Bromelain Nedir?

Bromelain Nedir?

Bromelain, taze ananaslarda bulunan ve genellikle ananasın sapından elde edilen, protein sindirimine katkı yapan enzimlerin karışımıdır. Bu enzimlerin içinde protez inhibitörleri ve asit fosfataz bulunmaktadır. Eski çağlarda bitkisel bir ilaç olarak kullanılan bu madde, günümüzde gıda ve kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. 

Bromelain Ne Demek?

Bromelain kelimesinin kökeni, iki ya da buna karşılık gelebilecek olan enzimlerin yer aldığı bitkilerden elde edilen Bromeliaceae taksonomi sınıfından gelmektedir. İlk kez 1892 yılında Venezüellalı kimyager Vicente Marcano tarafından araştırılan Bromealin, bundan bir yıl sonra Amerikalı kimyager Russell Henry Chittende tarafından daha detaylı bir şekilde incelenerek bromelain adını aldı.

Bromelainin Özellikleri Nedir?

Bromelainin, proteinleri amino asitlere sindiren proteolitik enzimler açısından oldukça zengindir. Ananasın meyvesinde ve sapında bulunan bromelain oranı farklıdır. İnsanlar ananası yiyince sapında bulunan bromelain kadar takviye yapamaz. Ananasın saplarından çıkarılan bromelaindeki proteaz çok daha fazladır. Toz veya krem şeklinde üretilen bromealin, insan sağlığına yaptığı olumlu katkılarla da bir hayli ilgi çekmektedir. 

Bromelain pek çok farklı bileşenden oluşur Bu bileşenler şunlardır:

 • Fosfataz
 • Endopeptidaz
 • Glukozidaz
 • Peroksidaz
 • Selülaz
 • Eskaraz
 • Proteaz inhibitörü

Bu enzimlerin dışında C vitamini, potasyum, manganez ve B1 vitamini de bromelain içerisinde yer almaktadır. Günümüzde tıp, gıda ve kozmetik sektöründe pek çok olumlu geri dönüş alan bu enzim, halen kullanılmaya devam etmektedir. 

Bromelain Ne İşe Yarar?

Bromelainin en büyük faydalarından biri sindirim sistemine olan katkılarıdır. Et ve tavuk ürünlerine konarak proteini vücudun etkili kullanmasını sağlar. Mide yanması, ekşimesi veya sürekli olarak mide ağrısı çekenler için etkili bir doğal ilaçtır. Ameliyat sonrası, yaralanma veya farklı nedenlerden dolayı oluşan ödemlerin giderilmesi için kullanılır. Vücutta yer alan mikroplarla savaşan bromelain, kan pıhtılaşmasına da engel olmaktadır. 

Akciğer rahatsızlıkları, astım, bronşit gibi nefes rahatsızlıklarının yan etkilerini azaltarak daha rahat nefes almanıza yardımcı olur. Kas kütlesinde fazlalık olan bireyler kas inceltmek için kullanabilir. 

Bromelain Faydaları Nedir?

Bromelainin insan sağlığı için pek çok faydası vardır: Bu faydalar şöyle sıralanabilir:

 • Kanser hücrelerinin büyümesini engelleyerek kansere karşı etkin bir koruma sağlar. 
 • Kalp hastalıklarını engellemede faydalıdır. 
 • Pıhtı oluşumu engelleyerek özellikle kardiyovasküler hastalıkların oluşumunu engeller. 
 • Bağışıklığı kuvvetlendirir. 
 • Pankreas yetmezliğine iyi gelmektedir. 
 • İltihapların oluşumunu engelleyerek şişmeleri ve buna bağlı ağrıları azaltır. 
 • Artrit semptomları azaltır. 

Bromelain Ödem Attırır mı?

Vücutta çeşitli noktalarda biriken suya ödem denmektedir. Ödem oluşumu kişide şişkinlik, nefes darlığı ve rahatsızlık hissi yaratabilir. Bromelain üzerinde yapılan çalışmalar, ödem sıvısını bulunduğu bölgeden uzaklaştırma konusunda yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. 

Özellikle ameliyat sonrası vücutta meydana gelen şişlik ve morlukları hızla azaltmaktadır. Burun estetiği ameliyatı olanlarda ilk aylarda burunda ciddi şişlikler meydana gelebilir. Bromelain bu tip şişlikleri en aza indirir. 

Bromelain Zayıflatır mı?

Bromelain, zayıflatıcı ürünlerin içerisine konan bir maddedir, ancak yine de bu tip takviye haplarını kullanan birinin ilk amacı zayıflamak olmamalıdır. Dozunda kullanılmadıkça her türlü takviye ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Özellikle yaptıkları takviye hapları satmak isteyen bazı firmalar, Bromelain içeren destekleyicilerinin 1-2 ay gibi kısa bir sürede 10-20 kilo verdirebildiğini iddia etmektedir. Bu yanlış bir iddiadır. Sadece Bromelain özelinde değil hiçbir doğal hap tek başına bir insanın o kadar zayıflamasına neden olmaz. 

Bromelain Zararları Nedir?

İnsan sağlığına olan faydaları ile ön plana çıkan bromelainin bazı zararları ve yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan etkiler şunlardır:

 • Mide bulantısı, kusma, ateş ve adet gecikmesi gibi yan etkilere sahiptir. 
 • Baş ve kas ağrısına neden olabilir. 
 • Alerjik reaksiyona neden olduğunda deri döküntüsü, kaşıntı, cilt şişmesi, kurdeşen gibi sorunlar gözükebilir. 
 • Kan akışını arttırdığından dolayı kanama bozukluğu olan biri kullanmamalıdır. 
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar bromelain kullanmamalıdır. 

Bromelain Kilo Aldırır mı?

Bromelainin kilo aldırdığı ile alakalı herhangi bir çalışma veya rapor yoktur. Nasıl ki kilo vermek için tek başına kullanılabilecek bir takviye değilse, aynı zamanda kilo aldırmak için de kullanılabilecek bir iştah açıcı değildir. 

Bromelain Hapı Nedir?

İnsanlar genellikle ananas yiyerek ya da ananas suyunu içerek bromelain takviyesi yapmaya çalışmaktadır. Ancak bu enzimden yeteri kadar faydalanmanın en kolay yolu bromelain tabletleri kullanmaktır. Bu tabletler, destek takviye olarak alınması gereken enzimi almanıza yardımcı olur. Reçetesiz olarak satılan bu haplar, doktor kontrolünde yeterli dozaj belirlenerek kullanılmalıdır. 

En İyi Bromelain Hapları Nelerdir?

Piyasada pek çok bromelain hapı bulunsa da her tablet alınmamalıdır. Bu noktada gerekli onay ve kalite belgelerini almış olan tanınır markalara başvurmak gerekir. En iyi bromelain hapları şunlardır:

Bromelain Hapı Nasıl Kullanılır?

Bromelainin faydalarından faydalanmak için sadece ananas yemek ya da suyunu içmek faydalı olmayacaktır. Ananas sapı kullanılarak hazırlanmış olan haplar bu işi görmek için yeterlidir. Uzmanlara göre günde üç öğün kullanılmak üzere 80 ila 240 mg arası bromelain alımı yeterli olacaktır. Net dozajın belirlenmesi için en doktorunuza başvurabilirsiniz. Hapı bol su ile birlikte kullanabilirsiniz. 

Bromelain Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Özellikle sindirim ve nefes darlığı gibi sorunlarla mücadele eden biri için bromelain takviyesi oldukça önemli bir yer tutar. Doktor kontrolü altında alınan bu ilaçlar aynı zamanda kanserli hücrelerle savaşmak için de oldukça etkin bir rol oynar. Bu açıdan bakıldığında sadece hastalık dönemlerinde değil, sağlıklı olan bireyler de ileride sorun yaşamamak için bu takviye haplardan kullanabilirler. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!