Deve Dikeni Nedir?

Deve Dikeni Nedir?

Deve dikeni geleneksel tıpta oldukça önemli bir yeri olan, antioksidan özelliğe sahip yabani bir bitkidir. Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişir ve ılıman iklimi sevmektedir. Deve dikeni, papatyagiller familyasına ait dikenli bir bitkidir. Boyu 2 metreye kadar ulaşabilmektedir. Yaprakları damarlıdır ve beyaz bir görünüme sahiptir. Yaz ortasında olgunlaşır ve çiçek açmaya başlar. Çiçekleri genellikle kırmızı ve mor renktedirler. 

Deve Dikeni Ne İşe Yarar?

Deve dikeninin tıpta oldukça önemli bir yeri vardır. Oldukça sağlıklıdır ve tüketimi sonucunda birçok faydası gözlemlenmiştir. bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Karaciğer sağlığını destekleyerek vücudun toksin maddelerden arınmasına yardımcı olur. Ayrıca safra kesesi taşı oluşumunu engeller. İçerdiği silimarin maddesi sayesinde antioksidan özelliği vardır ve vücudun sağlığını güvende tutar. 

Deve Dikeni Faydaları Nelerdir?

Aşağıda deve dikeninin faydaları listelenmiştir.

 • Karaciğeri korur ve çalışmasını düzenler.
 • Beyin fonksiyonlarını düzelterek geliştirir. 
 • Kemik sağlığına katkıda bulunur.
 • Yüksek kolesterolü düşürür.
 • Kansere karşı koruma sağlar.
 • Bağışıklık sistemini düzenler ve düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Deve Dikeninin Cilde Faydaları Nedir?

Deve dikeni, cildi koruyucu ve onarıcı özelliğe sahip besin bileşenleri içermektedir. Cilde çarpan UV ışınlarının cilt üzerinde yaptığı olumsuz gelişmeleri deve dikeninin önlediği bilinmektedir. Yapılan çalışmalar, düzenli deve dikeni kullanımının daha sağlıklı ve dinç görünen cilt oluşumuna katkı sağladığını belirtmiştir.

Deve Dikeni Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Aşağıda deve dikeni tohumu faydaları listelenmiştir.

 • Kanı temizler.
 • Hücre yenilenmesini sağlar.
 • İnsülin seviyesini düzenler ve dengede tutar.
 • Kolesterolü düzenler.
 • Kanser sonucu kontrolsüz çoğalan hücreleri durdurmaya ayrdımcı olur.
 • Karaciğerin yenilenmesini sağlar.
 • Safra kesesi taşı oluşumunu engeller.
 • Akne tedavisinde yardımcı rol üstlenir.

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Deve dikeni özütü, deve dikeninin tohumlarının kaynatılmasıyla oluşmaktadır. Ayrıca, deve dikeni yağı, deve dikeni tohumunun ezilmesiyle oluşur. Deve dikeni özütü, salata soslarında, yemeklerin içinde kullanılabilir. Ayrıca deve dikeni tohumu demlendirilerek çay olarak da tüketilebilir. Deve dikeni üreticiler tarafından hap olarak diyet takviye olarak satılmaktadır.

Deve Dikeni Hapı Nasıl Kullanılır?

Deve dikeni hapı kapsül olarak satılmaktadır. Ambalajın üzerinde yazıldığı kadar tüketilmesi gerekmektedir. Bol su ile tüketilmesi kana daha hızlı karışmasını sağlamaktadır ve daha çok etki göstermesini sağlamaktadır.

Deve Dikeni Çayı Nasıl Kullanılır?

1 çay kaşığı kadar ezilmiş deve dikeni tohumu 10 dakika kadar bir bardak suda kaynatılır. Ve 5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülerek sıcak olarak tüketilir. Deve dikeni çayı, yemek öğünlerinden birkaç saat sonra tüketilmesi gerekmektedir.

Deve Dikeni Kürü Nasıl Kullanılır?

Kaynayan bir buçuk su bardağı suya 2 tatlı kaşığı kadar ezilmiş deve dikeni tohumu eklenir. 5-10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Deve dikeni kürü aç karna tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 

Deve Dikeni Yağı Nasıl Kullanılır?

Deve dikeni yağı oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Deve dikeni tohumlarının ezilmesiyle çıkarılan bu yağ cilt üzerine uygulanabilir yada saç bakımı için saçlara sürülebilir. Ayrıca yağı salatalara koyarak salataların daha sağlıklı olmasını sağlayabilmektedir. Cilt üzerine uygulanan deve dikeni yağının kas ağrısını geçirme gibi faydalı sonuçları vardır. 3 damla kadar deve dikeni yağı ağrıyan bölgeye sürülür ve masaj uygulanır.

Deve Dikeninin Yan Etkileri Nelerdir?

Düzenli ve bilinçli tüketimde zararı olmayan deve dikeni, aşırı tüketim sonucunda yan etkiler meydana getirmektedir. Bu yan etkiler; karında şişlik, iştahsızlık, mide bulantısı ve ishaldir. Doktorunuzun tavsiye ettiği ya da satın alınan deve dikeninin ambalajı üzerinde yazıldığı kadar tüketmek herhangi bir yan etkiye sebep olmayacaktır. Ayrıca aşırı deve dikeni tüketimi kas ağrısı ve eklem ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Kimler Deve Dikeni Kullanmamalıdır?

Hamile bireyler ve düzenli ilaç kullanan bireyler deve dikeni kullanmadan önce doktorlarına başvurmaları gerekmektedir.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!