fındık ezmesi nedir

Fındık Ezmesi Nedir?

Fındık ezmesi zararlı mıdır? Fındık ezmesi yüksek kalorili midir? Fındık ezmesinin faydaları nelerdir?
Böbrek Taşı Nedir? Okunuyor Fındık Ezmesi Nedir? 11 dakika İlerle Domuz Gribi Nedir?

Fındık günümüzde sık sık tüketilen besin kaynağı ve ülkemizde önemli tarım ürünlerinden biridir. Türkiye, fındık üretiminde dünyada ilk sıradadır. Dünya fındık üretimindeki payı %70 civarındadır. Türkiye’de üretilen fındığın %85’i ihraç edilmektedir. Türkiye, dünya fındık tüketiminin yaklaşık %70'ini karşılamaktadır. 

Türkiye’de Fındık dikimine her yerde izin verilmemektedir, izin verilen yerler kanunla belirlenmiştir. Genel olarak Karadeniz’e kıyısı olan bölgelerde başta Giresun olmak üzere Ordu, Samsun, Trabzon ve Rize’de yetişen kuruyemiş çeşididir. Türkiye’de fındık üretimi yaklaşık 440 bin üretici, 700 bin hektar alanda yapmaktadır. Fındık, ülkemiz için önemli ve ekonomik değeri olan aynı zamanda meyvesi, yağı, kabuğu, yaprağı ve zurufu ile çok çeşitli alanlarda kullanılabilen tarım ürünüdür. Fındığın birçok farklı bazı formları da bulunmaktadır. Bunlardan biri ise insan sağlığı için faydaları ile ön planda olan fındık ezmesidir. Sağlık Bakanlığı tarafından günde bir avuç fındık tüketimi önerilmektedir.

Fındık ezmesi, mevsiminde toplanan fındıklar kabuklarından ayıklanıp ezilmesiyle üretilen bir ezmedir. Besleyici ve doyurucu olma özelliğine sahip olan fındık ezmesi, tek başına tüketilmesi ile birlikte farklı meyvelerde ve kahvaltılarda tüketilmektedir. Aynı zamanda ev yapımı tariflerine aroma vermesi için de kullanılmaktadır. Besin değeri bakımından zengin olan fındık ezmesi uzmanlar tarafından her gün fındık ezmesinin tüketilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Fındık Ezmesinin İçinde Ne Var?

Fındık ezmesi içerisindeki zengin besin değerleri ile insan sağlığına birden fazla faydası olan bitkisel üründür. Fındık ezmesinin ana maddesi olan fındığın içerisinde yüksek miktarda lif, fısfır, selenyum  %55-60 yağ, %14-16 protein, %11-12 karbonhidrat, %4-5 su, %2 kül ile fosfor, kalsiyum, magnezyum, mangan, çinko, demir ve sodyum gibi mineraller bulunmaktadır. Aynı zamanda B1, B2, B6, B9 ve E vitaminleri de bulunmaktadır. Yapılan fındık ezmesinin içindeki malzemeler şu şekildedir:

 • Kavrulmuş fındık (200 gram)
 • Pudra şekeri
 • Vanilya
 • Fındık yağı
 • Damak tadına göre daha tatlı olması için birkaç kaşık bal eklenebilir.

Fındık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Az malzeme ile kısa sürede lezzetli bir fındık ezmesi hazırlamak mümkün. Fındık ezmesi için gerekli malzemeler, istenildiği kadar kavrulmuş fındık, 1 yemek kaşığı pudra şekeri, 2 paket vanilya, 1 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 su bardağı su şeklindedir. Ayrıca İsteğe göre malzemeler artırılıp eksiltilebilir. Son derece vitamin ve mineral bakımından zengin olan fındık ezmesinin yapılışı şu şekildedir:

 1. Öncelikle fındıklar tavada veya fırında kavrulmamalıdır. Dışarıdan alınan kavrulmuş fındığın aşırı derecede kavrulmamış ve aflatoksinsiz olması gerekmektedir.
 2. Daha sonra rondoya tamamen kurumuş kavrulmuş fındıklar, Ayçiçek veya fındık yağı, pudra şekeri ve vanilya alınır.10 dakika boyunca malzemeler ile birlikte rondo çalıştırılır. Homojen hale getirilir
 3. Rondo içerisindeki malzemeler krema kıvamına geldikten sonra fındık kırıntıları oluşması için biraz daha fındık ilave edilir ve rondo tekrar çalıştırılır. Ancak denildiği gibi fındık kırıntıları oluşması için fındıklar çok fazla küçülmemesi gerekmektedir.
 4. Son olarak hazırlanan fındık ezmesi cam bir kavanoza alınıp tüketilebilir.

Fındık Ezmesi Nasıl Kullanılır?

Sağlığa ve dirence faydaları saymakla bitmeyen fındık ezmesi, tek başına kaşık kaşık tüketildiği gibi farklı yiyeceklerle de tüketilebilir. Aynı zamanda fındık ezmesi çikolatalı ve şekersiz olarak da tüketilebilir. Bunların yanında iyi bir yağ ve mineral kaynağı olan fındık ezmesi, muz, hurma, çilek gibi meyvelerle hazırlanan yulaf ezmesi ile birlikte tüketilebilir.

İsteğe göre hazırlanan çikolatalı fındık ezmesi, smoothieler ile tüketildiğinde, hem içerdiği lif, protein ve sağlıklı yağlar ile uzun süre tokluk hissi sağlar hem de farklı lezzet katmaktadır. Aynı zamanda spor öncesi ve sonrası ekmek üzerine sürülerek de tüketilebilir.

Kurabiye ve keklerdeki yağ oranlarını azaltmak için fındık ezmesi eklenerek tüketilebilir. Kendi yağ oranları ile tariflerin besin değerlerin yüksek olması sağlanabilmektedir. Bir başka kullanım şekli ise meyvelerdir. Fındık ezmesi meyvelerin üzerine sürülerek de lezzetli tüketim şekillerinden biridir. Ayrıca diyet yapanlar için de demlenmiş kahvenin içerisine bir kaşık fındık ezmesi ekleyerek enerjinin artmasını ve uzun süre tokluk hissi oluşmasını da sağlamaktadır.

Fındık Ezmesi Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Çocuklardan yetişkinlere kadar herkesin rahatlıkla tükettiği fındık ezmesi faydaları ile birlikte günlük tüketimi arttığında güçlü yağ oranı olması sebebiyle sağlığa çeşitli zararlar vermektedir. O yüzden fındık ezmesi tüketimi günde 6-7 tatlı kaşığı yani 30-40 gram fındık ezmesi yenmesi, günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaktadır.

Fındık Ezmesi Sağlıklı mı?

Fındık ezmesi genellikle sağlıklı bir yiyecek olarak kabul edilir çünkü fındık içerir. Fındık, kaliteli protein, lif, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller gibi besinlerle doludur.

Ancak, fındık ezmesi genellikle şeker ve yağ eklenerek yapıldığından, kalorileri yüksek olabilir. Bazı fındık ezmesi markaları ayrıca hidrojene yağlar ve koruyucu maddeler gibi sağlıksız bileşenleri içerebilir.

Sağlıklı bir fındık ezmesi seçmek istiyorsanız, doğal ve organik bir fındık ezmesi tercih etmelisiniz. Bu, yapısında gereksiz şeker, tuz veya katkı maddeleri olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, fındık ezmesini ölçülü tüketmek de önemlidir, çünkü aşırı tüketimi kalorileri yüksek bir gıda olduğundan kilo almaya neden olabilir.

Sporcular Neden Fındık Ezmesi Yer?

Hemen hemen herkesin kahvaltıda severek tükettiği ve sınırsız faydaları olan fındık ezmesi tüketimi sporcular için de oldukça faydalıdır. Fındık ezmesinin içerisinde demir, kalsiyum ve sodyum gibi oldukça faydalı mineraller kas onarımına ve yapımına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda fındık ezmesinin yüksek oranda potasyum içermesi de sporcularda yine kas yapımında yardımcı olmaktadır. Yüksek miktarda lif bulundurması uzun süre tok kalmayı sağlamaktadır.

Sporcuların beslenmesinde protein alımı son derece önemlidir. O yüzden fındık ezmesi protein oranı yüksek olan bir besin olduğu için sporcular tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda az yağlı protein ve düşük kalorili besinler tüketmek isteyen sporcular için de fındık ezmesi ideal bir besin kaynağıdır. Sporcular için önemli olan bir diğer konu ise enerji ihtiyacıdır. Spor yapmadan önce enerji deposu olan fındık ezmesinin tüketimi sporculara ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktadır.

Fındık Ezmesi Cinsel Gücü Artırır mı?

Besinlerin içerisindeki maddeler cinsel sorunlar üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Fındık ezmesinin içerdiği mineral ve vitaminlerle cinsel gücü artırdığı bilimsel açıklamalar ile kanıtlanmıştır. Fındık ezmesi içerisinde bulunan E vitaminin enerji vermesi özelliği ile cinsel isteksizliğin giderilmesi için tüketilmesi gereken besin kaynağıdır. Aynı zamanda yüksek miktarda potasyum içermesi sinir sistemi için etkili olmaktadır. Uzmanlar tarafından fındık ezmesinin tüketilmesi var olan iktidarsızlık problemlerinin çözüme kavuşmasında etkili olduğunu açıklamıştır. Bu nedenle cinsel konularda iktidarsızlık problemi yaşayanların düzenli olarak fındık ezmesi tüketimi bu sorunların ortadan kaldırılmasında yardımcı olmaktadır.

Fındık Ezmesini Kimler Kullanamaz?

Herkes için faydalı olan fındık ezmesi alerjisi olmayan tüm bireyler tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Fakat fındık ezmesi her ne kadar doğal besinlerden de olsa kolesterolü olan kişiler tarafından vücutta çeşitli olumsuz durumlara karşı kontrollü tüketilmelidir. Cilt problemi yaşayanlar tarafından dikkatli tüketilmelidir. Aksi takdirde yağ oranının yüksek olmasından dolayı ciltte aknelere yol açabilir. Ayrıca hamile kadınlar tarafından da dikkatli ve kontrollü tüketilmelidir. Çünkü hem annede hem bebekte alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir.

Fındık Ezmesi Kilo Aldırır mı?

Kahvaltıların sevilen lezzetlerinden biri olan fındık ezmesi aralıklarla ve az miktarda tüketilmesi kilo aldırmamaktadır. Kilo kontrolünde olan kişiler besinlerin içeriğini kontrol etmektedir. Ancak fındık ezmesi her ne kadar sağlık için faydaları olsa bile her öğünde ya da çok miktarda tüketilmesi kilo alımına sebep olmaktadır. Bir su bardağı fındık ezmesi kalorisi neredeyse 1000 kalori civarındadır. Özellikle obezite hastalığı olanlar için fındık ezmesi tüketimi oldukça önemlidir. 

Fındık ezmesi tok tutucu özelliği olması ile az miktarda tüketilmesi şartıyla diyet yapan veya kilo kontrolü yapmak isteyen kişiler için faydası bulunmaktadır. Fındık ezmesi içerik olarak kişilere enerji sağlamaktadır. Ancak fındık ezmesi tüketimi ile beraber sık sık hareket edilmesi gerekmektedir. Aksi halde aşırı fındık ezmesi tüketiminde hareketsizlik ile birlikte kilo artışı gibi sorunlara neden olmaktadır.

Şeker ve yağ oranı en yüksek olan besinlerden biri olan fındık ezmesidir. Fındık ezmesi tüketimi artırıldığında bir yandan enerji sağlarken bir yandan da yağ birikimine neden olmaktadır. Bu şekilde vücutta kilo artışına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden kilo problemi yaşayan kişiler fındık ezmesi tüketiminde biraz daha dikkatli olmalıdır. Bununla birlikte kilo almak isteyenler için fındık ezmesi tüketimi önemli ölçüde destekçi olmaktadır.

Fındık Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Dünya’da kaliteli fındık üretiminde ülkemiz ilk sıralarda yer almaktadır. Fındık ve fındık ezmesi en çok sevilen ve tüketilen kuruyemiş ve ezme çeşitlerinden biridir. Fındık ezmesi içerisinde birden fazla vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Aynı zamanda zengin protein ve yüksek oranda lif de bulunmaktadır. C, E ve K vitaminleri ile çinko, demir, bakır ve folik asit mineralleri bulunmaktadır. Bu zengin besin değerlerinin olması fındık ezmesinin insan sağlığına sayısız faydası bulunmaktadır. Fındık ezmesi faydalarından yararlanabilmek için kontrollü ve düzenli kullanmak gerekmektedir.

Fındık ezmesi, sağlık için en iyi besinlerden biridir. Kilo kontrolünde tok tutucu özelliğine sahiptir. Tekli doymamış yağ asitleri sayesinde göbek yağların erimesinde de yardımcı olmaktadır. İçerisindeki %30’luk şeker oranı ile kan şekerini dengede tutarak şeker hastalığının önüne geçmesi sağladığı en güçlü faydalarından biridir. Ancak denildiği gibi kontrollü tüketilmesi gerekmektedir. Vücut direncini sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlendirmektedir. Bu yüzden antioksidan özelliğine de sahiptir. Aynı zamanda antioksidan olma özelliği ile strese karşı savunma mekanizma halindedir. 

Düzenli ve kontrollü tüketilen fındık ezmesi kalp sağlığı üzerinde de etkilidir. Fındık ezmesi içerisindeki sağlıklı yağ, vitamin ve mineraller sayesinde kalp riskini potansiyel olarak en aza indirme ve kan basıncını düzenleme yeteneğine sahiptir. Yapısındaki fitik asit, önemli bir bileşendir ve vücudun, çinko ve demir gibi mineralleri emme yeteneğini geliştirmektedir. Romatizma hastalıkları gibi eklem ağrılarının azalmasında etkili olmaktadır. Düzenli olarak fındık ezmesi tüketiminde göz sağlığı üzerinde de etkili olmaktadır.

Fındık ezmesinin içerdiği antioksidanlar, zengin mineral ve vitaminler, onu kansere karşı mücadele eden süper bir gıda haline getirmektedir. E vitamini ile mesane kanseri ile birlikte yeni başlayan kanser tedavilerinde etkili olmaktadır. Fındık ezmesi ince bağırsakta gerçekleştirilen glikozun emilimini azaltmasından dolayı insülin direncinin düşürülmesinde, vücut iltihaplanmanın azalmasında, cilt, tırnak ve saç sağlığı üzerinde, cilt kanserine, yaşlanmaya karşı korunmasında ve daha birçok konuda faydası bulunmaktadır. Fındık ezmesinin sayısız faydalarından bahsetmek mümkündür. Ancak düzenli olarak fındık ezmesi tüketilmesinin başlıca faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kandaki kötü kolesterolü düşürülmesinde yardımcı olmaktadır.
 • Başlangıç seviyesindeki kanserlerin önlenmesinde etkili olmaktadır.
 • Göz sağlığının korunmasında etkili olmaktadır.
 • Hafıza güçlenmesini sağlamaktadır.
 • Bağışıklık sisteminde destekleyici olmaktadır.
 • Kemik kırılmaları engelleyerek kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır.
 • Romatizma hastalıklarının giderilmesinde etkili olmaktadır.
 • Şeker hastalığı riskini düşürmektedir.
 • Bağırsakları çalıştırıp kabızlık problemlerinin giderilmesinde etkilidir.
 • Cinsel gücünün artırılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Uzun süre tok kalmayı sağlayarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 • Kalp sağlığının korunması açısından faydalıdır.
 • Antioksidan olma özelliği ile iç organların korunmasını sağlamakta ve hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 • Akciğerlerde meydana gelebilecek enfeksiyonların ve iltihabın giderilmesinde oldukça etkilidir.
 • Felç gibi birçok hastalığın önlenmesinde etkili olmaktadır.
 • Sinir sistemi üzerinde antioksidan görevi ile sinirlerin yatışmasında yardımcı olmaktadır.
 • Kasların onarılmasında ve kas yapımına yardımcı olmaktadır.
 • İçerisindeki besinler ile vücut ısısını yükseltmektedir.

Fındık Ezmesinin Zararları Nelerdir?

Küçüklerden büyüklere kadar herkes tarafından sevilerek tüketilen fındık ezmesinin kontrollü ve düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Aksi halde fındık ezmesi fayda sağlamadığı gibi olumsuz durumlara yol açabilmektedir. Fındık ezmesinin aşırı tüketimi faydayı yok etmektedir. İçerisinde yüksek miktarda bulunan yağ ve şeker oranı insan vücudunda çeşitli hasarlara yol açmaktadır. Özellikle kolesterolü olan kişiler ve hamile kadınlar tarafından dikkatli tüketilmesi gerekmektedir. Fındık ezmesinin aşırı tüketiminde oluşabilecek zararlar şu şekildedir:

 • Akne gibi cilt problemine yol açmaktadır.
 • Hamile kadınlarda hem anne hem de bebekte alerjik durumlara neden olabilmektedir.
 • Kalorisi yüksek olan fındık ezmesi kilo alımına sebep olabilmektedir.
 • Diyabet hastalarının kan şekerinin yükselmesine yol açabilmektedir.

Fındık Ezmesinin İçinde Süt Var mı?

Çeşitli tüketim şekli olan klasik fındık ezmesinin içerisinde süt bulunmamaktadır. Ancak bazı markalar fındık ezmesini yaparken süt kullanabilmektedir. Bununla birlikte klasik fındık ezmesinin içerisinde yüzde 30’luk şeker oranı mevcuttur.

Fındık Ezmesi Kaç Kaloridir?

Fındık ezmesinin kalori miktarı, üretim şekline ve eklenen diğer malzemelere bağlı olarak değişebilir. Ancak, genellikle 100 gram fındık ezmesi yaklaşık 600-650 kalori içerir.

Ancak, fındık ezmesi tüketirken porsiyon kontrolü yapmak önemlidir. Genellikle bir yemek kaşığı (yaklaşık 16 gram) fındık ezmesi yaklaşık 100 kalori içerir. Bu nedenle, fındık ezmesini sağlıklı bir şekilde tüketmek için ölçülü bir şekilde tüketmek önemlidir.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!