Cilt Bakımı Nedir

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı, cildimizin ihtiyaç duyduğu cilt bakım ürünlerini cildimizin sağlıklı bir görünüme ulaşması ve iyileşmesi için düzenli olarak kullanılmasına denir. Cilt vücudumuzun en geniş organıdır. Vücudumuzu dış etkenlere karşı koruma görevine sahiptir. Bununla birlikte vücudumuzun da canlı bir parçası olduğu için iç etkenlerden de etkilenmektedir. Bu nedenle kendini onarması, yenilemesi için düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Cildin sağlığı ve yüzey görüntüsü bu dış etkenlere karşı koruma bariyeri görevini yerine getirirken hasar görebilir. Sağlıklı bir cilt için cildimizi anlamak ve çevre faktörlerden etkilenmesini en aza indirebilmek, cildimize uygun bakımı yapmak önemlidir.

Fizyolojik sebeplerle birlikte çevresel faktörler güneş, rüzgar vb , düzensiz ve sağlıksız beslenme, makyaj yapmak, alkol ve sigara tüketimi gibi sebeplerle cildimiz yaşlanır, lekelenir, yıpranır ve pürüzlenir. Herkes farklı cilt yapılarına sahiptir bu sebeple cildimizin sağlıklı ve aydınlık bir görünüme ulaşması için cilt tipimizi tespit etmeli ve uygun cilt bakım ürünlerini kullanmalıyız.

Kısacası cildimizin sağlıklı olması ve doğal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için, oluşabilecek sarkma, sivilcelenme, lekelenme, yıpranma gibi cilt problemlerinin önlenmesi ve son bulması için cilt bakımı yapılmalıdır.

Cilt Bakımı Neden Önemli? 

Parlak, ışıltılı, aydınlık ve sağlıklı bir görünüm için ayrıca estetik kaygıların yanı sıra cildin sağlığını koruması vücudumuzda gerekli fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için cilt bakımı önemlidir. Cilt bakımı ;

Cildin nem dengesini sağlayabilmek,

Siyah nokta ve sivilceleri önleyebilmek,

Var olan lekelenmeleri gidermek ve yeni leke oluşumunu engellemek,

Ciltteki renk eşitliğini sağlayabilmek,

Çevresel örneğin güneş lekesi ve fizyolojik örneğin doğumda oluşan çatlaklar gibi deformasyonları gidermek ve önlemek,

Ciltte oluşan gözenekleri sıkılaştırmak, genişlemesini ve oluşmasını önlemek,

Yaşlanma belirtilerinin oluşmasını engellemek,

Ciltte oluşan ölü hücrelerden cildimiz temizleyebilmek,

Cildimizin donuk ve cansız görünümden kurtulmasını sağlamak 

için önemlidir.

Sağlıklı bir cilde sahip olmak, vücudunuzun da sağlıklı olduğunun en önemli göstergesidir. Cildinizi kamufle etmeden rahatça hareket edebilmek cilt bakımı ile ulaşılan sağlıklı bir görüntüyle mümkündür. Ciltteki fazla yağlılık veya kuruluk hissi, akneler, sivilceler, lekeler veya kırışıklık gibi cilt problemleri fiziksel sağlığımız açısından önemli olduğu kadar psikolojimiz için de önemlidir. Cilt bakımı ile bu cilt problemlerine çözüm bularak sağlığımızı her açıdan korumamız önemlidir. Cilt bakımı sağlıklı bir görünümün yanında pek çok avantajları da beraberinde getirmektedir.

Cilt bakımı

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı aşamalardan oluşmaktadır. Ancak bu aşamalar düzenli olarak uygulanırsa cilt bakımı istenen sonucu verebilir. Aşamalardan önce sahip olunan cilt tipinin belirlenmesi ve cilt tipine uygun ürünlerle uygun aralıklarla cilt bakımı yapmaktır. Bunun için bir uzmandan yararlanmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Cilt tipi belirlendikten ve uygun ürünler seçildikten ilk aşama temizleme aşamasıdır. Cilt tipine uygun krem, köpük, jel vb. ürünler ile arındırılıp temizlenmelidir. Temizleme sırasında maske, peeling gibi uygulamalar da tercih edilebilir.

İlk adımın ardından arta kalan yağı kiri cildinizden tamamen arındırmak için tonik kullanılmalıdır. Tonikler, avuç içleriyle ya da bir pamuk yardımı ile uygulanabilir. Üçüncü aşama serum uygulamasıdır. Serumlar için yoğun formüllü cilt bakım ürünleri denebilir. Birçok aktif madde içeren serumlar; kırışıklık, leke ya da koyu halka gibi farklı cilt problemlerini hedef alır.

Dördüncü aşama cildi nemlendirme aşamasıdır. Düzenli nemlendirilmeyen bir cilt kurur. Bu durum erken yaşlanmadan akneye birçok cilt problemini beraberinde getirir.

Beşinci aşama göz çevresi bakımıdır.Göz çevresi, yüzümüzün geri kalanına göre çok daha hassas bir yapıya sahip olduğu için yüzde kullanılan cilt bakım ürünleri göz çevresinde kullanılmamalıdır. Son aşama güneşten korunma aşamasıdır. Bunun için uygun güneş kremleri tercih edilmelidir.

Cilt Bakımında Hangi işlemler Yapılır?

Cilt bakımında,

  • cildin temizlenmesi
  • tonikleme
  • serum uygulaması
  • nemlendirme
  • göz bakımı
  • güneş koruması

sırasıyla düzenli olarak uygulanması gereken işlemlerdir.

1.Temizleme

Cilt bakımınızda ilk aşama cildinizi uygun jel, krem vb. ürünler ile arındırıp temizleme aşamasıdır. Cilt tipinizi belirleyip uygun temizleyici ile sabah akşam olmak üzere günde iki defa cildinizi temizleyip arındırmanız önerilmektedir. Temizleme işlemi sadece makyaj yaptığınız zamanlarda değil her gün düzenli yapılmalıdır. Çünkü yağ, kir, toz gibi etkenler gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Cildinizi temizlemenin bir başka yolu da peelinglerdir. Cilt bakım rutinine ek olarak haftada birkaç kez uygulayabileceğiniz peelingler ile ölü derilerden arınmayı ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmaya yardımcıdır.

2.Tonikleme

Cildinizi dengeleyen bu ürünler cilt bakımın ikinci aşamasını oluşturmaktadır.Cildin temizlenmesinden sonra uygulanan tonik, daha derinlemesine temizlik sağlar. Temizlenerek açılan gözeneklerden derinin daha altına nüfuz ederek yağ, kir gibi tüm kalıntıları tamamen temizler. Gözeneklerin açılması, hücre yenilenmesi için tonik aşamasını mutlaka uygulamalısınız.

3.Serum Uygulaması

Serum uygulaması, nemlendirme işleminden önce tonik aşamasından sonra yapılmalıdır. Gözenekler açık ve temiz olduğu için cilt serumu hızlı bir şekilde emer. Serum da yüksek konsantrasyonlu olduğu için emilimi de hızlıdır. Aynı zamanda cilde sürülecek nemlendiricinin de hızlı bir şekilde etki etmesini sağlar. Serumlar cilde parlaklık, canlılık verir ve yenilenmesini sağlar.

4.Nemlendirici

Cilt hem iç hem de dış etkenlerle nemini yitirir ve nem dengesi bozulur. Cildi nemlendirme ile kaybettiği nemi geri kazanmasını ve nem dengesini korumasını sağlar. Cildinize uygun kullanacağınız nemlendirici ile cildinizin nemli kalmasını sağlayarak dış etkenlere karşı koruyup elastikiyetini kaybetmesini önleyebilirsiniz. Öncesinde kullandığınız serum da nemi hapsederek gün içerisinde uzun süre cildinizin nemli kalmasını sağlayacaktır.

5. Göz Çevresi

Göz çevresi daha ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle göz çevremize özel ürün kullanmak daha etkili sonuç verecektir.

6. Güneş Koruyucu

Gündüz bakımlarında güneşin etkilerinden korunmak için bakımınıza mutlaka güneş koruyucu da eklemelisiniz. Cildin yaşlanmasını hızlandıran, leke oluşumuna yol açan güneş ışınlarına karşı güçlü bir güneş koruyucu kullanmalısınız. 

Ayrıca selülit görünümünü azaltan ve ölü deriyi arındıran at kılı fırçalar, bakımlı bir vücuda sahip olmanın bir yoludur.

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru cilt, ciltte minimum yağ üretimi olan ciltlere denir. Kuru cilt bir cilt problemi değil, cilt tipidir. Cilt genetik sebepler, çok sıcak veya çok soğuğa maruz kalmak, cilt tipine uygun olmayan ürünler kullanmak, yetersiz su tüketmek, korunmasız güneş ışığına maruz kalmak, dengesiz beslenmek ve yeteri kadar nemlendirmemek gibi sebeplerden dolayı kuruyabilir.

Bu sebeple kuru ciltlerde yukarıda yazılan temizleme, tonikleme, serum uygulaması, nemlendirme göz çevresi bakımı güneş koruyucu, maske ve peeling aşamalarında kuru ciltlere uygun ürünler kullanılmalıdır.

Aksi halde ciltte pul pul dökülmeler, soyulmalar, gerginlik, kaşıntı ve çatlaklar oluşabilir. Kuru ciltlere sahip kişiler ayrıca duş alırken ılık suyla duş almalıdır. Çünkü sıcak su cildin doğan yağ bariyerini aşındırabilir. Cilt bakım uzmanları kuru ciltlere sahip kişilerin kısa ve ılık duş almalarını önermektedir. 

Kuru ciltlerde temizleme aşamasında cildi tahriş etmeyen yumuşak ürün kullanımına dikkat edilmelidir. Cildi nemli tutan ürünler tercih edilmelidir.

Nemlendirme aşaması kuru cilde sahip kişilerdeki en önemli aşamadır. Nemi hapsetmek için banyodan birkaç dakika sonra hafif nemli cilde kalın bir nemlendirici uygulanmalıdır. Ayrıca elleri her yıkamadan sonra  nemlendirmek önemlidir. böylelikle buharlaşan su, kuru ciltten daha fazla nem çekmemiş olur.

Güneş hasarı, kuru cildin, kırışıklık ve lekenin arkasındaki en büyük nedendir. Bu sebeple güneşe korunmasız çıkılmamalıdır.

Son olarak kışın ev nemli tutulmalıdır. Çünkü evi ısıtmak içerideki nemi gidermekte ve kuru cilt tipine sahip kişilerde daha fazla kuruluğa neden olmaktadır.

Yağlı Cilt İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı cilt, cildin aşırı sebum üretmesi ile oluşur. Sebum cildin nemli kalmasını sağlayan bir bileşiktir ve cildin nem dengesi doğru oranda olmayınca cilt dış etkilere karşı bir savunma mekanizması oluşturarak sebum üretir.Yağlı ciltlerin en belirgin özelliği parlak ve yağlı görünümdür. Cilt genetik sebepler, menopoz veya hamilelik sonrasında hormonlardan dolayı, ergenlik dönemindeki aşırı sebum üretimi, beslenme, çevresel faktörler gibi sebeplerden dolayı yağlanabilir.Bu sebeple yağlı ciltlerde yukarıda yazılan temizleme,tonikleme, serum uygulaması, nemlendirme göz çevresi bakımı güneş koruyucu, maske ve peeling aşamalarında yağlı ciltlere uygun ürünler kullanılmalıdır. 

Aksi halde gözeneklerde büyüme, akne oluşumu, burun ve çene bölgesinde tüylenme, siyah nokta oluşumuna sebep olabilir.

Yağlı cilt tipine sahip kişiler cilt bakımında, temizleme aşamasında sabun kullanılmamalıdır. Sıcak yerine soğuk veya ılık su tercih edilmelidir. Çünkü cildin yağ oranını düşürmek istedikçe, vücut sabun ve sıcak su sebebiyle kuruluğu önleyebilmek için daha fazla sebum üretecektir ve bu da yağlanmaya sebep olacaktır.

Tonikleme aşamasında alkol içerikli toniklerden uzak durulmalıdır. Uygun maske kullanımı ile gözenekler küçültülmelidir. Düzenli olarak yağlı cilt tipi için üretilmiş nemlendirici kullanılmalıdır. 

Karma Cilt İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Karma cilt en sık görülen cilt tipidir. Karma cilt, yüzün orta kısımlarının(T bölgesi: alın, burun, çene) yağlı bir görünüme, diğer kısımların normal-kuru görünüme sahip olduğu cilt tipidir. Karma cilde sahip kişiler hem yağlı hem de kuru cilde sahip kişilerin yaptıkları bakımları birlikte uygulayacak cildini dengeye kavuşturabilirler. 

Bunun için yukarıda yazılan temizleme, tonikleme, serum uygulaması, nemlendirme göz çevresi bakımı güneş koruyucu, maske ve peeling aşamalarında karma ciltlere uygun ürünler kullanılmalıdır. 

Gün içerisinde yüzlerine fazla dokunmamaları gerekir. T bölgesinin yağlanmadan kaynaklı parlamasını önlemek için peçete veya parlama kağıtlarıyla nazikçe silinmelidir. Yağlı görünümü engellemek için yağlı bölgeleri matlaştıran bir tonik uygulaması yapılabilir.

Sıcak sudan kaçınmalı ılık veya soğuk su ile uygulama yapılmalıdır. 

Son olarak çoklu maske kullanarak farklı sorunları aynı anda ele almak için uygun bir çözümdür.

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildin sağlıklı ve ışıltılı görünümü sağlıklı ve bakımlı görünmenin temellerindendir. Bu sebeple cilt bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Cilt bakımı sadece uzman kişiler tarafından değil uygun ürünler ve bir rutin ile kendi kendine evde de yapılabilir. Cilt bakımı sıralamasında önce temizlik peeling ve maske, ardından serum ve nemlendirici ile evde kolay bir şekilde cilt bakımı yapılabilir.

Temizlemede cilt bakım ürünleri(köpük, jel vb) kullanılabilir, doğal yöntemler de tercih edilebilir. Örneğin maden suyu ile yüz yıkama veya pamuk ile temizleme doğal bir yöntemdir. Cilt lekeleri, siyah noktalar ve sivilceler için limon doğal bir temizleme ürünü olarak kullanılabilir. Limon asidik bir meyvedir ve yüksek oranda C vitamini içerir. Limon suyu tonik olarak kullanıldığında akne kurutucu ve gözenek sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir. Birkaç damla ile pamuk yardımıyla cilde uygulanabilir.

Kahve telvesi ile peeling yapılabilir veya şeker ve zeytinyağı karışımı ile. Cilde yumuşak bir şekilde masaj yaparak uygulanmalı ve ardından ılık su ile yıkanmalıdır.

Maske uygulamasında da uygun ürün seçilirse evde kolayca uygulanabilir veya evde kendi imkanlarınızla maske yapıp temiz cilde uygulayabilirsiniz. Örneğin yüksek oranda protein, kalsiyum ve vitamine sahip yumurta akı maskesi ile cilt sıkılaşır, siyah nokta ve akneler azalır, gözenekler küçülür. Yumurta akı maskesi için yumurtanın sarısı ile beyazı ayrılır, beyazı köpürene kadar çırpılır ve temiz cilde yukarı hareketlerle sürülür. 20-30 dakika bekletilir ve sonrasında ılık su yardımıyla çıkarılır. Bu maske haftada bir veya iki haftada bir uygulanabilir.

Maskenin ardından  cilt tipine uygun serum ve sonrasında nemlendirici kullanılmalıdır. Serum ve nemlendirme aşamalarında doğal yağlar kullanılırken tüm etkileri araştırılmalı kendi vücuduna uygun olan yağlar seçilmelidir.

Evde yapılan cilt bakımı sırasında kullanılabilecek pratik malzemeler;

Hindistan cevizi yağı; altta yatan epidermal dokuyu güçlendirmek, ölü deri hücrelerini yok etmek, güneş yanığından korunmak antibakteriyel özelliği ile cildi korumak gibi yararlara sahiptir.

Jojoba yağı; nemlendirici özelliğe sahip doğal bir yağdır. Cildi yatıştırır ve derinden bakım sağlar.

Salatalık; su oranı oldukça yüksek olan salatalık,inanılmaz derecede sağlıklı bir bakım ürünüdür. Salatalığın suyu ve bir pamuk yardımı ile cildinizi temizleyebilirsiniz, veya rendeleyerek yüzünüze maske yapabilir 10 dakika bekledikten sonra ılık su yardımı ile yıkayabilirsiniz.

Cilt Bakımı Kimlere Yapılır?

28 yaşına kadar her regli döneminde cilt kendini yeniler. Ancak 28 yaşından sonra ek uygulamalarla cildi beslemek ve düzenli bakımını yaptırmak gereklidir. Bunun için erken yaşta cilt bakımına başlamak gelecekte cildimizin daha iyi ve daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. 25 yaşından sonra herkes cilt bakımı yaptırmalıdır.

Cilt bakımını yaptıracak kişinin yaşı değil cilt yaşı çok önemlidir.Örneğin 35 yaşındaki bir kişinin düzenli cilt bakımı yaptırmasıyla cilt yaşı 25 olabilir. Cildin yaşlanmasını etkileyen dış faktörlere karşı korumada ancak düzenli cilt bakımları ile mümkün olabilir.

Cilt Bakım Ürünleri Nelerdir?

Cilt bakımında kullanılan ürünler günümüzde cilt tiplerine, vücutta kullanılacak bölgelere göre çok fazla çeşitlilik kazanmıştır. 

Cilt bakımının ilk aşaması olan temizlemede cilt tipine uygun olarak  jel, sabun, köpük veya süt şeklinde temizleme ürünleri bulunmaktadır.

Cilt tipine uygun tonikler, uygulandığı bölgeye göre çeşitlenen serumlar,nemlendiriciler, peelingler, maskeler, güneş kremleri, lokal bakım ürünleri, göz kremleri,cilt bakım yağları cilt bakım ürünleridir. Aşağıda cilt  bakım ürünleri örnekleri bulunmaktadır.

Newvital Vitamin C Serum içeriğinde C vitamin, hyaluronik asit, amino aist kompleksi ve bitkisel kök hücre içeren bir cilt serumudur. İçindeki bileşenler sayesinde cildin yenilenmesine ve nem dengesini korumasına yardımcı olur. 

12 ay kullanıma uygun nemlendirici özelliği olan güçlü bir UVA-UVB SPF 50 koruyucusudur.  Geniş spektrumlu kimyasal ve fiziksel filtreler içerir. Su bazlı mineral filtresi sayesinde ciltte beyaz kalıntı ve yağlı bir his bırakmaz. Gözenekleri kapatmaz, ciltte yağlandırma ve sivilcelenme yapmaz. Ürün hızla emilir, hafif ve transparan yapısıyla cildinize ipeksi bir his verir. Suya dayanıklıdır. Ayrıca kimyasal peeling, lazer sonrası güneş koruyucu ve nemlendirici olarak kullanıma uygundur. Tüm cilt tiplerine uygun olarak formüle edilmiştir. Şeffaf görüntüsü ve su bazlı filtrelerin çoğunlukta olması nedeniyle yağlı ve sivilceli ciltlerin kullanımına uygundur.

Dermoskin Be Bright Peptit Kompleks Krem, yaşlanma karşıtı ve uzun süreli nemlendirme özelliği olan, cildin yumuşaklığını artırmaya yardımcı, ipeksi yapıda bakım kremidir. Tüm cilt tiplerine uygundur. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!