en iyi 5 karnitin tavsiyesi nedir

En İyi 5 Karnitin Tavsiyesi Nedir?

Karnitinin spor için önemi nedir? En iyi karnitin tavsiyeleri nelerdir?
Hurma Nedir? Okunuyor En İyi 5 Karnitin Tavsiyesi Nedir? 5 dakika İlerle Orucu Zeytinle Açmanın Faydaları Nelerdir?

L-Karnitin Vücuttaki lizin ve metiyonin amino asitlerinden türetilen başka bir aminoasittir. Fakat karnitin sadece aminoasit olmamakla birlikte B vitamini ile alakalı olduğundan bir vitamin türü olarak da bilinmektedir ve vücutta kaslarda akciğerde, karaciğerde, kalpte, beyinde ve sperm hücrelerinde üretilmektedir. Egzersiz ve spor yapıldığında kasların hareket etmesiyle devreye girmektedir. Karnitin birçok yiyecek ve içecekte bulunmaktadır. Fakat en çok et ve süt ürünlerinde bulunur. Endüstriyel üretim içinde, üretilen etlerin kalitesinin azalmasından kaynaklı bu hayvan etinde alınan L-Karnitin aminoasidinde de kaliteye bağlı azalma olmuştur. 

Karnitinin bilimsel olarak görevi birbirine bağlanmış yağların hücre içinde mitokondriye taşınmasını sağlamaktır. Bu durum, vücut hem yoğun şekilde hareket içerisindeyken hem de bazal metabolizmadayken devam etmektedir. Karnitin kullanımı için kişilerin düzenli bir şekilde spor yapıyor olması gerekmektedir. Spor yapılmayan dönemlerde karnitin kullanımının yan etkileri olması söz konusudur. Aynı zamanda karnitin takviyesi spordan önce yapılmalıdır.  

Karnitin kullanımı yağların enerjiye dönüşmesini sağlarken yağ kütlesinin azalmasını sağlamaktadır. Spordan önce alınan karnitin ATP üretimine katkı sağladığı için egzersiz sırasında daha az yorgunluk hissedilir ve aynı zamanda karbonhidratlarla alındığı takdirde kan şekerini dengede tutmaktadır.

Uzun sürede kas oluşumunu etkileyen L-karnitin, Kas hücrelerinin daha hızlı üretilmesine yardım edip kasların sağlığını korur. Aynı zamanda kas çalışması yapan kişilerin daha dayanıklı olmasını sağlar. İleri yaşlarda oluşabilecek kemiklerin tahribatı sonucu ortaya çıkan romatizma ve kemik erimesini engellemektedir.

Erkeklerde sperm sayısının azalması ile meydana gelen kısırlığı sperm sayısını artırıp sperm kalitesini yükselterek engelleyebilmektedir. Takviye edici gıda olan L-karnitin zayıflatmak için tek başına yeterli olmayıp diyet ve sporla birlikte kullanıldığında kilo kaybı üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bu amino asidin belli bir kullanma zaman aralığı olmayıp spor öncesi alınan karnitinin etkisi daha fazla olmaktadır.

En iyi 5 karnitin tavsiyesi

1- BigJoy Sports Thermonator Karnitin

2- Hardline L-Carnitine

3- Zero Shot L-Carnitine

4- Solgar Asetil L-Carnitine

5- Ronic Nutrition L-Carnitine

BigJoy Sports Thermonator Karnitin

BigJoy Sports Thermonator Karnitin günümüzdeki sıvı formdaki karnitin takviyelerinden faklı olup karnitin ve kafeinin yanında en önemli içerik olan sinefrin, yeşil çay ekstraktı, yeşil kahve çekirdeği ekstraktı olmak üzere zengin bir termojenik formül geliştirmiştir. Yağ yakımını destekleyen, enerji seviyesini üst düzeye çıkarmaya yardımcı olan, zayıflama ve kilo kontrolü yapan güçlü bir karışımı olan gıda takviyesidir.

BigJoy Thermonator, her porsiyonunda 3000 mg karnitin, 100 mg yeşil çay ekstraktı, 50 mg turunç kabuğu ekstraktı (%10 sindefrin içerir), yeşil kahve çekirdeği esktraktı ve 1000 mg taurin içermektedir.

BigJoy Sports Thermonator Karnitin gıda takviyesi, diyet veya spor yaparken kullanılabilir. Spor yapanların antrenmandan 30 dakika önce bir ölçek, diyet yapanların ise kahvaltıdan 2 saat sonra tüketimi önerilir.

Hardline L-Carnitine

Karnitin spordan önce tüketilen besinlerin sporda enerjiye dönüşmesini sağlamaktadır. Hardline sıvı formunda olduğu için emilimi kısa sürede olan, önemli bir aminoasit olan taurin ve B3-B6 vitaminleri içeren, kardiyo tipi egzersiz sırasında kullanılan karnitindir. Termojenik özelliğe sahip olması metabolizmanın daha hızlı çalışmasına destek olmaktadır. Bu da vücudun daha fazla enerji harcamasına ve hızlı bir şekilde yağ yakmasına yol açmaktadır. Hardline karnitini antrenman yapılan günlerde antrenmandan 15 dakika önce spor yapılmayan günlerde ise aç karnına 1-2 ölçek içilmesi önerilir.

Zero Shot L-carnitine

Zero Shot karnitini, formun korunması ve enerji seviyesinin artırılması için etkili bir takviye olarak öne çıkmaktadır. Karnitin içeriği sayesinde besinlerin enerjiye dönüşmesinde yardımcı olmakta ve aynı zamanda taurin, B12 ve B6 vitaminleri ve folik asit gibi diğer besin öğeleri içermektedir. Şeker ve kalori içermemesi de diğer avantajlarından biridir.

Spor yapanların antrenmandan önce tüketmeleri ve spor yapmayanların da gün içinde enerji ihtiyaçlarını karşılamak için kullanabilecekleri bir üründür. Bu özellikleri sayesinde günlük yaşantıda da rahatlıkla kullanılabilir.

Solgar Asetil L-Carnitine

Asetil l-karnitin (ALC),enerji üretilmesinden sorumlu olan l-karnitinin öncül maddelerinden biridir. Hafızanın ve mental keskinliğin artırılmasında, yaşa bağlı olarak gelişen alzheimer hastalığı, kas güçsüzlüğü, egzersize karşı aerobik dayanıklılığın artırılmasında Solgar Asetil kullanım önerilmektedir. Solgar Asetil karnitini sinir hücrelerinin yapısını ve kimyasını koruduğu çeşitli deneylerle ortaya koymuştur. Ayrıca, beyinde üretilen bazı sinirsel iletilerin sentezinde rol alır. Enerjinin arttırılması Solgar Asetil, yağ asitlerinin hücrenin metabolik merkezi olan mitokondriye girişi için gereklidir. Yağ asitlerinin mitokondriye girişi ile de enerji üretimi desteklenmektedir. Solgar Asetil karnitini günde 1 kapsül yemeklerden önce kullanımı önerilmektedir

Ronic Nutrition L-carnitine

Ronic Nutrition L-carnitine takviyesinin vücutta yağ yakımını desteklediği ve sinir sistemini rahatlattığı belirtilmektedir. Veganlar tarafından da tercih edilebilen bir amino asit takviyesi olduğu ifade edilmiştir.

Antrenman öncesinde kullanılması önerilen bu takviye, spor yapmayanlar için ise sabah aç karnına kullanılabilir. Ancak, herhangi bir takviye kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önemlidir. Ayrıca, takviye kullanımı tek başına bir kilo kaybı yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzı, dengeli beslenme ve egzersiz programıyla birlikte kullanılması daha etkili olacaktır.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!