Bebek Şampuanı Nedir?

Bebek Şampuanı Nedir?

Yetişkinler bebek şampuanı kullanabilir mi? Bebek şampuanının etkileri nelerdir? Bebek şampuanı saçı daha yumuşak mı yapar?

Yenidoğan bebeklerin teni oldukça ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Yetişkinlerin tenine nazaran bebeklerin tenleri kurumaya daha meyilli bir yapı sergilemekte ve kimyasallara maruz kalma durumuna daha duyarlıdırlar. Bu sebeple, piyasada bebeklerin ve çocukların cilt yapısına yönelik üretilmiş çeşitli kozmetik ürünler mevcuttur. Yenidoğan bebekler ağırlıklarına oranla daha geniş bir vücut yüzey alanına sahiplerdir. Bebeklerin doğdukları an itibariyle rutin banyo ihtiyaçları olduğu tüm ebeveynlerin bildiği konuların başında gelmektedir. Nitekim bebek şampuanları da saç vücut temizliği için tam bu noktada devreye giren önemli temizlik ürünleridir. Şampuanlar saçta biriken yağ, kir, ölü deri, kepek ve çevresel atıkların giderilmesi için kullanılan saç bakım ürünleridir. Bebek şampuanı ise normal şampuanlardan farklı olarak bebek ciltlerine özel olarak üretilen şampuanlardır. Normal şampuanlarda yer alan çeşitli kimyasallar ve diğer bazı zararlı etkiler bebek şampuanlarında ya tamamen yoktur ya da minimum seviyededir.

Bu içerikte amaç, bebek ve çocukların kullanımı için üretilmiş olan kozmetik bakım ürünlerinden bebek şampuanları hakkında çeşitli bilgilere yer vermektedir.

Bebek Şampuanı Özellikleri Nelerdir?

 • Bebek şampuanı dış etkenlere karşı kendini henüz koruma yeteneği gelişmemiş bebekler için üretilmiştir.
 • Günlük kullanıma uygundur.
 • Bebek şampuanları standart bir pediatrik formül içermektedir.
 • Boya, paraben, etil alkol, SLS/SLES, sülfat ve PEG içermemekteler (güvenli markalar).
 • Saçı temizlerken cildi de temizlemektedir.
 • Bebek cildinin pH dengesini korumaktadır.
 • Çocukları banyodan soğutmayacak göz yakmayan bir özelliğe sahiptir.
 • Cildi nemlendirir ve aynı zamanda besler.
 • Sabun ve deterjan oranları minimum seviyededir.
 • İçerdiği formül sayesinde cilt üzerinde reaksiyon oranı oldukça düşük seviyededir.
 • Hassas ciltli bebeklerin, ciltlerinde meydana gelen kızarıklık ve nemi azaltmaktadır.
 • Bebeğin kafa derisinin direncini arttırmaktadır.
 • Kolayca durulanarak saç ve deride kalıntı bırakmamaktadır.
 • Bebek şampuanları göz yakmaması ve zararlı kimyasallar içermemesinden dolayı çeşitli göz hastalıklarında da (arpacık, kirpik iltihabı, çapaklanma vb.) doktor tavsiyeli olarak kullanılmaktadırlar.
 • Bebek şampuanlarının birçoğu parfüm içermemektedir. Çünkü parfümler alerjiye sebebiyet vermektedir. Fakat şampuanlar doğal bileşenlerden kaynaklı hoş bir aroma içerebilirler. Böylece bebeklerin saç derisinde hoş bir koku kalmaktadır.

Organik Yenidoğan Şampuanı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Bebek Şampuanı Kaç Yaşına Kadar Kullanılır?

Bebek şampuanlarının birçok zaman yetişkinlerin de saç derisini rahatlatma ya da saç dökülmesini azaltma gibi etkileri olmaktadır. Bu nedenle bebek şampuanları birçok zaman yetişkinler tarafından da tercih edilmektedir. Hatta birçok yetişkin yalnızca bebek şampuanı kullanmaktadır. Bundan dolayı bebek şampuanı kullanımında herhangi bir yaş kısıtlamasına dair bir kıstas olduğunu belirtmek zor olacaktır. 

Bebek Şampuanı Ne Zaman Bırakılır?

Bebek şampuanını bırakma süresi ile ilgili çeşitli durumlar söz konusu olabilmektedir. Bunlardan biri çocuğun saç ve deri sağlığı ile ilgili durumun bebek şampuanını bırakma süresini etkilediği yönündedir. Bununla birlikte bebek şampuanının çocuğunuzun sizinle rahatça iletişim kurabildiği ve kendini ifade edebildiği bir dönemde bırakılması tavsiye edilmektedir. Bebeklerin çocukluk yaşlarına geldiğinde bebek şampuanı yerine çocuklar için uygun olan bir şampuana geçmeleri için saçlarının gelişim durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Bununla ilgili bir doktora da başvurabilir. 

Bebek Şampuanının Faydaları Nelerdir?

Bebekler için özel bebek şampuanları kullanmanın çeşitli faydaları vardır. Bebek saç ve vücut şampuanı seçerek yenidoğan ve bebeklerin hassas ciltlerini nazik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bebek şampuanları, bebeğin cildine ve saç derisine zarar vermeyen bazı özel bileşenler içerir. Bebekler için en iyi şampuan çeşitlerini kullanmanın faydaları:

 • Bebek şampuanı adından da anlaşılacağı üzere bebekler için özel olarak formüle edilmiştir.
 • Bebek şampuanı cildi çeşitli tahriş edici etkilerden uzak tutarak temizlik sağlamaktadır.
 • Ciltteki nem oranını koruyarak saçın beslenmesine destek olur.
 • Koruyucu madde, boya, alkol ve diğer zararlı kimyasalları içermez ya da minimum seviyede içerir. Bu sayede kullanımı güvenlidir.
 • Gözleri yakmayan bir formüle sahiptir.
 • Saçları yumuşatır ve kolay taranmasını sağlar.
 • Saçların doğal şekilde çıkması için saç derisi sağlığını destekler.

Bebek Şampuanını Yetişkinler Kullanabilir mi?

Saç ve cilt temizliğinde güvenilirliğine inanılan bebek şampuanları yetişkinler tarafından rahatlıkla kullanılmaktadır. Bebek şampuanlarının (güvenilir içeriğe sahip olanlar) hassas ciltleri tahriş etmemesi, nem dengesini koruması, saçları beslemesi, daha az kimyasal içermesi gibi özelliklerinden dolayı yetişkinlerin kullanımına uygundur. Özellikle katkılı ve koruyucu maddelere karşı alerjisi olan yetişkinler, bebek şampuanlarını kullanabilirler.  Sık sık saçını yıkayan yetişkinler saçlarını yıpratmamak için ve saçlarına uygulanan çeşitli işlemlerin zararını hafifletmek için bebek şampuanı kullanmaktadırlar. Ayrıca yetişkinler bebek şampuanlarını saç derisini nemli tutma, saçı yumuşak tutma ve taramasını kolaylaştırma, makyaj kalıntılarını giderme, yüz temizleme ve göz temizleme amacıyla da kullanmaktadırlar.  Bebek şampuanları adından görüleceği üzere bebekler için özel olarak üretilmiştir. Yetişkinlerin devamlı olarak bebek şampuanlarını tercih etmeleri onlar için yeterli gelir mi bilinmez. Bu nedenle yetişkinler saçları ile ilgili yaşadıkları bir sıkıntı varsa doktora danışmalıdır.

Bebek Şampuanı Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek ve çocukların saç ve vücut bakımının giderilmesi üzerine günlük hayatta kullanılan kozmetik bir ürün olan şampuanlar, durulanabilen ürünler olsalar bile bu ürünlerin içeriği oldukça önemlidir. Bebeklerde sebum üretimi az olduğundan bebek şampuanı içerisinde, yetişkinlerin kullandığı şampuanlara göre çok daha az olsa da deterjan içeriklerine yer verilmektedir.  Bebekleri için her zaman her şeyin en iyisini isteyen ebeveynler özellikle Yenidoğan bebeklerin temizliği için doğru ürün seçimine oldukça önem vermektedirler. Piyasada oldukça fazla bebek şampuanı bulunmaktadır. Örneğin; organik şeftali özü ve doğal bitki materyallerinden elde edilen Natur Vital Çocuk Şampuanı, aktif maddeler ile etkinleştirilmiş hafif bir şampuandır ve nötr pH değerine sahip olduğu için bebekler için uygundur.

Bebek şampuanı kategorisindeki kozmetik ürünlerinde dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır:

 • Bebeklere şampuan seçilirken mutlaka etiketinden içerik bilgileri okunmalıdır.  Örneğin bu içerikte; SLS, SLES, ALS veya boya gibi maddeler kesinlikle olmamalıdır.
 • Birçok kişisel bakım ürünü raf ömrünü uzatmak adına ürünlerinde paraben bulundurmaktadırlar. Paraben insan sağlığı için oldukça zararlı bir maddedir. Parabenin kanser, egzama ve daha birçok hastalığa yol açtığına dair çeşitli çalışmalar mevcuttur. Yetişkinler hem kendileri hem de bebekleri için tercih edecekleri şampuan olmamasına dikkat etmelidirler.
 • Bebek şampuanlarının göz yakmaması gerektiğine dikkat edilmelidir. Bazı bebek şampuan markaları göz yakmayan ve zararsız kimyasal içermeyen içeriklerinden dolayı tercih edilebilmektedir. Yumuşak formüllü, pH değeri göz yaşına yakın olan şampuanlar tercih edilmelidir.
 • Şampuanın içeriğinin doğal veya doğala çok yakın bir içerik içermesi gerektiğine özen gösterilmelidir.
 • Bebek şampuanlarının alerjik olmaması gerekmektedir. Bebeğin vücudunda alerjik bir reaksiyona sebep olan şampuan bir daha kullanılmamalıdır.
 • Şampuanların kokusuz ve boyasız olmasına özen gösterilmelidir.
 • Bebek şampuanı alırken pH değerine dikkat etmek gerekmektedir. 
 • Şampuanların çok köpürmesi genel olarak içlerinde çok kimyasal olduğunu göstermektedir. Bu nedenle bebeklere şampuan seçerken çok köpürmemesine dikkat edilmelidir.
 • Bebeklerin ciltleri yetişkinlere nazaran daha az yağ salgılamaktadır. Bu durum bebeklerin ciltlerinin daha kuru olmasına neden olmaktadır. Saçları ve vücudu kurutmayan, nemlendiren şampuanlar tercih edilmelidir.
 • Bebeğinizin cildi ile ilgili özel durumlar söz konusuysa mutlaka doktora danışılarak temizleme ürünleri tercih edilmelidir.
 • Bebek şampuanının içeriği testten geçmiş olmalıdır.


Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!