El ve Ayak Bakımı Nedir?

El ve Ayak Bakımı Nedir?

El ve ayak bakımı deyince neler yapılması gerekir? Evde el ve ayak bakımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?
Fondöten Nedir? Okunuyor El ve Ayak Bakımı Nedir? 5 dakika İlerle Şampuan Nedir?

Günümüzde insanlar vücut, saç, cilt gibi fiziksel bakımlarına oldukça önem vermektedir. Söz konusu bu bakımlar için dünyada büyük bir piyasadan söz etmek mümkündür. Bu fiziksel temizlik ve bakım içerisinde el ve ayak bakımının da oldukça önemli olduğunu söylemek gerekmektedir. Ellerimiz, günlük yaşam aktivitelerimizi kolaylaştıran önemli bir organımızdır. Eller, insan ilişkilerinde sesin yanı sıra kullanılan önemli bir iletişim aracıdır.  Ellerimiz, yüzümüzden sonra çevresel vb. faktörler tarafından yıpranmaya en açık olan kısımlardan biridir.  Aynı şekilde ayaklar da günlük yaşam aktivitelerimizin devamlılığını sağlamak için olmazsa olmaz bir diğer değerli organımızdır. 

Ellerimiz ve ayaklarımız bütün vücudumuz gibi profesyonel bakıma ihtiyaç duymaktadır. Sağlık ve estetik görünüm için oldukça önemli olan el ve ayak bakımı doğru teknik ve sterilize bir şekilde yapılmalıdır. 

El ve Ayak Bakımı Neden Önemli?

El ve ayak bakımı yapılırken kişiyi rahatsız etmeden, ağrı hissettirmeden, steril ve hijyenik koşullar altında temiz tutularak yapılan uygulamalar, dolaşım ve sinir sistemi açısından oldukça önemli bir rol üstlenmektedir.

El ve ayaklar, vücudun ilk yaşlanan kısımlarıdır ve sağlıksız olmaları genel sağlık durumunu da etkiler. Ayak sağlığının yetersiz olması kişinin yalnız yaşamasını, çalışmasını, sosyal hayatını ciddi anlamda etkilemektedir. Çoğu zaman ayağımızda oluşan bir rahatsızlık dizlerimizin, belimizin ve kalçamızın da rahatsızlanmasına yol açmaktadır. 100’lerce çeşit ayak rahatsızlığı vardır. Bunlardan bazıları kronik bir hal bile alabilir. Bu nedenle ayaklarımızla ilgili bir rahatsızlık söz konusu olduysa, tedavisini asla ihmal etmememiz gerekmektedir. 

Eller ve ayaklar vücudumuzun genel sağlık durumu ile ilgili çoğu zaman bizi uyaran işaretler vermektedir. Bazen beyazlıklar, bazen dalgalanma ya da tümsekler, bazen diğer renk değişiklikleri vücutta birçok hastalığın habercisi olabilir. Karaciğer, akciğer, kalp ve damarlarda oluşan bir rahatsızlık tırnaklarımız aracılığıyla bize sinyal verebilir. 

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

El ve ayaklara yapılacak çeşitli bakımlar oldukça rahatlatıcı sonuçlar yaşamamızı sağlamaktadırlar. El ve ayakları temizleyip, peelingle arındırdıktan sonra, maskeyle de destekleyip kullanılacak nemlendirici kremlerle ideal nem seviyesini elde etmek mümkündür. 

Şimdi gelelim rutin el ve ayak bakımı için oldukça faydalı ve rahatlatıcı olan uygulamalara.  

Temizleme

El ve ayak temizliği, mikroorganizma transferini önlemek ve sağlık bakımıyla ilgili enfeksiyonları önlemek amacıyla önemli bir adımdır. El ve ayak bakımı için ilk adım, derinlemesine temizliktir. Ilık suyla ellerin ve ayakların yıkanması cilt üzerinde bulunan gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. 

Peeling

Peeling cildimizdeki ölü hücreleri yok ederek, cildimizin oksijen almasını sağlar. Peeling yaptığımızda cildimizdeki ölü deri kalkarak yerine tertemiz bir cilt ortaya çıkmaktadır. Ele yapılan bir peeling daha temiz ve sağlıklı bir görüntüye kavuşmamıza neden olacaktır. Aynı şekilde ayak derisi de   ölü deriler biriktirmeye müsait bir yapıya sahiptir. Bu ölü deriler toplanmaya başladığında ve herhangi bir müdahale edilmediğinde ağrılı nasır sorunları ile karşı karşıya kalmak son derece olasıdır.  Hatta bu durum daha da ileri giderek ciddi enfeksiyon kapma sebebi de olabilmektedir. İşte bu noktada ayaklara uygulanan peeling, ayakları söz konusu bu komplikasyonlardan uzak tutacaktır. Böylece ayak bakımının önemli bir parçası olan peeling ile daha yumuşak, daha sağlıklı ve daha estetik görünen ayaklara sahip olmak hiç de zor olmayacaktır

Peeling yaparken deniz tuzunun olumlu etkisinden de faydalanmak gerektiğini belirtmekte fayda olacaktır. Deniz tuzu peeling yapılan bölgede kan dolaşımının hızlanmasına etki ederek, metabolizma üzerinde olumlu etki yaratmaktadır. Deniz tuzu ile yapılan peeling derideki çatlakları önler ve ciltteki ölü derilerin atılmasına yardım eder. Ayrıca Deniz tuzu kasları rahatlatan bir etkiye sahip olduğu için ayak ağrılarını gidermektedir.

Maske 

El ve ayak maskeleri cildin daha genç ve bakımlı görünmesini sağlamaktadır. Vücudumuzun tüm yükünü çeken el ve ayaklarımız için maske uygulaması oldukça önemlidir. 

Nemlendirici

Cildin nemli tutulması cilt sağlığı açısından önemlidir.  Bu noktada kaliteli bir nemlendirici ile el ve ayaklarımızı kurumaya karşı koruyabilir. Ayak nemlendirici kremler cildin en dış katmanında cildin nemini koruması amacıyla emilir. Böylece bir bariyer etkisi yaratan nemlendirme işi el ve ayakları dışarıdan gelen olumsuz etkilere karşı korur. Ayak ve el peelingi uygulamasından sonra cildi nemlendirmek önemle tavsiye edilmektedir. 

Rutin el ve ayak bakımının yanı sıra Medikal olarak da el ayak bakımı yapılmaktadır. Medikal bakımda daha profesyonel bakımlar yapılmaktadır. Bu bakımlar hastanelerde ya da özel bakım merkezlerinde uzman bir ekip tarafından yapılmaktadır. Medikal bakımda rutin pedikür ve manikürden farklı olarak tamamen kişinin ihtiyacına cevap verecek özel bir uygulama yapılmaktadır. Medikal el ve ayak bakımı, tırnak mantarı, olması gereken dokudan farklı olarak tırnak kalınlaşması, topuk çatlağı, tırnak batması gibi sorunlara yönelik bakımlar uygulanmaktadır.

Evde El ve Ayak Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Ayakkabıların ayağa uygun seçilmesine dikkat edilmelidir.
  • Yürümek ayaklarımız için faydalı bir egzersizdir. 
  • Çorap seçerken dikişsiz ve doğal pamuktan oluşmasına özen gösterilmeli. Böylece ayağımızda oluşabilecek bir tahrişin önüne geçilebilir.
  • Ayaklar her gün yıkanarak temiz tutulmalıdır. 
  • Ayaklar ıslak bırakılmalıdır. Böylece olası mantar enfeksiyonlarının önüne geçilebilir. 
  • Düzenli olarak el ve ayakları nemlendirmek gerekmektedir.
  • Elleri kışın soğuktan yazın da aşırı sıcaklardan korumak gerekmektedir.
  • Kimyasal içeren sabun ve deterjanlardan ellerimizi korumak gerekmektedir.
  •  El ve ayak bakımında tırnakları da ihmal etmemek gerekir. Her zaman bakımlı ve sağlıklı görünen tırnaklar için ise evde manikür ve pedikür yapılması önerilmektedir

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!