C vitamini serumu nedir?

C Vitamini Serumu Nedir?

Uzmanlar C vitamini serumunu nasıl değerlendiriyor? C vitamini serumu ne işe yarar?
Yağ Nedir? Okunuyor C Vitamini Serumu Nedir? 9 dakika İlerle Gainer Nedir?

Vücudun temel ihtiyaçlarını karşılayan vitaminler, hayatımızı sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmemiz için oldukça önemli olan bileşenlerin başında gelir. Yeterli vitamin almayan bir kişide bazı olumsuz belirtiler ortaya çıkabilir. C vitamini de diğer vitaminler gibi vücut için oldukça önemlidir. 

C vitamini serumu, yeterli düzeyde C vitamini alamadığınız zamanlarda kullanılabilecek en önemli ek takviyelerden biridir. C vitaminini pek çok besin aracılığı ile doğrudan alabilirsiniz. C vitamini serumu ise salt bu vitamine özel olan özleri ve mineralleri içerir. Dozajını ayarlayabileceğiniz gibi günlük kullanım için oldukça uygundur. C vitamini serumu cilde uygulanmak için özel olarak üretilen serumlardır.   

C Vitamini Serumu Faydaları Nedir?

C vitamini serumu kullanmanın vücuda pek çok faydası vardır. Bu faydalar şunlardır:

  • C vitamini serumu asidik özellik gösterir. Bundan dolayı cildi ölü hücrelerden arındırmak ve pürüzsüz görünme kavuşturmak açısından oldukça etkilidir. 
  • Serum doğrudan cilde uygulandığında ciltteki kollajen ve elastin üretimini hızlandırır. Böylece ciltteki sorunlar çok kısa bir süre içinde çözülebilir. 
  • C vitaminleri içerik bakımından oldukça zengindir. Aloe vera, karanfil yağı gibi özler cildi onarıcı özellikler gösterir. 
  • C vitamini serumu ciltte oluşacak güneş lekelerinin önüne geçer. Böylece cildiniz güneşin zararlı ışınlarına karşı kendini korumuş olur.    
  • Vücutta oluşan çatlakları önler. 
c vitamini serumu

C Vitamini Serumu Nasıl Kullanılır?

C vitamini serumu aldıktan sonra doğru bir şekilde muhafaza edilmelidir. Serumu fazla ışık almayan nemsiz bir ortamda tutmanız faydalı olacaktır. Günlük cilt bakımı için oldukça faydalı olan C vitamini serumu için en uygun kullanım zamanları sabah ve akşam saatleridir. Temiz bir cilde ufak masaj hareketleri yaparak uygulanabilir. Nemlendirici ile tonik kullanımı arasında cilde sürmek fayda sağlamaktadır. Düzenli aralıklarla kullanılan C vitamini serumu kısa süre içinde olumlu etkisini göstermeye başlar. 

C Vitamini Serumunu Kimler Kullanmalıdır?

C vitamini serumunu cilt sağlığına önem veren tüm bireyler kullanabilir. Özellikle yetişkinlerin kullanabileceği C vitamini serumları dışında çocuk yaş grupları için üretilen C vitamini serumları bulmak da mümkündür. 

Cildinde kuruma olan, yeterli seviyede C vitamini alamayarak C vitamininin cilde olan olumlu etkilerinden yararlanamayan ya da güneş lekeleri gibi sorunlarla uğraşan her birey için C vitamini serumu kullanımı önerilmektedir. 

C Vitamini Serumunun Yan Etkileri Var mıdır?

C vitamini serumunun yan etkileri yoktur; ancak dozajında kullanılmayan serumların cilde yararından çok zararı dokunmaktadır. Sabah ve akşam temiz bir cilde ince tabakalar şeklinde uygulamak yeterli olacaktır. Sonuçta serumlada olsa vücuda bir C vitamini takviyesi yapılmış olunur. Fazla C vitamini serumu kullanımında şu sorunlar baş gösterebilir.

  • Ciltte hassasiyet ve yanma
  • Deride tahriş gibi sorunlar
  • Mide bulantısı ve kusma

En İyi C Vitamini Serumları Nelerdir? 

20’li yaşların gelmesi ile birlikte cildiniz farklı nedenlerden dolayı esnekliğini ve sıkılığını kaybedebilir. Bu noktada cilt sağlığınıza faydalı olan ürünlere yönelmek isteyebilirsiniz. Bu noktada kullanabileceğiniz C vitamini serumu cildiniz için gereken özeni sağlamanıza yardımcı olur.

En iyi C vitamini seçmek için ürünün içeriğini dikkate almanız gerekmektedir. C vitamini, içeriğinde tüm faydalı bileşenleri barındırmalıdır. Markalar ürünlerini detaylı bir şekilde açıklayarak tüketicinin aklındaki tüm soru işaretlerini kaldırmaktadır. 

Piyasada bulunan en önemli C vitamini serumları şunlardır:

Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate C Vitamini Serumu

Kiehl's firmasının ürettiği bu ürün, %12,5 oranında C vitamini ve Hyalüronik asit içeren bir formüle sahiptir. Dermatolojik testlerle onaylanmış olan Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate, hassas ciltler de dahil olmak üzere tüm cilt tiplerine uygundur. Bu serumu sabah ve akşam temiz bir cilt üzerine ince bir tabaka uygulayarak kullanabilirsiniz. 

New Essentials C Vitamini Serum

Cilt temizliği bakımı için oldukça etkili bir üründür. Tüm dermatolojik testlerden başarı ile geçen bu ürün standart kalite belgeleri ile dikkat çekmektedir. İçeriğinde C vitamini, hyaluronik asit ve esansiyel yağ asitleri vardır. Normal, kuru, hassas ve yağlı cilt tipleri için uygundur. Kolay bir kullanıma sahiptir. 

Herbaderm C Vitamini Serum

Herbaderm markasının ürettiği bu ürün, antioksidant özelliği ile dikkat çekmektedir. C vitaminin en saf hali serumun içeriğine eklenmiştir. Özellikle kırışık karşıtı bir formüle sahip olması nedeni ile ileri yaşlarda kullanılabilecek bir serumdur. Günde sabah ve akşam olmak üzere iki defa kullanılabilir. Avuç içine damlattığınız 2-3 damla serumu masaj yaparak cildinize uygulayabilirsiniz. 

Cosmed C Vitamini Serum

Ürün, içeriğindeki C vitamini özü sayesinde koyu lekeleri yok etmekte kullanılır. Cilt tonunu eşitleyerek dengeli bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur. Hem erkek hem de kadınlar için uygun bir kullanıma sahiptir. Tüm cilt tiplerine uygulanabilen bu ürün sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez cilde masaj yaparak uygulanabilir. Alkol ve sülfat içermez. Ürünün içeriğinde C vitamini dışında limon yağı, baobab yağı gibi yağlar da bulunmaktadır. 

Mineaderm C Vitamini

Kozmetik ürünleri alanında tanınan bir marka olan Mineaderm, yoğun nemlendirici özelliği ile cildinizin nefes almasına yardımcı olur. Cildi çevresel faktörlere karşı korur. Bu açıdan koruyucu bir özelliğe sahiptir. Cilt lekelerini gidererek cildinizdeki düzensiz görünümden kurtulmanıza yardımcı olur. Serumu ince bir tabaka halinde temiz ve kuru bir cilde uygulamanız gerekmektedir. Ürünü karanlık ve rutubet olmayan bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir.  

c vitamini serum

Sinoz C Vitamin Serum

Bu serumun içeriğinde C vitamini, mandalina kabuğu özü, Hyalüronik Asit ve B3 vitamini bulunmaktadır. Yeterince su taşıyan bu formül cildin kuru kalmasını engeller. Cildin gözeneklerini ölü hücrelerden temizler. Güneşin zararlı ışınlarını engelleyerek leke oluşumunun önüne geçer. Göz çevresi haricinde tüm cilde uygulanabilen bu ürün tüm cilt tipleri için uygundur. Kadınlar makyaj öncesi yüzlerini bu serum ile temizleyebilirler. Gece kullanımında ise cilt yıkanmış ve kurulanmış olmalıdır. Yüz ile temasından kaçınılmalıdır. 

Vichy C Vitamin Serum

Dünyanın en çok tanınan kozmetik markalarından biri olan Vichy kalitesi ile satışa sunulan bu ürün tüm cilt tipleri için uygundur. Yaşlanma karşıtı formülü olan bu ürün ince kırışıklıkları engellemede de oldukça etkilidir. 10 günlük bir kür halinde kullanılabilen bu ürün yüksek miktarda kolajen içermektedir. Ürün içeriğinde ayrıca Vichy volkanik suyu, doğal kaynaklı hyalüronik asit ve saf C vitamini bulunmaktadır. Ürün sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanılabilir. 

Klairs C Vitamini Serum

Güney Kore menşeili olan bu marka C vitamini serumu ürünleri ile tüketicinin beğenisine sunulmaktadır. Tüm cilt tiplerine uygun olan bu ürünler cilt tonlarını dengelemeye yardımcı olur. Cildin gerilmesini, leke oluşmasını, cilt tonunu eşitlemeyi sağlayan bu ürünler saf C vitamini içermektedir. Kullanım şekli sabah ve akşam olmak üzere günde iki kezdir. Tonik ile temizlenmiş bir cilde uygulanabilir. Ayrıca nemlendirici krem içine bir iki damla damlatılarak cilde sürülebilir. 

Kiehls C Vitamini Serum

Yukarıda da bilgisi verilen Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate C Vitamini Serumu bir Kiehls markasıdır. Kiehls C vitamini içerikleri bakımından zengin bir ürün ağına sahiptir. Bir New York markası olan Kiehls, kendi ülkesinde değil tüm dünyada oldukça tanına bir markadır. Türkiye’de de satışa sunulan bu marka gerekli testlerden onayı almıştır. 

Lactone C Vitamini Serum

Lactone’un zengin kaliteli ağının bir örneği olan C vitamini serumu, cildinizin görünümünü çok daha kusursuz bir hale getirir. Bu ürün leke serumu olarak da geçmektedir. Aloevera, papatya, gül gibi bitki özleri içeren bu ürün hoş kokusu ile cildinizdin ihtiyacı olduğu korumayı sağlar. Serumun içeriğindeki formül cildinizde koruyucu bir tabaka oluşturur. Ürünü temiz bir cilde günde iki defa uygulamanız yeterli olacaktır. Ürünü kullanırken dikkat edilmesi gereken temel noktalardan biri güneşe çıkmamanızdır. Gün ışığı serumun sürüldüğü bölgede lekeler oluşturabilir. Bundan dolayı serumu cildinize yedirmeniz gerekir. Göz ve dudak çevresi gibi hassas bölgelere sürülmesi önerilmez. Saklama koşulları da titizlikle uygulanmalıdır. Kapalı ve nemsiz ortamlarda tutulması gerekir. 

Lubex C Vitamini Serum

Bir İsviçre markası olan Lubex, hem kendi ülkesinde hem de bizim ülkemizde oldukça saygın bir noktadadır. Ürün içeriğinde hiçbir koruyucu ve alerjik madde içermez. Cilt sağlığına oldukça olumlu etkileri olan bir üründür. Cildin nemlenmesine yardımcı olur. Günde iki kez kullanabilirsiniz. 

Neutriherbs C Vitamini Serum

Dermatolojik olarak test edilmiş olan bu ürün gerekli satış izinlerine sahiptir. Doğal olarak elde edilen yüksek kaliteli bir C vitamini içeriğine sahiptir. Serumun içeriğinde Hyaluronik Asit bulunur. İlk kullanımdan itibaren cilde gözle görülür bir parlaklık sağlar. Antioksidan formülü sayesinde cildinizi çevresel faktörlerden korur. Ürünü günde bir defa gece ya da gündüz fark etmeksizin kullanabilirsiniz. Cildinize ince bir tabaka halinde yedirebilirsiniz. 

c vitamini serum

C Vitamini Serumunda Neler Bulunur?

C vitamini içeriğinde bulunan formüller üründen ürüne değişkenlik gösterse de tüm C vitamini serumlarında ortak olarak bulunan bazı bileşenler mevcuttur. Bunlardan ilki doğal C vitaminidir. Serumlarda saf olarak bulunan C vitamini dışında Hyaluronik Asit de tüm C vitamini serumlarında bulunur. Bunlar dışında farklı B vitamini desteği de bulunabilir. C vitaminlerinde bulunan bitkisel özlerin başında ise aloe vera gelmektedir. Bunlar dışında limon özleri ve yeşil çay özleri de ortak bulunan bitkisel formüllerdendir. 

Sporcular C Vitamini Serumu Kullanmalı mıdır?

C vitamini serumlarını herkes kullanabilir. Farklı cilt tipleri için uygun olan serumlardan kendi cilt tipinize uygun olan serumu tercih edebilirsiniz. C vitamini serumu sporculara enerji sağlamaz ancak ciltlerine bir koruma tabakası uygulayarak özellikle güneşin altında antrenman yapmak durumunda kalan sporculara fayda sağlar. 

Bebekler için C Vitamini Serumu Var mıdır?

Bebekler için C vitamini serumu bulunmaz. Bebeklerin cildi çok hassas olduğundan serum gibi takviyelere ihtiyacı yoktur. C vitamini serumu daha çok cilt için kullanılan ürünlerdir. Bundaki temel amaç güneş lekeleri ya da kırışıklık gibi cilt sorunlarını gidermektir. Bebeklerin bu tip sorunları yoktur. Eğer bebeğinize C vitamini takviyesi yapmak istiyorsanız oral yolla alınabilen sprey ya da damlaları kullanmanız gerekmektedir. 

C Vitamini Serumunu Kim Keşfetmiştir?

C vitamini serumunu kimin keşfettiği hakkında bir bilgi olmasa bile bu serumun 20 yy. ortalarından itibaren kullanıldığı bilinmektedir. 

Uzmanlar C Vitamini Serumunu Nasıl Değerlendiriyor?

Uzmanlar özellikle cilt sağlığı için C vitamini serumlarının öneminden bahsetmektedir. Dünyaca ünlü bir dermatolog olan Dr. Debra Jaliman, C vitamini serumları için “yaşlandıkça yavaşlayan kolajen üretimini tetikliyor” ifadelerini kullanıyor. Kolajenin özellikle hücreleri bir arada tutan yapısı cildi çok daha elastik ve güçlü bir hale getiriyor. 

Bir diğer dermatolog Rhonda Klein ise  “C vitamini serumları, tirosinaz enzimini noktalayıp, melanin üretiminin önünü keserek hiperpigmentasyonla savaşıyor” diyor. Ülkemizdeki uzmanlar da C vitamini serumlarının kullanımını öneriyor. Prof. Dr. Akın Yücel, C vitamini serumlarının gözenekleri sıklaştırdığından bahsederek bu serumların kullanımının ne kadar önemli olduğundan bahsediyor. 

Okumaya devam et

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!