Bebek Bakım Yağı Nedir

Bebek Krem Yağları Nedir?

Bebek bakım yağının faydaları nelerdir? Bebek bakım yağı kullanımı gerekli midir?
Yüz Bakımı Nedir? Okunuyor Bebek Krem Yağları Nedir? 5 dakika İlerle Fondöten Nedir?

Bebeklerin ciltleri yetişkinlerin ciltlerine göre daha zayıf, hassas ve korunaksız bir yapıya sahiptir. Bebekler hassas olan ciltleri nedeniyle zararlı dış faktörlere oldukça açıktırlar. Bebeklerin ciltlerinde meydana gelen ya da gelecek olan kuruluk, tahriş ya da yara gibi durumlar karşısında, onların ciltlerini bu zararlı etkilerden koruyacak bebek yağları üretilmiştir.  Bu yağlar klinik testlerden geçmiş yağlardır. Buna rağmen bazı bebek yağları doğal bir içeriğe sahipken, bazıları maalesef ki yeterince doğal bir içeriğe sahip olmayabiliyorlar. Bebek yağları ayçiçek yağı, badem yağı, jojoba yağı ve E vitamini gibi birçok doğal yağı içerebilmektedirler. Özellikle içerisindeki zengin mineral yapısı ve vitamin kaynağı nedeniyle hem bebekler için hem de yetişkinler için cilt konusunda önemli bir potansiyel barındırmaktadır.

Bebek Krem Yağı Ne İşe Yarar?

Bebek yağı, özellikle bebeklerin hassas ciltlerini rahatlatmak ve herhangi bir tahrişin önüne geçmek amacıyla kullanılan doğal içerikli yağlardır. Bunun yanı sıra cildin nemlenmesi, saçların nemlenmesi, çatlakları azaltmak, cildi gençleştirmek, bebeklerde gaz sancısını almak, sert havalarda cildi korumak ve benzeri geniş amaçlara yönelik kullanılmaktadır.

Bebek yağlarını incelemek için  https://www.fit1001.com/collections/bebek-krem-yaglar bu içeriğe bakabilirsiniz. 

Bebek Krem Yağı Özellikleri Nelerdir?

Bebek yağlarının çeşitli özelliklerinden söz etmek mümkündür. 

 • Birçok markaya ait bebek yağları koruyucu, paraben, fenoksietanol, alkol, parfüm, alerjeni ve boyar madde içermemektedir.
 • Pratik kullanımı sayesinde bebeklerin kıyafetine bulaşmaz. Yağlı bir cilt hissine neden olmaz.
 • Bebek yağlarının içerisinde çeşitli vitaminler bulunmaktadır. Bunlardan A ve E vitamini cildi ölü hücrelerden arındırarak, cildi yenilenmesini sağlamaktadır.
 • Bebek yağlarında bulunan A, D, E vitamini ve omega-9 ile cilt bariyeri üzerinde koruyucu bir kalkan görevini üstlenmektedir. 

Bebek Krem Yağı Nasıl Kullanılır?

Bebek yağının kullanımı oldukça pratiktir. Özellikle banyo sonrası bebeklerin ciltlerinde kuruluk olmaması için, cildin belirli noktalarına damlatılır ve nazik dokunuşlarla bebeğe masaj yaparak uygulanır. Böylece bebeğin cildi kurumayacak ve yenilenecektir. Ayrıca bebek yağı banyo yapılan küvete bir miktar dökülebilir. Amaca uygun biçimde bebek yağı çeşitli kullanım şekilleri üzerinden ele alınabilmektedir. Mesela saçlar için uygulanacağı zamanlarda, saçların nemli olmasında fayda olacaktır. Saç köklerinden ziyade saç uçları ve saç boylarına uygulanması tavsiye edilmektedir. Çatlamış topuklarda çatlakları azaltmak ve topukları yumuşatmak için bir gece topukta bekletilmesi tavsiye edilmektedir.

Bebek Krem Yağının Faydaları Nelerdir?

Bebek yağı adından anlaşılacağı üzere bebeklerin hassas ciltlerine bakım yapmak ve rahatlatmak için kullanılmaktadır. Bebek yağının bunun haricinde birçok faydasını sıralamak mümkündür: 

 • Bebek yağı ciltte nemi hapsederek, cildin nemli kalmasını sağlar.
 • Bebeklere masajla uygulandığında gaz sancılarına iyi gelir.
 • Pişiğe faydalıdır.
 • Saçları nemlendirir, yatıştırır ve canlandırır. 
 • İçerdiği doğal yağlar sayesinde cildi nemlendirir. 
 • Cilde bulaşan boyaların rahatlıkla çıkmasını sağlar.
 • Hamilelik döneminde kadınlar çatlak oluşumunun önüne geçmek üzere kullanırlar.
 • Topuk çatlaklarını yumuşatmak için oldukça etkili olduğu bilinmektedir. 
 • Makyaj kalıntılarını temizler. 
 • Tıraş kremi yerine kullanıldığında, cildin tahriş olmasının önüne geçer.
 • Bebek yağı göz çevresine uygulandığında, bölgede kan akışını hızlandırarak daha fresh bir görüntü oluşmasına sebep olabilir.
 • Dudak çatlaklarına iyi gelir.
 • Doğal içeriğiyle bronzlaşma sağlaması için kullanılır. 
 • Vücutta kalan bir yara bandı izi varsa onun giderilmesine yardım eder.
 • Saça bir sakız yapışmışsa eğer, bebek yağı yardımıyla saçtaki sakızı ayırır.
 • Yeni alınan ürünlerin üzerinde yer alan etiketlerin iz bırakmadan çıkmasını sağlar. 
 • İçerdikleri rahatlatıcı aromalar sayesinde bebeklerin rahat bir uyku uyumasını sağlar. 

Bebek Krem Yağının Zararları Var mı?

Bebek yağlarının yararlarının yanı sıra bazı zararları da mevcuttur. Bu yağlar kullanılırken önerilen kullanım miktara özen gösterilmelidir. Bebek yağları bitkisel yağlar yerine mineral yağlar içeriyorsa kanserojen bir etkiye sahip olabilmektedir.  Mineral yağ, petrolün işlenmesiyle elde edilen sentetik bir maddedir. Bedenimiz bu maddeye oldukça yabancıdır. Bu sentetik madde ucuzdur ve bebek yağı haricinde birçok üründe de kullanılmaktadır. Böyle bir içeriği sahip olan bebek yağları uygulandığında cilt üzerindeki gözenekler tıkanır. Gözenekler tıkalı olunca vücut zararlı toksinleri vücuttan atmaya oldukça zorlanır. İşte bundan sonra bu zararlı mineraller vücut tarafından emildiğinde mide, ciğer vb. organlara ulaşarak, onlara ciddi zararlar verebilir. 

Doğal bir içeriğe sahip olmayan bebek yağları, bebeğin cildini tahriş edecek birçok zararlı madde içermektedir. Bu durum, ciltte egzama ve benzeri cilt hastalıklarına sebep olabilmektedir.

Bebek Krem Yağı Yetişkinler İçin Ne İşe Yarar?

Bebek yağının en güzel yanlarından birisi de yararlarından istifade etmek için yetişkinlerin de kullanabilmesidir. Yetişkinler cilt ve saç bakımında bebek yağlarının faydalı olduğunu düşünerek sıklıkla kullanmaktadırlar. Kuru bir cilde sahip olan yetişkinler, özellikle duş aldıktan sonra, yani vücut henüz nemliyken bebek yağının nemlendirici etkisinden yararlanabilirler. Ciltte kalan makyaj kalıntılarının giderilmesi amacıyla da yetişkinler bebek yağından yararlanabilirler. Hamile kadınlar, hamilelik sırasında oluşabilecek çatlakların önüne geçmek ya da bu çatlak sorununu hafifletmek için bebek yağı kullanımına başvurmaktadırlar. Yetişkinler saç bakımında da bebek yağlarından faydalanırlar. Ayrıca yetişkinler ciltlerine temas eden kimyasal boyalardan arınmak için bebek yağını rahatlıkla kullanmaktadırlar. 

Bebek Krem Yağı Saça İyi Gelir mi?

Saçlar, insanların dış görünüşte en dikkat çeken özelliklerinden biridir. Birçok insan saçlarına tıpkı bir bebekmiş gibi dikkat etmekten kaçınmazlar. Doğal bir içeriğe sahip olan bebek yağları, birçok insan tarafından saç bakımının ayrılmaz bir parçası durumundadır. Bebek yağları genelde Jojoba yağı, E vitamini yağı ve Badem yağı gibi, saça da faydalı olacak maddeler içermektedir. Saç ve saç dipleri kuruysa zaman zaman saçlara bebek yağının uygulanması iyi gelecektir. Saçlar bebek yağı ile nemlenir. Bebek yağı saçlara uygulanırken köklerden ziyade saç uçlarına uygulanmalıdır. Çünkü saç diplerine uygulanan yağ, saçta yağlı ve hoş olmayan bir görüntüye sebep olabilir. Saça bebek yağı uygulanmadan önce, saçlar suyla nemlendirilmeli ve ardından bebek yağı uygulanmalıdır. Bebek yağı, saçların kabarması ve elektriklenmesinin önüne geçmektedir. Ayrıca bebek yağının saçlara hoş bir parlaklık kattığı, saç derisindeki sorunlara iyi geldiği, saçların daha sağlıklı çıkmasını sağladığı, saç şekillendirilmesine yardımcı olduğu ve hatta saçlara bit bulaşmasını engellediği belirtilmektedir. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!