biotin nedir

Biotin (B7) Vitamini Nedir?

Biotin ne işe yarar? Biotin saç dökülmesine iyi gelir mi? Biotin nasıl kullanılır?
Bodybuilding Nedir? Okunuyor Biotin (B7) Vitamini Nedir? 3 dakika İlerle Çölyak Hastalığı Nedir?

Suda çözülebilen bir vitamin olan B7, gıdalardaki yağları, karbonhidratları ve proteinleri parçalayan enzimlere yardımcı olması ile bilinen bir vitamindir. Aynı zamanda hücreler tarafından gönderilen sinyallerin ve genlerin aktivitesinin düzenlenmesine de yardımcı olur.

Biotin Faydaları Nelerdir?

Vücudun metabolizması için oldukça önemli olan biotinin genel olarak faydaları şunlardır:

 • Kan şekeri düzeylerini, toplam kolesterolü ve kan yağlarını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Nöropati (sinir hasarı) gibi diyabetin nörolojik semptomlarına yardımcı olabilir.
 • Biyotin takviyeleri, biyotin eksikliği olan veya alopesi gibi saç büyümesini etkileyen belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişilere fayda sağlar.
 • Biotin vücutta trigliseritler ve kolesterol olarak bilinen lipitlerin parçalanmasını ve dönüşümünü teşvik edebilir. Bu süreç lipid metabolizması olarak bilinir.
 • Cilt ve tırnak sağlığını güçlendirir. 

Biotin Ne İşe Yarar?

Biyotin, insan vücuduna olan faydaları ile bilinen önemli bir vitamindir. Yenen yemeği enerjiye dönüştürür, gen aktivitelerinizi ve vücudunuzdaki hücre sinyallerini düzenler. Yaygın olarak birçok gıdada bulunur.  Karaciğerde depolanır. Vücut tarafından yeteri kadar üretilememesi durumlarda çeşitli sağlık sorunları yaşanabilir. Ayrıca karbonhidratların ve amino asitlerin metabolize edilmesine ve vücuttaki yağların parçalanmasına yardımcı olur.

Biotin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Biyotin eksikliği nadir görülse de gerçekleştiğinde şu belirtiler yaşanabilir;

 • Saç kaybı
 • Saç tellerinde incelme
 • Kolay kırılan tırnaklar
 • Gözler, burunlar ve ağız çevresinde kırmızı döküntüler
 • Cilt enfeksiyonları
 • Nörolojik problemler
 • Halsizlik ve baş ağrısı
 • Bebeklerde gelişim problemi

Biotin Yan Etkileri Nelerdir?

Günde 10 miligrama kadar olan biyotin miktarlarında herhangi bir yan etki görülmemektedir. Doktorunuz önermedikten sonra ekstra olarak biyotin takviyesi almanıza gerek yoktur. Yüksek miktarda biyotin almak, tiroit hastalığına dair laboratuvar sonuçlarında pozitif yönde yanlış sonuçlar alınmasına neden olabilir. 

Biotin Nasıl Kullanılır?

Biotin takviyeleri genellikle hap formunda üretilir ve satılır. Doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu biyotin takviyesinin dozajı yaşa ve cinsiyete göre farklılıklar gösterebilir; ancak genel kanı, 15 yaş üstü bireylerde günlük alım miktarının 15 ila 30 mikrogram arasında kalmasıdır. Söz konusu tabletlerin bir kapsülü, günlük biyotin alımı için yeterlidir. 

Biotin takviyeleri günün farklı saatlerinde tüketilebilir. Genellikle tok karna gece yatmadan alınması, verimlilik oranını maksimum seviyeye çeker. Yatmadan evvel bol su ile alacağınız bir biotin kapsülü, sabaha kadar vücut tarafından emilir. Kısacası, yemekten hemen sonra biotin kullanımının herhangi bir sakıncası yoktur. 

Biotin Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

Biotin eksikliğinin en büyük belirtilerinden biri saç dökülmesidir. Saçın temel yapı taşında bulunan keratin oluşumunu desteklediği için saç sağlığına iyi geldiği iddia edilir. Biotin eksikliğine karşı oluşan saç dökülmelerini durdurabilir ancak sıfırdan saç çıkarması mümkün değildir. Bu nedenle, biotinin saç dökülmesine iyi gelip gelmediği hâlen klinik çalışmaları ile test edilmektedir. Ancak saç dökülmesini azalttığı, eksikliğe bağlı saç dökülmesini ise durdurduğu görüşü çoğunluktadır. Bununla birlikte tırnak sağlığını da iyileştirdiği belirtilmektedir.

Biotin Kimler İçin Uygundur?

Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenen bireylerde vücut yeterli biotin oranını depolar ve kullanır. Ancak günlük biotin miktarını karşılayamayanlar için biotin takviyelerinin kullanımı uygundur.  Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.