Fondöten Nedir

Fondöten Nedir?

Fondötenin cildinize etkilerini biliyor musunuz? Daha kusursuz bir fondöten görünümüne nasıl ulaşırsınız?

Kelime kökenine bakıldığı zamana Fransızcadan dilimize geçmiş olan “fond de tein”  zemin ve yüz rengi kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Günlük rutinlerin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş olan fondötenin asıl görevi ciltte bulunan kusurları örtmek, sivilce lekelerini kapatmak, renk eşitsizliklerini düzenlemek, ciltte bulunan lekeleri gizlemek için kullanılır. Makyaj dilinde cilt kusurlarını gizlemek anlamına gelen fondöten, kullanımı ile ortaya çıkardığı kusursuz görünüm ile kendi içerisinde farklı çeşitlerin oluşmasına neden oldu. Fondöten özelliklerine göre çeşitlere ayrılmaktadır. Bu sebeple her birinin kullanımı da farklı olmaktadır. En çok kullanılan sıvı ve pudradır. Fakat bunun dışında stick, krem, cushion, mat ve su bazlı çeşitleri de vardır. Ne türde olursa olsun ancak doğru kullanıldığı zaman kusursuz bir cilt görünümüne sahip olmak mümkündür.

Fondöten Ne İşe Yarar?

Fondöten bir yüz makyajı ürünüdür. Yumuşak, sağlıklı ve genç bir cilt görünümü sağlar. Güneşe karşı koruma faktörlü fondötenler veya yaşlanma karşıtı antioksidan içeren fondötenler güzel bir cilt görünümünün yanı sıra cildi güneşe ve yaşlanmaya karşı korur. Son teknoloji ile üretilen fondötenler sadece iyi görünmek için değil aynı zamanda sivilce ve leke tedavileri için de kullanılabilmektedir. Akneyle savaşan çoğu fondöten yüzde 0,5 oranında cilt temizleyici salisilik asit içeriyor (Bu oran cilt bakımı ürünlerinin çoğunda yüzde bir ya da iki oranında kullanılır). Bu düşük doz destekleri, aşırı kuru cildinizde kullandığınızda akneleri tedavi ediyor. İster toz, ister likit fondöten seçin yağ emici silisli ya da killi olanları tercih etmelisiniz ki fazla yağı tamamen temizlesin.

Fondöten ile kusursuz, parıldayan ve ışıltılı görünen sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Cilt tonu eşitlemeye, pürüzsüz ve eşit görünümlü bir cilde sahip olmak için fondöten kullanılmalıdır.

Dermoskin BB Krem, tüm cilt tiplerine uygun olup kapatıcı özelliği ile cilt tonunu eşitler. Tek başına veya makyaj bazı olarak uygulanabilir. İnce çizgilerin, gözeneklerin ve diğer cilt kusurlarının görünümünü azaltmaya ve cildin nemlenmesine yardımcı olur. 

Fondöten Özellikleri Nelerdir?

Fondöten siyah nokta, sivilce, akne, yara izleri, lekeleri kapatma özelliğine sahiptir.Yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklı morluklar, halkalar, şişlikler, torbalanmaları kapatmaya yardımcı olur.Ciltte meydana gelen renk eşitsizliklerini kapatma özelliğine sahiptir. Makyajda cildin pürüzsüz, sağlıklı ve ışıltılı görünmesini sağlar.

Fondöten Ham Maddesi Nedir?

Fondöten hammaddeleri cetyl stearyl alkol,stearik asit, emülgatör olarak cetearate 25, talk, trimetilsiloksi silika, likit parafin, esans, koruyucu, su ve yağlandırıcılar kullanılır.

Fondöten Yüze Nasıl Uygulanır?

Fondöten yüze uygulanmadan önce, yani makyajdan önce cildin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Cildin temizliğinin yapılmasının ardından nemlendirme işlemi yapılmalı,  fondötenin pürüzsüz görünmesi için fondöten bazı kullanılmalıdır. Nemli bir cilt, fondöteni daha iyi hapseder ve makyajın daha doğal durmasını sağlar. Baz uygulaması da fondötenin daha pürüzsüz görünmesini sağlar ve dayanıklılığını arttırır. Fondöten seçilirken cilt tonu ile aynı olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca cilt tonunun yanı sıra cilt tipine de uygun olmalıdır. Örneğin yağlı bir cilde sahipsen matlaştırıcı fondötenleri, kuru bir cilde sahip isen nemli bitişli fondötenleri tercih edebilirsin. Fondöten göz altlarına uygulanmamalıdır. Fazla uygulamamaya da dikkat edilmelidir çünkü yapay ve daha kusurlu bir görünüme neden olur. Kullanılan fırça veya süngerin temiz olmasına özen gösterilmelidir. Fondöten uygularken ilk dikkat etmeniz gereken şey fondötenin miktarı. Çok miktarda fondöten kullanmak maske etkisi yaratacak ve çizgilerinize dolup sizi yaşlı gösterecektir. Çok az miktarda fondöten kullanmak ise kusurlarınızı örtmeyecek ya da parça parça duracaktır. O nedenle az az alıp yavaş yavaş miktarı arttırmak gereklidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise fondöten uygularken kullanılacak olan enstrümandır. Fondöten çeşitlerine göre cilde uygulanma türleri değişmektedir. Likit, pudra, stick, krem, köpük, krem-toz fondöten çeşitleridir.

  • Likit Fondöten

Likit fondöten kapatıcılık özelliği güçlü olan bir fondöten türüdür. Lekeler, sivilceler, cilt tonu eşitsizlikleri olan ciltler için  tercih edilmesi gereken fondöten çeşididir. Sıvı yapıya sahip oldukları için cilt ile kolaylıkla bütünleşirler ve sağlıklı bir cilt görünümüne sıvı fondöten ile ulaşılabilir. Likit fondötenler tüm cilt tiplerine uygun olarak kullanılabilir.

Likit fondöteni parmaklarınızla, sık kıllı makyaj fırçası veya nemli makyaj süngeri ile uygulayabilirsiniz. Parmak ile uygulama fondötenin ciltte daha doğal durmasına yardımcı olmaktadır. Makyaj süngeri likit fondöten kullanımında sıvı bir yapıya sahip olan fondöteni emecektir. Bu sebeple fondöten miktarına dikkat edilmelidir. Likit fondöteni uygulamanın en ideal yolu fırça kullanımıdır. Her bölgeye eşit miktarda uygulanmasına dikkat edilmeli, dairesel hareketler ile yüze iyice yedirilmelidir. 

  • Pudra Fondöten 

Pudra fondöten de en çok tercih edilen fondöten çeşitlerindendir. Pudra fondötenler hem kullanışlı hem de kullanılması en kolay fondötenlerdendir. Sıkıştırılmış ya da toz halinde bulunan fondötenler orta kapatıcılıktadır. Fazla ince çizgi içermeyen, yağlı ciltler için oldukça uygun bir üründür. Sıkıştırılmış olanlar ince bir sünger yardımı ile, toz halinde olanları da yumuşak bir fırça yardımı ile uygulanabilmektedir. Pudra fondötenler parlamayı azaltmak için t bölgesinde kullanılabilir. Hafif ve nazik hareketlerle uygulanmalıdır.

  • Stick Fondöten

Stick fondötenler yapısı gereği yüksek kapatıcılı fondöten çeşididir. Yağlı bir yapıya sahip olduğu için genellikle kuru ve normal cilt tipindeki kişilerin tercih ettiği üründür. Kalın yapısı sebebi iye doğal bir görünüm vermez fakat fotoğraf çekimlerinde cildin pürüzsüz bir görünüme ulaşmasını sağlar. Kalın yapısı nedeniyle cilt tonuna en yakın stick fondöten seçilmelidir. Az kusurlu bir cilde sahipseniz tüm yüze fondöten uygulamak yerine cilt tonu uygun bir stick fondöteni sadece kusurların olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. Kaşık fırçalar, stippling fırçalar ve parmaklarınızla yaydığınızda maksimum verim alabilirsiniz.

  • Krem Fondöten

Krem fondötenler yumuşatıcı etkiye sahiptirler. Cildinizde sivilce lekesi olan bir yere uyguladığınızda, krem fondöten yüzeyi doldurarak porselen bir görüntü yakalar. Yüksek pigmentasyona sahip krem fondötenler, nemlendirici etkileri sebebiyle kuru ve normal ciltler için idealdir. Özellikle uzun saatler çalışıyorsanız ya da makyaj tazeleyemiyorsanız bu fondötenleri kullanabilirsiniz. Yağlı ciltlerde çok parlama yapacağından önerilmez fakat kuru ve normal ciltlerin kullanımına uygundur. Parmaklarınız ile uygulayarak en yüksek verimi alabilirsiniz.

  • Köpük Fondöten

Yapısı ve kıvamı sıvı fondötenden biraz daha yoğundur. Fakat doğallık açısından aynı sıvı fondöten gibi etkilidir. Kıvamı daha koyu olmasına rağmen çizgilere dolmaz. Uygularken parmaklarınızı ya da ince makyaj süngerlerini kullanabilirsiniz.

  • Krem-toz Fondöten

Yapısı uygularken kremsi olan ancak kuruduğunda pudramsı bir his yaratan fondötenlerdir. Kırışıklıklara dolma olasılığı yüksektir. Genellikle yağlı ciltlerin kullanımına uygundur. Nemli bir sünger ile uygulanması verimliliği artırır.

Cilt Tipine Göre Hangi Fondöten Seçilmelidir?

Cildin pürüzsüz, ışıltılı ve sağlıklı görünmesi için en önemli makyaj ürünlerinden birisi olan fondöten seçilirken cilt tipine dikkat edilmelidir. Aksi halde cildin fondöteni kusması, pul pul bir görüntü oluşması ve kontrol edilemeyen parlama gibi can sıkıcı durumlar ortaya çıkabilir.

Cilt tipine uygun olmayan fondöten seçimi ile cildin nem dengesi bozulabilir, ciltte çeşitli problemler oluşabilir. Zaten cilt tipine uygun olmayan bir fondöten seçimi cildin olduğundan daha sağlıksız, pürüzlü ve yaşlı görünmesine neden olacaktır.

Yağlı Cilt İçin Fondöten Önerileri Nelerdir?

Yağlı cilt tipine sahip kişilerde gün içerisinde ten üzerinde biriken sebum ile fazla parlama olabilmektedir. Yağlı ciltlerde sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm yakalayabilmek için mat bitişli, pudra bazlı fondötenler kullanılmalıdır. Islak bitişli formüllerin tende yarattığı etkiyi çok sevsen de bu tarz ürünlerden uzak durmalısın. Çünkü bunların içerisinde cildi nemlendiren bileşenler bulunur. Bu bileşenler yağlı cildinde birikme yaparak parlamaya sebep olur. Yağlı cilt tipine sahip kişiler yağ bazlı fondötenleri kullanılmamalıdırlar, bunun yerine su bazlı fondötenler tercih edilebilir. Uzun süreli kullanım sonucunda cildinizde sivilcelenme veya yağ bezeleri oluşturmayacak fondötenler seçilmelidir. Yağlı ciltler için uygun olan parlama kontrolü sağlayan, içerisinde kil barındıran, mat yapılı, gözenek tıkamayan yüksek kapatıcılığa ve ipeksi bir yapıya sahip, cilt kusurlarını örten, cilt dokusuna uyum sağlayan ve gün boyu kullansanız bile yüzünüzde ağırlık yapmayan yağlı ciltlere uygun bir fondötendir. Yağlı bir cilde sahip kişiler için ne kadar kalıcı ve mat bir fondöten kullanılsa bile, bir süre sonra kusma yapma olasılığı yüksektir. Bu da hoş olmayan, pürüzlü ve rahatsız edici bir görünüme neden olabilir. O yüzden makyaj yapılırken, mümkün olduğunca az ve öz kozmetik ürünü kullanılmalıdır.

Kuru Cilt İçin Fondöten Önerileri Nelerdir?

Kuru Ciltlerin en büyük problemi gün içerisinde ihtiyaç duyduğu nemi bulamamasıdır. Kuru cilt tipine sahip insanların kullanması gereken fondötenin yapısı parlak ve ıslak yani nem bakımından zengin ve yağ bazlı bir fondöten olmalıdır. Gün içerisinde cilde ihtiyaç duyduğu nemin sağlanması gerekmektedir. Yağ bazlı fondöten ile kuru cildi gün boyu nemlendirerek, cildin pul pul olmasını engellemeyi kolaylaştırır. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin fondöteni seçerken nemlendirme açısından daha etkili olabilecek likit veya stick yapıda fondötenleri tercih etmelidirler. Ayrıca kuru cilt tipine sahip insanların güneşten korunabilmek ve güneşin cildi daha da kurutmasını engellemek için güneş koruma faktörüne sahip fondötenler tercih edebilirler.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!