çakra nedir

Çakra Nedir?

Çakra ne demektir? Çakraların özellikleri nedir?

Hindu geleneklerinde, insanda var olan enerjiyi vücuda dağıtan enerji noktalarına çakra denir. Çakra kelimesi, Sanskritçe dilinde tekerlek ve çark anlamına gelir. En verimli ve dengeli şekilde çalışması için çakralarınızın açık kalması gerekir. Engellenen çakralar, fiziksel ve ruhsal olarak belirtiler yaşayabilirsiniz. 

İnsan Vücuduna Kaç Adet Çakra Bulunur?

İnsan vücudunda omurga boyunca uzanan yedi adet çakra bulunur. Bu çakralar omurganın kökünden başlayarak tabana kadar inerler. Bununla birlikte bazı insanlara göre insan vücudunda 114 farklı çakra bulunur. İnsan vücudunda bulunan 7 ana çakra şunlardır:

 • Kök çakra
 • Sakral çakra
 • Solar Pleksus çakra
 • Kalp çakra
 • Boğaz çakra
 • Üçüncü göz çakra
 • Taç çakra

7 Çakra ve Özellikleri Nelerdir?

Her çakra farklı bir özelliği temsil etmektedir. 7 çakra ve özellikleri şunlardır:

Kök Çakra

Muladhara olarak da bilinen kök çakra, omurganızın tabanında bulunur. En yoğun enerji çakrasıdır. Kök çakranın sembolü dört yapraklı nilüferdir. Güvenlik ve istikrar duygunuzdan sorumlu olan bu çakra, tıkanık olursa korku duygusu hissetmenize neden olur; açık olduğunda ise kendinizi güvende hissedersiniz. Maddi sıkıntıların yaşanması ve sindirim sistemi rahatsızlıkları da bu çakradaki dengesizliğe işaret eden belirtiler olabilir. 

Sakral Çakra

Svadhisthana olarak da bilinen sakral çakra, göbek deliğinizin iki parmak altında bulunur. Altı yapraklı nilüfer çiçeği ile sembolize edilir. Cinsel gücü, haz duygusunu ve hayal gücünü temsil eden bu çakra, hem kendi hem de başkalarının duyguları ile nasıl bir ilişki kurduğunuzla bağlantılıdır. Sakral çakra tıkalı olursa suçluluk duygusu ve kurban psikolojisi hissedilir. Doğru çalışması durumunda ise yaratıcı yönünüzü rahatça ifade edebilirsiniz. Cinsel isteksizliği olan ve ilişki kurmakta zorlanan birinin sakral çakra blokaj olabilir. Böbrek ve üreme organlarındaki sorunlar da sakral çakra tıkanıklığı belirtilerinden olabilir. 

Solar Pleksus Çakra

Manipura olarak da bilinen solar pleksus çakra, göbek deliğinizin üç parmak kadar üzerinde bulunur. Sarı renkte olan bu çakra, sekiz yapraklı nilüfer çiçeği ile sembolize edilir. Güven ve benlik saygısından sorumlu olmanın yanı sıra hayatınızın kontrolünün sizde olduğunu hissetmenize yardımcı olur. Tıkalı olması durumunda özgüven kaybı, utanma duygusu, depresif yorgunluk gibi ruhsal bunalımlar hissettirir. 

Kalp Çakra

Anahata olarak da bilinen kalp çakra, göğüs kafesinin tam ortasında yer alır. Kalp çakrası, aşkın ve huzurun temsilcisidir. 12 yapraklı nilüfer çiçeği ile sembolize edilir. Bu çakra doğru çalışması durumunda kendinizi dingin, huzurlu, barışçıl ve sevgi dolu hissetmenize yardımcı olur. Tıkalı olduğunda ise kıskançlık, öfke, küskünlük gibi duygular hissetmenize neden olur. 

Boğaz Çakra

Vishuddha olarak bilinen boğaz çakrası, ismi üzere boğazda bulunur. Temsil edildiği çiçek on altı yapraklı nilüfer çiçeğidir. Sağlıklı iletişim ve dürüstlüğü teşvik eden bu çakra, açık olması durumunda kendinizi çok daha rahat bir şekilde ifade edebilmenize yardımcı olur. Boğaz çakrasının tıkalı olması, kendinizi kolay bir şekilde ifade etmenizin önüne geçer. 

Üçüncü Göz Çakra

Ajna olarak bilinen üçüncü göz çakrası, yüz yapraklı nilüfer çiçeği ile temsil edilir. Güçlü bir içgüdüyü destekleyen bu çakra, telepatiyi, algılama gücünü ve odaklanma becerisini hedefe alır. Bu çakranın tıkalı olması hatalı kararlar almanıza neden olurken, fiziksel olarak da baş ağrısı, sinüzit, görme ve işitme kaybı gibi sorunlara neden olabilir. 

Taç Çakra

Sahasrara olarak da bilinen taç çakra, kafanızın en üst noktasında bulunur. Bin yapraklı nilüfer çiçeği tarafından temsil edilir. Hayatı yaşanılır kılmayı amaçlayan bu çakra, tıkalı olması durumunda fiziksel dünyaya ve maddi konulara aşırı bağımlı hâle getirebilir. 

Çakraların Kapalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çakralar ruhsal, fiziksel ve zihinsel sağlıyı dengeleyici özelliğe sahiptir. Enerji çakralarının doğru çalışmaması korku, güvensizlik, köksüzlük, öfke gibi duyguları ciddi anlamda hissetmenize neden olur. Yaşamdan tam olarak keyif alamama, güvensiz ve korkak hissetme, iletişim kuramama, cinsel istikrarsızlık gibi belirtiler çakralarınızın tıkalı olduğuna işaret ediyor olabilir. 

 • Kök çakranın tıkalı olması durumunda güvensizlik, aidiyet hissinde zayıflama, sabırsızlık ve önyargı hissedilir. 
 • Sakral çakranın tıkalı olması, dengesizlik ve özgüvensizliğe neden olurken, fiziksel olarak hormonel problemlere neden olabilir. 
 • Solar Pleksus çakrasının kapalı olması, topluluk önünde kolay bir şekilde konuşabilme yeteneğinizi elinizden alabilir. Sürekli plan yapmanızı, ancak aynı zamanda bu planları hayata geçirmeye zorlandığınızı hissetmenize neden olabilir. 
 • Kalp çakrasının tıkalı olması durumunda empati, sevgi, affedicilik gibi duygularınız azalabilir. Bu duyguların yerini merhametsizlik, kıskançlık gibi negatif duygular alır. 
 • Boğaz çakrasının tıkalı olması durumunda fiziksel olarak boyun ağrılarından muzdarip olmanıza neden olur. Ruhsal olarak ise insanlara “hayır” cevabı vermenizin ve iletişim kanallarınızın sınırını sağlıklı bir şekilde çizememenize neden olur.   
 • Tıkalı bir üçüncü göz çakrası; dikkat eksikliği, uykusuzluk, kafa karışıklığı ve odaklanamama gibi problemler yaşamanıza neden olabilir. 
 •  Taç çakranın tıkalı olması durumunda kendinize karşı inançsızlık hissedebilir, derin ilişkiler kuramazsınız. 

Çakra Açma Teknikleri Nelerdir?

Çakra açmak için yoga, meditasyon, reiki gibi pratiklerden faydalanabileceğiniz gibi olumlamalar da yaparak tıkanık bir çakrayı açabilirsiniz. Olumlama yapmak, kendinize here gün tekrarlayacağınız olumlu cümlelerin bir kapsamıdır. Her gün tekrarlayacağınız bu cümleler zaman içinde çakralarınızdaki enerji akışını düzenlemek konusunda size yardımcı olur. 

 • Kök çakranızı açmak için Ağaç Duruşu, Dağ veya Savaşçı gibi herhangi bir dengeleyici poz, vücudunuzun temeli ile daha güçlü bir ilişki kurmak için etkili bir yöntem olabilir. Bunun dışında “Ben yeterliyim. Güvende hissediyorum ve yaşamaktan keyif alıyorum” gibi olumlama cümleleri kurabilirsiniz. Kök çakranızı açmanın bir diğer yolu da doğa ile iç içe zaman geçirmektir. 
 • Terrones, Köprü Duruşu veya Güvercin Duruşu gibi hareketler sakral çakranın bulunduğu pelvik tabanınızı güçlendiren pozlardır. “Kendimi olduğum gibi seviyor, kabul ediyorum.” gibi cümleler de Sakral çakranızın tıkanıklığını açmak için kullanabileceğiniz olumlama cümlelerinden birine örnektir. Sanatsal aktivitelere katılmak, uzun duşlar almak, turuncu rengi hayatınızın odağı haline getirmek de sakral çakranızı açabilir. 
 • Terrones, Tekne veya Üçgen gibi çekirdek güçlendirici pozların karın kaslarınızı ateşlemek ve Solar Pleksus çakrada daha fazla denge oluşturmak için etkili hareketlerden olduğu bilinmektedir. “ Güvendeyim ve sevdiklerimin yanındayım.” gibi olumlama cümleleri de bu çakrayı açmak için kullanılabilir. 
 • Kalp çakrasını açmak için kendinizi sevgiye adamanız gerekir. “Kendimi seviyor ve insanları sevmeye adıyorum” gibi cümleler, kalp çakrasını açmak için kullanabileceğiniz olumlama cümlelerinden biridir. İçinizdeki sevgiyi artırmak için hayvan sahiplenebilir, çocuklarla bağ kurabilirsiniz. 
 • Boğaz çakranızı açmak için kullanabileceğiniz en iyi yollardan biri yazmaktır. Bu sebeple günlük tutabilir, anılarınızı ve olumlu hislerinizi kâğıda aktarabilirsiniz. Mavi tonlarında giyinmek ve sıcak yeşil çaylar içmek de boğaz çakranızı açan diğer yöntemler arasındadır. 
 • Üçüncü göz çakrasını açmak için “Her şeyin farkındayım algılarım açık ve görmem gereken şeyleri görüyorum” gibi olumlama cümleleri kurabilirsiniz. Zekâ oyunları oynamak, lavanta, yasemin, defneyaprağı tütsüsü yakmak, mor renkli besinler tüketmek de üçüncü göz çakrasını açmak için kullanılabilir. 
 • Taç çakrayı açabilmek için en etkili yöntem meditasyon yapmaktır. Her gün yarım saat meditasyon yapmak, dua etmek ve yüksek sesle mantra söylemek, taç çakrayı açmak için yeterli olur. Meditasyon yapmak dışında; bisiklet sürmek, iç sesinizi dinlemek, klasik müzik dinlemek de taç çakrayı açmak için etkili yollardandır. 

Yoga ile Çakralarınızı Nasıl Dengelersiniz?

Yoga yapmak, çakraları açmak için tercih edebileceğiniz en önemli yollardan biridir. Yoga, siz ona odaklanmadığınız zamanlarda bile vücudunuzdaki enerjiyi hareket ettirmek için çalışır. Ancak çakralarınızı hizalamak için çalışmanız gerektiğini biliyorsanız, çakralarınızı hizalamaya gerçekten yardımcı olabilecek bazı yoga pozları vardır.

 • Kök Çakranız uyumsuz olduğunda, fiziksel bedeninizde dengesizlikler yaşarsınız ve güvenlik duygunuz azalır. Dengeli olduğunuzda kendinizi güvende hissedersiniz ve daha iyi bir aidiyet duygusuna sahip olursunuz. Dağ Duruşu, ayaklarınızın dört bir köşesinden toprak enerjisine bağlanmanız ve bu enerjiyi yukarıya davet ederek tüm vücudunuzda beslendiğini hissetmeniz için harika bir duruştur.
 • Döndürülmüş Üçgen Duruşu, sakral çakranızda dolaşacak enerjiyi teşvik etmek için karın organlarını uyarır ve içinde bulunduğunuz anda topraklanmış olarak kalmanıza yardımcı olur.
 • Solar Pleksus Çakrası dengesizse, düşük özgüven ve stres yaşayabilirsiniz. Solar Pleksus dengelendiğinde kendinizi daha güvenli ve yetenekli hissedersiniz. Solar Plexus göbeğin yakınında bulunduğundan, Boat Pose, enerji blokajlarını veya dengesizliklerini hizalamaya yardımcı olmak için çekirdeğinizi ve iç ateşinizi harekete geçirmeye yardımcı olan harika bir yoga duruşu olarak öne çıkar. 
 • Kalp Çakrasını beslemek, maneviyatınızı geliştirmenin yanı sıra sevgi verme ve alma yeteneğimizi korumanızı sağlar. Kalp Çakranız dengesizse, başkalarıyla bağlantı duygunuzu ve kendinize olan sevginizi kaybedebilirsiniz. Low Lunge, kalp çakra enerjinizi hizalamak için kalp alanınızı açmaya davet eder.
 • Mantra söylemek, Boğaz Çakrasını açmak ve enerjiyi uyumlu tutmaya yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz en iyi meditasyon yöntemidir. 
 • Üçüncü Göz Çakranız yanlış hizalandığında, kafa karışıklığı ve baş ağrısı, migren ve baş dönmesi gibi fiziksel semptomlar yaşatabilir. Yunus Duruşu, yüzünüze ve beyninize giden kan dolaşımını artırır ve bu da Üçüncü Göz Çakrasını uyarır.
 • Dengeli Kelebek Duruşu, konsantrasyonu, huzuru ve dengeyi davet eder. Taç Çakranızı hizalamak için en iyi pozisyonlardan biridir. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!