Depresyon için en iyi takviyeler nelerdir?

Depresyon için En İyi Takviyeler Nasıl Seçilir?

Hangi vitamin takviyeleri depresyon semptomlarını hafifletir?
Boğaz Ağrısı Nedir? Okunuyor Depresyon için En İyi Takviyeler Nasıl Seçilir? 4 dakika İlerle Artrit için En İyi Takviyeler Nelerdir?

Depresyon, milyarlarca insanı yakından ilgilendiren zihinsel sorunların başında gelmektedir. İnsanların birçoğu konu hakkında yardım almayı kabul ederken, yarısından fazlası hiçbir şekilde uzman kişilerle iletişime geçmediği için sorunları ile başa çıkamaz hale geliyor. Aşırı üzüntü, sinirlilik, kaygı bozuklukları gibi depresif bozukluk semptomları, majör depresif bozuklukları, kalıcı depresif bozukluk, regl sorunları, başka tıbbi sorunlara bağlı depresif bozukluk sorunlarında kendilerini şiddetli bir şekilde gösterirler. 

Depresyona bağlı zihinsel sorunlar takviyeler ve psikoterapi ile çözüme kavuşturulabilir. Buna ek olarak sosyal hayatınızdan beslenme düzeninize kadar birçok detay, kapsamlı tedavi sürecinizi içerisinde yer alır. Bu süreçte belirli takviyeleri kullanmak, bireyin iyileşmesine yardımcı olurken, sorunun tekrar nüksetmesinin önüne geçer. Bazı araştırmalar, vitamin, mineral ve bitkisel kaynakların depresif semptomları azaltmada etkili olabileceğini ortaya çıkartmıştır; ancak takviyeyi belirlerken güvenli olup olmadığı ve nasıl kullanılacağı konusunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. 

 • Araştırma yapın

 • Piyasada aynı işe yaradığını söyleyen tonlarca takviye bulunur. Bunlar içinden doğru olanı seçmek için profesyonel bir yardım almak kadar araştırma yapmak da oldukça önemlidir. Öncelikle araştırdığınız takviyelerin depresyon sırasında kullanımı destekleyecek tipte olması gerekmektedir. Bu tip deneyler yapılmamış olan takviyeleri tercih etmemeniz gerekir. Bu deneylerin tamamı üçüncü kuruluşlar tarafından denetlenmiş ve onaylanmış olmalıdır. Tıbbi güvenilirlik konusunda onay almış ürünler rahatlıkla kullanılabilir. 

 • Güvenilir yerden satın alma işlemini gerçekleştirin

 • Araştırma yaparak belirlediğiniz takviyeyi güvenilir bir satıcıdan almanız gerekir. Piyasada orijinal kılıfıyla çok fazla sayıda sahte takviye üretimi ve satışı yapılmaktadır. Bu tip durumlarla mağduriyet yaşamamak için onay almış ve ticari izni bulunan satıcılarla iletişime geçmeniz önerilir. 

 • Tam olarak ne içerdiklerini öğrenin

 • Her takviye farklı içeriğe sahip olabilir. Örneğin bazı takviyeler aynı işlevi sağlamasına rağmen hayvansal gıdalar içerirken, bazı gıdalar %100 bitkisel kaynaklı üretilmiştir. Özellikle vegan tüketicilerin içerik araştırmasını detaylı bir şekilde yapması önerilir. 

 • Sağlık uzmanınızla konuşun

 • Hem takviyeyi hem de dozajını belirlerken sağlık uzmanına başvurmanız önerilmektedir. Bazı insanların takviyenin içindeki maddelere karşı alerjisi olabilir. Aynı zamanda takviyelerin birçoğu çeşitli yan etkilere ve doz aşımında farklı toksik etkilere sahip olabilir. Yine bazı takviyeler, farklı ilaçlarla etkileşime girerek kişinin zararına olabilir. 

  En İyi Depresyon Takviyeleri Nelerdir?

  Birçok takviye depresyon tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir. Folat, B12, Omega-3, sarı selenyum, antioksidanlar, protein, kantaron, probiyotik gibi takviyeler en iyi depresyon takviyeleri olarak öne çıkarlar. Bu takviyelerin ortak özelliği sinirleri rahatlatacak özelliğe sahip olmasıdır. Depresyon tedavisinde kişinin rahatlaması oldukça önemlidir. Piyasada bulunan yararlı takviyeler hormonel açıdan da tedavi olmaya yardımcı olur. Özellikle depresif hastaların %20 ila 30’unda folat ve B12 vitamin eksikliği bulunmaktadır. 

  Depresyon Takviyelerinin Faydaları Nelerdir?

  Depresyon takviyeleri başlı başına bir tedavi yöntemi olmasa bile tedaviyi güçlendirici etkileri ile ön plana çıkmaktadır. Bu takviyelerin tek görevi depresyonu gidermek değildir. Örneğin Omega-3 yağ asitleri depresyonun iyileştirilmesiyle bağlantılı olduğu gibi vücutta insülinin fonksiyonunu artırarak şeker hastalığına karşı kişiyi korur. 

  Depresyon takviyelerinin faydaları hakkında hala net bir tanımın olmaması, bu konu hakkında yapılan çalışmaların devam etmesi nedeniyledir.  Bu alanda yapılmış çok az araştırma vardır ve araştırmaların çoğu, depresyon belirtilerini de etkileyebilecek diğer değişkenleri kontrol etmeden katılımcıların kendi geri dönüşlerine dayanmaktadır.   

  Takviyelerin Etkili Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

  Depresyonu tedavi etmek için pazarlanan düzinelerce vitamin, mineral, antioksidan ve bitkisel takviye vardır ve bunların kullanımlarını destekleyen çeşitli düzeylerde veriler vardır. Bu veriler, takviyelerin etkili olup olmadığı konusunda fikir verebilir. Elbette bu durum kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bundan dolayı takviyelerin etkili olup olmadığı konusundaki kesin kanıya kullandıktan bir süre sonra varabilirsiniz. 

  Depresyon Takviyeleri Pahalı mıdır?

  Depresyon sorunu sırasında ek takviye kullanan kişiler sarı Kantaron, D Vitamini ve Omega 3 Yağ Asitleri gibi ek ilaçlar alır. Bu takviyelerin maliyeti, satın aldığınız markaya ve takviyenin adedine göre değişkenlik gösterebilir. 

  Depresyon Takviyeleri Kaç Kaloridir?

  Takviyelerin kaç kalori olduğu takviyeden takviyeye göre farklılıklar gösterebilir. Örneğin doğal olarak alacağınız takviyeler, yapay olanlara göre daha az kalori içerebilir. Keza hayvansal katkıların çok olduğu takviyeler de bitkisel olanlara oranla daha kalorili olabilir. Kilo kontrolü sağlamak isteyen kullanıcılar hangi takviyeyi tercih edecekse mutlaka kalorisi içerik listesinden öğrenmelidir.  
      

  Yorum yaz

  Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

  Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

  Kargo bedava

  500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!