Bira Mayası Nedir?

Bira Mayası Nedir?

At Kuyruğu Otu Nedir? Okunuyor Bira Mayası Nedir? 5 dakika İlerle Kakule Nedir?

Bira mayası (Saccharomyces cerevisiae), bira yapım sürecinin ana ürünlerinden biridir.Bira mayası, tek hücreli bir mantar olan Saccharomyces cerevisiae’den üretilmektedir. Tomurcuklanan bir maya türüdür. Eski çağlardan beri kullanılan en önemli maya türlerinden biridir. Eski çağlarda bira, şarap ve ekmek yapımında kullanılırdı. Cansız maya veya "postbiyotikler" bira mayası takviyelerine dahil edilir. Bira mayası iyi bir protein ve B vitamini kaynağıdır.

Bira Mayası Ne İşe Yarar?

Bira mayası özellikle hamur işlerinin yapımında kullanılmaktadır. Hamurun kabartılmasında kullanılmaktadır. Ayrıca peynir yapımı, bira yapımı gibi çeşitli maya gerektiren besinlerin yapımında da kullanılmaktadır.

Bira mayası, soğuk algınlığı, grip, ishal ve diyabet gibi çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. İnsülinin daha iyi kullanılmasına ve kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilecek krom içerir. Bira mayası ayrıca, ishale yardımcı olabilecek ve vücudun grip gibi viral enfeksiyonlara karşı savunmasını artırabilecek mide enzimlerini de güçlendirmektedir. 

Bira Mayasının Yapısı Nasıldır?

Bira mayası tek hücrelidir ve yapısı oval veya silindir şeklinde olmaktadır. Hücre şekli türe şeklinde olabileceği gibi, gelişme ve saklama şartları ile hücre şekli değişmektedir. Buna örnek vermek gerekirse, sürekli fermantasyonlarda kullanılan mayalar veya azot bakımından zengin olan besi yerlerinde daha uzun hücreler oluşmaktadır. Aynı zamanda hücre şekli, bira mayasının yaşıyla alakalıdır. Genç hücreler ve yaşlı hücreler farklı yapıda olabilmektedirler. 

Bira mayasının şekil olarak iki türü vardır. Bunlar Saccharomyces cerevisiae ve Saccharomyces Pastorianus’dur. Saccharomyces cerevisiae yuvarlak veya elips şeklinde, Saccharomyces Pastorianus ise uzun, sosise benzer bir şekilde oluşmaktadır.

Bira Mayası Nasıl Ürer?

Bira mayasının üreme şekli eşeysiz ve tomurcuklanma ile üreme şeklindedir.

Bira Mayasında Hangi Vitaminler Bulunur?

Bira mayasının içinde bulunan vitaminler aşağıda listelenmiştir.

  • B vitamini: B vitamini grubu vücudun sağlıklı çalışmasında birçok önemli görevi üstlenir. B vitamini vücutta depolanamaz. Bu yüzden dışardan takviye olarak alınması gerekmektedir. B vitamini protein, yağ ve karbonhidrat gibi enerji verici besinlerin vücutta emilimini sağlar.
  • E vitamini: E vitamini kalp ve damar sağlığının korunması için önemli bir vitamindir. Antioksidan özelliğe sahiptir ve vücudu hastalıklardan korumaya yardımcı olmaktadır.
  • H vitamini: H vitamini cilt sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir. B vitamini ailesinde yer alır ve biotin olarakta bilinir. Metabolizmanın düzgün çalışmasına yardımcı olur ve DNA ve protein sentezinde görev alır. 

Bira Mayasının Faydaları Nedir?

Aşağıda bira mayasının faydaları listelenmiştir.

  • Kilo vermek isteyen bireylere yardımcı olur.
  • Kötü kolesterolü düşürür.
  • Cildi tazeler ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.
  • B vitaminleri bakımından zengin olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bira Mayasının Cilde Faydaları Nedir?

Bira mayasının içeriğinde bulunan beta glukan ve enzimler sayesinde cilt üzerinde bulunan alkali yapı desteklenir. 5.5 ph değeri cilt üzerinde dengelenir, cilt daha sağlıklı ve dinç bir görünüme sahip olmaktadır. Ciltteki sivilce ve aknelere sebep olan bakterileri yok etmek için bira mayası kullanılmaktadır.Cildi pürüzsüzleştirir.

Bira Mayası Süt Yapar mı?

Bira mayası yeni anne olan kişiler tarafından tüketildiğinde süt yaptığı çeşitli araştırmalar tarafından doğrulanmıştır. 

Bira Mayasının Zararı Var mıdır?

Bira mayasının zararları aşırı ve bilinçsiz kullanımda ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Diyabet ilaçlarını kullanan bireyler bira mayası tükettiğinde ilacın etkisini artırmaktadırlar. Bunun için bu ilaçları kullanan bireylerin doktora danışması önemlidir. Çeşitli reçeteli ilaçlar bira mayası ile kimyasal etkileşime girmektedirler. Reçeteli ilaç kullanan kişilerin bira mayası kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Bira mayasının fazla kullanımı baş ağrısına sebep olduğu bilinmektedir.

Bira Mayası Kilo Aldırır mı?

Bira mayası kilo vermek için kullanılan gıda takviyelerinden biridir. Düzensiz ve aşırı tüketimden kaçınıldığında bira mayası kilo aldırmaz. Ancak aşırı tüketildiğinde aşırı ve plansız kilo alımı gerçekleşebilir.

Bira Mayası Nasıl Kullanılır?

Bira mayasının belirgin bir kullanım yolu yoktur. Ilık suyla karıştırılarak tüketilebilir. Fakat bu şekilde tadı iyi olmadığı için yoğurt,yulaf, süt, meyve suyu gibi içeceklerin içine 1 çay kaşığı bira mayası tozu katılarak tüketilmektedir. Ayrıca tablet şeklinde üretildiğinden günlük gıda takviyesi olarak kullanılabilmektedir.

Bira Mayası Vitamin Tableti Nasıl Kullanılır?

Bira mayası tableti ürünün ambalajında yazıldığı kadar kullanılmalıdır. Ayrıca kaliteli ve güvenilir markaların vitamin tabletlerini kullanmak daha doğru olmaktadır. Fit1001'de bulunan Solgar Brewer's Yeast ürünü oldukça kaliteli ve güvenilir bir gıda takviyesidir. 

Bira Mayası Nerelerde Kullanılır?

Bira mayası özellikle hamur işlerinin ana malzemelerinden birisidir. Ayrıca bira ve şarap yapımında kullanılmaktadır. Daha çok zayıflamak isteyen bireyler vitamin tableti olarak kullanmaktadırlar. 

Bira Mayası ile Ekmek Nasıl Yapılır?

Bira mayası ile ekmek yapılabilmektedir. Hatta yüzyıllar önce bira mayasından ekmek yapmak oldukça popülerdi. Bira mayasından ekmek yapmak için öncelikle kova tortusu yapmak gereklidir. 1 su bardağı kova tortusu 2.5 bardak su, alabildiği kadar un, 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve isteğe göre tuz ilave edilerek karıştırılır. Hamur kıvamına gelene kadar yoğurulduktan sonra yağlı kağıda konur ve üstü kapatılır. Karanlık ortamda mayalanması beklenir. Hamur kabardıktan sonra son şekli verilir. 250 derecede 10 dakika kadar sonrasında 180 derece 30 - 35 dakika kadar pişirilir. 

Bira Mayası Helal mi?

Hamur işlerinde ve atıştırmalıklarda kullanılan bira mayası helaldir ve yenmesinde hiçbir sakınca yoktur. Bira mayası alkol içermez.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

200 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!