Fruktoz Şurubu Nedir?

Fruktoz Şurubu Nedir?

Doğal yollarla alındığında hiçbir zararı bulunmayan fruktoz şurubunun özellikleri nelerdir? Fruktoz şurubu nasıl üretilir?

Basit şekerlerden biri olan fruktoz, doğada pek çok meyvede, kök sebzelerde ve tahılda doğal olarak bulunmaktadır. Tüm şekerler arasında en tatlı şekerlerden biri olan fruktoz, doğal olarak alındığında zararlı olmayan, ancak yapay yollarla elde edildiğinde bu yararlardan söz etmek mümkün değildir. Endüstriyel olan früktoz şurubu, yüksek oranda früktoz içerdiği için bu isimle adlandırılmaktadır.

Fruktoz Şurubu Zararları Nedir?

Fruktoz şurubunun insan sağlığı için pek çok zararı vardır. Bu zararlar şunlardır:

  • Fruktoz, leptin direncine neden olması yüzünden kilo almayı kolaylaştırır. Leptin iştah ve metabolizmanızı kontrol etmenize yardımcı olur. Leptin direncinin artması durumunda iştah artışı sonucu özellikle iç organlarda yağlanma görülmektedir. 
  • Fruktoz şurubu kansere sebebiyet veren bir şeker türüdür.  Fazla früktoz şurubu tüketiminde hücre fonksiyonlarında ve DNA’da ciddi hasarlar meydana gelir. Kontrolsüz olarak büyüyen hücrelerde kanser tetiklenmiş olur. Fruktozdan enerji alan bir kanser hücresi çok daha hızlı büyüyebilir. Özellikle karaciğer kanseri başta olmak üzere meme, pankreas, rahim gibi kanser türlerinin de en büyük yardımcısı früktoz şurubu gibi toksik besinlerdir. 
  • Fruktozun aşırı tüketimi tip2 diyabete neden olur. İnsülin direncini arttıran früktoz, karbonhidrat tüketimi ile doğru orantılıdır. Fazla früktoz tüketmek karbonhidratları sindirmek ve metobolize etmeyi zorlaştırır. Böylelikle uzun vadede diyabet hastalığı riski artar. 
  • Tatlandırıcılarda kullanılan früktoz şurubu, kan basıncını arttırarak hipertansiyona neden olabilir.   
  • Karaciğer yağlanmasına sebep olarak karaciğeri aşırı derece yorar. Früktozun karaciğere olan zararı alkolle eşdeğerdir. 
  • Oksalat ve kalsiyum atımını hızlandırdığından ötürü böbrek taşı ve gut hastalığına neden olur. 

Fruktoz Şurubuna Alternatif Olacak Atıştırmalar

Fruktoz şurubu içeren besinleri tüketmek istemeyen kişiler için hem sağlıklı hem de lezzetli atıştırmalıklar üretilmektedir. Fit1001 sitesinde de bulabileceğiniz bu alternatif ürünler şunlardır:

Bu ürünlerde ilave şeker ya da tatlandırıcı bulunmamaktadır. Geniş aroma skalası ile her damak tadına uygun ürün bulmak mümkündür. Bu ürünler aynı zamanda sporcuların da tüketebileceği protein ve besin değerlerini içerir. 

Fruktoz Şurubu Hangi Alanlarda Kullanılır?

Fruktoz şurubu özellikle gıda endüstrisinde sıklıkla kullanılan bir üründür. Verdiği tatların yanı sıra fonksiyonel olarak da kullanıldığı için raf ömrü olan ürünlerin içeriğinde yer almaktadır. Özellikle kola, meyve suyu gibi meşrubatlarda kullanılan früktoz şurubu, pastacılık sektöründe de kullanılmaktadır. Tadı çok fazla maskelememesinden dolayı tatlı ürünler için temel katkı maddelerinden biri haline gelmiştir. Soğukla temasında kristalleşmemesi de dondurulmuş ürünlerde kullanılabilmesine yol açmıştır. 

Fruktoz Şurubu İçeren Gıdalar Hangileridir?

Fruktoz içeren gıdalar genellikle hazır gıda kategorisindedir. Alkolsüz gazlı içecekler, kekler, paket bisküvi, gofret, dondurma, süt ürünleri, tek pişirimlik hazır yemekler, pastane ürünleri, mayonez, hazır konseve turşular ve salata sosları früktoz şurubu içerebilecek olan gıdalar arasındadır. 

Doğal olarak fruktoz içeren gıdalar ise içerisinde farklı miktarlarda früktoz içerebilir. Doğal früktoz ve früktoz şurubu arasında fark vardır. 

Fruktoz Şurubu Nasıl Üretilir?

Fruktoz şurubu, mısır nişastasındaki glikozun glukoz izomeraz enzimi yöntemi ile früktoza dönüştürülmesi ile üretilir. Fruktoz şurupları %42 veya %55 oranında früktoz içermektedir. %90 oranında früktoz içeren şurupların kullanımı Dünya Sağlık Örgütü tarafından sınırlandırılmıştır. 

Glikoz şurubunun izomerasyondan geçirilerek üretilen früktoz şurubu,  kromatografik kolonlarla beslenerek früktoz oranı yükseltilir. 

Fruktoz Şurubu ve Glikoz Şurubu Farkları Nedir?

Fruktoz ve glikoz urubu birbirlerine benzer ürünler olsalar da aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklar şöyle listelenebilir:

  • Fruktoz şurubu glikoza göre çok daha tatlı bir ürünüdür. Normal bir früktoz şurubu glikoz şurubuna oranla 2 kat daha tatlıdır. 
  • Glikoz şurubu genellikle mısır nişastasından elde edilirken, fruktoz şurubu glikoz şurubundan elde edilir. 
  • Fruktoz vücutta yağa çevrilirken glikoz enerjiye çevrilir. 
  • Her iki üründe sağlıksız olarak bilinse de, fruktozun kısa vadedeki zararı çok daha fazladır. 

Fruktoz, Glikoz Şurubunda da Bulunur Mu?

Glikoz şurubunda früktoz bulunmamaktadır. Bunun oluşabilmesi için glikoz şurubunu bir dizi işlemden geçirmek gerekmektedir. Bu işlem sonucunda da glikoz şurubu artık bir fruktoz şurubuna dönüşecektir. Gıda sanayisinde bazı ürünler glikoz ve fruktoz şuruplarının karışımından elde edilir. Buna früktoz-glikoz şurubu denir. 

Şeker, Fruktoz Şurubundan Daha Mı Zararlıdır?

Fruktoz da bir şeker türüdür. Şekerin zararlarını kıyaslayabilmek için önce şekerin neden üretildiği bilmek gerekir. Örneğin, doğal şeker pancarından üretilen bir şekerle früktoz şurubu arasında verdikleri zarar açısından farklar vardır. Doğal şekerlerde bulunan früktoz oranı diğer şekerlere oranla daha düşük olabilir. Rafine olarak üretilen şekerleri tüketmek, früktoz şurubu ile hazırlanan ürünleri tüketmekten daha az hasar verir. 

Fruktoz Şurubu Supplementlerde Bulunur mu?

Supplement genel olarak vücudumuzda bulunmayan veya yeteri kadar olmayan maddeleri dışarıdan almayı sağlayan bir besin takviyesidir. Bu tanım açısından düşünüldüğünde bu tip zararlı maddelerin supplementlerde bulunması mümkün değildir. Fruktoz şurubu hiçbir yararı olmayan bir üründür. Böylesine zararlı olan bir üründen insan sağlığı için faydalı bir besin takviyesi oluşturulması mümkün olmayacaktır. 

Fruktoz Şurubu Sporcular Tarafından Kullanılabilir mi?

Sporcular beslenme programlarında früktozu bulundurmamaktadır. Şeker türlerinin birçoğu kısa süreli enerji kazanımına yardımcı olsalar da, özellikle früktoz şurubu gibi sadece kısa süreli tokluk hissi sağlayabilen bir şeker sporcu sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturur. Fruktozun doğal besinlerden alınması gayet olağan bir beslenme programının bir parçası olabilir. Fruktoz şurubu doğal besinlerde değil daha çok hazır gıdalarda bulunmaktadır. Bundan dolayı bir sporcunun fruktoz şurubu içeren ürünlerden uzak durması gerekmektedir.  

Fruktoz Şurubu Diyabet Hastalarını Nasıl Etkiler?

Fruktoz şurubu, özellikle tip2 diyabet hastalığına yol açması ve insülin direncine neden olması nedeni ile şeker hastalarının uzak durması gereken ürünlerin başında gelmektedir. Sağlıklı bir bireyde insülinin yükselmesi karbonhidrat tüketimi ile yükselir. Fruktozun fazla tüketimi vücudunuzun insülin direncini arttıracağından karbonhidratları sindirmek ve metabolize etmek için hücrelerin ihtiyaç duyduğu esneklik azalmış olur. Böylelikle uzun vadede hem kan şekeri hem de insülin yükselmiş olur. Hangi derece olursa olsun, şeker hastaları früktoz şurubu içeren ürünlerden uzak durmalıdır. 


 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.