en iyi 5 kolajen tavsiyesi nelerdir

En İyi 5 Kolajen Tavsiyesi Nelerdir?

Son zamanlarda öne çıkan kolajen takviyeleri nelerdir? Kolajen takviyelerinin içerisinde neler vardır?
Karnitin Nedir? Okunuyor En İyi 5 Kolajen Tavsiyesi Nelerdir? 7 dakika İlerle Kedilerde Bağışıklık Sistemi

Kolajen sert lifli bir proteindir. Dokuları birbirine yapıştırıcı göreviyle bağladığı için vücut yapısını koruyan önemli yapılar arasında yer almaktadır. Kolajen vücuda güç verip kemiklerde, kaslarda, deride ve tendonlarda bulunmaktadır. Şimdiye kadar 30’a yakın tanımlanmış kolajen bulunmaktadır. İnsan vücudunda ağırlıklı olarak tip 1, 2, 3, 5 ve 10’dan oluşmaktadır. Vücutta en fazla tip 1 bulunup bu kolajenler bu alt tür deri, kemikler, tendonlar, kıkırdaklar, dişler ve bağ dokularının kendilerine özgü yapılarını oluşturmaktadır. Ciltteki sorumlu olan kolajen tip 1 ve tip 3 kolajenleridir. Tip 2 kolajen kıkırdak doku yapısında, tip 3 kolajen ise kaslarda, organlarda ve kan damarlarının duvarında bulunmaktadır.

Kolajen vücut için, insan sağlığı için vücutta en çok bulunan proteinlerdendir. Cildin nem oranını dengelemek, kırışıklıklar üzerinde etkili olması, kıkırdak üretimini sağlaması, eklemlerin rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayarak yaşanabilecek eklem ağrılarını azaltmak gibi faydaları bulunmaktadır. Ayrıca kolajenin saç üzerindeki etkisi de oldukça önemlidir. İnsan vücudunda yer alan serbest radikalleri ortadan kaldırarak saçların dökülmesini ve erken beyazlamasını engellemektedir.

Vücutta kolajen eksikliğinde ciltte kırışıklıklara, kırılgan kemiklere, saç incelmesine hatta depresyon gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Beslenmenin yetersiz olması ile vücudun kendiliğinden ürettiği kolajen eksik olup aynı zamanda yaşın ilerlemesi ve bazı sağlık sorunları da kolajen üretimini azaltmaktadır. Vücutta kolajenin azalması eklemlerde zamanla aşınmaya ve ağrılara, eklem ağrılarına, bağırsak sendromu ve İBS gibi sorunlarını meydana getirmektedir. Kolajen eksikliği ciltteki bütünlüğü de azaltmaktadır. Yaşlılık veya başka rahatsızlıklardan dolayı üretilemeyen kolajen, göz çevresi ve elmacık kemiklerinde çukurlaşma meydana getirmektedir. Kolajen eksikliğinde yaşanabilecek durumlar tespit edilip doktor başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bu durumda doktor kontrolünde besleme programına kolajen takviyesi de yapılmalıdır.

Kolajen proteinde, taze meyve ve sebzelerde daha fazla bulunmaktadır. C vitamini, Çinko ve bakır da kolajen üretimini artırmaktadır. Aynı zamanda son zamanlarda yapılan araştırmalarda ilik suyunun da kolajen üretimi üzerindeki etkisi olduğundan bahsedilmektedir.

Osteoartrite bağlı eklem kısıtlılığını ve eklem ağrısı şikâyetlerinin tip 2 kolajenin, yara iyileşmesini hızlandırmak için 1-3 kolajen takviyeleri kullanılması gerektiği yapılan çalışmalarda görülmüştür. Aynı zamanda 8 hafta düzenli kullanımda da ciltteki nemin dengede tutmada ve kolajen parçalanmasını azaltarak kolajen yoğunluğunun artırıldığı da gösterilmiştir.

Vücut için gerekli olan kolajen takviyelerinin genel olarak ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak bazı kişilerde bazı durumlarda mide yanmasına ağızda kötü tat bırakması ve ishal gibi sindirim sorunu durumlara neden olabilmektedir. Deniz ürünü alerjisi olan kişiler marin kaynaklı kolajen takviyeleri yerine vegan ürünü olan kolajen takviyeleri yapmaları gerekmektedir. Bütün bunların yanında kolajen takviyeleri içerisinde çeşitli vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Kullanan kişilerin içeriği dikkatlice inceleyip alerjik durumlarına göre ürünü kullanmaları faydalı olmaktadır.

Başlıca tavsiye edilen kolajen takviyeleri şu şekildedir:

  • Vita Bear Beautiful Bear
  • Éeose VitaNorsk Collagen
  • Barbaris Kolajen & Elastin
  • Nutraxin Collagen Powder
  • Dynavit Diamond Collagen

Vita Bear Beautiful Bear

Vita Bear Beautiful Bear kolajen takviyesi, Türkiye’nin ilk çiğnenebilir cilt vitamini olan cildin, saçların ve tırnakların yenilenmesinin yanında cilde esneklik ve kuvvet kazandırmaktadır. Sağlıklı cilt için gerekli olan kolajen takviyesi kolajenin daha hızlı emilim göstererek kolajenin vücuda daha etkili bir şekilde nüfus etmesini sağlar. Zengin ve dengeli formülü ile cildi içerden yenileyerek esnek ve canlı bir yapıya kavuşmasını sağlamaktadır.  

Beautiful Bear’ın içeresindeki Hyaluronik asit sayesinde cildi içerden nemlendirip yaşlanma sürecini geciktirmektedir. Cildin esnek yapısını koruyarak yumuşak kalmasını sağlar.

Beautiful Bear ‘ın içinde bulunan ve en güçlü antioksidan olma özelliği taşıyan Glutatyon ile birlikte, vücudun bağışıklığını artırdığı gibi detoks görevi yaparak vücutta oluşan toksinleri dışarı atmaktadır. Ciltteki aydınlanma etkisinde bulunan Vita Bear Beautiful Bear kolajen takviyesi leke tedavisine de çözüm olmaktadır.

Beautiful Bear ‘ın içinde bulunan bitki bileşiği olan Resveratrol, vücuda girebilecek olan zararlı maddelere karşı koruyuculuk yapmaktadır. Aynı zamanda saç dökülmeleri ve kırılmalarını azaltarak saçı gürleştirme özelliğine sahiptir.

KoenzimQ10 antioksidanı, vücutta kolajen üretimini desteklemektedir. Cilt gençleştiricisi özelliği olan kolajen takviyesi özellikle 35 yaş üstü kadınlarda esnekliğini koruyarak kırışıklıkları önleyen vücut için gerekli olan antioksidandır.

İçerisinde var olan A vitamini ile ciltteki pullanma ve dökülme problemlerini önlemeye yardımcı olmaktadır. 

Vita Bear Beautiful Bear içerdiği önemli minerallerden biri olan selenyum sayesinde hücre zarlarını UV hasarına, iltihaplanmaya ve pigmentasyona karşı korumaya yardımcı olmaktadır.

Vita Bear Beautiful Bear kolajen takviyesi, kişiye bağlı olarak günde 2 kez tüketilmesi vücut için uygundur.

Éeose VitaNorsk Collagen

Éeose VitaNorsk Collagen kadınlar için pembe ve erkekler için olan mavi Éeose VitaNorsk Collagen 1 tabletin içerisinde Hidrolize Kollajen 800 mg, Hyaluronik Asit 50 mg, At Kuyruğu Bitki Ekstresi 50 mg, Üzüm Çekirdeği Ekstresi 15 mg, Vitamin C 80 mg, Biotin, 2500 mcg,  Vitamin B12ü 10 mcg, Folik Asit 400 mcg, Vitamin D 5 mg, Demir 14 mg, Çinko 10 mg,  % 100 Bakır 1000 mcg ve Selenyum 55 mcg bulunduran gıda takviyesidir. Hyaluronik asitin polisakkarit yapıda bulunması ile ciltte eklem sıvısı ve kıkırdaklarda doğal olarak bulunmaktadır. 

O yüzen yaşlanmadan kaynaklı veya diğer sebeplerden dolayı esnekliği bozulan cilt dokusunda içerisinde bulunan hyaluronik ile sıvıyı ciltte tutmasını sağlamaktadır. Éeose VitaNorsk Collagen cilt tırnak ve saçlar üzerinde etkilidir. Saç dökülmelerine karşılı etkili olup aynı zamanda cilt ve tırnak problemleri üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Hamile ve emziren kadınlar mutlaka doktor kontrolünde kullanmaları gerekmektedir.18 yaş üstü yetişkinler için geçerlidir ve etkisinin görülmesi için düzenli olarak 3 ayda günlük 1 adet tablet kullanımı önerilir.

Barbaris Kolajen & Elastin

Kolajen, cildi nem ve parlaklıkla birlikte dış etkenlere karşı koruma sağlar ve cildin yaşlanma etkisini azaltmaktadır.

Elastin ise, Kolajenin zarar görmesini engelleyerek cildin yenilenmesini destekler ve cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda botoks üzerinde de etkisi olup botoks süresini uzatmaya fayda sağlamaktadır.

Barbaris Kolajen & Elastin içerisinde Collagen, Elastin, Dr.Lu Seabass Extract, Camu Camu Powder, Maitake Mushroom, Hyaluronic Acid ve Ceramide bileşenleri bulunmaktadır.

Kolajen ve elastinin bir arada bulunduğu Barbaris Kolajen & Elastin kolajen takviyesi Türkiye'nin elastin içeren ilk balık kolajenidir. Balık kaynaklı kolajen takviyelerin diğer kolajen takviyelerine göre 1.5 kat daha fazladır. Balık kolajeni yapılan araştırmalar sonucu cilt için kolajen takviyelerin biri olduğunu belirtmiştir.

Barbaris Kolajen & Elastin çatlakların oluşmasını engellemek ile birlikte uzun dönem kullanımda çatlakların giderilmesine faydalı olmaktadır. Kısa süreli kullanımda uzun süreli etki almayı sağlamaktadır. Günlük 1 şişe (50 ml) ürünü iyice çalkalayıp etkinin artması için gece yatmadan önce veya sabah tüketilmesi tavsiye edilir.

Nutraxin Collagen Powder

Nutraxin Collagen Powder aromasız ve içerisinde Tip I, III Hidrolize Kolajen Peptitleri 9.790 mg Tip II Hidrolize Kolajen Peptitleri 100 mg, Vitamin C 100 mg Hyalüronik Asit 10 mg bulunmaktadır. Güzellik konusunda önem taşıyan bu vitamin ve mineraller sayesinde cildin ve kemiklerin normal fonksiyonu için gerekli olan normal kolajen üretimine yardımcı olmaktadır.

Nutraxin Collagen Powder yetişkinler için takviye edici gıda olarak günde 1 porsiyon (yaklaşık 10 gr) 1 bardak suyla (250 ml) iyice karıştırılarak tüketilebilir. Ürün aroma içermediği için isteğe bağlı meyve suyu veya başka bir içeceğe karıştırarak kullanılabildiği gibi yoğurtla veya salatayla karıştırılarak da tüketilebilir.

Dynavit Diamond Collagen

Dynavit Diamond Collagen  30 tablet içermektedir.1 tabletinde 750 mg Hidrolize Kolajen, 150 mg Hyaluronik Asit, 40mg Resveratrol ve 200mg Nar Çekirdeği bulunmaktadır. Diamond Collagen, cilde, saça ve tırnaklara daha yumuşak ve parlak bir görünüm veren hidrolize kolajen içerir. Mutlaka doktor kontrolüyle alınması gereken Dynavit Diamond Collagen cildin gençleşmesine veya saçların ve tırnakların daha hızlı büyümesine yardımcı olmaktadır.

Hidrolize kolajen sayesinde sağlıklı görünümünü korumaya yardımcı olarak egzama veya psoriasis gibi cilt hastalıklarını azaltmada etkilidir.11 yaş üzeri yetişkinlerin doktor kontrolünde takviyeyi iyice çalkaladıktan sonra bol su ile günde 1 defa kullanımı önerilmektedir. Hamile ve emziren kadınlar yine aynı şekilde doktor kontrolünde alınması gerekmektedir.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!