Eritruloz Nedir?

Eritruloz Nedir?

Eritruloz nasıl bir maddedir? Bronzlaştırıcıların içerisinde bulunur mu? Eritruloz kas yapımını destekler mi?

Eritruloz, bir tetroz karbonhidrattır. Tek bir keton grubu vardır ve bu nedenle ketoz ailesinin bir parçasıdır. Bazı kendi kendine bronzlaşan kozmetik ürünlerinde genel olarak dihidroksiaseton (DHA) ile birlikte kullanılır. Eritruloz/DHA , cildin ilk katmanlarının (stratum corneum ve epidermis) proteinlerindeki amino asitlerle reaksiyona girer.

Eritrüloz ve dihidroksiaseton (DHA) birbirlerine bileşim olarak çok benzerler ve her ikisi de cilt yüzeyinde hemen hemen aynı şekilde reaksiyona girerler. Eritruloz, gelişimi tamamlamak için 24 ila 48 saat süren daha hafif ve daha yavaş gelişen bir bronzluk üretir. Tek başına kullanıldığında, DHA bazlı güneşsiz bronzluktan daha hızlı solar. Bazı insanlar eritrulozun son tonunun DHA bazlı bronzluktan biraz daha kırmızı ve daha az bronz olduğunu düşünmektedir.

Eritruloz Kozmetik Ürünlerde Neden Kullanılır?

Eritruloz, en yaygın olarak ahududu olmak üzere kırmızı meyvelerde bulunan sarı ila kırmızımsı bir şekerdir. DHA gibi, cildin ölü yüzey tabakasındaki amino asitler (proteinler) ile reaksiyona girerek cildi bronzlaştırır ve kahverengimsi bir renk tonu üretir. DHA ile hemen hemen aynı şekilde çalışır. Hiçbir bileşen, bronz renklenmeyi üretmek için derilerin normal pigmentasyonunu veya UV'ye maruz kalmasını kullanmaz. Ama daha çok derinin ölü yüzey hücre tabakası üzerinde kimyasal bir reaksiyon olarak çalışır ve ölü deri hücrelerini kahverengimsi bir tona dönüştürür. Bu, kesilmiş meyvenin havaya maruz kaldığında nasıl kahverengimsi olabileceğine benzer bir tepkidir.

Herhangi bir bronzlaştırıcıda, ciltteki renkli (tabaklanmış) ölü hücreler pul pul dökülürken (günde milyonlarca), daha açık bronzlaşmamış cilt ortaya çıkar, bu da güneşsiz bronzluğun solmasına veya açılmasına neden olan şeydir. Bu, cilt durumuna, kullanılan ürünlere, kullanılan DHA düzeyine ve bronzlaşma öncesi ve sonrası cilt bakımı uygulamalarına bağlı olarak 2-10 gün arasında sürebilir. 

Eritruloz, DHA ile karıştırıldığında, bronz tonun "daha zengin" daha derin ve daha eşit görünmesine yardımcı olabilir. Müşteriye bağlı olarak bronzlaşma hızı daha yavaş ve daha yumuşak olabilir. 

Eritruloz bronzluk DHA'dan biraz farklı bir ton olduğundan, güneşsiz bronzluk görsel olarak daha hoş ve "doğal" görünebilir. Eritruloz, cilde daha az kuruyan daha yavaş çalışan bir bronzlaşma maddesidir. Tek başına kullanıldığında geliştirilen bronzluk, DHA bazlı bronzluktan daha açık renklidir. Eritrülozun bronz bir renk kazanması genellikle 2-3 gün sürer ve maksimum yoğunluğuna 4-6 gün sonra ulaşır.

Eritruloz bir Tetroz mudur?

Tetroz, 4 karbon atomlu bir monosakkarittir. Doğal olarak oluşan tetrozlar, D-eritroz, D-threoz ve D-eritrülozdur. Bu tanıma göre eritrulozun bir tetroz olduğu anlaşılmaktadır. 

Eritruloz Keratinle Nasıl Tepkimeye Girer?

Eritrüloz, cildin dış veya ölü yüzey tabakasındaki keratin proteinindeki amino asitlerle reaksiyona girer. Toksik olmayan bu reaksiyon, Maillard reaksiyonuna benzer geçici bir esmerleşme etkisi yaratır. Diğer bir tepkime yolu ise geleneksel Maillard reaksiyonudur.

Eritruloz Hangi Supplementlerde Bulunur?

Eritruloz herhangi bir besin takviyesinde bulunmamaktadır. Bunun yerine toksik olmayan doğal bir madde olduğu için bronzlaştırıcı kozmetik ürünlerinde kullanılır. 

Eritrulozun Antrenman ve Kas Gelişimi Üstünde Etkisi var mıdır?

Eritrulozun antrenman ya da kas gelişimine herhangi bir katkısı bulunmamaktadır. Bundan dolayı vücut geliştirici sporcular için kullanımı elzem olan maddelerden biri değildir. Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!