E Vitamini Nedir?

E Vitamini Nedir?

En güçlü antioksidanlardan biri olan E vitaminin özellikleri nelerdir? Vücuttaki faydaları nedir?

Yağda çözülebilen sekiz farklı bileşiğin oluşturduğu E vitamini, dört tokoferol, dört tocotrienoldan içeren yapısı ile beyin, cilt, dolaşım sistemi ve görme sağlığına faydalı olan besin bileşenlerinden biridir. Lipoproteinlerde ve hücre zarlarında antioksidan işlevi görür. 

E vitamini üzerinde yapılan epidemiyolojik ve sınırlı ara çalışmalar, kardiyovasküler hastalıkları, kronik rahatsızlıkları ve kanser riskini azalttığı sonuçlarını ortaya koymuştur. İçeriğindeki farklı tokoferoller, E vitamininin aktivitesini gösterir. 

E Vitamini Formülü Nedir?

Kimyasal adı Alfa-Tokoferol Asetat olan E vitamininin formülü: C31H52O3

E Vitamini Molekül Özellikleri Nedir?

E vitamini kokusuz, beyaz ve kristal bir yapıya sahiptir. Kaynama derecesi 183 santigrat derecedir. Erime noktası ise 27 santigrat derecedir. Yoğunluğu santimetreküp başına 0.95 gramdır. Oksijen olmayan bir ortamda 200 santigrat dereceye kadar dayanıklıdır. Ultraviyole ışınlarına karşı dayanıksızdır. Bundan dolayı E vitamini içeren besinler ya da takviyeler güneş ışınlarından uzak tutulmalıdır. Molekül yapısı 8 farklı ancak birbirleri ile bağlantılı molekül ailesinden oluşur. 

E Vitamini Ne İşe Yarar?

Sinir sistemi, endokrin bezleri, kaslar, üreme organları gibi pek çok noktada önemli fonksiyonlara sahiptir. Biyolojik bir antioksidan olduğu için hem kanserin hem de atardamar sorunlarının önlenmesi için kullanılır. 

Nükleik asit metabolizması, kükürtlü amino asit metabolizmasında önemli bir role sahiptir. Kan pıhtılaşmasını ve dolaşımını güçlendirir. Doku onarımında gerekli olan bileşenlerden biridir. Yaraların etrafında iz oluşumunu engeller. Atletik performansı geliştirici özelliğe sahiptir. Prematüre doğumlarda, bebeklerdeki göz bozukluklarını giderir. 

Genellikle E vitamini eksikliği çeken insanların diyetlerinde ekstra takviye olarak kullanılır. Ciltteki enzimlerin aktivitesini arttırmak için kozmetik sektöründeki kremlerde silikonla birlikte kullanılır. Ruj imalatında da koruyucu olarak kullanılmaktadır. 

E Vitaminin Faydaları Nedir?

E vitamininin faydaları şunlardır:

 • Alyuvarların oluşumuna katkı sağlar.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Damar tıkanıklığı ve damar sertleşmesini engeller.
 • Tümör oluşumunu engellediğinden dolayı kanserli hücrelerin gelişimini engeller.
 • Yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürür. 
 • Kan pıhtılaşmasını engeller ve dan basıncını dengeler.
 • Regl ağrılarını azaltır. 
 • Menopoz dönemindeki kadınların semptomlarını azaltır. 
 • Göz sağlığına iyi gelir.
 • Erkeklerin cinsel gücünü arttırır. 
 • Alzheimer belirtilerini azaltır, hafızayı güçlendirir. 
 • Yaranın iyileşmesini hızlandırırken yara nedeni ile oluşan cilt lekelerini yok eder. 
 • Kramp ağrılarına iyi gelir. 

E Vitaminin Cilt için Faydası Nedir?

E vitamininin cilde pek çok faydası vardır. Ciltteki UV ışınlarının olumsuz etkisini ortadan kaldırır.  Cilt tonunu aydınlatır ve yaşlılık belirtilerini en aza indirir. İnce çizgileri ve kırışıklıkları yok eder. Cildin kendini koruması için neme ihtiyaç vardır. E vitamini ciltteki nemin kendini muhafaza etmesini sağlar. Yanık, yara izleri ve güneş lekelerinin azalmasına yardımcı olur. 

Özellikle C vitamini ile birlikte kullanıldığınca cilde olan etkilerinin daha net bir şekilde görülmesi sağlanabilir. C vitamini cildin dış yüzeyine etki ederken, E vitamini yağ tabakalarının altından derinlemesine nüfuz etmeyi başarır. E vitamini içeren cilt bakım ürünleri arasında cilt yağı ya da kremlerinden daha çok serumların kullanılması önerilmektedir. Cilt alerjisi gibi durumlarla karşılaşma olasılığını ortadan kaldırmak için dermatologlara başvurabilirsiniz. 

E Vitaminin Saçlara Faydası Nedir?

E vitamini, saç dökülmesini azaltarak yeni çıkan saç köklerini güçlendirir. Bölgesel saç dökülmelerinin en büyük nedenlerinden biri saçın yeteri kadar nemlendirilmemesidir. Kuruyan saç kökleri zamanla zayıflayarak kopar. E vitamini saç köklerindeki kan akışını hızlandırarak kırılan saç uçlarını onardığı gibi saça gerekli olan nemi sağlar. 

E vitamininden hazırlanan saç maskeleri ve E vitamini yağları saç derisini beslemek için kullanılabilir. Menopoz dönemindeki bir kadının E vitamini eksikliği yaşaması durumunda saç dökülmesi, matlaşma, kırık gibi sorunlar görülebilir.  

E Vitamini Bağışıklık Sistemine İyi Gelir mi?

Güçlü bir doğal antioksidan olan E vitamini, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Antioksidan içeriği dolayısıyla serbest radikallerin vücutta kötü etkilerini azaltarak bağışıklık sistemini destekler.

E Vitaminin İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir?

E vitamini hayatın birçok çağında oluşabilecek hastalıklara karşı insan sağlığını korur. Yeterli miktarda alınmış olan E vitamini, enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudun direncini yükseltir. Sigara içen hastaların prostat kanseri riskini engellemede yardımcı olur. Ciltte yaşanan kuruluk ve pullanmanın neden olduğu egzama rahatsızlığına da iyi gelmektedir.  

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamini açısından zengin olan besinler şunlardır:

 • Ay çekirdeği
 • Badem
 • Ayçiçek ve zeytinyağı gibi bitkisel yağlar. 
 • Yumurta
 • Avokado
 • Lifli besinler
 • Ispanak, maydanoz, kereviz, lahana gibi sebzeler
 • Tahıllar
 • Kırmızı et
 • Uskumru, sardalya, somon ve tonbalığı gibi deniz canlıları

E Vitamini Eksikliği Belirtileri Nedir?

Doğadaki besinlerde oldukça fazla görülen E vitamini, eksikliği nadir görülen vitamin çeşitlerinden biridir. Günümüze kadar çok az sayıda hastada E vitamini eksikliği rapor edilmiştir. Kalıtsal olarak E vitamini eksikliği yaşayan insanlarda yürüme zorluğu, konuşma bozuklukları, bedensel bozukluklar görülebilir. Bu sorunlar nörolojik semptomlardır. Yetişkinlerdeki yetersiz beslenmelerde nöromuskular bozukluklar 15-20 yıllık bir süreçte, çocuklarda ise çok daha kısa bir sürede görülür. E vitamini eksik olan bireylerde eritrositler oksidan maddelere karşı dayanıksızdır. 

Saç dökülmesi, sindirim sorunları, kas kütlesinde kayıp yaşanması, görme problemleri ve odaklanma sorunları E vitamini eksikliğini belirtileri arasında yer almaktadır.

E Vitamini Eksikliği Kimlerde Görülür?

Sağlıklı inşalarda E vitamini eksikliği çok nadir görülmektedir. Yağın doğru bir şekilde sindirilemediği Crohn hastalığı, ataksi, kistik fibroz ve abetalipoproteinemi gibi sorunlar ve kalıtsal hastalığı olan kişilerde görülür. Erken doğan bebeklerde E vitamini eksikliği görülmesi durumunda Anemi olarak bilinen kansızlık sorunu görülmektedir. 

E Vitamini Nasıl Kullanılır?

E vitamini kullanımını doğru bir şekilde ayarlamak için günlük dozaj bilinmelidir. Farklı faktörlere göre günlük ne kadar E vitamini alınması gerektiği belirlenmiştir. Buna göre: 14 yaşından büyük olan bireylerde ve hamile kadınlarda günde 15 mg, emziren anneler günde 19 mg E vitamini almalıdır. Çocuklarda da oldukça önemli olan E vitamini yaşa göre günlük dozajlara ayrılmıştır. 0-6 aylık bebeklerde günde 4 mg, 7-12 ay arası ise günde 5 mg kullanılabilir. 

E vitaminini besinlerden alabileceğiniz gibi farklı formlardaki takviyelerle de alabilirsiniz. Takviyeler tablet, serum ve yağ şeklinde bulunabilir. Bu takviyeler mutlaka bir doktora başvurularak kullanılmalıdır.  

E Vitamini Yağı Nasıl Kullanılır?

E vitamininin olası faydaları düşünüldüğünde yağ formunun da farklı kullanım şekillerinde ciddi faydaları vardır. E vitamini yağı, cilde ve saç derisine çok faydalıdır. 

Gece yatmadan önce yağı yumuşak hareketlerde yüzünüze sürebilirsiniz. Gözeneklerinizin kapalı kalmaması için bir süre sonra temiz su ile yüzünüzü temizleyin. Göz çevrenize sürmeden doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır. Saç için kullanılacak olan E vitamini yağını hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile karıştırabilirsiniz. Saç köklerinize masaj yaparak uygulayabilir, yarım saat bu karışımı saçınızda bekletebilirsiniz. Yarım saat sonra bolca ılık su ile saçlarınızı durulayabilirsiniz. 

Vücudunda çatlak ya da hasarlı bölge olanlar, 10-15 dakika kadar bu yağı işlem yapılacak bölgeye sürebilirler. Yarım saat beklettikten sonra su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemi günde 2 kez tekrarlayarak uygulayabilirsiniz. 

E Vitamini Kapsülü Nasıl Kullanılır?

E vitamini kapsülü, doktorunuzun size belerttiği ölçülerde kullanılmalıdır. Bunun dışında takviye olarak almak isteyenler kutunun üzerindeki kullanma talimatlarını takip etmelidir. E vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğu için yemeklerden sonra kullanmak daha doğru olacaktır. Yemekten 10-15 dakika sonra bol su ile kapsülü yutabilirsiniz. Solgar Vitamin E 400 IU 268 Mg kullanılabilecek olan E vitamini kapsülüdür. 

E Vitamini Kapsül Fiyatları Nedir?

E vitamini kapsüllerin fiyatları ürün gramajına göre değişkenlik göstermektedir. 50’lik kapsüller ortalama olarak 150 TL’ye satılırken, 30’luk kapsüller 80 TL ortalama ilse satışa sunulmaktadır. Fiyatlar değişken olabileceği için bu ortalamadan artış ya da düşüş yaşanabilir. 

E Vitamini Kapsülü ve E Vitamini Ampulü Farkı Nedir?

Kapsül vitamin hapı ilaç yapısındayken E vitamini ampulü cam şişe içinde sıvı kıvamdadır. Kapsülü açtıktan sonra teker teker tüketebilir ve ilaç kapağını kapatabilirsiniz. Ampul ise sıvı olduğu için kırılarak açılan cam kabı tek kullanıma uygundur. Ampul daha çok yağ kıvamında olduğu için cilde sürülmeye uygunken aynı şey kapsül için söylenemez. Ampul içindeki E vitamini takviyesi genellikle kozmetik ürünleri ile birlikte bu amaç doğrultusunda kullanılır. 

  

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!