Gainer nedir?

Gainer Nedir?

Gainer, kilo almaya yardımcı olan, günlük alınması gereken kalori miktarını karşılayabilecek bir protein tozudur. Gainer, içeriğinde yağ, karbonhidrat ve protein içermektedir. Halk arasında kilo aldıran toz olarak da bilinir. Vücut geliştirme sporu yapanların kullandığı gainer, kasların da çok daha kısa sürede oluşmasına yardımcı oluyor. 

Gaineri spordan önce ya da sonra kullanabilirsiniz. Salt kilo almak amacı ile kullananlar ise sabah bir tatlı kaşığı gainer tüketebilir. 

Gainer Supplementi Nedir?

Mass gainer, kilo almaya yardımcı olan supplamentlerin tamamına verilen bir isimdir. Bitkisel kilo aldırıcılar ile herhangi bir ilgisi yoktur. Ancak bu ürün tek başına kilo almak için yeterli değildir. Ürünü kullanırken beslenme şeklinize de özen göstermeniz gerekir. Özen gösterdiğiniz takdirde mass gainer kilo almanıza yardımcı olur. 

Glutamine Karpuz

BigJoy Sports BIGMASS Gainer GH FACTORS Çikolata 3000 g

Ürünü İncele

Kimler Gainer Kullanmalıdır?

Gainer kullanmak için özel bir sebebiniz olmasına gerek yoktur; ancak özellikle kilo alma sorunu yaşayanlar ve vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar gainer kullanarak gerçekleştirmek istedikleri amaca daha kolay ulaşırlar. 

Kilo almak kadar kilo alamamak da birçok insanın kâbusu haline gelebilir. Acil kilo alması gereken, günlük kalori ihtiyacını yediklerinden karşılayamayanlar ve besin değeri yüksek hayvansal gıdalarla beslenemeyenler gainer tozlarla kilo alımını sağlayabilirler. İştah durumu kötü olan kişilerde bu toz bir nevi likit görevi görür. 

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler de gainer toz yardımı ile kas kütlesi kazanmayı daha kolay hale getirir. Kas kütlesini geliştirmek için spordan önce ya da sonra ızgara tavuk, balık, haşlanmış et, yumurta gibi gıdaları tüketmek önerilir. Spor yapan kişi bazen bu gıdaları bulamadığından bazen de zamandan tasarruf yapmak için daha kolay bir yolla elde ettiği gainer tozu kullanır. Gainer toz su ya da süt ile karıştırılarak da tüketilebilir. 

gainer supplement

Gainer Nasıl Kullanılır?

Gainer kullanımı oldukça pratiktir. İster su ile ister süt ile karıştırılan gainer tozu rahatlıkla tüketilebilir. Burada önemli olan nokta süt ya da su içine koyacağınız gainer tozunun ölçüsüdür. 

Günlük almanız gereken kalori miktarından 1000 fazlasını almak hızlı bir şekilde yağ kütlelerinin oluşmasına yardımcı olur. Bundan dolayı mutlaka kalori miktarına hesaplanıp ona göre bir ölçü belirlenmelidir. Gelişigüzel kullanılması durumunda kontrolsüz kilo alımı gerçekleşebilir. Örneğin yetişkin bir erkek sporcu günde 1000 kalorinin üzerine çıkmalıdır. Bunu sağlamak için en kolay ve hızlı yol yeterli düzeyde gainer toz kullanmaktır. 

Gainer kullanırken beslenmenize aynı özende devam etmelisiniz. Sadece gainer tozu kullanmak ne kas kütlesini korumaya ne de kilo almaya yardımcı olur. Gainer toz bir ek takviyedir. 

Gainer Spordan Ne Kadar Önce Tüketilmelidir?

Gainer spordan önce kullanılacaksa, spora başlamadan 30 dakika evvel kullanılması önerilmektedir. Böylece tozun içerisindeki bileşenler kas kütlelerine ulaşıp yapışmış olur.  

Gainer Spordan Ne Kadar Önce Tüketilmelidir?   

Eğer gaineri sporla birlikte kullanıyorsanız spor sonrası tüketim en sağlıklı sonucu verecektir. Spor yaptıktan 30 dakika sonra kas gelişimi doruk noktaya ulaşır. Bu noktada kas büyümesini sağlamak ve kasın glikojen depolarını yenilemek için gainer kullanımı olumlu etki yapacaktır.

Gainer Gece Uyumadan Önce İçilebilir mi?

Gece uyumadan evvel gainer içilebilir. Gainer tozu, içeriğinde protein barındırmaktadır. Bu proteinler de amino asit taşırlar. Amino asitler sindirilip kana karıştıktan sonra kas hücrelerinin onarımında aktif rol üstlenirler. 

Bu noktada önemli olan şey nasıl bir gainer tozu seçeceğinizdir. Yatmadan önce alacağınız protein seviyesi ideal olmalıdır. Eğer dozu aşarsanız midenizde şişkinlik oluşabilir. Bu da rahat bir uykunun önüne geçecektir. Tavsiye edilen şeylerden biri de gece yatmadan evvel tozu sütle karıştırarak içmemeniz. Süt laktoz içeren bir besindir. Eğer illa süt ile içecekseniz yağ oranı yüzde 2’yı aşmayan laktozsuz sütleri tercih etmelisiniz.

En İyi Gainer Hangi Türde Karbonhidrat İçerir?

Gainer tozunda bulunan karbonhidrat oranı %75 oranındadır. Karbonhidrat kilo aldırıcı özelliğe sahip bir maddedir. Bundan dolayı kilo aldırma özelliği özellikle kilo sorunu yaşayan insanlar için önem teşkil eder. 

Karbonhidratlar yapıları gereği üç farklı gruba ayrılır; Monosakkarit, disakkarit ve polisakkarit. Yapı olarak en basit karbonhidrat grubu monosakkrittir. Disakkaritler sindirim sisteminde monosakkaritlere ayrılarak kullanılır. Polisakkartiler ise monosakkaritlerin bir araya gelmesi ile oluşur. 

Gainer Faydaları Nedir?

Gainerin düzenli kullanımında pek çok yararı görünmektedir. Gainerin yararları şunlardır:

  • Gainer tozu hızlı kilo almaya yardımcı olur. Bu durum bazen bu tozun yararları arasında olurken yanlış kullanımda kişinin zararına dönüşebilir. 
  • Sporcuların kas kütlelerini korumalarına yardımcı olur. 
  • İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde besin ögelerinin yanında destekleyici olarak kullanılır. 
  • İçeriğinde bulunan protein ve amino asitler tozu kullanan kişiye enerji verir. 
  • İyi seçilmiş gainer tozunda sentetik veya kimyasal madde bulunmaz. 

Gainer Zararları Nedir?

Gainerin gelişigüzel kullanımında pek çok zararı da olabilir. Gainer tozunun zararları şunlardır:

  • Gainer düzensiz kullanımlarda aşırı kilo almaya sebebiyet verir. Özellikle bel ve karın bölgesinde yağlanmaya sebebiyet verebilir. 
  • Gainer tozun düzensiz kullanımında ortaya çıkan bir diğer sorun ise böbrek rahatsızlığıdır. Böbrek rahatsızlıklarının birçoğu bu tip tozların yanlış kullanımından kaynaklanır. Bu ürünler hormon dengesi ile oynadıklarından hassas bir organ olan böbreklerde taş oluşumuna sebebiyet verebilir. 
  • Gainer tozunun zarar verebileceği bir diğer organ ise karaciğerdir. Özellikle gainer tozla birlikte alkol kullananlarda ciddi karaciğer sorunları görülebilir. 
  • Yüksek miktarda alınan gainer tozu hırıltı, öksürme, hapşırma gibi solunum yolu problemlerinin artmasına neden olabilir. Halihazırda solunum problemi olan hastalar gainer kullanmaktan kaçınmalıdır. 
  • Gainer toz içerdiği bileşenler nedeni ile alerjik reaksiyon yaratmaya uygun olabilirler. Kulkanacağınız tozun içeriğini mutlaka okuyun. Eğer alerjik reaksiyon verdiğiniz bir madde varsa kullanmaktan kaçının.
Protein tozu

Gainer Sütle mi Su ile Mi Kullanılmalıdır?

Gainer toz hem sütle hem de su ile tüketilebilir. Bu durum tamamen kullanıcının inisiyatifine kalmıştır. Ancak her iki durumda da ortaya çıkan besin değerlerinde bir değişkenlik olabilir. Toz kullanıcılarının birçoğu, tozdaki aromalardan daha iyi bir tat alabilmek için süt ile karıştırıp içerler. Süt ile karıştırılan gainer tozunun besin değerleri daha fazla yükselir. Sütte başlı başına bir protein deposudur. Bu noktada yağsız veya az yağlı bir süt kullanımı önerilir. Bu tip sütler bir bardağında 83 ya da 122 kalori içerir. Eğer aldığınız kaloriyi yukarı çekmek istiyorsanız süt ile karıştırılması daha doğaldır. Ancak süt, gainer tozunun içindeki maddelerin emilimini yavaşlatır. Eğer laktoza karşı duyarlılığınız varsa inek sütünden uzak durmanız gerekir. 

Gainer ile Protein Tozu Aynı Anda Kullanılabilir mi?

Her iki tozda aynı anda kullanılabilir ancak bu kullanım gereksiz bir kullanım olur. Çünkü her iki tozda benzer işlevlere sahiptirler. Gainer tozunu sadece kilo almak için kullananlar spor sırasında da protein tozu almaktadır. İki toz da kas kütlesini güçlendirdiği için aynı işlevi görür. 

Gainer İçeriğindeki Amino Asit Profili Önemli midir?

Vücudumuz proteinleri sindirerek amino asitlere dönüştürür. Bu amino asitler daha sonra vücudumuzun pek çok noktasında farklı görevleri yerine getirirler. 

Gainer içinde bulunan amino asitlerin en büyük faydası yağsız vücut kitlesini ve kas kütlesini arttırmasıdır. Amino asitlerin vücuttaki işlevleri için Amino asit nedir? adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

En İyi Gainer Supplementleri Nedir?

Sporla birlikte yağsız bir şekilde kilo almak isteyen insanlar için üretilen gainer tozları, özellikle vücut geliştirme sporu yapanların yanlarından eksik etmedikleri bir tozdur. Piyasada pek çok farklı markaya ait gainer supplementi bulunur; ancak bunlardan en çok kullanılanları şu markalardır:

1.Optimum Mass Gainer

Yüksek miktarda karbonhidrat içeren bu ürün, kilo alma dönemlerinde ve sporcularda olumlu sonuçlar alınmasına yarımcı olan bit tozdur. 

Başlangıç seviyesindeki bir kullanıcı sabah kalktıktan sonra ve antrenmandan 45 dakika önce bir ölçek kullanabilirler. Seviye ilerledikçe bu oranlarda da artış olur. Ürünün çilek, yer fıstığı, çikolata, kurabiye gibi farklı aromalarda tatları bulunur. Ürünün fiyatı ortalama 350 TL’dir. Bu fiyat gramaja göre değişkenlik gösterebilir. 

2.Weider Mega Mass Gainer

Almanya menşeili bu ürün yüksek bir hammadde kalitesine sahiptir. Her bir servisinde 850 kalori içeren bu ürün, biyolojik değerleri yüksek proteinlerle zenginleştirilmiştir. İçerisinde magnezyum, E vitamini, B vitaminleri ve C vitamini bulunur. Ürünün en çok talep gören gramajı 7000 gramdır ve bunun ortalama fiyatı 930 TL’dir. 

3.Musletech Premium Mass Gainer 

Yüksek kalorili oranı ile özellikle kilo alma dönemlerinde etkisi görülebilen bir tozdur. Yağ oranın uygunluğu da sporcular tarafından daha fazla kullanılmasını sağlar. Ortalama olarak servis başı fiyatı 20 TL’dir.

4.Hardline Progainer

Servis başı ortalama fiyatı 15,96 olan bu üründe %76 oranında karbonhidrat vardır. Düşük yağ oranı ile dikkat çeken bu ürün, çikolata, çilek ve muz gibi farklı aromalarda satılmaktadır. 

5.Vitargo Carboloader

Sporcu beslenmesinde uzun yıllardır hizmet veren Vitargo, patentli bir karbonhidrat kullanmaktadır. Bu marka ve model dünyanın en hızlı ve sağlıklı karbonhidrat takviyesi olarak da bilinir. 11 dakika içinde kana karışır ve insülin direncine olumsuz bir etki yapmaz. Ürün %91 oranında karbonhidrat içerir. 


 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!