E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

En güçlü antioksidanlardan olan E vitamini hangi besinlerde bulunur? E vitamini içeren takviyeler nelerdir?

Yağda çözülen vitaminlerden biri olan E vitamini, tıpkı diğer vitaminler gibi günlük vücut fonksiyonlarının eksiksiz şekilde yapılması için gerekli olan bileşenlerdendir. Karaciğerde bir miktar depolanan E vitamini, suda çözülen vitaminlere göre eksikliği daha az görülen bir vitamindir. Sekiz farklı formu bulunsa da insan vücudunda bulunan tek formu tokoferoldur. 

E vitamini açısından zengin olan birçok besin bulunmaktadır. Bu besinler günlük olarak E vitamini gereksinimini karşılamaya yeterli olacaktır. E vitamini içeren besinler şunlardır:

 • Kırmızı et
 • Yumurta 
 • Tereyağı
 • Hamsi 
 • Uskumru
 • Avokado
 • Ispanak 
 • Brokoli
 • Balkabağı
 • Zeytinyağı
 • Fındık yağı
 • Kereviz
 • Lahana
 • Fındık 
 • Badem
 • Ceviz
 • Muz
 • Kivi

1. Kırmızı Et

Kırmızı et önemli E vitamini kaynaklarındandır. Kırmızı et, çeşitlerine göre farklı E vitamini değerleri içerebilir. Örneğin bir porsiyon (80 gram) sığır etinde 1,4 mg E vitamini bulunmaktadır.  Kırmızı et E vitamini dışında B1, B6, ve B12 vitaminlerini de içermektedir.  

2. Yumurta

E vitamininin en önemli özelliklerinden biri antioksidan özelliğinin olmasıdır. Yumurtadan alacağınız E vitamini antioksidan özelliğini aktif bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Bütün bir yumurtada 0.70 mg E vitamini bulunmaktadır. Bu oranın tamamı yumurtanın sarısında bulunur. Yumurtanın beyazında E vitamini bulunmamaktadır. 

3. Tereyağı

Neredeyse her yemekte kullanılan tereyağı, sağlıklı gıda ürünlerinden biridir. Özellikle 2 yaşa kadar olan çocuklarda yağda çözülen E vitamininin emilimini kolaylaştırmaktadır. Tereyağın içerisinde E vitamini önemli bir antioksidan kaynağıdır. Bundan dolayı vücudun direnç kazanmasına yardımcı olur. 

4. Hamsi

56 gramlık bir hamsi porsiyonunda 1,15 miligram E vitamini bulunmaktadır. Günlük E vitamini oranını karşılamak için 400-450 gram hamsi yemek yeterli olacaktır. Fazla hamsi yemek domoik asit zehirlenmesine yol açabilir. Hamsinin sahip olduğu E vitamininden faydalanmak için hamsiyi doğru bir şekilde pişirmek gerekmektedir. En sağlıklı hamsi pişirme tekniği buğlama olarak pişirmek ve tuzsuz şekilde tüketmektedir. Hamsi aynı zamanda B2, B12, D ve K vitaminlerini de barındıran bir gıdadır. 

5. Uskumru

Uskumru vücut için gerekli mineral ve vitaminleri sağlayabileceğiniz besinlerden biridir. Kanser riskini azaltması, çocukların kemik gelişimine destek olması, üreme sağlığında önemli bir yeri olması uskumrunun faydaları arasında yer almaktadır. Bir porsiyon uskumruda % 8 oranında E vitamini bulunmaktadır. 

6. Avokado

E vitamini açısından oldukça zengin olan avokado, antioksidan özelliğini içerdiği E, C ve A vitaminlerinden alır. 100 gramlık bir avokado porsiyonunda 3,2 mg E vitamini bulunmaktadır. İçeriğindeki antioksidan özelliği sayesinde hücre yaşlanmasını yavaşlatmaktadır. 

7. Ispanak

E vitamini içeren yeşil yapraklı sebzelerden biri olan ıspanak, yüksek miktarda C vitamini içermektedir. İçeriğindeki E vitamini sayesinde cilt sağlığını korumada büyük bir rol oynar. Ana öğünlerde 6-8 kaşık arasında ıspanak tüketmek E vitamini takviyesi açısından yeterli olacaktır. Ispanağın içindeki K vitamini kemik sağlığına iyi gelirken C vitamini demirin emilimini kolaylaştırır. 

8. Brokoli

Brokoli A, C, E vitamini açısından zengin bir besindir. Bundan dolayı antioksidan özelliği sayesinde hücreleri serbest radikallere karşı korur. 1 kase haşlanmış brokoli yiyerek günlük K ve C vitaminleri gereksiniminizi karşılayabilirsiniz. Oldukça düşük kalorili olan brokoli, diyet dönemlerinde de rahatlıkla tüketilebilir. 1 su bardağı haşlanmış brokolide 0,7 mg E vitamini bulunmaktadır. 

9. Balkabağı

Balkabağı E vitamini içeren gıdalardan biridir. Bundan dolayı göz sağlığını destekleyici bir yapısı bulunur. Vücudu mikroplardan koruyarak çeşitli iltihaplanmaların önüne geçer. Bir tabak pişmiş balkabağında 2 mg E vitamini bulunmaktadır. 

10. Zeytinyağı

Yemeklere lezzet kalan yağlarından biri olan zeytinyağı, en sağlıklı yağ çeşitlerinden biridir. E vitamini açısından da zengin olan zeytinyağının 1 çorba kaşığı kadar olanında 1,6 mg E vitamini bulunmaktadır. 100 gramlık bir natürel sızma zeytinyağı, günlük ihtiyacınız olan E vitaminin % 72’sini karşılar. 

Güçlü bir antioksidan olan E vitamini sayesinde hücre zarlarınız korunarak cilt bütünlüğünüz sağlanmış olur. Zeytinyağı; hem yağ asitlerinin dağılımı hem de sağlığa olan faydalarından ötürü en iyi yağlardan biri olarak kabul edilmektedir. Dünya üzerinde de en çok tüketilen yağlardan biri olmayı başarmıştır. 

11. Fındık yağı

Fındık yağının 100 mg’lık bileşeni ele alındığında 11,29 mg E vitamini bulunmaktadır. E vitaminin en çok bulunduğu yağlardan biri fındık yağıdır. E vitamini sayesinde kalp ve damar hastalıkları, kansızlık, kanser gibi hastalıklara karşı koruyucu bir etki gösterir. Üreme sisteminin doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.      

12. Kereviz

100 gramlık bir kerevizde 0,5 mg E vitamini bulunmaktadır. İçeriğindeki antioksidan özelliği her geçen gün azaldığı için kerevizi taze olarak tüketmek içeriğindeki E vitamininden faydalanmanızı sağlar. Kerevizdeki E vitamini sayesinde damarlar korunmuş olur. Bir sap kerevizde ortalama olarak 0,2 mg E vitamini bulunmaktadır. 

13. Lahana

Lahana tüketerek alabileceğiniz E vitamini ile hücrelerin yaşlanması önlenirken, damarlar basınca karşı korunmuş olur. Aynı zamanda çiğ olarak tüketilen beyaz lahana, E vitamini sayesinde cilt ve diş sağlığını da korur. 100 gram lahanada 0.15 mg E vitamini bulunmaktadır. 

14. Fındık

Fındık yağında olduğu kadar fındığın kendi özünde de E vitamini bulunur. Özellikle çiğ fındığın besin değeri çok yüksektir. Fındık içindeki E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasını engeller. Bu da kansızlık olarak bilinen anemi riskini en aza indirir. 100 gramlık bir fındıkta 33,9 mg vitamin E bulunmaktadır. 

15. Badem

Badem, zengin E vitamini içeriğine sahip olan kuruyemiş türlerinden biridir. Tokluk hissi vermesi nedeni ile özellikle diyet programında olan kişiler için muhteşem bir ara öğün görevi görür. Hücre sağlığına yardımcı olan antioksidanlarla birlikte vücudun kendini yenileme sürecine yardımcı olur. 1 porsiyon bademde (30 gram) 2,5 gram sindirilebilir lif bulunmaktadır. 1 porsiyon badem tüketmeniz durumunda günlük E vitamini ihtiyacınızın %37’sini karşılamış olursunuz. 

16. Ceviz

Cevizde diğer kuruyemişlerden farklı olarak gama-tokoferol denilen özel bir E vitamini türü bulunmaktadır. Bundan dolayı antioksidan özelliği diğer E vitamini içeren besinlere göre daha fazladır. Bir porsiyon cevizde (28 gram) 0,2 mg E vitamini bulunmaktadır. 

17. Muz

Muz, içerdiği E vitamini sayesinde göz sağlığına iyi gelmektedir. E vitamininin antioksidan özelliği, görme bozukluğunu en aza indirir. Muzda E vitamini dışında; A, B1,B2 ve C vitaminleri yer almaktadır. 100 gram muz meyvesinde 0,3 mg E vitamini bulunmaktadır. 

18. Kivi

Kivi içerisinde yer alan E vitamini, özellikle C vitamini ile birlikte soğuk kış aylarında bağışıklığınızı kuvvetlendirerek sizi hastalıklara karşı korur. Çocuk gelişimini destekleyerek sağlıklı bir gelişim için yardımcı olur. Potasyum açısından da zengin olan kivi aynı zamanda K vitamini açısından da zengin bir meyvedir. 1 adet kivide 2,6 mg E vitamini bulunmaktadır ki bu da günlük ihtiyacınızın %18’ine denk gelmektedir. 

E Vitamini İçeren Vitamin Takviyeleri Nedir?

E vitamini içeren vitamin takviyeleri şunlardır:

E Vitamini İçeren Vitamin Takviyelerinin Faydaları Nedir?

E vitamini içeren vitamin takviyeleri, günlük olarak almanız gereken E vitamini oranını karşılamak için kullanılabilir. Özellikle bazı sindirim ve emilim sorunu yaşayan hastalar, besin yolu yardımı ile yeteri kadar E vitamini alamayabilir. Bu tip durumlarda E vitamini takviyeleri kullanılarak günlük alınması gereken miktar tutturulmuş olur. 

Bazı durumlarda E vitamini eksikliği yaşayan bir hastaya acil vitamin takviyesi yapılması gerekebilir. Böyle bir durumda da E vitamini takviyesi kullanılarak çözüm sağlanmış olur. E vitamini takviyeleri oldukça kolay kullanılabilir şekildedir. 


  

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!