, nohut, fasulye, mercimek, havuç, patates, bezelye, incir, üzüm, şalgam, armut ve muz tüketimi sınırlandırılır. Atkins diyetinde et ve süt ürünleri gibi protein içeriği yüksek besinler serbesttir. Yumurta, kuşkonmaz, brokoli, ıspanak, ayran, tereyağı, brüksel lahanası, enginar, kereviz, patlıcan, biber ve yağlı yemişlerin tüketimi sınırlandırılmaz. Atkins diyetinde hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve avokado yağı gibi sağlıklı yağlar tüketilebilir. Ayrıca diyet yapıldığı sürece günlük 2 – 2.5 litre kadar su tüketimi önerilmektedir.

Göbek Çevresindeki Yağları Eritmek için Egzersizler

Göbek çevresindeki yağlanma üzerinde oldukça etkili olan egzersiz çeşitleri aşağıdaki gibidir.

 • Crunches

Crunches, yarım mekik hareketedir. Sırt üzeri uzanılarak dizler hafifçe bükülür. Ayak tabanları yere tam olarak basılır. Kollar çapraz şekilde ya göğüs kısmına ya da baş arkasına konulur. Uzanma pozisyon burundan nefes alınır ve kalkarken ağızdan nefes verilir. Bu pozisyonda karın kaslarına ağırlık verilir. Kalkış halindeyken 3 – 5 saniye arasında beklenilir ve tekrardan uzanma pozisyonuna gelinir. 

 • Bisiklet hareketi

Yere sırt üstü yatılır. Dizler yere 90 derece olacak şekilde kırılır. Dirsekler kırılarak boyunda birleştirilir. Sol diz sağ dirseğe çekilir. Tekrar sırt üstü uzanma pozisyonuna geçilir ve sağ diz sol dirseğe çekilir. Bu hareket esnasında spor aleti de kullanılabilir. 

 • Bacak ile çember şekli çizme

Eller vücuda yapıştırılarak yere sırt üstü yatılır. Sağ bacak bükülmeden 90 derecelik açıyla havaya doğru kaldırılır. Ayak parmak uçları tavana doğru gergin şekilde tutulur. 10 – 60 saniye arasında bu hareket devamlı yapılır sonrasında diğer bacağa geçilir. Egzersizin daha etkili olması için yaylı egzersiz aleti kullanılabilir. Bu sayede kol kasları da çalışmış olur.

 • Kalça kaldırma egzersizi

Avuç içleri yere bakacak halde sırt üstü yatılır. Bacaklar birbirine yapışık duracak şekilde kırmadan havaya kaldırılır. Bacaklar kaldırıldığında nefes verilir, tekrar yere yatırıldığında ise nefes alınır. Bu hareket yapılırken baş ve omuz sabit olmalıdır. Bu egzersiz yapılırken mekik aletinden yardım alınabilir. Bu sayede kol ve karın kasları beraber çalışmış olur.

 • Plank hareketi

Plank hareketinde dizler üstünde dururken yüz üstü olacak şekilde yere uzanılır. Kollar dik olmalıdır. Ayaklar uzatılır ve ayak parmak ucunda durulur. Eller ve dirsekler yere gelecek konumda durulur. Derin nefes alınır ve en az 30 saniye boyunca bu şekilde sabit beklenilir.

 • Dağa tırmanma hareketi

Avuç içleri yere dönük ve kollar dik bir şekilde durulur. Hareket yapılırken bacaklar uzatılır ve ayaklar eğilmiş şekilde durulur. Önce sağ diz yavaş bir şekilde karın bölgesine doğru çekilir ardından eski konuma tekrar dönülür. Sonrasında sol diz yavaş bir şekilde karın bölgesine doğru çekilir ve eski konuma dönülür. 

 • Flutter kicks egzersizi

Yere sırt üstü olacak şekilde uzanılır. Eller baş arkasında birleştirilir ve baş sabit kalacak halde omuzlar hafif kaldırılır. Aynı zamanda ayaklar yerden 15 cm yukarıda kalacak şekilde havaya kaldırılır. Sağ ayak biraz daha yukarı kaldırılır ve tekrar indirilir. Ardından sol ayak yukarı kaldırılır ve baştaki konuma dönülür. 

Göbek Eritme Aleti İşe Yarar mı?

Prof. Dr. İlhan Yetkin, egzersize bağlı yöntem dışındaki şeylerin göbek eritmeye faydası olmadığını söylemektedir. Titreşimli cihazların veya buna benzer yağ eritme adı altındaki ürünlerin etkisiz olduğunu çünkü yağ hücrelerinin çok derinde olduğunu söylemektedir. Vücuttaki yağ kaybının asıl nedeni kalori açığı yaratmak ile ilgilidir. Egzersiz ve sporlarla metabolizma hızlandırılır aynı zamanda vücut yağ yakımına başlar. Günlük beslenme programları kişiye özgü hazırlanır. Bunun sebebi herkesin alması gereken kalorinin farklı olmasıdır. Göbek eritme aletinin sonuçları olumlu ise bunun sebebi titreşim değil günlük rutinin değişmiş olması ile ilgilidir. 

Alt Göbek Nasıl Eritilir?

Fazla kalori alınması, aşırı yağlı beslenilmesi, trans yağ tüketimi veya belirli hastalıklara bağlı olarak vücutta yağlanmalar görülür. Kişideki yağlanma görülen bölge genetiktir. Bazı kişilerin vücudu elma tip iken bazılarınınkinin ise armut tip olması gibi. Göbek yağlanmasının da asıl sebebi yüksek derecede yağlı beslenmektir. Beraberinde ise gelen diyabet bu durumun en büyük risk faktörüdür. Alt göbek eritmek için günlük beslenme alışkanlıkları değiştirilmelidir. Yüksek yağlı besinlerden kaçınılmalı ve sağlıklı yağlardan yeterli faydalanma sağlanmalıdır. Trans yağları içeren paketli gıdalardan uzak durulmalıdır. Sebze ve meyve gibi lifli besinler diyet listelerine dahil edilmelidir. Aynı zamanda günlük egzersiz ve spor alışkanlıkları sürdürülmelidir. Alt göbeğe yönelik egzersizler planlanmalı ve düzenli bir şekilde devamlılık sağlanmalıdır. Ek olarak, gün içerisinde 2 ila 2.5 litre su tüketimi unutulmamalıdır. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!