fitoterapi nedir

Fitoterapi Nedir?

Fitoterapi nasıl uygulanır? Fitoterapi hangi hastalıklarda kullanılır?

Bitkisel ilaçların tıbbi alanlarda kullanılmasına fitoterapi denir. Özellikle son yıllarda sıklıkla başvurulan tedavi yöntemlerinden biri olan fitoterapi, birçok hastanın aklında “fitoterapi nedir?” sorusunun oluşmasına neden olmuştur. Bitkilerin hastaların tedavisinde kullanılması çok eski bir uygulamadır. Fitoterapi seansları sırasında bitkisel ilaçlarla vücudun belirli bölgelerine uyarılar gönderilir. Tüm dünyada popülaritesi artırmasına rağmen potansiyel yan etkilerini belirlemek için hala daha fazla araştırmaya ihtiyacı vardır.

Fitoterapi Ne İşe Yarar?

Fitoterapi, bilime dayalı bir tıbbi uygulama olduğu için diğer geleneksel yaklaşımlardan ayrılır. Fitoterapinin en çok kullanıldığı hastalıklar öksürük, boğaz ağrısı, balgam söktürücü, böcek sokmalarına karşı tedavilerde kullanılabilir. 

Hastalıklara ek olarak insan vücudunun korunmasına da yardımcı olabilir. Enfeksiyonlara karşı direnç, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi, hücrelerin kanserleşmesin, önlemesi gibi çok sayıda yararı olan bitkisel bileşen uygulamaları mevcuttur. 

Fitoterapi Nasıl Uygulanır?

Fitoterapi uygulaması, uygulanacak kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bu noktada kişinin genel sağlık durumu, kan parametreleri, kronik bir hastalığının olup olmadığı, hangi ilaçları kullandığı, yaşı, fiziksel özellikleri farklı olabileceğinden hastaya özel bir tedavi planı oluşturulur. Fitoterapi uygulayacak kişilerin bu alanda bilimsel bir eğitim almış olması şarttır. Fitoterapi tedavisi sırasında uygulanacak olan losyon, krem, merhem formlarında topikal olarak uygulanabilir. İlaç veya ekseriyetindeki ürünler oral yolla tüketilebilirken, bazı ürünlerin çayı yapılabilir. 

Fitoterapi sırasında uygulanabilecek bitkiler şunlardır:

 • Calendula
 • Arnika
 • Papatya
 • Karahindiba
 • Lavanta 
 • Melisa
 • Adaçayı
 • Biberiye
 • Kekik
 • Sarı kantaron
 • Civanperçemi

Fitoterapi Hangi Hastalıklara Karşı Uygulanabilir?

Fitoterapi tedavisi şu hastalıklara karşı uygulanabilir:

 • Aşırı kilo problemi
 • Migren ve baş ağrıları
 • Mide ağrıları
 • Şeker hastalığı
 • Kemik ağrıları
 • Kemoterapi sonrası tedavi

Aşırı Kilo Problemi

Obezite olarak bilinen aşırı kilo problemi başlı başına bir sağlık sorunu olduğu gibi farklı birçok sağlık sorununa da yol açar. Vücut yağının çok yüksek olmasının bir sonucu olarak oluşan bu hastalık, iskelet sistemindeki yükü artırırken hormonlarda da metabolizmasal değişiklikler yapar. 

Fitoterapi tedavisinin yağ dokusu üzerinde etkili olduğu düşünülen bitkisel bir kullanımı vardır; ancak bu noktada da unutulmaması gereken şey fitoterapinin kilo vermeye tek başına yardımcı olamayacağı gerçeğidir. Fitoterapi ile bitkisel olarak yağ yakıcı ilaçlar aşırı kilo sorunu olan insanların üzerlerinde uygulanabilir. Doğru bir beslenme programı ile fitoterapi sonucunda sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir. 

Migren ve Baş Ağrıları

İnsanı en çok etkileyen sorunların başında gelen migren, hem erkek hem de kadınların birçoğunda görülür. Neden oluştuğu çok açıklanamayan migren, fitoterapi tedavileri ile giderilmeye çalışılan sorunlardan biri olmuştur. Migren tedavilerinde kullanılan ilaçların yarattığı yan etkiler hasta üzerinde olumsuz bir durum yaratabilir. Bu yüzden birçok migren hastası tedaviyi doğal yollarda aramaktadır. Yan etkilerinin olmaması migren tedavisinde fitoterapiyi öne çıkaran konulardan biridir. 

Migrende fitoterapi dendiğinde ilk akla gelen yöntem akupunkturdur. Akupunkturun migren tedavisindeki başarısı klinik olarak da kanıtlanmıştır. Akupunktur tedavisi sonrasında serotonin oranı normal seviyelere düşer. Böylece baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi problemlerin de önüne geçilmiş olur. Aynı zamanda zencefil, biberiye ve gümüşdüğme bitkileri de fitoterapi de migren tedavisinde kullanılan bitkiler arasındadır. 

Mide Ağrıları

Mide ağrıları pek çok nedene bağlı olarak gerçekleşebilen sorunlar arasındadır. Sürekli karın ağrısı şikâyeti olan hastalar, kullandıkları ilaçların bir yan etkisi olarak uzun vadede sindirim ya da sinir sistemine bağlı farklı problemler yaşayabilir. Bunun için bitkisel tedavi yöntemleri son yıllarda mide ağrısı şikâyeti olanlar için ilk başvurulan tedavi yollarından biridir. 

Pluchea sagittalis yani dünya florası, karın kasılmalarını azaltır ve ağrı ile ilgili kimyasalları serbest bırakır. Bu yüzden bu tip yatıştırıcı bitkilerin özellikle kurutulmuş yaprakları kaynar suda haşlanarak tüketilebilir. Fitoterapi, mide kanseri tedavisinde de kullanılır; ancak unutulmamalıdır ki fitoterapi yalnızca ana tedaviye bir yardımcı olarak tercih edilmelidir. 

Şeker Hastalığı

Diyabet olarak da bilinen şeker hastalığı, vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürme şeklini etkileyen kronik bir sağlık durumudur.  Vücudunuz yediğiniz yiyeceklerin çoğunu şekere ayırır ve kan dolaşımınıza bırakır. Kan şekeriniz yükseldiğinde, pankreasınıza insülin salması için sinyal verir.

Fitoterapinin şeker hastalığı tedavisindeki yeri, Ginseg, Ginko Biloba, Zencefil gibi birçok bitkinin kandaki glikoz değerini düşürerek şekerin istenilen seviyelerde olmasına yardımcı olmaktır. Bunun dışında birçok bitkinin β- hücreleri onarma konusunda başarılı olduğu klinik deneylerle kanıtlanmıştır. Kanda fazla bulunan şeker damar tıkanıklığına da neden olur. Diyabet kontrol altına alınamazsa zamanla damar tıkanıklığı sonucu kalp ve farklı organlar zarar görebilir.  Diyabet tedavisinde fitoterapinin sağladığı faydalardan biri de damar sertliğinin ve tıkanmasının önüne geçebiliyor olmasıdır.

Kemik Ağrıları

Kemik ağrısı, bir veya daha fazla kemikte aşırı hassasiyet, ağrı veya diğer sorunların görülmesi durumuna verilen addır. Kemik ağrısı, kemik kanserinin en önemli belirtilerinden biri olabileceği için insanların bu tip ağrılardaki uyarıları mutlaka dikkate alması gerekir. 

Fitoterapi ürünleri kemik ağrıları tedavilerinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde hareketsiz kalmak, ağır egzersizlerle vücudu yormak ya da tüm gün bilgisayar başında çalışmak gibi şeyler kemik ağrılarına neden olabilir. Hareket kabiliyetinin artması için topikal ürünler kullanılması önerilir. Boswellia serrata, Celasturus paniculatus, zencefil, karabiber, lavanta gibi bitkisel bileşenler içeren topikal yani yağ formüllü ve hızlı emilim sağlayan ürünler, eklemlerin daha kolay hareket etmesini sağlayarak kemik ağrılarını azaltabilir. 

Kemoterapi sonrası tedavi

Kanser tedavilerinde kemoterapi en sık kullanılan tedavi yollarından biridir. Zor bir aşama olduğu için kemoterapi sırasında olduğu gibi sonrasında da hasta kendine dikkat etmelidir. Enfeksiyon, kanama ve cilt problemleri riski kemoterapi sonrasında dikkat edilmesi gereken sorunların başında gelir. Kemoterapi aynı zamanda ağız kuruluğuna veya yaralara neden olabilir. Bu da ağzınızdaki bakterilerin artmasına neden olabilir. Bakteriler, ağzınızda vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilen enfeksiyona neden olarak farklı sorunların ortaya çıkmasına enden olabilir. 

Fitoterapi, kemoterapi sonrası oluşabilecek yan etkileri azaltmak için kullanılabilir. Fitoterapi kullanılan hastalarda komplikasyonların daha az olduğu görülmüştür. Özellikle yeşil çay, multiple miyelomda fayda sağlayan bir fitoterapi ürünüdür. Doğru kullanımda, hastalardaki kalp yetmezliği ve böbrekten protein kaybı sonucu oluşan amiloid filmleri azalttığı görülmüştür. Her ne kadar faydalı olduğu düşünülse de mutlaka doktor kontrolünde fitoterapi uygulanması gerekmektedir. 

Fitoterapi Kimlere Uygulanabilir?

Yukarıda bahsi geçen hastalıklara sahip olan her hasta için bir uzman eşliğinde ana tedaviye yardımcı olmak şartı ile fitoterapi uygulanabilir. Bunun dışında fitoterapi uygulanması için illa hasta olunmasına gerek yoktur. Vücudu dış etkilerden ve hastalıklardan korumak iç.in de fitoterapi ürünleri kullanılabilir.  

Fitoterapinin Faydaları Nelerdir?

Bitkisel ilaçlar, çağlar boyunca önemli şifa araçlarından biri olarak kullanılmıştır. Günümüzde modern tıbba uyum sağlayan haline ise fitoterapi denmiştir. Fitoterapi uygulamaları ile hem daha hızlı iyileşme hem de sağlığınızı korumayı sağlayabilirsiniz. 

Bitkiler iyileştirme ve sağlık desteği için tamamen doğal bir çözüm olarak öne çıkar. Doğru dozda kullanıldıklarında, ihtiyaçlarınız için bireysel olarak reçete edilerek bazı durumlarda tıbbi ilaçlardan vazgeçmenin veya bu ilaçları desteklemeye yardımcı olmanın güvenli ve etkili bir yoludur. Aynı zamanda diğer tedavi yollarına göre daha uygun maliyetli olması da fitoterapinin faydaları olarak öne çıkar. 

Fitoterapi Alternatif Bir Tedavi Yöntemi midir?

Fitoterapi etkin bir yardımcı tedavi olsa da asla doktorunuzun size planladığı ana tedavinin yerini alacak bir alternatif olamaz. Sağlığınızın korunmasına ve sorununuzun tedavi edilmesine yardımcı olan tamamlayıcı bir tıp uygulamasıdır.  

    


     

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!