buz terapi nedir?

Buz Terapisi Nedir?

Buz terapisi kilo vermede yeni bir yol olabilir mi? Buz terapisi nasıl uygulanır?

“Kriyoterapi” olarak da bilinen buz terapisi, buz paketleri, soğutucu spreyler, buz masajı ve buz banyosu gibi çeşitli şekillerde uygulanabilen bir tedavi türüdür. Çok basit olarak şişmiş bir ayak bileğine buz torbası koymak bile kriyoterapi uyguladığınız anlamına gelir. Günümüzde buz terapisi ağrı ve şişliğe ilk müdahaleyi yapmak için en basit tedavi biçimlerinden biri olmaya devam etmektedir. 

Buz Terapisi ile Zayıflama Mümkün mü?

Buz terapisi ile kilo vermek mümkündür. Yapılan birçok çalışma, vücudunuzun belirli bölgelerine buz tedavisi uygulamanın yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir. Buz tedavisi ile cilt dokularını güçlendirerek gerginleşmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Vücudun sarkan bölgelerini daha sıkı hâle getirebilmek, kilo vermenin yanı sıra bazı tedavilerin yapılması gerekliliğini de beraberinde getirir. Buz tedavisi sarkan cildi toparlar, dokuları sıkılaştırır ve düzenli seanslarla uygulandığında kilo vermeye yardımcı olur. 

Buz Terapisi ile Zayıflama Nasıl Çalışır?

Buz terapisi ile zayıflamak için yağ yakmak istediğiniz bölgelere buz torbası, soğuk jel ve benzeri farklı buz tedavisi araçları uygulanabilir. Buz küplerini bir beze sararak evde kendi imkânlarınızla da buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Donmuş bir maddeyi cildinize doğrudan temas ettirmek zararlı olabildiğinden mutlaka havlu ya da bez koyarak bu işlemi gerçekleştirin. 

Buz Terapisi Yaptıranların Aldığı Sonuçlar Nelerdir?

Buz terapisi hangi amaçla yaptığınıza göre farklı sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Örneğin ağrı ve şişliği dindirmek için buz tedavisi uyguladığınızda, o bölgedeki ödem ve ağrıyı kesebilirsiniz. 

Zayıflamak için kullanılan buz terapisi özellikle sarkık deriyi daha gergin hâle getirmek için kullanılır; ancak yalnızca buz tedavisi uygulayarak kilo vermeniz mümkün değildir. Buz terapisinin başarılı olabilmesi için doğru bir beslenme programı ile birlikte uygulanmalıdır. 

Buz Terapisi Hangi Bölgelerde Daha Etkili Bir Zayıflama Sağlar?

Buz terapisinin aşağıdaki bölgelerde daha etkili bir zayıflama sağlayacağını düşünülmektedir;

 • Bel ve çevresi
 • Göbek
 • Göğüs
 • Kollar
 • Bacaklar

Buz Terapisi Uygulaması İçin Ne Sıklıkla ve Ne Kadar Süreyle Uygulanması Önerilir?

Buz tedavisi her gün uygulanabilir; ancak uygularken doğru adımları izlemek önemlidir. Örneğin soğuk jeli, zayıflamasını istediğiniz bölgelere her gün 30 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Bu 30 dakika boyunca vücudunuz soğukla başa çıkabilmek için kahverengi yağ denilen bir yağı yakmaya başlar. Yapılan bir araştırmada 30 dakika boyunca buz torbası kullanan 16 kişiden uyluk yağ dokusu örnekleri çıkarılmıştır. Bu yağ dokusu örneklerinde kış mevsiminde kahverengi veya bej yağa bağlı üç genetik belirteç de yüksek çıkmıştır. Bilim insanları çalışmanın insanların kış aylarında neden karbonhidrat ve yağlı yiyecekleri aşerdiğinin kanıtı olduğunu belirtmişlerdir. 

Buz Terapisi ile Zayıflama Sürecinde Kaslar ve Vücut Sıkılaşması Nasıl Sağlanır?

Buz terapisi, vücut ısınızı düzenlemeye yardımcı olmak için kalori yakan kahverengi yağ üretimini artırır. Soğuk, kahverengi yağda UCP1 adı verilen bir proteinin üretimini uyarır. Bu protein enerjiyi ısıya dönüştürdüğü ve vücudun metabolik hızını yükselttiği için, aslında toplam kalori harcamanızı artırabilir.

Buz Terapisi Nasıl Yapılır?

Buz terapisi uygulamak için öncelikle buz paketi veya soğuk jel edinmeniz gerekir. Antrenmandan sonra soğuk duş almak veya serinletici havlu kullanmak da etkili buz terapisi yöntemlerinden biridir. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, buzu bir seferde 30 dakikadan fazla cildinize temas ettirmeyin. 

Buz terapisine başlamadan uygulayacağınız bölgeyi soğuk bir su ile ıslatabilirsiniz. Böylece soğuk buzun ilk şok etkisini kırabilirsiniz. Daha sonra buz torbası ya da soğuk jeli bir havlu yardımı ile uygulamak istediğiniz bölgeye sarın. 20-30 dakika arası buzun o bölgeyi soğutmasına izin verin. Arada buzu hareket ettirerek hareket alanını genişletebilirsiniz. 

Zayıflamak için Buz Terapisine Alternatif Yöntemler Nelerdir?

Kilo kaybında mucize yöntemler aradığınızı tahmine edebiliyoruz. Ancak maalesef kilo vermede altın kural beslenmeden geçiyor. Zayıflamak için buz terapisine alternatif olabilecek yöntemler şunlardır:

 • Düzenli bir beslenme programına uymak
 • Bolca sebze ve meyve tüketmek
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Yüksek lifli yiyecekler yemek
 • Alkolü azaltmak
 • Vitamin ve mineral takviyesi kullanmak

Kilo Vermek için Etkili Olan Mineral ve Vitamin Takviyeleri Nelerdir?

Kilo vermeye çalışırken beslenme en önemli faktörlerden biridir. Kötü beslenme, vücudun optimal seviyelerde performans göstermesini engelleyebilir. Vitaminler ve mineraller, diyet boşluklarını doldurmanın, açlığı frenlemenin, metabolizmayı hızlandırmanın ve gücü artırmanın etkili bir yoludur. 

B vitamini kompleks vitaminleri, D vitamini, demir ve magnezyum, sağlıklı bir diyetle birlikte kullanıldığında kilo vermeye yardımcı olan vitamin ve minerallerdir. 


Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!