cilt tipine uygun temizleme jeli nasıl seçilir

Cilt Tipine Uygun Temizleme Jeli Nasıl Seçilir?

Cilt tipleri nelerdir? Cilt tipinizi nasıl anlarsınız?
Aromaterapi Yağları Nelerdir? Okunuyor Cilt Tipine Uygun Temizleme Jeli Nasıl Seçilir? 5 dakika İlerle Topuk Çatlakları Nasıl Geçirilir?

Yüz temizleme jeli kullanırken cilt tipi özelliklerinizi dikkate almanız gerekiyor. Kuru, yağlı, normal ciltlerden hangisi sizde varsa buna göre yüz temizleme jeli kullanabilirsiniz. İhtiyaçlara özel temizleyici jeller, cilde göre hazırlanmış özel formüller sunmaktadır. Yüz temizleme jeli, doğru nemlendirici ürünlerle kombin edilirse, beklediğiniz sonuçlara daha da kolay ulaşabilirsiniz.

Doğru seçim yapmak için cilt tipinizi ve özelliklerini bilmeniz gerekir. Yaşadığınız cilt sorunları varsa cildinize uygun bir seçim yapmak için doktorunuza danışabilirsiniz. Kuru ciltler en çok pullanma, kaşıntı, hassasiyet sorunları yaşar. Yağlı ciltler ise parlama, sivilce açısından zorlanabilir. Normal ciltlerde dönemsel olarak kuruma ve yağlanma görülebilir. Genelde daha kısa süren bir durum vardır. Özellikle bu sorunlara dair üretilen yüz temizleme jelleri varsa bunu öncelikli tutabilirsiniz. Diğer yandan her cilt tipine özel üretilen ürünleri de ihtiyaçlara göre değerlendirebilirsiniz.

Cilt Tipleri Nelerdir?

Herkesin cilt tipi birbirinden farklıdır. Aşağıda farklı cilt tipleri sıralanmıştır.

1-Hassas Ciltler

2-Yağlı Ciltler

3-Karma Ciltler

4-Kuru Ciltler

5-Akne Eğilimli Ciltler

1-Hassas Ciltler

Hassas cilt rüzgâr, nem, sıcaklık, UV ışınları gibi dış etmenlerden kolay etkilenirler. Düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Cilt dış etmenlerden olumsuz etkilendiğinde yüzde kaşıntı, gerginlik, kuruluk, kırışıklık, lekelenme gibi reaksiyonlar görülebilir.

2-Yağlı Ciltler

Yağlı cilt, ciltteki sebum miktarının artması nedeniyle ortaya çıkar. Sebum cildin devamlı olarak nemli olmasını sağlar. Ciltte aşırı sebum yani nem olması cildin nem dengesini bozar. Sebum sayesinde cilt nemli kalır. Cilt yeterli sebum üretmediğinde yüzde sebum oluşur. Yağlı cilde sahip olanların yüzü parlaktır. Yüz temizlenmesine rağmen sürekli olarak kirli görülmektedir. Bu yüzden uygun ürünler kullanılıp, düzenli olarak bakımı yapıldığında nem dengesi sağlanarak, normale döner. Yağlı ciltler içeriği su bazlı olan ürünleri kullanmalıdır.

3-Karma Ciltler

Karma cilt, dünyada en fazla rastlanılan cilt tipidir. Cildin hem yağlı hem de kuru olduğu kombine bir cilt tipidir. Karma cilt, T bölgesi yani alın, burun ve çenenin yağlı, diğer bölgelerin ise kuru olduğu türdür. Bu cilde sahip olanların T bölgesi parlak olarak görünür. Karma ciltler lekeye meyilli ciltlerdir. Bakımı zor bir cilttir.

4-Kuru Ciltler

Kuru cilt, yağlı cildin tam tersidir. Ciltteki nem oranının yok olması sonucunda ortaya çıkar. Nemini kaybeden cilt aynı zamanda elastikliğini de kaybeder. Bunun sonucunda ciltte kırışıklıklar, derin çizgiler oluşmaya başlar. Daha çok kış aylarında cilt bariyerinde çatlaklar artarak zamanla acımaya ve kanamaya başlar.

Kuru ciltler sebum oranı en düşük olarak cilt tipidir. Güneşten ve soğuktan çabuk etkilenirler. Düzenli ve doğru bakım sonrasında normal cilde dönebilir. 

5-Akne Eğilimli Ciltler

Akneye eğilim gösteren cilt, sebaköz bezlerinin aşırı sebum ürettiği yağlı bir cilt durumudur. Bu, gözeneklerin ölü hücreler ve sebum ile tıkanmasına neden olur. Bazen süreç siyah noktalar ve beyaz başlıklarla sonuçlanarak burada kalır. Bunlar, "mikrokistler" olarak bilinir. Daha ciddi vakalarda, bakteri sıkışan sebumun içerisinde çoğalır ve ciltte iltihaplanmaya neden olan püstül olarak adlandırılan yüzeysel kabarcıklar veya nodül ve kist olarak adlandırılan daha derin, sert ve ağrılı lezyonlarla sonuçlanır. Bunlar, "akneye eğilim gösteren iltihaplı ciltler" olarak bilinir.

Cilt Tipinizi Nasıl Anlarsınız?

Evinizde cilt analizi yapabilir ve cilt tipinizi rahatça belirleyebilirsiniz. Bunun için cilt analiz ölçüm bantları kullanabilirsiniz. Oldukça kısa sürede cevap verebilen bu bantların yanı sıra evde bir peçete ya da kağıt yardımı ile cilt analizinizi yapabilirsiniz. Ancak parmak uçlarını da unutmamak gerekir. Evde cilt tipi belirlemek için parmak uçlarınızı yüzünüzde hafifçe gezdirin. Eğer T bölgesinde parmaklarınız yağlanıyor ancak diğer bölgelerde herhangi bir yağ hissetmiyorsanız cildiniz karma demektir. Hiçbir şekilde yağ hissetmiyorsanız kuru, cildin her bölgesinde parmaklarınız yağlanıyorsa cildiniz yağlı demektir. Normal ciltlerde ise cildin her bölgesi oldukça dengeli ve hafif bir yağa ya da kuruluğa sahip olur. Cilt tipinizi kendiniz anlamakta zorlanıyorsanız bu alanda uzman bir  hekim ile beraber cilt tipinizi öğrenebilirsiniz.

Yağlı Ciltler Nasıl Bir Temizleme Jeli Kullanmalı?

Yağlı ciltler, aşırı sebum üretimi nedeniyle parlama, geniş gözenekler ve akne gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Bu nedenle, yağlı ciltler için doğru temizleme jelini seçmek oldukça önemlidir. Yağlı ciltler için en iyi temizleyiciler genellikle yağ içermeyen formüllere sahiptir. Bu, cildinizin daha fazla yağ üretmesini önlemeye yardımcı olur.

Hassas Ciltler Nasıl Bir Temizleme Jeli Kullanmalı?

Hassas ve solgun ciltlerde yüz temizleme jeli seçimi yaparken cildin hassasiyetine uygun ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca, hassas ve solgun ciltlerde yüz yıkama jeli kullanımı sırasında çok fazla baskı yapılmamalı ve cildi tahriş etmeyecek şekilde nazikçe masaj yapılmalıdır. Çünkü bu cilt tipi genellikle tahrişe ve kızarıklıklara eğimlidir. Yüz yıkama jelinin içeriğindeki maddelerin cildi yatıştırıcı ve rahatlatıcı özelliklere sahip olması gerekmektedir. 

Karma Ciltler Nasıl Bir Temizleme Jeli Kullanmalı?

Karma ve yağlı ciltler için uygun yüz temizleme jelleri, yağlı kalıntıları, fazla sebumu ve kirleri nazikçe temizlemeye yönelik formüle edilmiş ürünler olmalıdır. Ayrıca, cildin nem dengesini korurken aşırı kurumaya neden olmayacak özellikleri bulunmalıdır.
Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.