cevizin faydaları nelerdir

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz kansere karşı korur mu? Ceviz nasıl tüketilir? Cevizin kalorisi ne kadar?

Ceviz, omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar gibi temel besinlerle dolu, sağlıklı bir kuruyemiş çeşididir. Genel olarak cevizin faydaları şunlardır:

 • Antioksidan içerir
 • Bağırsak sağlığına iyi gelir
 • Zayıflamaya yardımcı olur
 • Kansere karşı korur

Antioksidan içerir

Ceviz, antioksidan içeriği en yüksek kuruyemişlerden biridir. Ceviz, çoğunlukla ceviz zarlarında olmak üzere 100 g başına 20 mmol'den fazla antioksidan içerir. Bu antioksidanlar, vücudu hastalığa neden olan zararlı doğal kimyasallara karşı koruyabilir. Antioksidan özelliğe sahip olan diğer kuruyemişler kavrulduktan sonra bu özelliklerini yitirebiliyorlar; ancak ceviz kavrulmadan tüketilen bir kuruyemiş olduğu için içerisindeki antioksidanların seviyesinde herhangi bir düşme olmuyor. 

Bağırsak sağlığına iyi gelir

Ceviz, bağırsak mikrobiyomunda olumlu değişikliklere katkıda bulunan kuruyemişlerden biridir. Yapılan araştırmalar, cevizlerin, faydalı bakterilerin büyümesini teşvik edebilen prebiyotik potansiyelleri ve ayrıca çeşitli diğer ilgili sağlık yararlarındaki olası rolleri nedeniyle dikkate alınması gereken bir gıda olabileceğini ortaya çıkarmıştır. 

Ceviz, polifenoller açısından zengin bir besindir ve bağırsaktaki iltihapla mücadeleye potansiyel olarak katkıda bulunabilir. İrritabl bağırsak sendromu (IBS), Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları, temelde bağırsak iltihabından kaynaklanır. Özellikle, ellagitanninler olarak bilinen bir tür polifenol, bağırsaktaki sağlıklı bakteriler tarafından ürolitinlere dönüştürülür. Araştırmalar, ürolitinlerin bağırsakta inflamasyon süreçlerine karşı koruyucu bir etki gösterebileceğini göstermektedir. 

Bağırsak sağlığının korunmasında lifin önemi büyüktür, çünkü sağlıklı bir bağırsak, sindirilen yiyeceklerin düzenli olarak atılmasını gerektirir. Bu noktada, lif içeriği yüksek gıdalar bağırsakların düzgün çalışmasına ve kabızlığı engellemeye yardımcı olabilir. Ceviz, badem ve ceviz gibi kuruyemişler, diğer alternatiflerle karşılaştırıldığında daha fazla lif içerirler. Bu, bağırsak sağlığını desteklemek için bu kuruyemişleri tercih etmenin iyi bir nedenidir.

Zayıflamaya yardımcı olur

Cevizler, içerdikleri yararlı doymamış yağlar, omega-3 yağ asitleri ve temel besin maddeleri ile kalp sağlığına destek sağlayan, aynı zamanda doyurucu bir kuruyemiş çeşididir. Bu özellikleri sayesinde açlık hissinizi kontrol etmeye yardımcı olabilirlerken, daha uzun süre tok ve memnun hissetmenize yardımcı olurlar. Ayrıca sağlıksız atıştırmalıklara olan isteği bastırabilirler. Sonuç olarak, cevizler kilo kaybını desteklemek için tercih edebileceğiniz en iyi kuruyemişlerden biri olarak kabul edilir.

Kansere karşı korur

Ceviz, içerisinde bulunan pedunculagin adlı maddeyi vücutta ürolitinlere dönüştürür. Ürolitinler, östrojen reseptörlerine bağlanabilen bileşenlerdir ve bu nedenle meme kanseri riskinin azaltılmasında olumlu bir rol oynayabilirler.

Cevizde bulunan ellagitanninler gibi bileşenler, kanser hücrelerinin büyümesini durdurma ve kanserle savaşma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, ceviz tüketmek kanser riskini azaltabilir. Ancak sadece ceviz tüketimi tek başına yeterli değildir. Sağlıklı bir yaşam tarzı, dengeli bir beslenme, düzenli egzersiz, sigara ve alkol tüketimini sınırlama gibi diğer faktörler de kanser riskini azaltmada önemlidir.

Cevizin Zararları Nelerdir?

Cevizin aşırı tüketimde görülebilecek olası zararlar şunlardır:

 • Kısa sürede çok fazla yenmesi durumunda içindeki yağlar ishale neden olabilir. 
 • Gaz ve şişkinliğe neden olabilir.
 • İçerisindeki fitik asit nedeniyle diyetteki demir, kalsiyum ve çinkonun emilimini de engelleyebilir.
 • Mide ülserini ağırlaştırabilir. 
 • Kilo alımına neden olabilir. 
 • Ağaç yemişlerine alerjisi olanlarda nefes almayı bozar ve vücudu şok durumuna sokar.

Ceviz Çok Yenirse Ne Olur?

Ceviz tüketimi, dengeli bir şekilde yapılmalıdır, aksi takdirde bazı olumsuz etkilere yol açabilir. İlk olarak, ceviz yüksek kalorili bir besindir ve aşırı tüketildiğinde kilo alımına katkıda bulunabilir. Bir avuç ceviz, günlük kalori alımınıza önemli bir katkıda bulunabilir, bu nedenle porsiyon kontrolü önemlidir.

Aşırı ceviz tüketimi aynı zamanda sindirim sorunlarına neden olabilir. Cevizler lif açısından zengin olsa da, aşırı miktarda lif tüketimi ishal, gaz ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

Bununla birlikte, ceviz tüketiminin bazı olumlu etkileri vardır. İçerdikleri sağlıklı yağlar, protein, lif ve antioksidanlarla besin değeri yüksektir. Yani cevizleri, porsiyon kontrolüne dikkat ederek, sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak tüketmek önemlidir. Herkesin toleransı farklıdır, bu nedenle aşırıya kaçmamak ve dengeli bir beslenme yaklaşımını benimsemek en iyisi olacaktır.

Ceviz Tüketerek Diyet Yapılır mı?

Her gün düzenli olarak doz aşımı olmayacak şekilde ceviz tüketmek, yağ kaybını teşvik etmeye ve sağlıklı vücut ağırlığını artırmaya yardımcı olabilir. Ceviz aynı zamanda inanılmaz iştah kontrol gücüyle de bilinir; Omega-3 yağ asitleri, bitki sterolleri ve vitaminlerin varlığı sayesinde açlığın bastırılmasına yardımcı olarak kilo kaybına daha fazla yardımcı olur. Bu nedenlerden dolayı cevizi diyet programına eklemek, beraberinde birçok fayda getirir. 

Ceviz İçerisinde Bulunan Vitaminler Nelerdir?

Ceviz birçok besin maddesi içerir. Cevizin içinde bulunan vitaminler şunlardır:

 • E Vitamini
 • B Vitaminleri
 • Kolin
 • Folik Asit
 • A Vitamini
 • D Vitamini

Ceviz Nasıl Tüketilmeli?

Cevizin birçok farklı tüketim şekli vardır. Bu tüketim şekilleri ile cevizleri daha farklı formlarda tüketerek faydalarını artırabilirsiniz. Sindirilebilirliğini ve besin emilimini arttırmak için cevizleri gece boyunca suda bekletebilir ve sabahları yiyebilirsiniz.

Smoothie'lerinize, salatalarınıza, shake'lerinize, kahvaltılık gevreklerinize, tatlılarınıza ve hamur işlerinize ceviz katarak farklı tarifler elde edebilirsiniz. 

Ceviz Ne Sıklıkla Tüketilmeli?

Ceviz tüketimi, bireyin kişisel beslenme gereksinimlerine göre değişkenlik gösterebilir. Günlük tüketimde genel olarak önerilen miktar bir avuç cevizdir. Bir avuç ceviz yaklaşık 7-8 ceviz yapar ki bu da 30 gram kadardır. 

Ceviz Kaç Kaloridir?

Cevizin 100 gramında 654, bir avucunda 164, bir adedinde ise 33 kalori bulunmaktadır. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

300 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!