cc kremin faydaları nelerdir

CC Kreminin Faydaları Nelerdir?

CC kremin cilt için etkileri nelerdir? Cilt için zararlı mıdır? Cilde faydaları nelerdir?

“Color Corrector” yani Türkçe karşılığı ile renk düzeltici anlamına gelen CC krem, hafif formülü ile cilt kusurlarını kapatmaya yardımcı olan bir kozmetik ürünüdür.  CC kremler, renk çarkında birbirinin zıttı renkleri kullanarak cilt kusurlarının görünümünü nötralize eder. Örneğin, mor göz altı halkalarınız ve damarlarınız varsa, şeftali/turuncu renkli bir CC kremi tercih edersiniz ve rosacea, güneş yanığı, akne veya kırık kılcal damarlarla ilişkili kızarıklıkla uğraşıyorsanız, yeşil CC krem, kırmızımsı rengi nötralize etmek için etkili sonuçlar verir.

CC kremlerin içerisinde cilt renginizi eşitleyen antioksidanlar ve pigmentler bulunur. Her markanın farklı bir formülü olsa da tüm markaların CC kremlerinde bulunan ortak nokta, içeriğindeki Aktif SPF bileşenleridir. Bu bileşenler cildinizi güneşin zararlı etkilerine karşı korur. Bunun dışında CC kremlerde C vitamini, yaşlanma karşıtı bileşenler, antioksidanlar ve peptitler bulunur. 

Cilt Tonunu Eşitler

Kusursuz bir makyaj için cilt tonunuzu ve alt tonunuzu doğru ayarlamanız gerekir. Cilt tonu teninizin yüzey rengidir. Cilt tonunuzu doğru bilmeniz, makyaj yaparken onu eşitlemenize de yardımcı olur.

Açık ten tonları ve soğuk alt tonlara sahip olanlar için 'hafif' veya 'orta ışık' etiketli CC kremler önerilirken,  sıcak alt tonlu orta bir cilt tonuna sahip olanlar için 'orta', 'orta bej' veya 'orta ten rengi' etiketli CC kremleri işe yarayabilir. Çok koyu tonlarda CC kremi seçenler, gölgeyi açmak için nemlendirici krem kullanabilirler. Tercih edeceğiniz CC kremin tonu, yüzünüzü donuk veya küllü gösterebileceğinden cildinizden daha açık veya daha koyu olmamalıdır. Kendiniz için mükemmel sonuca ulaşamıyorsanız, farklı tonlardaki CC kremleri karıştırarak kullanabilirsiniz. Hafif CC kremleri az miktarda fondöten ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. 

Kapatıcı Etkisi Vardır

CC kremin özelliklerinden biri de kapatıcı etkisinin olmasıdır. Kapatıcılar, koyu halkaları, renk tonlarındaki belirsizliği ve cilt üzerinde görülen küçük lekeleri kapatmak için kullanılan bir kozmetik üründür. Normalde BB krem, CC kreme göre daha kapatıcı bir özelliğe sahip olsa da özellikle yağlı cilde sahip olanlar, daha yoğun bir kapatıcı olan CC kremi tercih etmelidir. 

Yaşlanma Belirtilerini Azaltır

CC kremler, tüm yaşlanma belirtilerine karşı tek bir krem olarak kullanılabilir. Özellikle intuigen teknolojisine sahip olan CC krem markaları, yaşlanma belirtilerine karşı cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olan içeriklere sahiptir. Güneş, cildinizin gereğinden fazla kurumasına ve bu da yaşlanma belirtilerinin hızlanmasına neden olur. SPF10 koruma faktörüne sahip olan CC kremler, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlar. 

Cildi Nemlendirir

Nemlendiriciler, herhangi bir güzellik rutininin gerekli bir parçalarından biridir. Bu sebeple makyaj yapmaya başlamadan evvel cildinizi mutlaka nemlendirmeniz gerekir. Farklı kremler kullanmak istemeyenler, CC kremleri kullanarak birçok faydayı aynı anda yaşayabilir. Ancak bazı cilt tiplerinde CC krem kullanmadan evvel cildinizi nemlendirmeniz gerekebilir. Yağlı bir cildiniz varsa, makyaj için pürüzsüz bir temel oluşturmak için nemlendiriciyi atlayabilir veya hafif bir nemlendirici uygulayabilirsiniz. Cildiniz kuruysa zengin bir nemlendirici veya yüz yağı kullanarak cildi beslerken cc kremin pürüzsüzce kaymasına yardımcı olun.

Güneş Işınlarına Karşı Korur

Güneş ışıkları, cilt katmanlarınızın altından geçebilen UVB ve UVA gibi ultraviyole ışıklara sahiptir. Bu ışıklar, cildinizi kurutan ve kırışıklıklara neden olan özellikleri nedeniyle vücuda zararlı olabilir. CC krem, cildinizi UVA ve UVB ışınlarının neden olduğu güneş hasarlarından korumak için SPF 15 içerir. Sun Protection Factor yani güneş koruma faktörü anlamına gelen bu özellik, cilt uzmanlarının tavsiye ettiği değerler arasında olmalıdır. 

CC Kreminin Zaraları Nelerdir?

Gerekli standartlara uyularak yapılmış olan bir CC kremin vücuda bir zararı yoktur. Bu kremler, sert, tehlikeli kimyasal peeling veya ağartıcı maddeler içermezler. Tüketici olarak bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta doğru markayı tercih etmektir; çünkü bazı BB ve CC kremleri, hormon bozulmasına neden olan bir bileşen olan oksibenzon, cilt kanserine bağlı A vitamini türevleri veya diğer potansiyel olarak tehlikeli bileşenler içerir.

CC Krem Renkli midir?

CC krem farklı cilt tonlarına uygun olması için farklı tonlarda üretilen beyazımsı bir kremdir. CC kremin ilk amacı renk vermek değil, renk eşitsizliklerini gidermektir. Bunu yaparken içindeki pigmentler sayesinde krem cildinizin renk tonunu almış olur. Bu sebeple CC krem için renkli ifadesini kullanmak yanlış olabilir. 

CC Kremin Renk Seçenekleri Nelerdir?

CC krem için farklı ton seçenekleri bulunmaktadır. Her cilt için ayrı renkler vardır. Cc krem tonları şunlardır:

  • Açık (beyaz ten rengi)
  • Açıktan ortaya 
  • Orta
  • Ortadan koyuya (koyu ten rengi)

CC Kremin Fondötenden Farkları Nelerdir?

CC ile fondöten arasındaki temel fark, CC kremlerin fondötene oranla ekstra cilt bakımı faydalarına sahip olmasıdır. Her ürünün kendisine göre artıları ve eksileri olduğu için seçiminizi kendi isteklerinize göre değerlendirmeniz gerekir. CC kremlerin cildinize uyguladıktan sonraki görüntüsü fondötene göre çok daha doğal olur; ancak etkili bir kapatıcılık isteyenler için fondöten çok daha fazla iş gören bir kozmetik ürün olacaktır. 

CC Kreminin Yapısı Nasıldır?

CC kremler, çok ince yapıya sahip olan kozmetik ürünlerinden biridir. Bu yapısı ile hem fondötenden hem de BB kremlerden ayrılır. Yapısında bulunan ışığı yansıtan parçacıklar sayesinde cildinize anında parlaklık katar ve bu da cilt tonunuzu dengelemenize yardımcı olur. CC kremin yapısı oldukça hafif olduğu için doğal bir görünüm kazanmanıza da yardımcı olur. Özellikle cildinize sağladığı vitamin desteği ve güneşin zararlı ışınlarına karşı koruması, günlük yaşamda kullanılmasının gerekliliklerinden bazılarıdır. 

CC Krem Nasıl Uygulanır?

CC kremleri kullanırken ilk olarak cilt tonunuza en yakın kremi aldığınızdan emin olun. Doğru ürünü seçtikten sonra doğru bir kullanım uygulayarak en doğru sonucu alabilirsiniz. Kremi fazla sıkmanıza gerek yoktur. Genellikle daha küçük bir miktar yeterli olacaktır. İhtiyacınız olan miktarı kontrol etmek için elinizin arkasına pompalayın. Yüzünüze, çenenize, burnunuza, alnınıza ve yanaklarınıza beş küçük nokta koymak için orta veya yüzük parmağınızı kullanın. Uyguladığınız kremi eşit olarak dağıtın, böylece beş nokta yaklaşık olarak aynı boyutta kreme maruz kalacaktır. 

Kullanımda daha tecrübeliyseniz, parmak uçlarınızı, bir fırçayı veya makyaj süngerini kullanarak tüm yüzünüze nazikçe ve eşit bir şekilde dağıtın. Eğer o kadar deneyimli değilseniz, yanaklarınıza, burnunuza, alnınıza ve çenenize az miktarda uygulayın ve ardından kremi yerine yerleştirin. Kremi yeteri kadar yedirdikten sonra aynada sonuca bakın ve varsa renk eşitsizliklerini gidermek için o bölgeye bir miktar daha krem uygulayın. 

CC Kremi Hangi Cilt Tipine Sahip Olanlar Kullanabilir?

Cilt tipiniz nasıl olursa olsun CC krem kullanabilirsiniz. Yağlı, karma ya da kuru ciltler fark etmeksizin CC kremleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken temel nokta, cilt yapınıza göre su ya da yağ bazlı kremleri seçmenizdir. 

CC Krem Göz Altına Sürülür mü?

CC kremler göz altına sürülebilen bakım ürünlerinden biridir. Dikkatli olmak kaydı ile CC krem az miktarda göz altlarına da uygulanabilir. Bu krem sayesinde göz altınızda bulunan renk eşitsizliğini giderebilir, göz çevrenize parlaklık katabilirsiniz. CC kremlerin formülleri hafif olduğu için göz altında fazla ağırlık yapmaz; ancak göz altı yapısı hassas olanların bu kremleri kullanması önerilmez. 
Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!