Ginkgo biloba nedir

Ginkgo Biloba Nedir?

Ginkgo bilobanın faydaları nelerdir? Ginkgo biloba enerji verir mi? Ginkgo biloba nasıl kullanılmalıdır?
Elma Sirkesi Nedir? Okunuyor Ginkgo Biloba Nedir? 9 dakika İlerle Selenyum Nedir?

Ginkgo Biloba boyları 20 ile 5 metre arasında değişen ve yaprak döken bir ağacın yapraklarından elde edilen takviyedir. Yapraklarının damarlı ve yelpaze biçimli olması, bu ağacın en çok öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. Ginkgo bilobayı ilginç kılan özelliklerinden belki de en şaşırtıcı olanı, bu ağacın yaşayan bir fosil olması! Araştırmacılara göre bu ağacın geçmişi 270 milyon yıl öncesine, Permian Çağı’na kadar uzanıyor. Bu da demek oluyor ki ginkgo bilobanın ataları, dinozorlarla aynı dönemi paylaşıyor. Çin, Kore ve Japonya’da yetişen bu ağaç, 1730’lu yıllardan bu yana Avrupa’da da yetiştiriliyor. 1784 yılında ise William Hamilton’ın bahçesine getirilen ağaç, bu tarihten beri Amerika Birleşik Devletleri’nde de yetiştiriliyor. Ginkgo biloba ağacı dünyadaki en uzun yaşayan ağaç türlerinden biridir, ömürleri ortalama 1000 yıldır.

Ginkgo Biloba Ne Demek?

Ginkgo ismi Çince gümüş ve kayısı anlamına gelen iki harfle yazılır. Japonca 'ya ginkyo şeklinde geçmiştir. 17. yüzyılda bu ağaç ile karşılaşan ilk Avrupalı olan Engelbert Kaempfer de ismi başlangıçta Japonca telaffuzuna göre kaydetmiş, sonradan ginkgo benimsenmiştir. Çağdaş Japonca'da (kanji karakterleri aynı kalmakla birlikte) ichō veya ginnan olarak anılmaktadır. Kabuklu tohumlarına çağdaş Çince'de 白果 (bái guo), "beyaz meyve" denmektedir.

Bu ağaç Türkiye'de gümüş kaysı, fil kulağı, kız saçı, Çin yelpaze çamı gibi isimlerle de anılmaktadır.

Ginkgo Bilobanin Özellikleri Nedir?

Ginkgo yapraklarının özü flavonid glükozidleri içermektedir ve ginkgolidler (Ginkgo özü bazlı ürünler) eczacılıkta giderek daha yaygın şekilde kullanılmaktadır. Mevcut bilimsel araştırmalar Alzaimer(Hafıza Kaybı, Unutkanlık) rahatsızlıklarında, hafıza güçlendirmede, baş dönmesini önleme ve zihinsel konsantrasyon arttırmada gingko özünün mutlak yararları bulunduğuna işaret etmekte olup, olası diğer faydalarına ilişkin çalışmalar sürmektedir.

Fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırma cep telefonlarının beyne yaymış olduğu dalgalara karşı Ginkgo Biloba'nın faydası olduğu deneyler sonucu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Hiroşima ve Nagasaki'de bile Ginkgo Biloba ağaçları ayakta kalmıştır.

İleri yaşlardaki insanların kullanması tavsiye edilir.

Ginkgo Biloba Ne İşe Yarar?

Ginkgo Bilobain bağışıklık sistemini güçlendirir, alzheimer oluşma riskini azaltır, depresyona iyi gelmektedir, iltihaplanmaların daha hızlı iyileşmesine destek olur, migren ve baş ağrılarına iyi gelmektedir, vücuda enerji verir, regl ve regl öncesi sorunların daha az hissedilmesini sağlar, cilt sağlığını olumlu etkilemektedir, cinsel işlev bozukluklarına da iyi geldiği söylenmektedir.

ginkgo biloba kapsülü

Ginkgo Bilobanın Faydaları Nedir?

Ginkgo Biloba;

1. Hafıza bozukluklarına karşı etkilidir

Ginkgo biloba yaprağı Alzheimer ve diğer hafıza sorunlarına karşı etkilidir. Ayrıca, özellikle yaşlılarda beyindeki kan akışı azalmasına bağlı olarak görülebilen hafıza kaybı, baş dönmesi, konsantrasyon ve duygu durum bozuklukları gibi rahatsızlıklar için kullanılır. Beyinde düşünmeyle ilgili problemlere neden olabilecek değişikliklere müdahale etmek için bir antioksidan görevi görür.

2. Astım ve bronşit rahatsızlıklarına iyi gelir

Ginkgo Biloba, astım ve bronşit tedavisine yardımcıdır.Sabah ve akşam içilen çayın astım ataklarını hafiflettiği kanıtlanmıştır. Ayrıca düzenli olarak tüketildiğinde bronşları açmaya yardımcıdır.

3. Kan dolaşımını iyileştirir

Kan dolaşımını iyileştiren Ginkgo Biloba beyin, gözler, kulaklar ve bacakların daha iyi işlev görmesine yardımcı olur.

4. Enfeksiyon ile mücadele eder

Tohumlarının içeriğinde vücutta enfeksiyona sebep olan mantar ve bakterileri yok edebilecek maddeler bulunur. Antienflamatuar özelliğiyle alerji ve enfeksiyonun neden olduğu iltihaplanmayı iyileştirir.

5. Depresyona iyi gelir


Merkezi sinir sistemini etkileyebilecek bileşenler ve asitler içeren Ginkgo Biloba özü depresyon ile mücadelede etkilidir. Ruh halini iyileştirerek depresyonu ve panik atağı azaltır. Stres hormonları üzerinde baskı kurarak stres ile başa çıkmayı kolaylaştırır.

6. Migrenle savaşır

Kafadaki basıncı azaltır, damarların gevşemesini sağlar. Bu özellikleri ile migren ve çeşitli baş ağrılarını azaltır.

7. Cilt sağlığını korur

E vitamini açısından oldukça zengin bir bitki olması sebebiyle cilt sağlığını korumada etkilidir. Yara izi, akne ve sivilce gibi cilt sorunlarına çözüm olabilir. Cilt kuruluğunu giderir ve cildin kırışmasının önüne geçer. Ciltteki ince çizgilerin giderilmesinde etkilidir.

8. Felç geçirme riskini azaltır

Kan pıhtısı oluşumunu azaltan Ginkgo Biloba bu özelliği ile felç geçirme riskini azaltır. Ayrıca hasarlı beyin hücrelerinin iyileşmesine yardımcıdır.

9. Antioksidan özelliğe sahiptir

Antioksidan bir bitki olan Ginkgo Biloba hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur. Böylelikle kanser başta olmak üzere birçok hastalığın oluşumunu engeller.

Ek olarak:

 1. Göz sağlığını korur
 2. Basurun iyileşmesini sağlar
 3. İyi bir güneş koruyucudur
 4. Kulak sağlığını korur
 5. Cinsel isteksizlik sorununu ortadan kaldırır
 6. Saç dökülmesini önler
 7. Kardiyovasküler sorunları giderir
 8. Enerji verir
 9. Bazı kanser türlerine karşı etkilidir
 10. Regl öncesi sendromu azaltır

Ginkgo Bilobanın Zararları Nedir?

Ginkgo Biloba faydaları olduğu kadar yan etkileri de olabilen bir bitki. Bu sebeple onu kullanmaya karar vermeden önce aşağıdaki zararlardan, yan etkilerinden de haberdar olunmalıdır.

 • Ginkgo biloba, kan dolaşımı ile ilgili sorunlar yaşayanlar, kan pıhtılaşmasıyla ilgili ilaç kullananlar, düzenli olarak aspirin kullananlar başta olmak üzere kronik-ciddi bir sağlık sorunu olanlar için olumsuz etkiler oluşturabiliyor. Bu sebeple bu ve benzeri hastalıkları bulunanların ginkgo biloba tüketmemesi önerilmektedir.
 • Şeker hastası olanların, yaşlıların, yakın zamanda ameliyat olacak olanların da ginkgo biloba tüketmemesi önemli.
 • Aynı şekilde hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kadınların ve antidepresan kullananların da tüketmemesi önerilmektedir.
 • Ginkgo bilobain yaygın olarak görülen yan etkileri arasında mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, kanamada artış, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, kaşıntı ve kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlar ve huzursuzluk- sinirlilik hali gibi durumlar bulunmaktadır. 
 • Bu yan etkilerin yaşanmaması için Ginkgo Bilobaini mutlaka doktor kontrolünde ve onun önerileri doğrultusunda kullanılmalıdır.
ginkgo biloba çayı

Ginkgo Biloba Çayı Nedir?

Ginkgo Biloba çayı, içeriğindeki besin maddeleriyle; kalpten göz sağlığına alzheimerdan cinsel rahatsızlıklara kadar geniş yelpazede bir etkisi bulunmaktadır. Kullanımı her geçen gün daha da artmaktadır. 

Ginkgo Biloba çayı bitki yapraklarından elde edilen bir tür çaydır. Ağaç yaprakları ile tohumları ve meyveleri, sayısız hastalığı tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Ginkgo Biloba çayının faydaları oldukça fazladır:

 • Günde iki fincan Ginkgo Biloba çayı bronşit ve astım ataklarını hafifletebilmektedir. Ginkgo Biloba çayı düzenli olarak tüketildiği zaman bronşları açmaya yardımcıdır.
 •  Ginkgo Biloba çayı son yıllarda depresif sorunların giderilmesinde de kullanılmaktadır. Ginkgo Biloba özü, merkezi sinir sistemini etkileyebilecek ölçüde bileşenler ve asitler içermektedir. Ginkgo Biloba çayı migren ağrılarına deva olmaktadır.
 •  Ginkgo Biloba çayı E vitamini açısından oldukça zengin bir çaydır. Bu sebeple cilt sağlığının korunmasına destek olmaktadır.
 •  Ginkgo Biloba çayı, Alzheimer hastalığı hafıza kaybı sorunları ve tüm nöral sorunlara karşı savaşmaktadır.
 •  Ginkgo Biloba çayı, felç geçirme riskini ciddi ölçüde azaltmaktadır. Kan pıhtı oluşumunu azaltır ve felç geçirme riskini düşürür. Ayrıca  Ginkgo Biloba çayı hasarlı beyin hücrelerinin iyileşmesini de sağlar.
 •  Ginkgo Biloba çayının antioksidan özelliği de vardır. Vücuttaki hücreleri serbest radikallerin zararlı tüm etkilerinden korur ve ayrıca hasarlı hücreleri iyileştirmektedir.
 •  Ginkgo Biloba çayı gözlere çok faydalı bir çaydır. Gözlere olan kan akışını arttırdığı ve bunun sonucunda kornea ve retinaya gelebilecek zararları da önlediği belirtilmektedir.
 •  Ginkgo Biloba çayı saç dökülmelerini azaltabilmektedir. Erkeklerde sıklıkla rastlanan kellik sorunu için de faydalı olduğu belirtilmektedir.
 •  Ginkgo Bilobanın enerji verici bir özelliği vardır. Ginkgo Biloba çayının sabah akşam günde iki kez tüketimi bedeni zinde tutar.
 •  Ginkgo Biloba çayının düzenli kullanımı bazı kanser türlerine yakalanma riskini de azaltır.

Ginkgo Biloba Çayı Nasıl Kullanılır?

Günde iki kez aç ya da tok karnına içilebilecek Ginkgo Biloba çayını hazırlamak için önce bir bardak su kaynatılır. Daha sonra kaynamış suyun içine bir tutam kadar Ginkgo Biloba yaprağı atılır. Beş dakika kadar çayın demlenmesi beklenir. Böylelikle Ginkgo Biloba çayı yapılmış olur. Çayın demlenme süresine dikkat edilmelidir.

Ginkgo Biloba Ekstresi Nedir?

Ginkgo ağacından elde edilmekte olan Ginkgo Biloba ekstreleri çok fazla satan besin takviyelerindendir. Bilişsel işlevleri iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Geleneksel kullanım amaçları arasında ise mesane enfeksiyonunu yatıştırmak ve cinsel enerjiyi artırmak bulunur. Fakat bazı antidepresan ilaçları kullanan kişiler bu ekstreleri kullanmamalıdır.

Ginkgo Biloba Takviyesi Nasıl Kullanılır?

Ginkgo Bilobalar belirli mevsimlerde sarımtırak- beyaz renkli erik benzeri meyveler üretiyor ve bu meyvelerden uçucu bir yağ elde ediliyor. Fakat bu ağacın en önemli bölümünü flavonoid glikozitleri içeren yaprakları oluşturuyor. Ayrıca Ginkgo Biloba yapraklarının güçlü bir A vitamini ve potasyum kaynağı olduğu biliniyor. Ginkgo Biloba yaprakları toplandıktan sonra bir dizi işlemden geçiriliyor ve bu sayede içeriğindeki yararlı maddelerin seçildiği bir özüt hazırlanıyor. Elde edilen Ginkgo Biloba ekstresi tablet kapsül ya da sıvı formlarda kullanıma sunuluyor. Ginkgo Biloba özütü özellikle kozmetik ve ilaç sektörlerinde etken madde olarak sıklıkla tercih ediliyor.

Ginkgo Biloba takviye edici tüketilmesinin yanı sıra doktor önerisi ile kullanımlarda genellikle kapsül ve tablet formları tercih ediliyor. Bu formlarda Ginkgo Biloba  ve  ginseng bir arada sunuluyor. Bunun dışında Ginkgo Biloba yapraklarından çayı da yapılabiliyor. Fakat tüm bitki çaylarında olduğu gibi Ginkgo Biloba  çayında da özellikle kronik hastalıkları bulunanların bu çayı tüketmeye başlamadan önce doktora danışmaları büyük önem arz ediyor.

Ginkgo Biloba takviyelerine örnek olarak Solgar Ginkgo Biloba Leaf Extract 60 Kapsül bulunmaktadır.

Solgar Ginkgo Biloba Leaf Extract 60 Kapsül

Solgar Ginkgo Biloba, ginkgo biloba yapraklarından elde edilen gıda takviyesidir.Ginkgo Biloba Çin'liler tarafından geleneksel olarak kullanılmakta olan bir bitkidir.

Solgar Ginkgo Biloba Leaf Extract 60 Kapsül Özellikleri:

Bu takviye edici gıda, bitkisel kapsül formunda hazırlanmış olup 60’ lık cam şişede sunulmaktadır.

İçeriğinde şeker, buğday, gluten, tuz, nişasta, maya ve süt ürünleri bulunmamaktadır.

Sentetik renklendirici, yapay tatlandırıcı veya koruyucu içermemektedir. Bu maddelere hassasiyeti olanların ve vejetaryenlerin kullanımına uygundur.

Ginkgo Biloba Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Ginkgo Bilobanın adı ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlasa da bu bitki başka ülkelerde çok uzun zamandır bilinmekte ve kullanılmaktadır. Hatta Ginkgo Biloba alternatif tıpta dünya çapında önemli bir yer kazanmış durumda. Ginkgo Biloba içerdiği antioksidanlar ve hücresel düzeydeki güçlü etkisi ile vücut için fonksiyonlu doğal bir destektir. 

Hafıza problemi yaşayan , kulak çınlaması, baş dönmesi, cinsel güçsüzlük konularında sıkıntı yaşandığı zaman kullanılmalıdır.

Ginkgo Biloba Hangi Miktarda Kullanılmalıdır?

Ginkgo Biloba uygun dozda tüketildiği takdirde pek çok açıdan fayda sağladığı gibi doz aşımında istenmeyen etkilere de sahip olabiliyor. Ginkgo Bilobanın yetişkinler için günlük doz olarak kullanımı 80-240 gr aralığında önerilirken, bu dozun ilgili ürün bazında önerilen miktarı aşmaması gerektiği de özellikle vurgulanmaktadır.

Ginkgo Biloba Fiyatları Nedir?

Ginkgo Biloba yaprağının 100 gramı 50-100 ₺ civarındadır. Ginkgo Biloba tabletler 70-150 ₺ civarında, Ginkgo Biloba kapsüller de 100-200 ₺ civarında fiyata sahiptir.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!